Wybory i scenariusz. Jest sens iść głosować!
Wybory: Najbardziej prawdopodobny scenariusz w okręgu nr 14 to: sześć mandatów dla PiS, trzy dla PO i jeden dla PSL. Tak przewiduje dr Rafał Matyja, politolog z WSB-NLU. To prognoza, ale faktyczny wynik oczywiście jest w rękach wyborców. Wybory parlamentarne już w najbliższą niedzielę.
Prognozowany przez dr. Matyję podział dziesięciu mandatów w naszym okręgu, to wypadkowa wyników poprzednich wyborów: samorządowych, prezydenckich i parlamentarnych oraz obserwacja przepływu preferencji wyborczych w ostatnich sondażach.
- Pięć, trzy, jeden to podział mandatów z ostatnich wyborów, kiedy mieliśmy w Sejmie o jedno miejsce mniej – tłumaczy Rafał Matyja. – Teraz do rozdysponowania mamy dodatkowy mandat, na który praktycznie żadnych szans nie ma PSL, bo partia ta musiałaby mieć niebotycznie lepszy wynik niż ostatnio. Sądzę też, że jeśli notowania SLD będą wyglądały tak jak wyglądają, to bardzo ciężko będzie zdobyć tutaj mandat partii Napieralskiego. Teoretycznie możliwy więc byłby podział: 5-3-1-1, jednak moim zdaniem o ten dziesiąty mandat walczyć będzie PiS i PO. Tu większe szanse dawałbym PiS i to już wynika z czystej matematyki wyborczej.
Same zainteresowane partie nieco inaczej widzą podział mandatów. W przedwyborczych dyskusjach, każde z ugrupowań daje sobie szanse na dużo lepszy wynik. W niektórych wypowiedziach PiS wróży sobie aż 7 mandatów, PO – 4, PSL – 2, a SLD – 1, ale to tylko pobożne życzenia, bowiem ordynacja wyborcza nie przewiduje w naszym okręgu 14 mandatów.
Zobacz również:
„Chwile” uchwycone w akwareli
Świecki ekonom kurii - po raz pierwszy w historii. Nowy zastępca był wikariuszem na Limanowszczyźnie
- Jeśli w takiej prognozie każdemu odejmiemy po jednym mandacie, to wychodzi nam właśnie podział 6-3-1-0 – żartuje Rafał Matyja i od razu zastrzega. – Nie jest to oczywiście metoda jaką bym polecał, ale jest oczywistym, że każda partia stawia sobie wyższy cel niż faktycznie może zrealizować. Skoro wynik jest w jakimś stopniu przewidywalny, to dziennikarze często pytają „czy jest sens iść do wyborów?”. Oczywiście, że jest sens! To trochę jak przed meczem piłkarskim. Jeśli mówię, że będzie 2-1, to nie znaczy, że piłkarze mają nie wybiegać na boisko, bo przecież mecz jest ciekawszy niż zapowiedzi, a skoro w studio przed meczem trzeba coś robić, to mówi się jaki może być wynik.
Matyja nie wyklucza jednak, że możliwa jest również poprawa wyniku PO w stosunku do poprzednich wyborów dzięki umieszczeniu na liście takich kandydatów jak Marian Cycoń czy Leszek Zegzda.
- Żeby ten zabieg dał jednak czwarty mandat, konieczne jest zdobycie przez PO kilkanaście tysięcy więcej głosów niż cztery lata temu, albo jakaś katastrofa PiS w ostatniej chwili – zastrzega politolog. – Na pewno te dwa nazwiska mają siłę przyciągania nowych wyborców. Wiele razy stawiałem zarzut wobec lidera PO Andrzeja Czerwińskiego, że nie wpuszczał na listy silnych kandydatów, bo nie chciał mieć rywali.
Na ile przedwyborcze prognozy mają szansę się sprawdzić?
- To co powiedziałem jest raczej próbą przyglądania się pewnym wyborczym zachowaniom – mówi Matyja. – Jeśli wyborcy zagłosują podobnie jak cztery lata temu - a nie było wydarzeń, które sugerowałyby, że może być inaczej – to przy względnym remisie w ogólnopolskich sondażach w naszym okręgu da to dodatkowy mandat PiS-owi.
Może Cię zaciekawić
Utrudnienia na trasie - będzie ruch wahadłowy w związku z budową kolei
Najważniejsze informacje dla kierowców Zamiast gładkiego przejazdu, na kierowców czeka ruch wahadłowy na odcinku o długości około 550 metrów...
Czytaj więcejAlarm bombowy przerwał sesję Rady Gminy
Dziś (25 czerwca) o godzinie 9:00 rozpoczęła się sesja Rady Gminy Niedźwiedź. Obrady zostały jednak przerwane z powodu alarmu bombowego. Wiadom...
Czytaj więcejUderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
Żar z nieba. Termometry wskażą nawet 32°C Z oficjalnego komunikatu IMGW, opublikowanego w czwartkowy poranek, jasno wynika, że czeka nas pierwsz...
Czytaj więcejPonad 38 kilogramów narkotyków w obrocie. Mieszkaniec regionu skazany
W czwartek (11 czerwca) Sąd Okręgowy w Nowym Sączu, po rozpoznaniu apelacji wniesionej przez obrońcę oskarżonego, utrzymał w mocy wyrok Sądu R...
Czytaj więcejSport
Zawodniczki Limanovii na testach w Beniaminku Krosno
Wyjazd na testy do jednego z uznanych ośrodków szkolenia piłkarskiego w kraju stanowi kolejne wyróżnienie dla młodych piłkarek związanych z...
Czytaj więcejMłodzi piłkarze limanowskiej akademii z cennym doświadczeniem na międzynarodowym turnieju
Podczas zawodów młodzi piłkarze z Limanowej mieli okazję rywalizować z uznanymi akademiami i klubami z Polski oraz zagranicy. Wśród rywali z...
Czytaj więcejGłosujemy na piłkarskie orły
Plebiscyt od lat należy do najbardziej prestiżowych wyróżnień w regionalnym futbolu. Jego celem jest docenienie zawodników, trenerów i osób zw...
Czytaj więcejPlan sparingów czwartoligowej Limanovii
Sztab szkoleniowy postawił przede wszystkim na rywalizację z wymagającymi przeciwnikami z wyższych i równorzędnych klas rozgrywkowych. W plani...
Czytaj więcejPozostałe
Z parkietu do własnego biznesu. 24-letni Bartłomiej Jędral rozwija taneczną społeczność w Limanowej
Studio Purple Hills rozpoczęła działalność w lutym 2025 roku przy ulicy Jana Pawła II 9A w centrum Limanowej. Nazwa nawiązuje do charakterystyc...
Czytaj więcejSąsiedzi organizują pomoc dla pogorzelców. Trwa zbiórka
Jak już informowaliśmy, poprzedniej nocy w miejscowości Dobra wybuchł pożar. Ogień strawił budynek gospodarczy oraz zajął poddasze znajd...
Czytaj więcejNadchodzi fala upałów. Służby apelują o rozwagę i przypominają o zasadach bezpieczeństwa
Prognozowana w najbliższych dniach fala upałów niesie ze sobą nie tylko dyskomfort, ale również zagrożenia dla zdrowia i życia. Wysoka tempera...
Czytaj więcejCiągnik przygniótł 57-latka na stromym zboczu - szczegóły wypadku
Jak już informowaliśmy, do wypadku z udziałem ciągnika rolniczego doszło we wtorek (23 czerwca) kilkanaście minut po godzinie 21:00 w ...
Czytaj więcej
Komentarze (37)
Jak już jesteśmy przy obietnicach wyborczych to czy PiS dorzuci coś do tych 3000000 mieszkań z 2005 roku? ;)
Ja sobie odpuszczam ten niedzielny cyrk.
http://www.youtube.com/watch?v=2Eg2JoNCnTQ&feature=player_embedded#!
Niech zstąpi Duch Twój!
Niech zstąpi Duch Twój!
I odnowi oblicze ziemi.
Tej Ziemi!
Amen.'
http://sanctus.pl/index.php?grupa=66&podgrupa=449&doc=398
Owoc żywota Twojego je ZUS.
Wydaje Ci się, że jesteś dowcipny.
Ja na Twoim miejscu takiego poczucia humoru raczej bym nie wystawiał na widok publiczny.
Pozdrawiam!
Zobacz kogo obraża Sikorski
http://vod.gazetapolska.pl/516-zobacz-kogo-obraza-sikorski
Nie partie są złe tylko ludzie którzy nami rządzą
Czemuś biedny boś głupi
Czemuś głupi boś biedny
Z biedy można wyjść
Z głupoty gorzej jedynie głosując na
człowieka ktury nas nie będzie okradał.
TEST’ ’JESTEŚ GŁUPI CZY MĄDRY !!!
GŁUPI - nie przeczyta usunie
MĄDRY - przeczyta oceni wyda sobie samemu opinie i zrobi co będzie uważał za słuszne.
GŁUPI - daje się okradać i daje głos zaufania człowiekowi który będzie nim żądził
i do tego jeszcze okradał go w imieniu prawa
MĄDRY - wybierze człowieka uczciwego który będzie go bronił ,pomagał mu i na pewno
nie będzie go okradał.
UCZCIWY - czyjegoś nie weżmie a swojego pilnuje.
SPRAWDZENIE – po rodowodzie kim byli jego rodzice dziadkowie im dalej tym lepiej
cechy charakteru ssiemy z mlekiem matki i przeważnie mówi się że podaliśmy się na kogoś z
swoich dziadków lub pradziadków .
Link do GP - żałosne posunięcie.
Wstaw przy okazji skamlenie naczelnego o kupno większej ilości GPC, bo inaczej splajtuje.
Tata wrócił na stałe, czy tylko przepustka?
Ha ha..... Jak przeczytalem Twoj komentarz 17 to buchnalem wielkim i glosnym smiechem.... masz dobre poczucie humoru!...... Super!!
ale sobie wroga zrobiłeś.... u ptanoc
zaraz Cię od PIS-owców, moherów i psycholi zwyzywa :)
Jakiś wstyd, czy po prosu 'zwykły zbieg okoliczności'?
Nie mam preferencji, ale wybiore na chybił trafił PSL.Gdym miał do wyboru między PSL a SLD, to postawiłbym na SLD, bo ci czerwoni przynajmniej nie udają, że są zieloni.
Nowy spot reklamowy PO:
http://vod.gazetapolska.pl/525-nowy-spot-reklamowy-tusk-palikot-w-rzadzie
terorist@ ty chyba swojej ulubionej stacji nie oglądasz WSI24 i prasy nie czytasz ... w najnowszej GP jest duży wywiad z Macierewiczem ..chłop się udziela gdzie się da na spotkaniach ...więc ...skucha z tym co piszesz.
Przykro mi że twoje partia NSDAP zawiesiła działalność w maju 1945r. ale nawet jak czytam twoje pożal się Boże wpisy to tak naprawdę w niczym się nie różnisz od swego bliźniaka ptanoc@.. obaj jesteście parafrazując tekst z Szeregowca Ryana .....POPOLUPO ..
Czekam trzy dni i w poniedziałek rano zaśmieję się w wasze wykrzywione z chorej nienawiści ćwierć-twarze.
Weź parasol, miotłę i do roboty, bo cię zjem.
Już mu to kiedyś tłumaczyłem że jest inny ale gdzie tam ... jego umysł jest elastyczny jak płyta betonowa.. wyczucie i szacunek dla pracy innych jest takie jak ... kozy do trawy.
Głupotą przewyższa już nawet Niesioła i Palikota ....
ptanoc@ ... ty jakiś 'Aryjczyk' jesteś skoro innych traktujesz jak podludzi ... powiem tak z 'Aryjczyka' masz tyle co z owczarka niemieckiego.... szczekasz i merdasz ogonem...bidulo
Chłopcze lecz się ... przypuszczam że wszystkim nam których tu na forum tykasz możesz spokojnie teczkę nosić ...ciesz się że umiesz czytać i pisać bo normalnie to na łańcuchu mógłbyś koty w nocy sprzed stodoły odganiać ... więc zacznij ćwiczyć Hau.. Hau... bo w poniedziałek do budy będziesz musiał wrócić i merdać ogonem...:)
http://www.latarnik.info/?q=mp&q2=okreg&r=sejm&k=6&okr=14< /a>
I zastanówcie się zanim zagłosujecie.