W1A wraca na salę obrad
Limanowa. Na sesji Rady Miasta Limanowa dyskutowano o budowie obwodnicy. Poseł Urszula Nowogórska mówiła o przetargu i zwiększeniu środków do 578 mln zł, a radni wrócili do sporu o wariant W1A i oczekiwań mieszkańców.
Podczas sesji Rady Miasta Limanowa wątek obwodnicy Limanowej zdominował wystąpienia zaproszonych gości. Doszło do wymiany zdań między poseł Urszulą Nowogórską a radnymi. Wypowiedzi dotyczyły m.in. przebiegu inwestycji, wysokości środków, ogłoszonego przetargu oraz tego, jak w mieście oceniano wcześniej wybrany wariant.
Poseł Urszula Nowogórska, zabierając głos, mówiła o inwestycjach, które – jak wskazała – mogą przynieść zarówno pozytywne efekty, jak i trudności w trakcie realizacji. Odniosła się bezpośrednio do obwodnicy Limanowej.
Przed nami rysują się kolejne, myślę, dobre informacje inwestycyjne które również oprócz tych dobrych końcowych będą rodziły również pewne trudności i pewne problemy przy budowie. Mam tutaj na myśli obwodnicę Limanowej, chociaż niektórzy różnie ją nazywają – mówiła Urszula Nowogórska.
Posłanka dziękowała radnym i władzom miasta za podejmowane decyzje, podkreślając wagę tworzenia alternatywnych dróg dojazdu do Limanowej.
Zobacz również:
Afera ZondaCrypto na sesji. Burzliwa dyskusja po reportażu
Nietrzeźwy kierowca autokaru miał zabrać młodzież na wycieczkę
Z tego miejsca bardzo serdecznie chciałam podziękować wysokiej radzie, panu przewodniczącemu, przede wszystkim również paniom burmistrz: za dobry klimat, za odważne decyzje, które będą wpisywały się w rozwój miasta Limanowa – powiedziała Urszula Nowogórska. - Wszyscy doskonale wiemy, że otwarcie komunikacyjne, stworzenie nowych dróg alternatywnych dojazdu do naszego pięknego miasta jest bardzo istotne i to jest inwestycja, która jest inwestycją konieczną – dodała.
W swoich wypowiedziach poseł odnosiła się również do finansowania i procedury przetargowej. Wskazała, że środki na budowę obwodnicy zostały zwiększone do 578 mln zł, a Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg.
Udało się zwiększyć budżet da budowy obwodnicy Limanowej do 578 mln zł i udało się ogłosić przetarg. Myślę, że jeżeli nie będzie konieczności wydłużania rozpatrywania ofert, to gdzieś na przełomie lutego i marca będzie rozstrzygnięcie – wskazała.
Jak wyjaśniała, zwiększenie kwoty zabezpieczonej na inwestycję wynikało z uwarunkowań terenowych i możliwych prac dodatkowych, które mogą się pojawić już w trakcie realizacji zadania.
Wiceprzewodniczący Rady Miasta Limanowa Adam Król, odnosząc się do informacji o kolejnych środkach, wrócił do sporu o wariant obwodnicy, wskazując, że wcześniej oceniał wybrane rozwiązanie krytycznie i że – w jego ocenie – zignorowano analizę wariantu społecznego.
Obwodnica to jeden z najważniejszych tematów na przyszłe lata. Myślę, że wszyscy się cieszymy, że będą większe środki. Natomiast między słowami w pani wypowiedzi padła informacja, że mogą wypaść nieprzewidziane problemy i tak dalej. I to nie jest absolutnie dygresja w pani stronę. Ale już wcześniej wiedzieliśmy dokładnie, że to nie jest dobre rozwiązanie dla miasta Limanowa - według mojej oceny, może nie wszystkich. Natomiast ja uważam i dalej będę uważał, że to rozwiązanie jest ostateczne, domknięte. Cieszmy się z tego, co mamy - powiedział Adam Król.
W dalszej części wypowiedzi odniósł się do skali finansowania inwestycji, porównując ją do wcześniejszych rozmów o kosztach.
Natomiast jak słyszę dzisiaj o kolejnych pieniądzach, które będziemy mieli na tą obwodnicę, to tak sobie myślę, czy aby gdzieś po drodze, GDDKiA - i tutaj absolutnie nie mówię o obecnym dyrektorze Ostrowskim, tylko mówię o wcześniejszych władzach - zignorowały społeczny komitet? Nie przeanalizowały wariantu społecznego, który według naszej oceny mógł jak gdyby pominąć te wszystkie problemy, które pewnie też by były, bo nie ma idealnego przejazdu i nie ma idealnego rozwiązania. Natomiast jak słyszę o kolejnych 500 mln zł, tak? Dobrze słyszałem? Łącznie 578 mln zł, tak. To w rozmowach naszych, społecznego komitetu z ministrem, wtedy jeszcze Adamczykiem, oraz z innymi cały czas mówiono, że koszty będą mniejsze, jeśli to będzie ten wariant W1A czy każdy inny, oprócz tego naszego społecznego, który miał być rzekomo najdroższy - mówił wiceprzewodniczący.
Jednocześnie Adam Król zaznaczał, że mimo wcześniejszego poparcia dla wariantu społecznego, dziękuje za doprowadzenie do realizacji obwodnicy - choć podał w wątpliwość to, czy rzeczywiście przysłuży się miastu.
Wiemy doskonale, że czas nie stoi. My wszyscy musimy podejmować decyzje. Za tą decyzję dziękuję oczywiście pani burmistrz, że ją podjęła, ponieważ jeśli miałoby tej obwodnicy nie być, to pewnie byłaby już całkowita tragedia. Dlatego pomimo tego, że jestem cały czas i byłem za wariantem tym społecznym, mimo wszystko dziękuję pani poseł i wszystkim, którzy doprowadzili do tego, że obwodnica będzie. No a jak ona tak naprawdę będzie służyć miastu, to czas pokaże - skwitował.
Poseł Urszula Nowogórska odpowiadała, że od początku było wiadomo, iż wybrany wariant nie jest rozwiązaniem idealnym, jednak – jak wskazywała – zaniechanie inwestycji byłoby błędem.
Trudno też odnosić do decyzji poprzedników moich i poprzedników Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Taka została podjęta decyzja. Skoro został wybrany wariant, to byłoby wielkim zaniedbaniem dokonanie zaniechania w temacie rezygnacji z obwodnicy. Była możliwość pozyskania środków i to zostało uczynione – dodała.
W wypowiedzi pojawił się także wątek rezerwy finansowej na wypadek sytuacji nieprzewidzianych w trakcie realizacji robót.
Dobry gospodarz planując jakąś inwestycję musi mieć z tyłu głowy, że czasem może się zdarzyć coś, czego nie przewidział i nie zaplanował. Dlatego zawsze jest lepiej, jeżeli ma pewną rezerwę środków, tak na wszelki wypadek. Dlatego tych środków jest więcej i mam nadzieję, że nie wszystkie te środki zostaną wykorzystane, bo wiadomo dobrze by było, żeby trafiły jeszcze gdzie indziej – dodała.
Nie uciekałam nigdy od wypowiadania się w kwestiach związanych z wyborem wariantów. Delegacje przychodziły również i do mojego biura. Natomiast ja uczciwie wtedy powiedziałam, nie wiem czy pan pamięta, ale ja pamiętam co powiedziałam: nie ode mnie zależy wybór wariantów, ale ode mnie zależy, czy będę tą inwestycję wspierać. I z tego zadania się wywiązałam, panie przewodniczący.
Głos zabrał również radny Piotr Zoń, prosząc o uwzględnienie dodatkowych elementów w ramach inwestycji. W swojej wypowiedzi odniósł się także do komentarzy kierowanych pod jego adresem.
Będę miał pytanie do pani poseł i prośbę automatycznie, ale w tym miejscu też chce przypomnieć swoim mieszkańcom, nie tylko swoim, którzy w cudzysłowie wieszają teraz na mnie psy i koty na rodzinie: ja nigdy nikomu nie obiecywałem w kampanii wyborczej, że obwodnicy W1A nie będzie. To po pierwsze – mówił Piotr Zoń.- Mam prośbę, bo skoro jest więcej tych środków, żeby te punkty, które omawialiśmy, które są w pismach i w decyzji środowiskowej, udało się włączyć w obwodnicę, m.in. poszerzenie ul. Grunwaldzkiej i inne sprawy – dodał.
Parlamentarzystka odpowiedziała, że brane pod uwagę będzie to, co jest możliwe do ujęcia, ale w granicach przepisów.
To, co będzie możliwe do ujęcia, na pewno będzie brane pod uwagę. Natomiast wszyscy musimy mieć świadomość tego, że inwestycja i cały proces przygotowawczy inwestycji musi odbywać się zgodnie z prawem i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Nic, co będzie wynikało czy wykraczało poza te przepisy, nie zostanie ujęte w tym zadaniu – wskazała Urszula Nowogórska.
Może Cię zaciekawić
Policyjni wodniacy ruszają na małopolskie akweny
W związku ze zbliżającym się sezonem wakacyjnym oraz rosnącą liczbą osób wypoczywających nad wodą, służby przypominają o konieczności za...
Czytaj więcejCiągnik przygniótł 57-latka na stromym zboczu - szczegóły wypadku
Jak już informowaliśmy, do wypadku z udziałem ciągnika rolniczego doszło we wtorek (23 czerwca) kilkanaście minut po godzinie 21:00 w ...
Czytaj więcejNietrzeźwy kierowca autokaru miał zabrać młodzież na wycieczkę
W wtorek (23 czerwca) w godzinach porannych funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Brzesku udali się na miejsce zbió...
Czytaj więcejWahadło i ograniczenia prędkości na drodze powiatowej
Kierowcy podróżujący drogą powiatową DP1632K na odcinku między miejscowościami Zawadka i Podłopień muszą przygotować się na nadchodzące z...
Czytaj więcejSport
Zawodniczki Limanovii na testach w Beniaminku Krosno
Wyjazd na testy do jednego z uznanych ośrodków szkolenia piłkarskiego w kraju stanowi kolejne wyróżnienie dla młodych piłkarek związanych z...
Czytaj więcejMłodzi piłkarze limanowskiej akademii z cennym doświadczeniem na międzynarodowym turnieju
Podczas zawodów młodzi piłkarze z Limanowej mieli okazję rywalizować z uznanymi akademiami i klubami z Polski oraz zagranicy. Wśród rywali z...
Czytaj więcejGłosujemy na piłkarskie orły
Plebiscyt od lat należy do najbardziej prestiżowych wyróżnień w regionalnym futbolu. Jego celem jest docenienie zawodników, trenerów i osób zw...
Czytaj więcejPlan sparingów czwartoligowej Limanovii
Sztab szkoleniowy postawił przede wszystkim na rywalizację z wymagającymi przeciwnikami z wyższych i równorzędnych klas rozgrywkowych. W plani...
Czytaj więcejPozostałe
Zarząd Powiatu bez wotum zaufania - to w praktyce wniosek o jego odwołanie
Dzisiaj (24 czerwca) odbyła się sesja Rady Powiatu Limanowskiego, podczas której podsumowano działania samorządu za 2025 rok. Głosowania nad wot...
Czytaj więcejNocny pożar zabudowań - ewakuowano siedem osób i stado bydła
W środę (24 czerwca) o godzinie 3:16 służby ratunkowe zostały powiadomione o pożarze budynku gospodarczego w miejscowości Dobra. Na miejsce ski...
Czytaj więcejOd dziś wahadło na DW 968 - sprawdź utrudnienia drogowe
Od dziś zmienia się organizacja ruchu na ulicy Władysława Orkana, będącej ciągiem drogi wojewódzkiej nr 968. Pierwsze dwa etapy zaplanowanych ...
Czytaj więcejAbsolutoryjna sesja Rady Powiatu - oglądaj na żywo
Transmisja sesji na żywo od godziny 9:00 Porządek obrad: Otwarcie sesji. Wnioski do porządku obrad. Przyjęcie protokołu z XVI sesji...
Czytaj więcej
Komentarze (36)
jeżeli burmistrz byłby OK nikt by się nie zasadzał żeby zapodać mu ... no wiadomo co
dwa lata minęły i tak trudno stanąć w prawdzie????
nie że zobaczyli góry złota w oczach pretendentki
po prostu was nie chcieli
i dobrze taki werdykt przyjąć z pokorą a nie zwalać winę, że ludzie byli tacy głupi i zostali zmanipulowani obietnicami
i może burmistrz znalazła się w obecnym miejscu przypadkiem
ale nawet jak tak było to dalej vw wyciągasz z tego faktu błędne wnioski końcowe
tak samo jak przekonanie vw, że jak obecna burmistrz będzie fatalna bo nie spełnia obietnic to ludzie klekną przed nim i powiedzą "wróć zbawco " ...
życzę ci ponownego startu w wyborach
jestem pewny że się mocno zdziwisz
"po prostu ludzie was nie chcieli...
nie że zobaczyli góry złota w oczach pretendentki
po prostu was nie chcieli"
I tłumaczę z polskiego na polski: to jest właśnie głosowanie przeciwko. Jasno wskazujesz powód powtarzając to dwa razy.
wyparłem się własnych słów...
Czy tak powinna wyglądać przyszłość Limanowej? Zdecydowanie nie. Ale póki co, wszyscy zdają się milczeć, a obwodnica w tej formie staje się niemal nieunikniona.
A może, niestety, większość odpuści, przyjmie bierną postawę, licząc na to, że „jakoś to będzie”? I tak, za 20 lat, kiedy efekty tej inwestycji staną się widoczne, będą żałować, że nie zdecydowali się na bunt, na sprzeciw wobec takiego rozwiązania.
Czas pokaże, kto sięgnie po odpowiedzialność za przyszłość tego miasta.... Ale jeśli teraz nie zabrzmi zdecydowany głos sprzeciwu, może być już za późno, by coś zmienić.