Podwyżki dla najważniejszych osób w państwie. Jak głosowali posłowie z regionu?
Wczoraj Sejm znowelizował przepisy regulujące wysokość zarobków najważniejszych osób w państwie. Podwyżki dostaną posłowie, senatorowie, prezydent i premier, ministrowie i wojewodowie. Wprowadzono także zapis gwarantujący pensję małżonkowi prezydenta.
Projekt, zakładający zmianę obliczania uposażeń osób na kierowniczych stanowiskach w państwie został zgłoszony dzień wcześniej przez Komisję Regulaminową, Spraw Poselskich i Immunitetowych, a następnego dnia Sejm przystąpił do prac i już po południu uchwalił ustawę. Od teraz wynagrodzenie przedstawicieli władzy nie będzie powiązane z kwotą bazową, tylko będzie obliczane w odniesieniu do wynagrodzenia zasadniczego sędziego Sądu Najwyższego.
Premier oraz marszałkowie Sejmu i Senatu będą otrzymywać 1,1-krotność tej kwoty, prezydentowi przysługiwać będzie 1,3-krotność, a jego małżonce 0,9-krotność, natomiast posłowie i senatorowie otrzymają 0,63-krotność. W świetle nowych przepisów wzrosną także subwencje partyjne.
Od teraz prezydent będzie otrzymywał pensję w wysokości blisko 26 tys. zł, pierwsza dama – prawie 18 tys. zł, premier oraz marszałkowie Sejmu i Senatu niespełna 22 tys. zł, ministrowie prawie 18 tys. zł, wojewodowie – około 15 tys. zł, a posłowie i senatorowie około 12,6 tys. zł. Podane uposażenia są kwotami brutto.

(Grafika: TVN24)
W głosowaniu wzięło udział 434 posłów; za opowiedziało się 386, przeciw było 33, a 15 wstrzymało się od głosu. Przeciwko było 9 posłów KO, 7 posłów Lewicy, 6 parlamentarzystów PSL-Kukiz'15. Przeciwko opowiedzieli się wszyscy posłowie Konfederacji. Głosów przeciwko uchwaleniu podwyżek nie było w Prawie i Sprawiedliwości; na 228 posłów biorących udział w głosowaniu, 2 wstrzymało się od głosu.
Jak głosowali parlamentarzyści z naszego okręgu wyborczego? Wszyscy posłowie Prawa i Sprawiedliwości, to jest Barbara Bartuś, Jan Duda, Andrzej Gut-Mostowy, Wiesław Janczyk, Arkadiusz Mularczyk, Anna Paluch, Edward Siarka i Patryk Wicher – zagłosowali za podwyżkami. Projekt ustawy poparła także posłanka PSL, Urszula Nowogórska. Przedstawicielka Podhala z Koalicji Obywatelskiej, Jagna Marczułajtis-Walczak, nie wzięła udziału w głosowaniu.
(Fot. Kancelaria Sejmu / Aleksander Zieliński)
Może Cię zaciekawić
Alarm bombowy przerwał sesję Rady Gminy
Dziś (25 czerwca) o godzinie 9:00 rozpoczęła się sesja Rady Gminy Niedźwiedź. Obrady zostały jednak przerwane z powodu alarmu bombowego. Wiadom...
Czytaj więcejUderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
Żar z nieba. Termometry wskażą nawet 32°C Z oficjalnego komunikatu IMGW, opublikowanego w czwartkowy poranek, jasno wynika, że czeka nas pierwsz...
Czytaj więcejPonad 38 kilogramów narkotyków w obrocie. Mieszkaniec regionu skazany
W czwartek (11 czerwca) Sąd Okręgowy w Nowym Sączu, po rozpoznaniu apelacji wniesionej przez obrońcę oskarżonego, utrzymał w mocy wyrok Sądu R...
Czytaj więcej70 lat w kapłaństwie. Jubileusz ks. prałata Józefa Korzenia
W uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Domu Księży Emerytów im. św. Józefa w Tarnowie zorganizowano jubileusz ks. prałata Józefa Ko...
Czytaj więcejSport
Zawodniczki Limanovii na testach w Beniaminku Krosno
Wyjazd na testy do jednego z uznanych ośrodków szkolenia piłkarskiego w kraju stanowi kolejne wyróżnienie dla młodych piłkarek związanych z...
Czytaj więcejMłodzi piłkarze limanowskiej akademii z cennym doświadczeniem na międzynarodowym turnieju
Podczas zawodów młodzi piłkarze z Limanowej mieli okazję rywalizować z uznanymi akademiami i klubami z Polski oraz zagranicy. Wśród rywali z...
Czytaj więcejGłosujemy na piłkarskie orły
Plebiscyt od lat należy do najbardziej prestiżowych wyróżnień w regionalnym futbolu. Jego celem jest docenienie zawodników, trenerów i osób zw...
Czytaj więcejPlan sparingów czwartoligowej Limanovii
Sztab szkoleniowy postawił przede wszystkim na rywalizację z wymagającymi przeciwnikami z wyższych i równorzędnych klas rozgrywkowych. W plani...
Czytaj więcejPozostałe
Z parkietu do własnego biznesu. 24-letni Bartłomiej Jędral rozwija taneczną społeczność w Limanowej
Studio Purple Hills rozpoczęła działalność w lutym 2025 roku przy ulicy Jana Pawła II 9A w centrum Limanowej. Nazwa nawiązuje do charakterystyc...
Czytaj więcejSąsiedzi organizują pomoc dla pogorzelców. Trwa zbiórka
Jak już informowaliśmy, poprzedniej nocy w miejscowości Dobra wybuchł pożar. Ogień strawił budynek gospodarczy oraz zajął poddasze znajd...
Czytaj więcejNadchodzi fala upałów. Służby apelują o rozwagę i przypominają o zasadach bezpieczeństwa
Prognozowana w najbliższych dniach fala upałów niesie ze sobą nie tylko dyskomfort, ale również zagrożenia dla zdrowia i życia. Wysoka tempera...
Czytaj więcejCiągnik przygniótł 57-latka na stromym zboczu - szczegóły wypadku
Jak już informowaliśmy, do wypadku z udziałem ciągnika rolniczego doszło we wtorek (23 czerwca) kilkanaście minut po godzinie 21:00 w ...
Czytaj więcej- Alarm bombowy przerwał sesję Rady Gminy
- Uderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
- Ponad 38 kilogramów narkotyków w obrocie. Mieszkaniec regionu skazany
- 70 lat w kapłaństwie. Jubileusz ks. prałata Józefa Korzenia
- Entomolog: komary nie są najgorsze; są owady, które potrafią zabić krowę (wywiad)
Komentarze (35)
To i tak aż nadto!
Niektórzy ludzie mają 340zł emerytury miesięcznie i cieszą się że mają.
ma brać osiemnaście tysięcy zł
co miesiąc ????
Poseł czy Senator na obecną chwilę zarabia 8 tyś zł+dieta Poselska/Senatorska 2,5 tyś zł + 14,2 tyś zł na prowadzenie biura Poselskiego/Senatorskiego = 24,7 tyś zł miesięcznie na jednego Posła/Senatora , doliczcie sobie jeszcze słynne KILOMETRÓWKI (był taki Poseł który nie mając auta potrafił narobić tych KILOMETRÓW ;)
Dodajcie sobie Darmowy Hotel Poselski/Senatorski lub Kancelaria płaci za wynajem mieszkania , darmowe przejazdy i loty samolotami bodajże LOTem i z tego wszystkiego robi się OGROMNA SUMA !!!
Wisienka na Torcie to Kwota Wolna od PODATKU 30 tyś zł !!!!!!!!
https://www.pulshr.pl/kadry-w-administracji/nasi-drodzy-wybrancy-ile-nas-kosztuja,67871.html
Moim zdaniem liczba Posłów powinna być zmniejszona do 100 bo cóż oni takiego robią ??? Senat zlikwidować lub jeden senator na Województwo. W USA a PiS tak w nich wpatrzony to Kraj liczący ok 330 mln ludzi ma 100 Senatorów a Izba Reprezentantów liczy 435 osób więc idąc tym tropem Polska jako że liczy o ponad 8,5 krotnie mniej ludzi powinna mieć 65 Posłów i 15 Senatorów no ale niech będzie jeden na każde Województwo czyli 16 ile by to mniej nas kosztowało ???
Teraz przejdźmy do Prezydenta który przypadkiem nie lubi wszystkiego podpisywać jak leci ??? za co jemu tyle kasy ??? 26 tyś zł ??? przecież on za nic nie płaci wszystko ma za FREE a może na nasz koszt !!!!! więc kasa leci w kupkę i w imię czego dawać jemu tyle KASY ???
Teraz pierwsza Dama RP i tu już polecieli całkowicie po bandzie bo w imię czego jej dawać wynagrodzenie ??? No idąc tym tropem to może Ojcu i Matce Dudy ??? jego całej rodzinie ??? bo przecież to rodzina Prezydenta !!! no niezły ABSURD nieprawdaż ??? Takie CUDA tylko w POLSCE ale jeśli ludzie się temu nie przeciwstawią to nie takie CUDA jeszcze w POLSCE będą niestety .
LUDZIE OBUDŹCIE SIĘ !!!!!! CZU JESTEŚCIE JAK OWCE IDĄCE NA RZEŻ ???
Im się poprostu należy, kolejna dojna zmiana.
"Przeciwko opowiedzieli się wszyscy posłowie Konfederacji."
https://youtu.be/D9wIEZsL0lM
USA liczy 328,2 mln ludzi (dane z 2019)
Polska liczy 38 mln ludzi (dane z 2019)
Czyli liczba ludności w Polsce jest o ok. 8,65 mniejsza niż w USA.
W USA jest 100 Senatorów i 435 osób liczy Izba Reprezentantów.
W Polsce jest 100 Senatorów i 460 Posłów .
Idąc tym tropem skoro Polska ma mniejsza liczbę ludności o ok.8,65 to powinna mieć 12 Senatorów i 50 Posłów tym bardziej że PiS nie widzi Świata poza USA !!!!!!!!!!!!!
Obrzydzenie bierze.
Dokąd płyniemy?
jak sie nie zaprasza to nie przyjeżdzaja:
-"Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski poinformował, że w związku z epidemią koronawirusa oraz wprowadzeniem przez niektóre państwa kwarantanny dla osób przyjeżdżających z Polski została podjęta decyzja o wycofaniu udziału w obchodach Święta Wojska Polskiego w stulecie Bitwy Warszawskiej delegacji na poziomie prezydentów.
Jak poinformował szef gabinetu prezydenta, na sobotnich uroczystościach pierwotnie mieli się pojawić prezydenci: Ukrainy, państw bałtyckich, a także Niemiec i Węgier.
– Podjęliśmy wspólną decyzję z partnerami, że w związku z pandemią koronawirusa i nałożeniem przez niektóre państwa obowiązku kwarantanny dla osób wracających z Polski, wycofujemy obecność prezydenckich delegacji – powiedział Szczerski. Zaznaczył, że obecne będą zagraniczne delegacje niższego szczebla, które co do zasady są mniej liczne niż prezydenckie."-
Oczywiście , ze wiceminister ( ci robią najwięcej , bo ministrowie raczej są od politycznych stołków) zarabiający 8tys brutto (czyli jak nieco lepszy specjalista od komputerów , czy kierownik w sieci sprzedaży) to jest dramatycznie mało, ale , powtarzam, nie teraz i nie o 70-100% i nie bez zadbania o dramatycznie małe pensje w szeregowej budżetówce....
Konfederacja, Kukiz'15, Zieloni i Razem - byli przeciw:
PRZECIWNI (33 osoby)
LEWICA: Magdalena Biejat,
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk,
Daria Gosek-Popiołek,
Maciej Konieczny,
Paulina Matysiak,
Adrian Zandberg,
Marcelina Zawisza.
KONFEDERACJA: Konrad Berkowicz,
Krzysztof Bosak,
Grzegorz Braun,
Artur Dziambor,
Krystian Kamiński,
Janusz Korwin-Mikke,
Jakub Kulesza,
Dobromir Sośnierz,
Krzysztof Tuduj,
Michał Urbaniak,
Robert Winnicki.
PSL-Kukiz15: Jolanta Fedak,
Paweł Kukiz,
Paweł Szramka,
Agnieszka Ścigaj,
Stanisław Tyszka,
Stanisław Żuk.
KO: Tomasz Aniśko,
Cezary Grabarczyk,
Klaudia Jachira,
Monika Rosa,
Franciszek Sterczewski,
Michał Szczerba,
Małgorzata Tracz,
Urszula Zielińska,
Tomasz Zimoch.
Oczywiście dodaj te 100 tys. ojro za kilometrówkę...
Kocham wyznawców PiSu - oni łykną każdą bzdurę rządzących.
226 posłów PiSu zagłosowało "za" podwyżkami i to oni są WINNI olewania społeczeństwa. Przypominam, że kwota wolna od podatku dla posła wynosi 30 tysięcy złotych, dla przeciętnego podatnika (z wyjątkiem najbiedniejszych) kwota wolna od podatku to 3 tysiące złotych.
Wytłumacz mi, jak to jest, że nienawidzisz ludzi, którzy piszą prawdę o owsiaku, ale saddam nie zaatakowałeś? No tak, bo na takiego mocnego gracza jak ja potrzebny był sojusznik, więc mimo że nim szczerze gardzisz, to był ci potrzebny wtedy.