Posłowie z Limanowszczyzny rok po ślubowaniu - mówią, czym się zajmowali i co osiągnęli
Upłynął rok od momentu złożenia poselskich ślubowań przez dwójkę parlamentarzystów, którzy w Sejmie reprezentują Limanowszczyznę. Urszulę Nowogórską i Wiesława Janczyka zapytaliśmy o ich dotychczasową aktywność oraz jej efekty, a także o plany na kolejny rok sprawowania mandatu posła na Sejm.
Urszula Nowogórska
- Na jakiej dziedzinie skupiała Pani w głównej mierze swoją aktywność poselską w ostatnim roku?
Z uwagi na fakt, iż pandemia koronawirusa w naszym kraju zbiera swoje żniwo w zasadzie od początku roku, to wiele moich założeń, które zaplanowałam sobie w swojej działalności poselskiej nie mogłam z tego względu zrealizować. W uwagi na względy społeczne i potrzeby szybkich rozwiązań skupiłam się głownie na tematyce bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców.
Sprawy, o które prosiłam Ministerstwo Zdrowia dotyczyły m.in: dostępności do usług medycznych i lekarzy specjalistów; otwarcia dla pacjentów POZ (ośrodków zdrowia); podwyżek dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, laborantów, salowych i pracowników innych branż około medycznych; przekazania dodatkowych karetek, respiratorów i innego wyposażenia dla szpitala w Limanowej; przekazania dodatkowych środków finansowych na funkcjonowanie oddziału dla pacjentów COVID-19; zwiększenia dostępności do testów na koronawirusa poprzez zapewnienie większej ilości testów i miejsc wykonywania wymazów; zapewnienia ciągłości profilaktyki i leczenia chorób innych niż COVID-19
Zobacz również:
Jest nowy wniosek do PINB. Urząd nadal nalicza kary - już 250 tys. zł
Letnia wyprzedaż Wojas 2026: Te skórzane modele znikają ze sklepów najszybciej. Dlaczego wszyscy ich szukają?
Podczas telekonferencji z premierem Mateuszem Morawieckim i innymi przedstawicielami rządu oraz instytucjami oraz specjalistami, zwróciłam uwagę na kwestie dotyczące bezpieczeństwa zdrowotnego i społecznego mieszkańców, w szczególności powiatu limanowskiego.
- Co można uznać za Pani skuteczne działanie na rzecz Limanowszczyzny i jej mieszkańców?
Na swoje wystąpienia, które licznie kieruję do różnych Ministerstw, pomimo, iż jestem posłem opozycji, otrzymuję odpowiedzi, w których uwzględnia się moje niektóre uwagi i sugestie. Wielokrotnie, podobnie jak poseł Wiesław Janczyk, zwracałam się do Ministerstwa Infrastruktury w sprawie budowy obwodnicy Limanowej i przygotowania dokumentacji do jej realizacji, zwróciłam również uwagę na potrzebę budowy obwodnicy Mszany Dolnej. Wnosiłam o przekazanie dodatkowych środków finansowych na przebudowę skrzyżowania w ciągu ul. Piłsudskiego, Jana Pawła II, Kopernika i Kolejowej. Po mojej poprawce na posiedzeniu Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji wprowadzono zapisy do ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz Służby Więziennej zapis, dzięki któremu strażacy OSP, będą mieli zapewniony ciepły posiłek podczas długotrwałych akcji ratowniczo-gaśniczych. Podczas prac legislacyjnych nad „tarczami antykryzysowymi” oraz interpelacjach zwracałam uwagę na potrzebę bezpośredniego wsparcia przedsiębiorców i pracowników w czasie kryzysu gospodarczego. Wiele moich spostrzeżeń zostało uwzględnionych w składanych poprawkach.
Wielokrotnie udowodniłam, jako radna województwa małopolskiego można współpracować ponad podziałami politycznymi, czego efektem jest m.in. rewitalizacja rynku w Limanowej, budowa parkingu przy bazylice limanowskiej, czy przebudowa LDK. Cieszę, że ta dobra współpraca dla rozwoju Limanowszczyzny utrzymuje się nadal. Również i teraz, dzięki niej, jako posłowi, udaje mi się na forum Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej wskazywać problemy, z którymi borykają się samorządy. Dotyczą one między innymi potrzeby rządowego wsparcia w zakresie finansowania edukacji i gospodarki komunalnej (ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki śmieciowej i budowy kanalizacji i oczyszczalni ścieków). Telewizyjne programy publicystyczne, w których mam zaszczyt reprezentować Limanowszczyznę, są również wyrazem nawoływania do zgody i podejmowania umiejętności rozmawiania o trudnych sprawach w duchu kultury i wzajemnego poszanowania.
- Jakiego zamierzenia nie udało się Pani zrealizować?
Na pewno wielu spotkań, które miałam zaplanowane, a których z uwagi na obostrzenia i trwającą pandemię nie udało się zorganizować.
- Jakie ma Pani plany – czym chce się Pani zająć w dalszej kolejności jako poseł z Limanowszczyzny?
Myślę, że wyzwaniem dla wszystkich, po opanowaniu pandemii, będzie przywrócenie możliwości szybkiego diagnozowania i leczenia m.in. chorób nowotworowych, kardiologicznych, neurologicznych i metabolicznych. Tym na pewno będę chciała się zająć. Priorytetem dla mnie będzie również kwestia dotycząca psychiatrii dziecięcej, opieki psychologicznej i psychiatrycznej. Wynika to z wielu społecznych interwencji, z jakimi zgłaszają się do mnie ludzie i instytucje.
Będę zabiegała o dalsze procedowanie obywatelskich projektów ustaw dotyczących tzw. emerytury bez podatku oraz dodatków do emerytur dla strażaków OSP.
Będę również zabiegała o współpracę z innymi posłami i instytucjami naszego regionu na rzecz rozwoju i realizacji priorytetowych inwestycji i ważnych spraw społecznych. Ponadto w chwili obecnej jestem w trakcie przygotowywania kilku poselskich projektów ustaw, o czym szerzej będę informować po złożeniu ich w Sejmie.
Wiesław Janczyk
- Na jakiej dziedzinie skupiał Pan w głównej mierze swoją aktywność poselską w ostatnim roku?
Rok pracy parlamentarnej, który właśnie mija postawił przed wszystkimi zupełnie nowe wymagania. Posłowie, samorządowcy, administracja państwowa a tak w istocie ludzie podejmujący aktywność zawodową i wszyscy zostaliśmy postawieni przed trudnym zadaniem życia z nowymi rygorami. Dystans, maski i dezynfekcja zostaną zapamiętane jeszcze długo jako znak rozpoznawczy tego roku.
Starałem się, aby pomimo licznych trudności nie stracić z pola widzenia spraw regionu i tych, które dotyczą każdej Polki i Polaka. Z Warszawy udało się pozyskać ogromne środki na inwestycje publiczne drogi, chodniki, mosty, obiekty. Na dobrej drodze jest opracowanie koncepcji obwodnicy Limanowej, trwają dalej prace przygotowawcze inwestycji drogi kolejowej do Krakowa.
W toku prac Komisji Finansów w których uczestniczę prowadziłem jedną z najważniejszych ustaw ostatniego roku z grupy tarczy antycovidowych dającą wsparcie i pomoc przedsiębiorcom i obywatelom w programie Rządowym ogółem na ponad 212 mld zł. To duża praca merytoryczna, konsultacyjna i uzgodnieniowa z Klubem Parlamentarnym, przedstawicielami poszczególnych ministerstw i zainteresowanych parlamentarzystów.
- Co można uznać za Pańskie skuteczne działanie na rzecz Limanowszczyzny i jej mieszkańców?
Nie będę się tutaj przechwalał. Nie widzę potrzeby podpisywania się samodzielnie w pojedynkę, pod pracą licznych zespołów ludzi w samorządach i administracji, które wzmacniam i promuję poprzez liczne interwencje i kontakty.
Wspieram rząd, który w Sejmie nie ma może znacznej przewagi przy podejmowaniu trudnych tematów, ale ma wielką odwagę podejmowania decyzji o uruchamianiu w czasach zagrożenia pandemią inwestycji publicznych na wielką skalę nie znaną do tej pory. Idą za tym liczne działania widoczne przez każdego, kto odpowiedzialnie postrzega sferę publiczną.
- Jakiego zamierzenia nie udało się Panu zrealizować?
Muszę przyznać, że ograniczanie skutków pandemii i samo funkcjonowanie w trudnych czasach tworzy warunki gdzie nie łatwo jest realizować wszystkie ambitne plany. Biorę czynny i sprawczy udział w tworzeniu szans na minimalizowanie strat i powstałych ograniczeń na drodze wzrostu gospodarczego i rozwoju naszego państwa i regionu.
- Jakie ma Pan plany – czym chce się Pan zająć w dalszej kolejności jako poseł z Limanowszczyzny?
Dopełnię wszelkiej staranności, aby nasz region w maksymalnym stopniu mógł wykorzystać rządowe programy wsparcia uruchamiane w ramach walki z pandemią.
Przy okazji pragnę podziękować wszystkim zwłaszcza tym, którzy na pierwszej linii walczą z pandemią z narażeniem własnego zdrowia i życia dając nadzieję i ratunek chorym. Będę zabiegał o jeszcze większe wsparcie mieszkańców w ramach programów proekologicznych dotyczących ochrony jakości powietrza i ochrony środowiska. Zamierzam nadal czynnie uczestniczyć w pracach Komisji Finansów, która formuje najwięcej korzystnych przepisów prawa na które wszyscy obecnie czekają.
Chciałbym doprowadzić też do znalezienia akceptowalnego konsensusu wszystkich zainteresowanych doprecyzowaniem po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego przepisów prawa aborcyjnego w Polsce w taki sposób, aby wyłączyć to napięcie społeczne jakie w tej sprawie również wobec niedomówień powstało. Moim zdaniem po wyroku TK musimy stworzyć przepisy, że państwo polskie wesprze każdą rodzinę w sytuacji przyjścia na świat dziecka niechcianego z powodu wady eugenicznej, które do tej pory klasyfikowano do aborcji. Państwo wykona każdorazowo bezwarunkową adopcję oraz dożywotnio będzie prowadzić opiekę nad taką osobą. Wyłączy to strach milionów młodych ludzi przerażonych możliwym scenariuszem, którego prawdopodobieństwo losowe w istocie jest bardzo niskie - rocznie w Polsce wykonywanych jest około 1000 aborcji, w istocie o te aborcje toczy się spór wobec nowej interpretacji przepisu. Warto aby państwo polskie poniosło taki koszt i złożyło czytelną deklarację, żeby zamortyzować i zatrzymać ten podsycany przez oponentów strach wielu osób.
Może Cię zaciekawić
Jest nowy wniosek do PINB. Urząd nadal nalicza kary - już 250 tys. zł
W odpowiedzi na nasze pytania Urząd Miasta Limanowa potwierdził, że złożono nowy wniosek do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Limano...
Czytaj więcejDodatkowe pieniądze na nowy budynek
Zarząd Województwa Małopolskiego podjął decyzję o zwiększeniu dofinansowania o prawie 2,5 mln złotych na projekt „Wsparcie Podstawowej Opiek...
Czytaj więcejPowstanie nowa pracownia - powiat podpisał umowę
Starosta Mieczysław Uryga oraz wicestarosta Ewa Filipiak podpisali umowę na realizację zadania pod nazwą „Adaptacja pracowni elektryczno-mechatr...
Czytaj więcejKarolina Szczurowska na “Tarasie Kultury”
W ramach wakacyjnego cyklu „Taras Kultury” organizowany jest kolejny koncert na świeżym powietrzu. Wydarzenie odbędzie się na tarasie usytuowa...
Czytaj więcejSport
Poznaliśmy drugi zespół z awansem do Klasy B
Uran już wcześniej zapewnił sobie awans do Klasy A. Grupa barażowa (zaliczone punkty z fazy ligowej): DOBRZANKA DOBRA - URAN ŁUKOWICA 1:1 (0...
Czytaj więcejPorażka, która daje nadzieje
Relacja na podstawie informacji Orkana Niedźwiedź: Początek spotkania był wyrównany. Obie drużyny grały w szybkim tempie i starały się nar...
Czytaj więcejZawodnicy z całej Polski rywalizowali w rejonie Góry Kostrza. Patria stanęła na wysokości zadania.
Tegoroczna edycja odbywała się na wymagających terenach w rejonie Góry Kostrza. Program zawodów obejmował dwa biegi średniodystansowe, a zawo...
Czytaj więcejDwa tytuły mistrzów Polski dla limanowskich karateków
Podopieczni shihana Arkadiusza Sukiennika po raz kolejny potwierdzili, że należą do krajowej czołówki karate kyokushin. Na matach rywalizowali ...
Czytaj więcejPozostałe
Drugi stopień zagrożenia: ulewy do 55 mm, wiatr do 100 km/h i alert hydrologiczny
Nawałnice uderzą z potężną siłą. Wiatr nawet do 100 km/h! IMGW wydał dla powiatu limanowskiego i całej Małopolski ostrzeżenie drugi...
Czytaj więcejStracił widoczność i prosił o pomoc. PKBWL o kulisach katastrofy
Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych prowadzi postępowanie w sprawie katastrofy śmigłowca na zboczach góry Lubogoszcz w Beskidzie Wyspo...
Czytaj więcejTory na stacji (ZDJĘCIA)
Na zdjęciach z drona widać aktualny stan robót prowadzonych na stacji Limanowa, gdzie powstają dwa perony połączone przejściem podziemnych oraz...
Czytaj więcejKoniec prac na drogach powiatowych
Zakończył się odbiór dwóch zadań drogowych, które zrealizowano w 2026 roku. Finansowanie obu przedsięwzięć zostało w całości pokryte ze ...
Czytaj więcej
Komentarze (12)
:)
Zejdźcie już gościu i gościanko! Wstydu szczędźcie!
To nasza przyszłość!!!