Nie ma sztabu, program wydarzeń nieznany. Zamiast WOŚP ferie z kinem
Limanowski Dom Kultury nie zarejestrował sztabu na tegoroczny finał WOŚP. Choć instytucja zapowiadała współpracę z wolontariuszami z Mszany Dolnej oraz organizację wydarzeń i atrakcji z tej okazji, to ich szczegóły nadal nie zostały podane. Tymczasem 33. finał odbędzie się już w niedzielę.
Jak już informowaliśmy w naszej poprzedniej publikacji, w tym roku Limanowa nie zarejestrowała sztabu na nadchodzący, 33. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Fundacja na swojej stronie posiada rejestr, umożliwiający wyszukanie każdego aktywnego sztabu. W przypadku powiatu limanowskiego na liście figurują tylko dwa: w Mszanie Dolnej i Przyszowej.
Pytanie o powody niezarejestrowania sztabu wysłaliśmy do dyrekcji Limanowskiego Domu Kultury. W odpowiedzi dyrektor Magdalena Szczygieł-Smaga poinformowała, że sztab nie został zarejestrowany “wyjątkowo” i ze względów organizacyjnych, a za taką decyzją “nie stała żadna polityka”.
Jednocześnie dyrekcja LDK zapowiedziała, że także w Limanowej zostały zaplanowane wydarzenia związane z WOŚP w dniu finału. Ich program miał być podany do wiadomości “w późniejszym terminie”.
Finał już za kilka dni - w najbliższą niedzielę (26 stycznia), tymczasem na stronie Limanowskiego Domu Kultury oraz kanałach w mediach społecznościowych nie ma nawet krótkiej wzmianki na temat WOŚP.
Z komunikatu na stronie LDK wynika, że tego dnia instytucja organizuje “wyjątkowe filmowe popołudnie pełne atrakcji dla najmłodszych i ich rodzin”, które zakłada dodatkowe seanse dla dzieci oraz zimowe atrakcje i zabawy z animatorami w holu kina.
Limanowski Dom Kultury włączył się w akcję już w 1993 roku, czyli podczas pierwszego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy. Od tamtej pory w Limanowej nie tylko zbierano środki podczas publicznej kwesty na ulicach, ale organizowano wiele wydarzeń towarzyszących, głównie z myślą o młodzieży. Były to przede wszystkim występy artystyczne i koncerty lokalnych artystów.
Sztab działający przy Limanowskim Domu Kultury w 2024 roku liczył blisko 30 wolontariuszy. Kwota jaką udało im się zebrać do puszek kwestując na ulicach miasta i okolic to 52 tys. zł. Z czternastu puszek stacjonarnych, znajdujących się na terenie Limanowej, udało się uzbierać blisko 11 tys. zł, natomiast licytacje zakończyły się kwotą 5 tys. zł.
Przypomnijmy, że ubiegłoroczny finał WOŚP w Limanowej wzbudził ogólnopolskie kontrowersje. Na tydzień przed akcją parafia pw. św. Stanisława Kostki w Limanowej-Sowlinach zwróciła się do sztabu oraz wolontariuszy WOŚP, by ci nie kwestowali na terenie kościelnym. Parafia oświadczyła, że ta decyzja jest formą protestu przeciwko "profanacji" i "prowokacjom", które według niej stały się coraz częstsze w ostatnich latach. Jako przykład przywołano kontrowersyjną grafikę “Matka Boska kermitowska”. To wydruk, który został wystawiony przez internautę w 2021 roku na charytatywną aukcję w serwisie Allegro. Obraz przedstawiał Madonnę, która zamiast Dzieciątka Jezus w objęciach trzymała Kermita - popularną żabę, fikcyjną postać z "Ulicy Sezamkowej".
Tydzień później parafianie w Limanowej-Sowlinach w czasie Mszy św. oglądali “Matkę Boską kermitowską” i inne kontrowersyjne grafiki, które wyświetlano podczas kazania proboszcza. Ks. Mariusz Żaba mówił w homilii o złym wpływie mediów na społeczeństwo oraz kontrowersji wokół akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, nawiązując do stanowiska rady parafialnej sprzed tygodnia i licznych publikacji prasowych na ten temat.
Kapłan wiernych przekonywał, że w dzisiejszych czasach należy “opanować sztukę rozpoznawania proroków, których słuchamy”, bo wśród nich są zarówno dobrzy, jak i źli, a niezależnie od tego wszystkim im “bardzo zależy na tym, abyśmy im wierzyli, abyśmy mówili tak, jak oni mówią”.
I przykładem jest choćby nasza inicjatywa, reakcja naszej wspólnoty na akty profanacji wizerunku Matki Najświętszej. Bo trzeba powiedzieć, że nie był to jednorazowy akt, jak próbują kłamliwie przekazywać to różnego rodzaju media. Wprawdzie obraz został wystawiony raz na licytację, a potem z niej ściągnięty, ale w internecie możecie państwo znaleźć bardzo dużo filmów, w których autor kolejnych obrazów przechwala się tym, jak dobra to jest zabawa i ile podobnych obrazów realizuje na zlecenie zleceniodawcy, który udziela mu również sugestii, jak one powinny wyglądać - powiedział z ambony.
W trakcie kazania na ekranie przed prezbiterium wyświetlano w tym czasie zdjęcia kontrowersyjnych grafik. Były to fotomontaże, na których oryginalne wizerunki Maryi oraz Jezusa zastępowali bohaterowie “Ulicy Sezamkowej”.
Pojawiają się również obrazy, które są propozycją na kolejne edycje akcji, która dzisiaj rozgrywa się w całej Polsce, i nie tylko. I wielu ludzi w naszej decyzji widziało jedynie atak na ideę czy osoby organizatora, co wyraźnie nie było naszym celem, i wyraźnie to wyakcentowaliśmy. Naszym pragnieniem było pragnienie obrony wizerunku Matki Najświętszej. Zdecydowana większość parafian, jak i osób z całej Polski, z całego świata, tak tę akcję odczytała - zapewniał proboszcz.
Sprawa nabrała ogólnopolskiego rozgłosu. W dniu finału WOŚP, już w pierwszych minutach konferencji prasowej, transmitowanej na żywo przez ogólnopolskie telewizje, twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nawiązał do opisywanej przez nas sytuacji dotyczącej apelu rady parafii.
Gramy dla wszystkich. Gramy także dla księdza z Limanowej, który nie pozwolił zbierać pieniędzy pod swoim kościołem. A ja księdza zapewniam, że jeżeli coś się stanie z jego płucami to na pewno znajdzie pomoc w najbliższym szpitalu, na najbliższym oddziale pulmonologicznym, który otrzyma bardzo nowoczesny sprzęt - powiedział przed kamerami.
Jerzy Owsiak dodał, że sprzęt zakupiony za środki z tegorocznego finału ma służyć diagnozowaniu i rehabilitacji dzieci i dorosłych pacjentów na kilkudziesięciu oddziałach pulmonologicznych w całej Polsce.
Twórca WOŚP po raz kolejny odniósł się do sprawy z Limanowej dzień po finale, gdy był gościem programu publicystycznego “Kropka nad i” na antenie TVN24. Odpowiadając na uwagę Moniki Olejnik, dotyczącą tego, że ze sprzętu w szpitalach korzystają także krytycy WOŚP, Jerzy Owsiak powiedział:
Mówiłem już o tym, że jeżeli nawet ksiądz z Limanowej, który niepotrzebnie ogłasza: „proszę tutaj nie zbierać pieniędzy”, no to: proszę księdza, jak będzie coś z płucami nie tak, na pewno najbliższa placówka Limanowej, gdzie będzie nasz sprzęt, a będzie już niedługo – pomoże. I to właśnie jest sens tego wszystkiego. Sprzęt nie ma „oczka” i nie mówi: tobie nie, tobie nie – zadeklarował twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Może Cię zaciekawić
Znęcanie, narkotyki i nielegalna amunicja. 28-latek z powiatu limanowskiego za kratami
Zastraszanie i znęcanie psychiczne Sprawa ujrzała światło dzienne we wtorek, 18 czerwca, gdy do Komisariatu Policji w Mszanie Dolnej zgłosiła s...
Czytaj więcejJak pielęgnować włosy farbowane? TOP 3 kosmetyki, które musisz mieć!
Szampon do włosów farbowanych – delikatne oczyszczanie w połączeniu z ochroną koloru Podstawą pielęgnacji po koloryzacji powinien by...
Czytaj więcejUtrudnienia na trasie - będzie ruch wahadłowy w związku z budową kolei
Najważniejsze informacje dla kierowców Zamiast gładkiego przejazdu, na kierowców czeka ruch wahadłowy na odcinku o długości około 550 metrów...
Czytaj więcejAlarm bombowy przerwał sesję Rady Gminy
Dziś (25 czerwca) o godzinie 9:00 rozpoczęła się sesja Rady Gminy Niedźwiedź. Obrady zostały jednak przerwane z powodu alarmu bombowego. Wiadom...
Czytaj więcejSport
Zofia Kołodziej nadal na topie. Spore wyróżnienie.
Zgrupowanie odbędzie się w dniach 19–25 lipca w Wałbrzychu. W wydarzeniu organizowanym przez Polski Związek Piłki Nożnej udział wezmą naj...
Czytaj więcejSandecja Nowy Sącz podjęła decyzję w sprawie wychowanka Uranu Łukowica
Z klubem żegnają się Martin Polaček, Kacper Talar oraz Tomasz Nawotka. Ich kotrakty wygasają z końcem czerwca. 22-letni Kacper Talar miał...
Czytaj więcejRozstrzygnięcie barażowe. Poznaliśmy beniaminka V ligi.
W finale Orawa pokonała Ikar Odporyszów 2:1. W przyszłym sezonie wystąpi w V lidze Małopolska-wschód (będzie rywalem m.in. Turbacza Mszana D...
Czytaj więcejZawodniczki Limanovii na testach w Beniaminku Krosno
Wyjazd na testy do jednego z uznanych ośrodków szkolenia piłkarskiego w kraju stanowi kolejne wyróżnienie dla młodych piłkarek związanych z...
Czytaj więcejPozostałe
Uderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
Żar z nieba. Termometry wskażą nawet 32°C Z oficjalnego komunikatu IMGW, opublikowanego w czwartkowy poranek, jasno wynika, że czeka nas pierwsz...
Czytaj więcejZ parkietu do własnego biznesu. 24-letni Bartłomiej Jędral rozwija taneczną społeczność w Limanowej
Studio Purple Hills rozpoczęła działalność w lutym 2025 roku przy ulicy Jana Pawła II 9A w centrum Limanowej. Nazwa nawiązuje do charakterystyc...
Czytaj więcejSąsiedzi organizują pomoc dla pogorzelców. Trwa zbiórka
Jak już informowaliśmy, poprzedniej nocy w miejscowości Dobra wybuchł pożar. Ogień strawił budynek gospodarczy oraz zajął poddasze znajd...
Czytaj więcejNadchodzi fala upałów. Służby apelują o rozwagę i przypominają o zasadach bezpieczeństwa
Prognozowana w najbliższych dniach fala upałów niesie ze sobą nie tylko dyskomfort, ale również zagrożenia dla zdrowia i życia. Wysoka tempera...
Czytaj więcej- Znęcanie, narkotyki i nielegalna amunicja. 28-latek z powiatu limanowskiego za kratami
- Jak pielęgnować włosy farbowane? TOP 3 kosmetyki, które musisz mieć!
- Utrudnienia na trasie - będzie ruch wahadłowy w związku z budową kolei
- Alarm bombowy przerwał sesję Rady Gminy
- Uderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
Komentarze (88)
Są żałośni nie potrafią się przeciwstawić złu tylko są wspólnikami tych co okradają i próbują robić dobrą minę do złej gry.
Dobrze , że nie zarejestrowali sztabu , bo w takiej mieścinie to profanacja WOŚP - jak można być tak perfidnie zakłamanym ?
Każdy z komentujących ma możliwość utworzyć sztab. Chętnie zgłoszę się jako wolontariusz.
Do świętości wam tak daleko jak mi do baletu..
"Jak to jest, że widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym nie dostrzegasz? Jak możesz mówić swemu bratu: Bracie, pozwól, że wyjmę drzazgę z twego oka, gdy we własnym oku nie dostrzegasz belki?"
Propaganda dawnej TVPIS i obecnej TV Republika robi swoje. Fala hejtu i nienawiści na wszystko co nie związane jest z PISem rozlewa się na całą Polskę niczym szambo które wybije a lud niemyślący i niewykształcony powtarza te brednie zamiast mieć własne zdanie i opinie. Twoje komentarze to odzwierciedlają, zawsze zero merytorycznych argumentów tylko obrażanie i nienawiść. Swoją drogą nazywając kogoś komuchem to masz na myśli kolegów z partii? Przecież tam ich jest najwięcej ze Stanisławem Piotrowiczem na czele
Jak dobrze pamiętam gdy był artykuł o ks. Olszewskim to pisałaś o nim że go nie bronisz bo go nie znasz ale gdy piszą o WOŚP to Owsiak to już oszust i złodziej. Powiedz mi gdzie w tym logika? Niestety ideologia PIS jest ważniejsza niż fakty i od razu wiadomo kto winny a kto nie. Owsiak i Tusk byli przez 8 lat PISokomuny sorawdzani jak nikt inny w kraju i jakoś nie znaleźli na nich dowodów ale na twoich ukochanych pisiorków dowody są ze ho ho
jak posądzasz to podaj przykłady i to wtedy będzie ferr..
oglądałeś republikę że tak jedziesz po niej??hymmm czy tylko robisz wycie bo to sugeruje tvppo i tvnpo?? co ?? A po drugie republika jest prywatną stacją.. tak samo bronione było tvn gdy były zarzuty o stroniczość!!! Wiadomo prywante media nigdy do konica nie będą bez stronne.
Widać że oglądasz Republikę bo już jesteś zmanipulowany jej propagandą, czytanie i słuchanie ze zrozumieniem też widzę kiepsko. Może czas zająć się czymś pożytecznym zamiast ujadać tutaj na ludzi, na zdrowie ci wyjdzie i innym
:)
Czytając ten artykuł i komentarze odnosi się wrażenie że najbardziej chodzi o to żeby dokopać Kościołowi i Pisowi zresztą ten portal chętnie w tym bryluje.