Obwodnica: decyzja wydana, przetarg jeszcze przed świętami. Koszt - 300 mln zł
Limanowa. Dziś w południe burmistrz Jolanta Juszkiewicz przekazała dyrektorowi małopolskiej GDDKiA Maciejowi Ostrowskiemu wydaną i podpisaną decyzję środowiskową dla budowy obwodnicy miasta Limanowa w ciągu DK 28.
Dzisiaj (12 listopada) o godzinie 12:00 w Urzędzie Miasta Limanowa odbyła się konferencja prasowa, podczas której burmistrz Jolanta Juszkiewicz przekazała dyrektorowi GDDKiA Maciejowi Ostrowskiemu wydaną i podpisaną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy obwodnicy miasta Limanowa w ciągu drogi krajowej nr 28.
Wiele osób oczekiwało, nie wszyscy wierzyli, że miasto wyda pozytywną decyzję odnośnie budowy obwodnicy Limanowej. Tutaj z tego miejsca bardzo chciałabym serdecznie podziękować za współpracę pani poseł Urszuli Nowogórskiej, panu dyrektorowi Macieju Ostrowskiemu i oczywiście państwu, którzy stoją tutaj za nami, dlatego zapraszam także pracowników wydziału zagospodarowania przestrzennego, bo gdyby nie oni, na pewno by ten moment nie nie nastąpił. Została wydana i podpisana decyzja środowiskowa odnośnie budowy obwodnicy Limanowej. Za chwilę ją przekażę na ręce pana dyrektora Macieja Ostrowskiego. Uważam, że miasto wywiązało się mimo trudności ze swojego obowiązku, mimo powiedzmy też protestów, ale wiemy wszyscy dokładnie, że zwolenników obwodnicy jest znacznie więcej niż przeciwników i teraz już mamy tylko nadzieję, że będzie dobrze i że ta obwodnica powstanie – powiedziała Jolanta Juszkiewicz.
Dziękuję nie tylko za samą decyzję, ale także za rygor tej decyzji, dlatego że on umożliwia nam działanie i realizowanie tej inwestycji. Dzisiaj możemy przystąpić do prac. Jeszcze przed świętami będzie przetarg ogłoszony w trybie „zaprojektuj i wybuduj” - zapowiedział dyrektor GDDKiA.
Ostateczna cena będzie znana po rozstrzygnięciu przetargu, ale już teraz wiadomo, że inwestycję zabezpieczono budżet w wysokości 300 mln zł. Dyrektor krakowskiego oddziału GDDKiA podczas dzisiejszej konferencji prasowej mówił też o terminarzu przyjętym dla realizacji inwestycji.
Jeżeli grudniu ogłosimy przetarg i uda nam się wyłonić wykonawcę, a mamy takie doświadczenie, że w przeciągu sześciu - siedmiu miesięcy powinniśmy wyłonić wykonawcę i podpisać umowę, wykonawca będzie miał 10 miesięcy na przygotowanie projektu budowlanego do wojewody. Urząd wojewódzki do sześciu miesięcy, może wcześniej, jest w stanie wydać ZRID i prace budowlane mogą się rozpocząć. W terenie górskim, z uwagi na możliwe trudne warunki atmosferyczne, będą trwały od dwóch do dwóch i pół roku - przekazał Maciej Ostrowski, który w swojej wypowiedzi podkreślił, że wobec trudności DŚU została wydana "bardzo szybko".
W wydarzeniu udział wzięła także posłanka Urszula Nowogórska, która dziękowała przedstawicielom GDDKiA oraz stronie wojskowej i kierownictwu MON.
Gdyby nie duży upór ze strony pana dyrektora i ogromne zrozumienie naszych lokalnych zawirowań, to pewnie byłoby zdecydowanie trudniej. Z tego miejsca również bardzo serdecznie chciałam podziękować WOT-owi oraz Ministerstwu Obrony Narodowej i Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi - zaznaczyła parlamentarzystka, odnosząc się do przejściowych komplikacji, związanych z obszarem “terenów zamkniętych”.
Poseł Urszula Nowogórska zwróciła się również do władz miasta Limanowa, radnych i pracowników limanowskiego magistratu za “ciężką, tytaniczną, ważną i historyczną pracę”. Swoje słowa skierowała też do mieszkańców Limanowej.
Chciałam zapewnić, że wszystkie działania będą odbywały się we współpracy zarówno z samorządem i mieszkańcami, z poszanowaniem praw właścicieli nieruchomości, przez które będzie przechodzić inwestycja - dodała Urszula Nowogórska.
Nowa droga będzie miała 5,6 km długości i zostanie zbudowana jako trasa jednojezdniowa, z jednym pasem ruchu w każdym kierunku oraz pasem awaryjnym. Początek obwodnicy zaplanowano w rejonie skrzyżowania ulic Krakowskiej i Łokietka, przed mostem na Sowlince, gdzie powstanie rondo. Koniec trasy znajdzie się w pobliżu skrzyżowania ulic Kościuszki i Agrestowej, gdzie również powstanie rondo.
W ramach inwestycji zaplanowano budowę: dwóch mostów nad potokami Sucha Sowlina i Sowlinka, dwóch estakad o długości ponad 300 m każda – pierwsza przebiegnie nad Sowlinką oraz ulicami Piastowską, Sikorskiego i Józefa Marka, druga nad potokiem Jabłoniec i ulicą Wiejską, dwóch skrzyżowań – z ulicami Biedronia i Grunwaldzką oraz z ulicą Żwirki i Wigury, dwóch wiaduktów, którymi ulice Lipowa i Łokietka przebiegną nad obwodnicą, czterech przejazdów pod obwodnicą – w ciągu ulic Piastowskiej, Sikorskiego, Józefa Marka i Wiejskiej.
Zbudowane zostaną także drogi lokalne, które mają poprawić dojazd do terenów położonych w pobliżu nowej trasy. Jak zaznacza GDDKiA, rozwiązania te opracowano we współpracy z przedstawicielami miasta Limanowa.
Według danych z pomiarów ruchu przeprowadzonych w latach 2020–2021, przez centrum Limanowej – wzdłuż drogi krajowej nr 28 – przejeżdża codziennie około 21 tysięcy pojazdów. To jeden z najbardziej obciążonych odcinków tej trasy w Małopolsce, poza Nowym Sączem. Według GDDKiA, obwodnica ma wyprowadzić ruch tranzytowy poza miasto i przywrócić ulice Piłsudskiego, Jana Pawła II i Kościuszki mieszkańcom.
Przypomnijmy, że wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) dla budowy obwodnicy Limanowej małopolski oddział GDDKiA w Krakowie złożył w czerwcu 2023 roku. Wówczas zakładano przewidywany czas realizacji prac budowlanych na lata 2025-2029. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, będąca inwestorem zadania, planowała uzyskanie decyzji środowiskowej w połowie tego roku. Procedowanie wniosku opóźniło m.in. włączenie gruntów przy bazie WOT - znajdujących się w zasięgu projektowanej inwestycji - do prowadzonego przez Ministerstwo Obrony Narodowej katalogu tzw. terenów zamkniętych. Po kilku miesiącach resort wycofał się z tej decyzji - gdyby do tego nie doszło, procedowaniem wniosku zajęłaby się Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie, przy czym oznaczałoby to konieczność prowadzenia postępowania od początku.
Od momentu zaprezentowania trzech możliwych wariantów drogi pojawiły się kontrowersje wśród mieszkańców. Zawiązał się komitet, który zabiegał o przeanalizowanie tzw. wariantu społecznego, którego jednym z głównych założeń było przesunięcie początku nowej drogi w stronę Zamieścia w gminie Tymbark. Projektanci mieli poddać pomysły mieszkańców analizie, ale ostatecznie zdecydowano o ich odrzuceniu, przez co nie były uwzględniane w dalszych pracach projektowych.

Może Cię zaciekawić
Policyjni wodniacy ruszają na małopolskie akweny
W związku ze zbliżającym się sezonem wakacyjnym oraz rosnącą liczbą osób wypoczywających nad wodą, służby przypominają o konieczności za...
Czytaj więcejCiągnik przygniótł 57-latka na stromym zboczu - szczegóły wypadku
Jak już informowaliśmy, do wypadku z udziałem ciągnika rolniczego doszło we wtorek (23 czerwca) kilkanaście minut po godzinie 21:00 w ...
Czytaj więcejNietrzeźwy kierowca autokaru miał zabrać młodzież na wycieczkę
W wtorek (23 czerwca) w godzinach porannych funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Brzesku udali się na miejsce zbió...
Czytaj więcejWahadło i ograniczenia prędkości na drodze powiatowej
Kierowcy podróżujący drogą powiatową DP1632K na odcinku między miejscowościami Zawadka i Podłopień muszą przygotować się na nadchodzące z...
Czytaj więcejSport
Zawodniczki Limanovii na testach w Beniaminku Krosno
Wyjazd na testy do jednego z uznanych ośrodków szkolenia piłkarskiego w kraju stanowi kolejne wyróżnienie dla młodych piłkarek związanych z...
Czytaj więcejMłodzi piłkarze limanowskiej akademii z cennym doświadczeniem na międzynarodowym turnieju
Podczas zawodów młodzi piłkarze z Limanowej mieli okazję rywalizować z uznanymi akademiami i klubami z Polski oraz zagranicy. Wśród rywali z...
Czytaj więcejGłosujemy na piłkarskie orły
Plebiscyt od lat należy do najbardziej prestiżowych wyróżnień w regionalnym futbolu. Jego celem jest docenienie zawodników, trenerów i osób zw...
Czytaj więcejPlan sparingów czwartoligowej Limanovii
Sztab szkoleniowy postawił przede wszystkim na rywalizację z wymagającymi przeciwnikami z wyższych i równorzędnych klas rozgrywkowych. W plani...
Czytaj więcejPozostałe
Zarząd Powiatu bez wotum zaufania - to w praktyce wniosek o jego odwołanie
Dzisiaj (24 czerwca) odbyła się sesja Rady Powiatu Limanowskiego, podczas której podsumowano działania samorządu za 2025 rok. Głosowania nad wot...
Czytaj więcejNocny pożar zabudowań - ewakuowano siedem osób i stado bydła
W środę (24 czerwca) o godzinie 3:16 służby ratunkowe zostały powiadomione o pożarze budynku gospodarczego w miejscowości Dobra. Na miejsce ski...
Czytaj więcejOd dziś wahadło na DW 968 - sprawdź utrudnienia drogowe
Od dziś zmienia się organizacja ruchu na ulicy Władysława Orkana, będącej ciągiem drogi wojewódzkiej nr 968. Pierwsze dwa etapy zaplanowanych ...
Czytaj więcejAbsolutoryjna sesja Rady Powiatu - oglądaj na żywo
Transmisja sesji na żywo od godziny 9:00 Porządek obrad: Otwarcie sesji. Wnioski do porządku obrad. Przyjęcie protokołu z XVI sesji...
Czytaj więcej
Komentarze (43)
Największą zasługa to chyba Pani Poseł
a tym samym informacji o możliwości odwołania się od decyzji...
(może któryś z Urzędników puścić linka do treści obwieszczenia i treści decyzji???)
to po pierwsze...
Skoro to takie super rozwiązanie.
Proponuję ponowne "przestudiowanie"
Kolejne argumenty ?
SOPO proszę skorzystać podczas analizy.
Jak zwykle o to chodzi
Jeszcze niedawno dyrektor straszył jak nie to zbudujemy gdzie indziej, po oddaniu bazy wojskowej zmiana narracji i wciskanie rozwiązań byle jakich.
Zapraszam na wycieczkę obwodnicą Milówki i Rajczy w stronę granicy z Czechami
Można zaprojektować i wybudować piękną, bezpieczną i wpasowaną w górski krajobraz drogę.
Ten gniot poprzedniej władzy na który teraz wyraża zgodę obecne władze miasta zostanie z mieszkańcami na kolejne dziesiątki lat, nawet nie dla nas lecz dla naszych dzieci i wnuków.
A co do machania to proszę przeczytać analizę natężenia ruchu na drogach dojazdowych po zakończeniu budowy raczej sobie nie pomachamy.
Formuła zaprojektuj i wybuduj to najgorsze rozwiązanie (wykonawca projektuje dla siebie)
Dlatego tak ważna decyzja środowiskowa powinna narzucać konkretne obostrzenia dla dalszych działań.
Mam nieodparte wrażenie że została wydana bo JUŻ wszyscy czekali i TAK TRZEBA.
Obym się mylił, a na wycieczkę jak najbardziej.
W 2019 roku miała ona kosztować ok. 300 mln. A wg dzisiejszej informacji ... także 300 mln! Czyżby przez 6 lat nie było inflacji? Nie podrożały materiały budowlane i koszty usług?
Ja mam spory dystans do tej informacji, czy to tylko nie jest dla chwilowego a może I dłuższego podniesienia wizerunku i skuteczności obecnych burmistrzyn.
Zwłaszcza ta druga ma doskonale opanowany PR .
Niech sobie wszyscy Państwo przypomną ,jak kilkanaście lat temu, a może nawet 20l, za rządów Pana Czeczotki i p.Kulmy był rzekomo gotowy projekt " malej obwodnicy ".
Chodzili już nawet po osiedlu przy MBB i mierzyli okna, aby wymienić je na dźwiękoszczelne.
Ponoć 20 lat temu wydali na to ponad 2 mln.
I co ? I nic nie ma. Ani pieniędzy, ani malej obwodnicy.
Każdy myślący zastanawia się o co tam chodziło, bo chyba nie tylko o PR.
za 2 lata p.Nowogorska ma wybory do Sejmu, więc niech się Państwo pocieszą, bo 2 lata szybko minie i prawda okaże się przykra.
Ja osobiście życzę aby ten plan wreszcie się ziścił, ale coś mi podpowiada, żeby się za wcześnie nie cieszyć i nie wierzyć.
(tak dla formalności pytam)...
300 milionów? Świetnie, tylko co z tego, skoro nikt nie liczy się z ludźmi, którzy od lat tam mieszkają? Zamiast poprawić komfort życia, ta inwestycja zniszczy spokojną okolicę i zmusi wiele rodzin do zaczynania od zera. Szkoda, że władze wolą iść na skróty kosztem mieszkańców, zamiast poszukać alternatywnego, mniej krzywdzącego przebiegu trasy.