W Polsce jest 40 mln Polaków gotowych stanąć z bronią w ręku, żeby bronić ojczyzny
Jeśli Rosji kiedykolwiek miałoby przyjść do głowy, żeby zaatakować Polskę, to Kreml musi wiedzieć, że w Polsce jest 40 mln Polaków, gotowych stanąć z bronią w ręku, żeby bronić swojej ojczyzny – mówił w Myszkowie (Śląskie) premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział nowe regulacje dotyczące dostępu do broni.
W poniedziałek szef rządu uczestniczył w otwarciu pneumatycznej strzelnicy sportowej w myszkowskim Zespole Szkół nr 1. Szkoła od 12 lat kształci młodzież w klasach o profilu mundurowym, w zawodach technik logistyk i technik pojazdów samochodowych. 160 tys. zł na wyposażenie strzelnicy pochodziło z dotacji resortu obrony, a 40 tys. zł dołożył samorząd powiatu myszkowskiego. "Dzięki rządowemu wsparci będziemy mogli rozwijać sportowe pasje i doskonalić umiejętności obronne" – mówiły uczennice jednej z klas mundurowych, witając premiera na szkolnej strzelnicy.
Morawiecki przypomniał o realizowanym już od kilku lat programie, zakładającym dostępność strzelnic – szczególnie tych nowoczesnych – w każdym powiecie. Wyraził przy tym nadzieję, że zdobyte na strzelnicach umiejętności pozostaną – jak mówił – "tylko i wyłącznie do wykorzystywania na strzelnicach i nigdy nie będą musiały być używane na polu walki, tak jak to dzisiaj dzieje się na Ukrainie".
"Życzymy sobie pokoju, ale znamy to rzymskie powiedzenie: jeżeli chcesz pokoju, gotuj się do wojny. Musimy być na tyle silnie uzbrojeni, żeby odstraszać przeciwnika. Nasza armia musi być tak silna, żeby najlepiej nie musiała być nigdy użyta, sprawdzona w boju – a całe społeczeństwo obywatelskie przeszkolone także dzięki takim strzelnicom jak ta w Myszkowie" – tłumaczył premier, który podczas poniedziałkowego otwarcia oddał na myszkowskiej strzelnicy celny strzał do tarczy.
Zobacz również:
Filmowy mistrz z Suchej Beskidzkiej – 120 lat temu urodził się Billy Wilder
Lokówka do włosów w codziennej stylizacji – proste zasady dla lepszego efektu
"Każda strzelnica jest potrzebna, ale te nowoczesne, dostępne dla wszystkich mieszkańców - to jest coś na co dzisiaj stawiamy" – podkreślił szef rządu, oceniając, iż przeszkolone społeczeństwo obywatelskie jest ważnym uzupełnieniem silnej armii.
"Polska armia – ona jest na straży; ona jest po to, żeby bronić naszych granic i bronić naszej wolności. Ale wzmocnienie jej działania odbywać się będzie, tak jak do tej pory, przez wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego. Do części społeczeństwa obywatelskiego należy także program, który rozpoczęliśmy już jakiś czas temu – strzelnica w każdym powiecie" – wyjaśnił Morawiecki.
Jak mówił, jednym z elementów szeroko zakrojonego programu budowy i wzmacniania obronności jest umacnianie siły polskiej armii. "Wzmocnienie jej liczebności, a także uzbrojenia. Konstruowanie nowych typów broni, ich produkcja w Polsce, ale także zakup najnowocześniejszej broni za granicą" - wymieniał szef rządu.
Zwrócił przy tym uwagę, że dostęp do broni, to kwestia, która musi podlegać reglamentacji, a jej zasady mają być ustalone w specjalnej ustawie dotyczącej dostępu do broni. "Nasi parlamentarzyści w specjalnej ustawie będą pracowali w najbliższych miesiącach nad dostępem do broni. W szczególności dla młodych chłopców, dla panów, trzeba powtarzać tę informację, że dostęp do broni jest przede wszystkim po to, abyśmy byli jako państwo, silne, gotowe - silniejsze i lepiej przeszkolone w użyciu broni" – zaznaczył premier.
Nawiązując do rosyjskiej agresji na Ukrainę, Morawiecki powiedział, iż wojna przypomniała nam, że "wolność nie jest dana raz na zawsze - i że tak jak pokolenia przed nami musiały walczyć o wolność z bronią w ręku, tak i my musimy być czujni". "Musimy wiedzieć, że ten czas spokoju, być może na dłuższe lata, dłuższy okres - minął. Dzieje się tak za sprawą barbarzyńskiej, niesprowokowanej napaści Rosji na Ukrainę" – mówił premier. Przypomniał, że Polska przez długie stulecia była – jak ujął to szef rządu - "pod butem, w niewoli Rosji".
"Nie chcemy z powrotem tej niewoli. Odrzucamy ich kolonializm, ich imperializm. Jesteśmy w wolnym kraju i będziemy o naszą wolność zabiegać, będziemy o naszą wolność walczyć" - zadeklarował premier.
"Jeśli Rosji kiedykolwiek miałoby przyjść do głowy, żeby zaatakować Polskę, to Rosja musi wiedzieć, Kreml musi wiedzieć, że w Polsce jest gotowych 40 mln Polaków stanąć z bronią w ręku, aby bronić swojej ojczyzny" - podkreślił szef rządu.
Podczas poniedziałkowej wizyty w Myszkowie Mateusz Morawiecki wziął również udział w odsłonięciu muralu upamiętniającego oficera Armii Krajowej kpt. Jerzego Kurpińskiego ps. Ponury, a także obejrzał jeden z trzech elektrycznych autobusów Pilea, jakie niebawem będą jeździć po drogach powiatu myszkowskiego. Samorządowcy wybrali w przetargu ten polski autobus, oferowany przez ARP. Wart blisko 7,5 mln zł zakup jest dofinansowany z Polskiego Ładu.(PAP)
Może Cię zaciekawić
Chirurg plastyczna: oparzenie słoneczne może zapoczątkować czerniaka
Lekarka podkreśliła, że wraz z nadejściem letnich upałów drastycznie rośnie ryzyko oparzeń. Jak zaznaczyła, kluczowa w profilaktyce jest świ...
Czytaj więcejUpały w Polsce i innych krajach Europy; władze apelują o ostrożność
W sobotę termometry wskażą maksymalnie 38 st. C na krańcach zachodnich kraju, na północy od 31 st. C, około 35 st. C w centrum. Najchłodniej z...
Czytaj więcejOgromny pożar hali został opanowany (WIDEO)
Dzisiaj (27 czerwca) po godzinie 16:00 na ul. Orkana w Mszanie Dolnej wybuchł pożar budynku - hali magazynowo-produkcyjnej, w której działalność...
Czytaj więcejOgromny pożar w Mszanie Dolnej
informacja będzie aktualizowana. ...
Czytaj więcejSport
Metal rezygnuje z rozgrywek. Szansa dla Sokoła Słopnice
Metal Tarnów spadł z IV ligi, jednak nie zamierza przystąpić w kolejnym sezonie do rozgrywek niższej ligi. Słopniczanie jednocześnie zwol...
Czytaj więcejZ Legią Warszawa a obozie przygotowawczym
Dla 20-letniego zawodnika to kolejny ważny etap w jego rozwoju. Pomocnik pochodzący z Tymbarku od dawna znajduje się w kadrze pierwszego zespoł...
Czytaj więcejNiedźwiedź w drodze do okręgówki
W pierwszym spotkaniu rozegranym w Zaskalu gospodarze zwyciężyli 3:2, jednak jednobramkowa strata pozostawia drużynie z Niedźwiedzia realne sza...
Czytaj więcejLadies Mexicano w Padel Arena !!!
Choć na co dzień korty Padel Areny w Limanowej wypełniają zarówno panowie, jak i panie, tym razem należały wyłącznie do kobiet. W klubie o...
Czytaj więcejPozostałe
Lokówka do włosów w codziennej stylizacji – proste zasady dla lepszego efektu
Czy zdarza ci się, że fale wyglądają świetnie przez chwilę, a po godzinie niemal znikają? A może końcówki po stylizacji są szorstkie i mato...
Czytaj więcejPomóż ustalić osobę ze zdjęcia
Policjanci z Komisariatu Policji w Nowym Wiśniczu, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Bochni, prowadzą postępowanie w sprawie doprowadzenia miesz...
Czytaj więcejChciała zarobić w sieci, straciła tysiące. Oszustwo na platformę inwestycyjną
Sądeccy policjanci prowadzą czynności mające na celu ustalenie sprawców oszustwa, którego ofiarą padła mieszkanka Nowego Sącza. Kobieta strac...
Czytaj więcejW najbliższą niedzielę sklepy będą czynne
W tę niedzielę placówki handlowe będą czynne. Kolejne niedziele handlowe w tym roku przypadają na koniec wakacji - 30 sierpnia, a potem dopiero ...
Czytaj więcej
Komentarze (19)
piszesz jak ruSSki troll
typowy ruSSki troll
podobnie jak latach 37-38 ubiegłego wieku
oficjalnie ponad 100 000 Polaków zamordowanych kulą w tył głowy
tyko za to że byli Polakami
aż się coś we mnie zagotowało
nie wytrzymałem ...
Masz rację. Nie wiem czy chciałbym ginąć za taki kraj jak pod rządami PiS-u jest. Głupio sie jest wypowiadać w imieniu 120% narodu mając poparcie tulko 30%. To raczej Morawiecki tez powinien wiedzieć. No ale jak powiedział Piłsudzki: Politycy to ludzie bez honoru. I zawsze jak przyjdzie wojna to pierwsi spierd...ją.
Na jakiej podstawie sugerujesz że Rosja chce zaatakować Polskę? To tylko PiS głosi taka swoją teorie aby usprawiedliwić swoje działanie na niekorzyść swojego narodu! A powiedz nam swietny historyku ilu Polakow zginęlo na Wołyniu z rąk Ukrainców? Ilu Polaków zgineło z rąk Ukraińskich SS-manów? I też zarzynali nas jak świnie za to, że byliśmy Polakami.Ukraina czyniąc banderowców bohaterami, nie jest godna polskiej pomocy! To tak jakby Niemcy Hitlera zrobili swoim bohaterem. Pomyśl trochę zanim coś napiszesz.
Na jakiej podstawie sugerujesz że Rosja chce zaatakować Polskę? To tylko PiS głosi taka swoją teorie aby usprawiedliwić swoje działanie na niekorzyść swojego narodu! A powiedz nam swietny historyku ilu Polakow zginęlo na Wołyniu z rąk Ukrainców? Ilu Polaków zgineło z rąk Ukraińskich SS-manów? I też zarzynali nas jak świnie za to, że byliśmy Polakami.Ukraina czyniąc banderowców bohaterami, nie jest godna polskiej pomocy! To tak jakby Niemcy Hitlera zrobili swoim bohaterem. Pomyśl trochę zanim coś napiszesz.
Wytłumacz mi jaki my mamy suwerenny i ekonomiczny interes zeby mieszać się w nie naszą wojnę? Zwłaszcza w Ukrainie, gdzie może 20% społeczeństwa chce naprawdę do Rosji.
zapomniałem, że tut towarzystwo zostało wyedukowane na obrazie zsrr, którego symbolem był gołąbek z gałązką oliwną
bigi ...
a któż to był ten "Piłsudzki" ????