Dawna ubecka katownia zostanie rozebrana? Wraca sprawa “Pałacyku pod pszczółką”
Limanowa. Po wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, jaki zapadł pod koniec ubiegłego roku, Starostwo Powiatowe w Limanowej będzie ponownie rozpatrywać wniosek o pozwolenie na rozbiórkę “Pałacyku pod pszczółką” - wiekowego, charakterystycznego budynku w centrum Limanowej, który w PRL był komunistyczną katownią.
Jak ustaliliśmy, 16 lutego do Starostwa Powiatowego w Limanowej wpłynęło pismo Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, przekazujące wyrok NSA z listopada ubiegłego roku. Orzeczenie uchyla zaskarżony wyrok WSA w Krakowie z marca 2022 roku, decyzję Wojewody Małopolskiego oraz poprzedzającą ją decyzję starostwa jako organu I instancji z maja 2021 roku, odmawiającą udzielenia pozwolenia na rozbiórkę “budynku usługowego” przy ul. Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej.
Wobec powyższego zgodnie z obowiązującymi przepisami tutejszy organ zobligowany jest do przeprowadzenia ponownego postępowania administracyjnego - odpowiada na nasze pytania Starostwo Powiatowe w Limanowej.
Przypomnijmy, że charakterystyczny budynek jeszcze kilka lat temu należał do lokalnej instytucji finansowej - Banku Spółdzielczego w Limanowej. Wraz z końcem 2019 roku obiekt zmienił właściciela – bank sprzedał swoją dawną siedzibę, a właścicielem stała się miejscowa spółka BIS Holding. Wraz z informacją o sprzedaży, pojawiły się pogłoski o rychłej rozbiórce.
Decyzja ta jest jedną z opcji, jakie są przez nas analizowane, jednak wymagają one dalszej oceny, a już w żadnym wypadku nie można stwierdzić, że cokolwiek w tym kierunku zostało postanowione – tak spółka odpowiedziała wówczas na nasze pytania.
Zobacz również:
Ciosy w klatkę piersiową i szyję. Prokuratura o wynikach sekcji zwłok
Udawał pracownika banku i wyłudził 160 tys. zł
Dziś wspólnicy w komentarzu, który przesłali za pośrednictwem radcy prawnego, podkreślają, iż mają pełne prawo, by dysponować swoją własnością według własnego uznania i planów inwestycyjnych, a plany te “ewoluują wraz z upływem czasu jak i sytuacją rynkową”.
Wspólnicy BiS Holding S.C. w 2019 r. nabyli zgodnie z prawem budynek położony przy ul. M.B.Bolesnej 15 w Limanowej. Jako podmioty prywatne mają oni konstytucyjne prawo, w granicach obowiązujących przepisów prawa, by dysponować swoją własnością według własnego uznania i planów inwestycyjnych. Plany te ewoluują wraz z upływem czasu jak i sytuacją rynkową. Wspólnicy są otwarci na różne możliwości. Podkreślenia wymaga fakt, że na etapie zakupu jak i obecnie budynek ten nie był i nie jest wpisany do rejestru zabytków jak też nie był i nie jest wpisany do miejskiej ewidencji zabytków dla Miasta Limanowa. Wszelkie działania wspólników BiS Holding S.C. jako właścicieli nieruchomości położonej przy ul. M.B.Bolesnej 15 w Limanowej są zgodne z prawem co potwierdził wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który uchylił wszystkie orzeczenia niższych instancji. Wspólnicy BiS Holding S.C. od kilku lat na skutek cudzych działań nie mających podstawy prawnej ponoszą wymierzalną szkodę i borykają się z licznymi utrudnieniami - czytamy w oświadczeniu.
Wiekowy budynek przy ul. Matki Boskiej Bolesnej nr 15 w Limanowej, według historyka Karola Wojtasa jest jednym z najstarszych murowanych budynków w Limanowej – powstał wcześniej, niż zabytkowa limanowska bazylika. Pałacyk zbudowano na początku XX w. jako siedzibę Towarzystwa Zaliczkowego i Ochrony Własności Ziemskiej, którego tradycję kontynuuje Bank Spółdzielczy w Limanowej.
Ten budynek to wyraz ambicji limanowian sprzed ponad stu lat. Ci ludzie, tworzący wówczas towarzystwo zaliczkowe, chcieli zbudować reprezentacyjny gmach wyróżniający się na tle biednej zabudowy parterowej i posiadający cechy polskiej architektury. Obok Pałacyku odbywało się też wiele wydarzeń społecznych i patriotycznych. To było bardzo ważne miejsce dla Limanowej - opowiada nam historyk i regionalista Karol Wojtas.
W czasie okupacji w budynku stacjonowała niemiecka żandarmeria. Zimą 1945 roku została tam ulokowana siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Limanowej. To z tym okresem związana jest najbardziej tragiczna karta w długiej historii budynku.
Trzecie pokolenie przegrywa w tym momencie z komunizmem, wczoraj przedstawiciele władz stali na kwaterze wojskowej, w której są pogrzebani ubecy, leżąc obok swoich ofiar. To opluwanie pamięci ludzi, którzy walczyli o wolność. A współcześni, milcząc, pozwalają na wymazywanie tragicznej pamięci o ich przodkach - komentuje w rozmowie z nami Paweł Zastrzeżyński, reżyser i publicysta, który od lat stara się odkrywać wstrząsającą przeszłość tego miejsca.
Wiadomo, że na terenie nieruchomości dokonywano pochówków osób zabitych przez służby bezpieczeństwa. 17 kwietnia 1945 roku w strzelaninie, która wywiązała się podczas uwalniania aresztowanych akowców, zginęli Antoni Mruk „Guzik” i Franciszek Miśkowiec „Wacek”. Jak pisał dr hab. Tomasz Jan Biedroń, prof. Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, „zwłoki ich ubowcy zakopali na podwórzu więziennym”.
Na terenie Pałacyku pod Pszczółką dochodziło do wielu zbrodni. Wojciech Dębski „Bicz” aresztowany i oskarżony o współudział w opisanym powyżej odbiciu więźniów, został w celi limanowskiej „bezpieki” zamordowany (oficjalnie w nocy z 18/19 kwietnia 1945 roku powiesił się na pasku). Obecnie szczątki limanowskich „wyklętych” są pochowane we wspólnej mogile na kwaterze wojskowej cmentarza parafialnego w Limanowej.
Udokumentowane są też relacje z torturowania więźniów politycznych, o czym przypominaliśmy w miniony czwartek, dzień przed Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, gdy przy wejściu do budynku ktoś złożył wiązankę kwiatów z wymowną dedykacją: “Zamordowanym…”.
Okrutnie bił mnie Koza. Polecał mi siadać na podłodze, nogi włożyć na stołek, ty sk****synu będziesz mówił, czy nie – takie pytania zadawał i bił prętem żelaznym po piętach. Gdy w czerwcu 1947 r. wyszedłem z więzienia to nie mogłem dalej chodzić (…). Był to potężny ból, ale nie zostawiał trwałych śladów fizycznych, natomiast wróciłem zrujnowany psychicznie. Wszystko to zapamiętałem całe życie i do dziś to pamiętam (…) - to fragment zeznań, które ofiara komunistycznej zbrodni złożyła współcześnie, w procesie przeciwko limanowskiemu katowi UB, który został umorzony w 2015 r., gdy oskarżony zmarł.
Sześć wstrząsających relacji ofiar komunistycznych zbrodni oraz członków ich rodzin przedstawialiśmy TUTAJ.
Czy uważasz, że budynek powinien zostać rozebrany?
Może Cię zaciekawić
Sąsiedzi organizują pomoc dla pogorzelców. Trwa zbiórka
Jak już informowaliśmy, poprzedniej nocy w miejscowości Dobra wybuchł pożar. Ogień strawił budynek gospodarczy oraz zajął poddasze znajd...
Czytaj więcejOdeszli w ostatnich dniach…
23 czerwca 2026 r. śp. Magdalena Leszczyńska z d. Dzielska, 58 lat (Limanowa) Msza święta żałobna zostanie odprawiona w Bazylice Matki B...
Czytaj więcejRegionalne smaki wracają na rynek. Inauguracja wakacyjnej akcji
Już jutro (26 czerwca) na limanowskim rynku zainaugurowana zostanie tegoroczna edycja wakacyjnej akcji pod nazwą „Regionalne Smaki Powiatu Limanow...
Czytaj więcejNadchodzi fala upałów. Służby apelują o rozwagę i przypominają o zasadach bezpieczeństwa
Prognozowana w najbliższych dniach fala upałów niesie ze sobą nie tylko dyskomfort, ale również zagrożenia dla zdrowia i życia. Wysoka tempera...
Czytaj więcejSport
Zawodniczki Limanovii na testach w Beniaminku Krosno
Wyjazd na testy do jednego z uznanych ośrodków szkolenia piłkarskiego w kraju stanowi kolejne wyróżnienie dla młodych piłkarek związanych z...
Czytaj więcejMłodzi piłkarze limanowskiej akademii z cennym doświadczeniem na międzynarodowym turnieju
Podczas zawodów młodzi piłkarze z Limanowej mieli okazję rywalizować z uznanymi akademiami i klubami z Polski oraz zagranicy. Wśród rywali z...
Czytaj więcejGłosujemy na piłkarskie orły
Plebiscyt od lat należy do najbardziej prestiżowych wyróżnień w regionalnym futbolu. Jego celem jest docenienie zawodników, trenerów i osób zw...
Czytaj więcejPlan sparingów czwartoligowej Limanovii
Sztab szkoleniowy postawił przede wszystkim na rywalizację z wymagającymi przeciwnikami z wyższych i równorzędnych klas rozgrywkowych. W plani...
Czytaj więcejPozostałe
Ciągnik przygniótł 57-latka na stromym zboczu - szczegóły wypadku
Jak już informowaliśmy, do wypadku z udziałem ciągnika rolniczego doszło we wtorek (23 czerwca) kilkanaście minut po godzinie 21:00 w ...
Czytaj więcejWahadło i ograniczenia prędkości na drodze powiatowej
Kierowcy podróżujący drogą powiatową DP1632K na odcinku między miejscowościami Zawadka i Podłopień muszą przygotować się na nadchodzące z...
Czytaj więcejZarząd Powiatu bez wotum zaufania - to w praktyce wniosek o jego odwołanie
Dzisiaj (24 czerwca) odbyła się sesja Rady Powiatu Limanowskiego, podczas której podsumowano działania samorządu za 2025 rok. Głosowania nad wot...
Czytaj więcejNocny pożar zabudowań - ewakuowano siedem osób i stado bydła
W środę (24 czerwca) o godzinie 3:16 służby ratunkowe zostały powiadomione o pożarze budynku gospodarczego w miejscowości Dobra. Na miejsce ski...
Czytaj więcej
Komentarze (66)
Nadzieja w przyszłym burmistrzu bez jakichkolwiek zobowiązań. Na pewno jest to obiekt i miejsce do uratowania Pomoc pp. Zastrzeżyńskiego i Wojtasa a może i BS bo to kontynuator tradycji wspomoże jego działanie.
Kto teraz będzie musiał zadość uczynić poszkodowanym finansowo , URZĘDNICY czy niewinni PODATNICY ? .
Czy będzie ekshumacja w piwnicach i nieczynnym szambie ? .
Faktycznie teraz jest już trochę za późno, ale może nie... Może jeszcze da się coś zrobić? Póki budynek stoi, jest nadzieja.
pilnuj swoich treści. Jak nie znasz historii tego poniekąd "świętego " miejsca opatrzonego cierpieniem, katorgami więźniów politycznych, którzy walczyli o wolną Polskę a do tego najstarszego budynku w mieście bo starszy od Bazyliki to poczytaj coś z historii Jęki katowanych są nie do wyeliminowania w podziemnych katowniach i będą towarzyszyć tam zawsze. Bodaj by nie powróciły ze zdwojoną siłą na co muszą uważać nabywcy bo nigdy nie wiadomo co człowieka czeka.To tyle advocem. Pozdrawiam
Przypomnę: prawie w ogóle.
Więc co najlepiej zrobić? Zburzyć, żeby było ich jeszcze mniej!
Wiadomo, Wawel a "Pałacyk pod pszczółką" to całkowicie inny kaliber, ale chodzi o istotę.
Nie mówię, żeby go nie ruszać i zalać formaliną. Jestem przeciwnikiem rozbiórki.
co to za " expert " z ciebie, .byłeś chociaż w tym budynku i jego pomieszczeniach ?
większej bzdury nie słyszałem
owszem zgodzę się... nie nadaje się do remontu po którym w środku będzie kolejna biedronka albo inny badziew...
to fakt
To że dzisiaj są w tym miejscu i to co posiadają oni i ich dzieci mogą zawdzięczać nie tylko swojemu fartowi , pracowitości , mądrości w podejmowaniu trafnych decyzji biznesowych ale przede wszystkim temu że zmienił się ustrój polityczny w Polsce.
Dzisiaj tacy mądrzy ludzie mogą zakładać swoje biznesy i nikt nie będzie z nimi walczył, tępił, prześladował i nacjonalizował.
Ci którzy w tym budynku zostali zakatowani , pozbawieni zdrowia o taką właśnie Polskę
walczyli.
Mam taką nadzieję i wierzę w to mocno że ten budynek zostanie jak pomnik tym którzy oddali to co najdroższe, życie.
Proszę o tym pamiętać.
przy wsparciu mecenatu państwowego odpowiedzialnego za takie obiekty uczynią
z tego pałacyku pomnik naszej tragicznej lokalnej historii choćby w niewielkiej części budynku.
I jeszcze jedno, niech komentujący nie posądzają właścicieli budynku i ich najbliższych o pazerność i lewacką przeszłość
bo jest to bardzo nie na miejscu.
2024-03-0309:08:39
00
Niespodzianka
2024-03-0207:51:19
00
Po raz pierwszy popatrzmy na sprawę z prawdziwego obrazu . Jaki wpływ na duchowość czyli nieśmiertelność ma ta sprawa? MIEJSCA KAŹNI oraz lichwy mają skumulowaną bardzo złą energię więc dla dobra wszystkich człeków( ludzi) nie powinno się robić i mieszać obecnych wydarzeń z retrospekcją wysuniętą na pierwszy plan przed obecnymi czasami. W taki sposób obce rasy chcą powrócić do poprzedniego tysiąclecia , aby uniknąć konsekwencji swoich antyludzkich działań. Miejsca kaźni w tym zrozumieniu nie powinno być kultowanie a wraz z nimi przywoływane cierpienia tamtych ludzi., podobnie powinny zniknąć z przestrzeni wszystkie obozy , miejsca ludobójstw. Taka jest PRAWDA , a z nią nie dyskutuje się.
Materiały w tym temacie: Pierwszy o kreacji czyli tworzeniu rzeczywistości poprzez obrazy w tym te przywoływane w mediach na skalę masowego odbioru:
Niespodzianka
2024-03-0309:09:39
00
Niespodzianka
2024-03-0207:54:53
00
Tutaj z kolei o beneficjentach tych wydarzeń w odwróconej chronologii oraz o ich interesach związanych ze zniewoleniem i wykorzystywaniem ludzi:
https://www.youtube.com/watch?v=B08JeOyJQn8&t=36s&ab_channel=MocnyEgregor
Każdy robi jak uważa za słuszne, ja bronię swojej DUCHOWOŚCI i zależy mi na tym aby inne człeki będący w energetycznej jedności ze mną, ze wszystkimi nie byli okłamywani.
Czuj duch .
2024-03-0309:12:41
00
@Grzes83457 Niespodzianka
2024-03-0209:47:39
00
Czy możesz wypowiadać się w imieniu wszystkich? W kogo imieniu wypowiadasz się ? Nam człekom jest zbędna energia cierpienia . Ona nikomu i niczemu dobremu nie służy My człeki ( ludzie) We the people ;-) jesteśmy ŹRÓDŁEM ŻYCIA. stąd też kulty ŚMIERCI są zaprzeczeniem życia, nieśmiertelności jakimi są nasze boskie cząstki, duch.
Stąd jako reprezentantka ludzi ...............
dodaję to : Stąd jako reprezentantka ludzi mówię to powinno być zburzone z odpowiednim odszkodowaniem dla właścicieli tego budynku .
2024-03-0309:15:08
00
Niespodzianka
2024-03-0210:05:28
00
Będąc precyzyjna nie mam nic przeciwko burzeniu miejsc ogromnych ludzkich cierpień, złej energii niszczenia tam nagromadzonej bo jest to kult śmierci. Kasuję poprzednie stwierdzenie o wybaczaniu , gdyż nigdy nie wybaczę tym, którzy namawiali do brania ludobójczych szczepionek. Tym bardziej nigdy takich nie przeproszę , bo wybaczanie , przepraszanie potencjalnych LUDOBÓJCÓW jest niczym innym jak energetycznym zwolnieniem ich od odpowiedzialności za niegodziwe czyny i zrzucenie tej odpowiedzialności na siebie. Dlatego też wszelkie tzw. "wyroki" firm handlowych zarejestrowanych pod nazwami "sąd" , " sądy" zmuszające ludzi do przeprosin niegodziwców i ich publikacja wbrew wiedzy i zgody człeka , którego chciano wbrew jego/ jej woli zmusić do takich przeprosin=wybaczenia nie ma żadnej mocy .
2024-03-0309:16:42
00
Niespodzianka
2024-03-0210:15:10
00
Nie ma żadnej mocy karmicznej i jest to wyrok samounicestwienia dla potencjalnych przestępców podszywających się pode mnie , którzy dopuścili się takiego kłamstwa i chęci złamania ludzkiej wolnej woli. , bo ich kłamstwo zostało ujawnione i trzykrotnie zanegowane przez kobietę pod której to tożsamość czyli mnie Grażynę Hayes . Śmieją się Ci OBCY, że będą kosić ludzi jak trawę(zielony kolor czcionki) . O naprawdę? Poprzez takie czyny oni sami siebie koszą. Dlatego drogi komentujący @ Grzes83457 zanim napiszesz coś o wybaczeniu lub nie musisz wiedzieć kto jest kim i jakie czyny go obciążają. To tak dla Twojego dobra oraz wszystkich czytelników mamionych obroną zlej energii cierpienia i kultu śmierci.
2024-03-0309:18:51
00
Niespodzianka
2024-03-0210:22:24
00
Nie ma żadnej mocy karmicznej i jest to wyrok samounicestwienia dla potencjalnych przestępców podszywających się pode mnie , którzy dopuścili się takiego kłamstwa i chęci złamania ludzkiej wolnej woli. , bo ich kłamstwo zostało ujawnione i trzykrotnie zanegowane przez kobietę pod której to tożsamość czyli mnie Grażynę Hayes . PODSZYWAJĄ się Ci niegodziwcy. PODSZYLI SIĘ pod moje dobre imię więc i idą do karmicznego skoszenia trawy