Hejt, pomyje i “Rada Starszych Pań”
Limanowa. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Limanowa władze samorządowe odniosły się do krytycznych komentarzy internautów oraz publikacji portalu Limanowa.in dotyczących zagrożonej dotacji wykorzystanej na przebudowę dawnego hotelu "Siwy Brzeg" przy LDK. W wystąpieniach wiceburmistrz oraz radnych padły sformułowania o „wylewaniu pomyj”, podważono także tożsamość osób komentujących artykuły, określając ich mianem „gości z Koziej Wólki”, którzy nie zasługują na miano "mieszkańców miasta".
Podczas piątkowej sesji Rady Miasta Limanowa odbyła się dyskusja wokół wyników kontroli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i oświadczenia byłego burmistrza Władysława Biedy w sprawie przebudowy dawnego hotelu “Siwy Brzeg” przy LDK. W wystąpieniach władz miasta pojawił się również wątek dotyczący naszych artykułów oraz pojawiających się pod nimi komentarzy czytelników.
"Ta ilość pomyj jest niespotykana"
Wiceburmistrz Katarzyna Aue-Kęsek, odnosząc się do naszych publikacji, stwierdziła że "portal Limanowa.in wielokrotnie zarzucał niekompetencje i ukrywanie prawdy" przez władze miasta.
W całej burzy medialnej, ponieważ też nie możemy pominąć tego, że jesteśmy na jakiejś osobnej planecie, nikt nic nie czyta i w ogóle nie ma sprawy, przetacza się, że: “miasto nic nie robi”, "Rada Starszych Pań śpi", “nie ma do tego kompetencji żadnych”, “nie zostały podjęte działania” – mówiła wiceburmistrz, wyliczając zarzuty komentujących o bierność magistratu.
Więc ja publicznie zadaję pytanie wszystkim naszym słuchaczom i oglądającym: skąd państwo macie takie informacje, że “Rada Starszych Pań” - bo to jest kluczowe - nic nie robi? To jest nieprawda. Informowałam państwa na bieżąco, wielokrotnie: jaki jest postęp prac, co robimy, gdzie brakuje pieniędzy. Bo to nie tylko taki problem na tej inwestycji, ale problem z przetargiem, problem z pompą ciepła, z wieloma rzeczami. Burmistrz miasta Limanowa dołożył i dołoży wszelkich starań do tego, aby sprawa ta została zakończona pozytywnie. Nikt teraz nie będzie przesądzał o wyniku, ani też nie zdradzał tego, co napisał. Ponieważ wiele wiele działań wymaga spokoju, rozwagi i przyjęcia może innego spojrzenia na tą sprawę - zaznaczyła.
W kolejnej części wystąpienia Katarzyny Aue-Kęsek padły jeszcze mocniejsze słowa - w odpowiedzi na pytanie radnego Janusza Kądziołki, który dociekał, z jakich powodów magistrat opublikował informacje na temat zastrzeżeń kontrolerów z ministerstwa. Wiceburmistrz dała do zrozumienia, że miasto upubliczniło te informacje, aby uniknąć zarzutów o tuszowanie sprawy.
Nie publikujemy: urząd coś ukrywa, chce ukryć pieniądze, ukryć nieudolność i nieumiejętność. Publikuje czyste, suche dane: robi źle. Myślę że sprawa dofinansowania Limanowskiego Domu Kultury nie jest sprawą zwyczajną. To jest sprawa, którą musimy rozwiązać, bo wpływa na finanse - odpowiedziała.
Nie bez powodu ta informacja znalazła się na Limanowa.in. Ja mogę państwu tylko powiedzieć, że w mojej miejscowości również są różne portale - bo nie media. I również wylewają pomyje, ale ta ilość pomyj, które tu się wylewa, jest dla mnie niespotykana - stwierdziła. - Aczkolwiek personalnie nigdy ich nie odbieram. Niejednokrotnie byłam bohaterką różnych przytyków personalnych, ale jak to mówią: byle nazwiska nie mylili, niech mówią. Wielokrotnie ten portal zarzucał niekompetencje, zarzucał ukrywanie prawdy i różne rzeczy, więc ja w ogóle nie rozumiem pytania pana radnego, dlaczego został opublikowany - dodała.
"Hejterzy z Koziej Wólki"
Do dyskusji na temat komentujących artykuły przyłączył się wiceprzewodniczący Adam Król. W swoim wystąpieniu podważył on wiarygodność osób wypowiadających się na portalu Limanowa.in, sugerując, że krytyka nie płynie od mieszkańców miasta.
Straszne jest to, że na Limanowa.in najwięcej hejtują kto? Nie mieszkańcy miasta Limanowa. Bo ich doskonale znamy. Mianują się "ja, mieszkaniec miasta Limanowa, żądam". A ja powiem tak: ja, mieszkaniec miasta Limanowa, śmieję się, że gość z Koziej Wólki mówi, że jest mieszkańcem miasta Limanowa. Na to trzeba zasłużyć – przekonywał wiceprzewodniczący.
Transparentność po limanowsku: informacje - tylko ze strony miasta
Radna Dorota Wójtowicz w swojej wypowiedzi zasugerowała, że informacje pojawiające się w mediach mogą być stronnicze i zasugerowała zdobywanie ich wyłącznie poprzez oficjalne kanały urzędu.
Bardzo bym sobie życzyła i myślę, że mieszkańcy też, żeby ta transparentność była właśnie poprzez stronę miasta Limanowa ukazywana. Nie poprzez portale, nie poprzez artykuły, które mogą, a nie muszą być obiektywne, nie poprzez hejt wylewający się się na panie burmistrzynie czy też na radę – podsumowała radna.
Kontrola ministerstwa: miastu grozi zwrot 3,4 mln zł
Przypomnijmy: miasto Limanowa może stanąć przed koniecznością zwrotu całości dofinansowania z Krajowego Planu Odbudowy na termomodernizację zaplecza LDK. Chodzi o ponad 3,4 mln zł. Kontrola Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wykazała, że zamiast deklarowanych funkcji kulturalnych, obiekt został przystosowany do działalności noclegowej.
W tej sprawie Urząd Miasta Limanowa opublikował na swojej stronie oraz w mediach społecznościowych oświadczenie zatytułowane: "Kulturowa fikcja za miliony! Wyniki kontroli obciążają poprzednie władze Miasta Limanowa". Pisaliśmy o tym w artykule: Miastu grozi zwrot ponad 3,4 mln zł. Resort zarzuca "poświadczenie nieprawdy".
Na naszych łamach do tematu odniósł się były burmistrz Władysław Bieda. Jak stwierdził, realizacja inwestycji z dwóch różnych funduszy była działaniem zaplanowanym, a deklaracje składane we wnioskach nie stanowiły poświadczenia nieprawdy, lecz wymagały jedynie korekty przeznaczenia obiektu na etapie wykonawczym. Komentarz byłego burmistrza można przeczytać TUTAJ.
Do sprawy będziemy powracać.
Może Cię zaciekawić
350 uczestników kolejnego forum osób z niepełnosprawnościami
W środę (17 czerwca) w Parku Hrabiów Wodzickich w Porębie Wielkiej odbyło się IV Forum Osób z Niepełnosprawnościami. Spotkanie zgromadziło b...
Czytaj więcejBól gardła od klimatyzacji - jak sobie z nim radzić?
Czy od klimatyzacji może boleć gardło? Tak, klimatyzacja może przyczyniać się do bólu gardła, szczególnie gdy organizm jest narażony na nag...
Czytaj więcejHistoria dwóch wsi - rusza nowy projekt edukacyjny
Limanowski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej przystępują do realizacji projektu pod nazwą „M...
Czytaj więcejNiejednogłośne wotum zaufania
W piątek (19 czerwca) odbyła się sesja Rady Miasta Limanowa, której głównym punktem była debata nad raportem o stanie miasta za 2025 rok. Radni...
Czytaj więcejSport
Mistrz Polski wraca do Słopnic. Udany występ Gravity Revolt na krajowym czempionacie
Największy sukces odniósł Wojtek Ranosz, który zwyciężył w kategorii Elita i zdobył tytuł mistrza Polski 2026. Zawodnik Gravity Revolt ok...
Czytaj więcejKolejne zmiany w Orkanie Szczyrzyc
W spotkaniu uczestniczyli członkowie stowarzyszenia oraz zaproszeni goście, wśród nich zastępca wójta gminy Jodłownik Aneta Sara Pater oraz p...
Czytaj więcejMariusz Kutwa szykuje się do gry w Ekstraklasie
Dla 20-letniego środkowego obrońcy to kolejna szansa na walkę o miejsce w pierwszym zespole „Białej Gwiazdy” przed startem nowego sezonu w E...
Czytaj więcejBaraże: sytuacja w ligach regionalnych
Beskid Andrychów w walce o III ligę najpierw pokonał Lewart Lubartów, ale w finale barażów przegrał 0:1 Moravią Morawica. W przyszłym sezni...
Czytaj więcejPozostałe
Milionowe straty i setki interwencji. Sześć lat od powodzi (ZDJĘCIA, WIDEO)
W czerwcu 2020 roku, nocą z soboty na niedzielę (20/21 czerwca) podczas nawałnic woda wystąpiła z koryt potoków i rzek w całym region...
Czytaj więcejOtwarcie sezonu na górze Paproć. Znamy program wydarzenia
W niedzielę (28 czerwca) na górze Paproć (645 m n.p.m.) zorganizowane zostanie Otwarcie Sezonu Turystycznego na Ziemi Limanowskiej. Wydarzenie rozp...
Czytaj więcejRuszają letnie szkolenia małopolskich terytorialsów
W piątek (26 czerwca) rozpocznie się pierwsze letnie szkolenie w 11. Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w ramach akcji „Wakacje z WOT”...
Czytaj więcejEkspert zbadał finanse archidiecezji
W pierwszym kwartale tego roku w Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Krakowskiej została przeprowadzona analiza finansowo-organizacyjna. Badanie zrea...
Czytaj więcej
Komentarze (31)
Co do Pani radnej Wójtowicz, transparentność tylko na stronach internetowych miasta. A to dlatego że tam nie można wyrazić swojego komentarza?
Niektórym radnym się chyba w d….. przewraca. Jak nie czytajmy na obradach całości projektów to teraz problem bo ludzie przestają być ślepi i potrafią powiedzieć co o tym uważają.
Kontynuując proponuje zmienić dział pr ten stanowczo za mało zdjęć wrzuca.
mieszkam w Koziej Wolce...
na tym forum raczej nie mam opinii zwolennika poprzedniego burmistrza
niemniej dla mnie nieudolność obecnych władz i radnych w komunikacji ze społeczeństwem jest porażająca
mianowicie...
se możecie mówić na sesjach czy informować na swoich stronach inter jak to strasznie działacie
tylko kogo to obchodzi...
ludziska czytają natomiast limanowa.in
i tam trzeba być
art. gdzie wypowiedział się Bieda miał ponad dwadzieścia tys wejść
czy ktoś od pań się wypowiedział ????
jak licznik wskazywał 10 000 - NIKT
a cztery razy więcej osób przyznało rację Biedzie
litość bierze...
więcej słuchać pana Kądziołki , natomiast Króla odesłać do piaskownicy z koleżanką Wójtowicz
w końcu gdzieś te panie w czerni się wypowiedziały czy Bieda mówił prawdę????
Jak głosi zasada:
'Prawdziwa wielkość nie boi się pokory'.
Warto zacząć wymagać najpierw od siebie, bo szacunek to fundament, na który pracuje się każdego dnia własną postawą i słowem.
"Hejt" a krytyka to zupełnie odmienne rzeczy.
"Hejt" - (od ang. hate – nienawiść) to agresywne, obraźliwe i wrogie zachowania w sieci, mające na celu znieważenie lub zastraszenie innych osób. Przejawia się poprzez nienawistne komentarze, hejt rasistowski, homofobiczny, czy wyśmiewanie. Może prowadzić do traumy, depresji, a nawet samobójstw, a w polskim prawie jest karalny.
Największą pogardą leję się od burmistrzyn, zwłaszcza tej drugiej i oczywiście od p. Króla i radnej Wojtowicz.
Radna Wojtowicz chce nawet wprowadzić CENZURĘ !!!
Coś nieprawdopodobne i skandaliczne.
Gdy Szanowni Państwo z UM insynuują, krytykują w sposób oczywiście niekonstruktywny i mówią półprawdy to jest dobrze. Im wolno. Gdy zaś mieszkańcy wyrażają swoją opinię o władzy to jest to "wylewanie pomyj".
Drogie Panie, najpierw zróbcie sobie rachunek sumienia jak postępujecie wobec innych ludzi, jak ich traktujecie, co o nich mówicie. Jest ku temu okazja - Wielki Post.
Czas posypać głowę popiołem.
Święte słowa te starsze panie nie mają zielonego pojęcia o zarządzaniu gminą.
Za niedopelnienie obowiązkow i działanie na szkodę gminy art. 231 kk
... amenT
Z boku patrząc wydaje się czasami że "ja to lepiej mogę zrobić", a życie pisze swój scenariusz !
To taka luźna sugestia, bo ja też z Koziej Wólki.
Dowiedziałem się, że najprawdopodobniej jest to DZIELNICA LUB OSIEDLE w MYSLENICACH !!!