Wizyta prezydenta w Stróży. Beskid Wyspowy bliski Andrzejowi Dudzie
Prezydent RP Andrzej Duda przyjechał do Stróży w gm. Dobra. Bierze udział w oficjalnej inauguracji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Tuż przed godz. 12:00 nastąpiło powitanie głowy państwa przez wojewodę małopolskiego Piotra Ćwika, prezesa IPN Jarosława Szarka oraz wójta gminy Dobra, Benedykta Węgrzyna. Po odegraniu hymnu państwowego nastąpiło złożenie wieńców pod pamiątkową tablicą z 1933 r., znajdującą się na budynku Szkoły Podstawowej w Stróży.
- Dziękuję za wspaniałą, radosną atmosferę i zaproszenie do Stróży, w szczególnie bliskie mi tereny Beskidu Wyspowego, związanego z moim harcerstwem - mówił prezydent Andrzej Duda. - Przed 30 laty ja też się wspinałem na Ćwilin, Mogielicę i Jasień, odbywałem harcesrkie ćwiczenia na stokach tych gór, być może biegając po śladach wielkich, historycznych dowódców.
W kolejnych punktach dzisiejszej uroczystości z udziałem Andrzeja Dudy jest m.in. odsłonięcie i poświęcenie nowej tablicy, upamiętniającej Oficerską Szkołę Strzelecką w Stróży. Towarzyszyć będzie temu przedstawienie patriotyczne zaprezentowane przez uczniów miejscowej szkoły. W czasie uroczystości przewidziane jest również przemówienie prezydenta. Planowany wyjazd głowy państwa ze Stróży nastąpi prawdopodobnie około godz. 14:00.
Zobacz również:W czasie wydarzenia które stanowi oficjalną inaugurację obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, prezes Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentuje ogólnopolski projekt edukacyjny IPN „Akademia Niepodległości”, którego celem jest upowszechnianie wiedzy historycznej oraz promowanie postaw obywatelskich opartych na patriotyzmie, szacunku dla niepodległościowej tradycji i przywiązania do Ojczyzny.
Pierwsza Oficerska Szkoła Strzelecka w Strózy została powołana w 1913 r. z inicjatywy m.in. Józefa Piłsudskiego. Zajęcia, poza samym Piłsudskim, prowadził tu między innymi Kazimierz Sosnkowski. Uczestnikami szkolenia byli późniejsi dowódcy Legionów oraz znane postacie wojskowego i politycznego świata II Rzeczypospolitej. Wśród naziwsk absolwentów oficerskiej szkoły znaleźć można takie, jak gen. bryg. Stanisław Grzmot-Skotnicki, płk. Adam Koc gen. dyw. Tadeusz Kasprzycki czy Janusz Głuchowski.
Może Cię zaciekawić
Alarm bombowy w limanowskim sądzie
Dzisiaj (22 czerwca) około godziny 9:00 na ul. Józefa Marka w Limanowej skierowano służby - straż pożarną i policję. Reakcja wynika ze zgłosz...
Czytaj więcejZderzenie na "krajówce" - senior trafił do szpitala
Do zdarzenia doszło w niedzielę (21 czerwca) kilka minut po godzinie 18:00 w miejscowości Raba Niżna w gminie Mszana Dolna. Na drodze kr...
Czytaj więcejNocny pożar - spłonął opuszczony budynek
Do zdarzenia doszło w niedzielę (21 czerwca) około godziny 23:00 w miejscowości Olszówka na terenie gminy Mszana Dolna. Służby ratunkowe zosta...
Czytaj więcejFilmowy mistrz z Suchej Beskidzkiej – 120 lat temu urodził się Billy Wilder
„Zapytani o trzech najważniejszych reżyserów w historii Hollywood historycy filmu amerykańskiego wymieniają: John Ford, William Wyler i Billy W...
Czytaj więcejSport
Kolejne zmiany w Orkanie Szczyrzyc
W spotkaniu uczestniczyli członkowie stowarzyszenia oraz zaproszeni goście, wśród nich zastępca wójta gminy Jodłownik Aneta Sara Pater oraz p...
Czytaj więcejMariusz Kutwa szykuje się do gry w Ekstraklasie
Dla 20-letniego środkowego obrońcy to kolejna szansa na walkę o miejsce w pierwszym zespole „Białej Gwiazdy” przed startem nowego sezonu w E...
Czytaj więcejBaraże: sytuacja w ligach regionalnych
Beskid Andrychów w walce o III ligę najpierw pokonał Lewart Lubartów, ale w finale barażów przegrał 0:1 Moravią Morawica. W przyszłym sezni...
Czytaj więcejPoznaliśmy drugi zespół z awansem do Klasy B
Uran już wcześniej zapewnił sobie awans do Klasy A. Grupa barażowa (zaliczone punkty z fazy ligowej): DOBRZANKA DOBRA - URAN ŁUKOWICA 1:1 (0...
Czytaj więcejPozostałe
Nadciąga fala upałów do 34 stopni! [PROGNOZA]
Zmiana cyrkulacji powietrza przyniesie bezwzględne, bezchmurne lato. Poniedziałek (22 czerwca): Dzień stoi pod znakiem gęstych chmur burzowy...
Czytaj więcejAlert IMIGW: nawałnice, ściana deszczu i ryzyko podtopień [OSTRZEŻENIE]
Front wciąż nie odpuszcza, co w połączeniu z ukształtowaniem naszego terenu stwarza doskonałe warunki do tworzenia się niebezpiecznych komórek...
Czytaj więcejJest nowy wniosek do PINB. Urząd nadal nalicza kary - już 250 tys. zł
W odpowiedzi na nasze pytania Urząd Miasta Limanowa potwierdził, że złożono nowy wniosek do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Limano...
Czytaj więcejDodatkowe pieniądze na nowy budynek
Zarząd Województwa Małopolskiego podjął decyzję o zwiększeniu dofinansowania o prawie 2,5 mln złotych na projekt „Wsparcie Podstawowej Opiek...
Czytaj więcej
Komentarze (43)
Łamanie Konstytucji wg Ciebie to normalność?
Nie jestem jeszcze stary bo urodziłem się po komunie a co do butów to nawet obsikać by mi się nie chciało.
Szacunek dla Pana Prezydenta.
Cena kurzych jaj to akurat nie jest zasługa tego rządu, ale jest nadzieja że dzięki temu rządowi twoje POtanieją.
Bardzo trafne spostrzeżenie.
Ale ty czerstwy jesteś, jak ktoś skrytykuje działania władzy to od razu wyborca PO? Obie te partie miały swoje 5 minut i je zmarnowały.
pocieszające jest tylko że są 'błędem statystycznym'
a większość jest za prezydentem i tu się nie udziela
Chyba jestem slepy skoro nie rozliczają odpowiedzialnych za przekrety a taką demagogię to każdy może wprowadzać,wystarczy rzucić hasło ze kreują się na patriotów.
Wiadomo, że obecnie wymaga ona zmian, bo jednak przez te 20 lat wiele się zmieniło i wiele zapisów nie odpowiada obecnym realiom. Jednak nie powinno być tak, że w imię tych 'napraw' partia rządząca i jej funkcjonariusze z premedytacją łamią jej zapisy oraz uchwalają ustawy jawnie łamiące obecnie obowiązujące prawo.
Mam nadzieje, że PAD stanie przed Trybunałem Stanu razem z Szydło, Ziobro, Kaczyńskim i Macierewiczem.
Wydaje mi się że większość tu osób miała bardzo złe oceny z historii bo za nie uważanie bądź też nie rozumienie tego przedmiotu, przyznam się że ja też konikiem z historii nie byłam ale co to Niepodległość jest wiem, kiedy czytam tu komentarze raczej nie koniecznie wy wiecie co to, nie wstyd wam? Nie odpowiada wam prezydent to po jaką cholerę chodzicie głosować i tak żadnemu człowiekowi nie dogodzi bo każdy głosy ma poróżnione, Pozdrawiam wszystkich internautów i życzę dziś abyście się choć na chwilkę zatrzymali i wspomnieli ludzi którzy walczyli 100 lat temu o naszą teraz Niepodległą Polskę.
Amber Gold,reprywatyzacja itd.
Chyba nie myślisz ze jest to proces krótkoterminowy.Na pewno nie można zarzucić im ze nic nie robią bo to kłamstwo a mają jeszcze trochę czasu wiec myślę że sporo zostanie rozwiązane.Pozdrawiam
Aferę ze SKOKIEM Wołomin też rozliczą? ;)
Jeszcze więcej afer PISu czeka w kolejce na rozliczenie
Afera SKOK
Afera Ziobry – kongres Solidarnej Polski z pieniędzy unijnych
Afera męża Beaty Szydło
Afera z przetargiem na Caracale
Afery Misiewicza
Afera z majówką wiceministra Banasia
W ciągu 2 lat uzbierało się tego prawie jak za 8 lat PO.
Zdziwiłbyś się;)
Liczę na to.
Jestem za rozliczeniem afer PO/PSL jak i związanych z członkami PiS oraz innych opcji.
Chciałbym, żeby została rozliczona działalność Komisji Majątkowej.
Chciałbym żeby rozliczono zbiórkę 'na ratowanie Stoczni Gdańskiej' prowadzoną przez pewnego redemptorystę...
Jak na razie robi się polityczną pokazówkę z afery reprywatyzacyjnej (gdy o nieprawidłowościach w procesie reprywatyzacji i 'czyścicielach kamienic' środowiska lewicowe mówiły od lat) oraz z AmberGold.
Jak sobie wyobrażasz rozliczanie poprzedniego rządu ?
Ja to widzę tak :
- PIS udowadnia delikwentowi winę
- delikwent się odwołuje do sądu
- 'niezależny' sąd przy odpowiedniej oprawie antyrządowych mediów, uniewinnia delikwenta.
- 'niewinny' delikwent skarży PIS o naruszenie dobrego imienia
- ten sam 'niezależny' sąd przyznaje mu rację i każe wypłacić odszkodowanie.
- za następnego delikwenta strach się zabierać.
Może najpierw trzeba by zrobić porządek w sądach ? co ?
Tylko że to też nie jest takie proste.
Przecież jakiekolwiek działanie to przecież zamach na 'niezależne' sądownictwo i łamanie konstytucji i takie tam i tego tamtego. I jeszcze trzeba na dyplomację uważać, bo przecież Niemiec tylko czeka na pretekst do ingerencji w obronie 'demokracji'
Może wykażmy się odrobiną cierpliwości i dajmy im szansę na przeprowadzenie tego we właściwy sposób.
Polityka to nie siup na krowe i ciele gotowe.
... Są tacy co by chcieli wszystkiego od razu ... Dzisiaj rozliczyć, jutro za kilofy i wydobywać surowce mineralne, pojutrze jesteśmy najbogatsi w Europie i dyktujemy innym warunki. ... Tygodnia nie trzeba ... Żyć nie umierać ...
dlaczego niema ławników ??? obywatele by decydowali i to jest Sprawiedliwe bo choćby w USA są ławnicy i do każdej sprawy Sądowej są powoływani nowi wśród obywateli.
dlaczego nie obniżyli opłat Sądowych ???? pomogłoby to każdemu kto ma styczność z Sądami. Więc jak się biorą za Sądownictwo niech to robią dobrze bo ja też uważam ze Sądownictwo jest do gruntownej reformy ale róbmy tak by REALNIE POMÓC LUDZIOM.
Nie o taką Polskę nasi pradziadowie walczyli i ginęli.
' 'Duda zapomina, że nie jest prezydentem Izraela' - Prof. Jerzy R. Nowak: Minął Tydzień #21 '
https://www.youtube.com/watch?v=ggsrNhTI9Hk
NIKOGO PIS nie rozliczył i NIE ROZLICZY, bo wszyscy razem wzięci to JEDNA FERAJNA., docelowo kopią do tej samej bramki.
Mają jednakże swoje osiągnięćia w ROZLICZENIACH innych, a są to( i były) różne formy zwalczania patriotycznych środowisk w Polsce, w tym polityków , którym DOBRO OJCZYZNY leżało i leży na sercu:
Patrz LEPPER, patrz Jankowski- to ten poseł , któremu przyszyto łatkę 'szaleńca, któremu podano narkotyki, a potem wszystkie stacje telewizyjne pokazywały go jako wierzgającego nogami.
' Gabriel Janowski o aferach, draniach i potędze polskiego mleczarstwa. '
https://www.youtube.com/watch?v=vD2bjF2s07Y
' Gabriel Janowski szokował skokami, co robi dziś '
https://www.youtube.com/watch?v=7y3-ndr6zkk
Dzięki niemu i jego determinacji do dzisiaj mamy POLSKIE CUKROWNIE, itp.
I wielu innych polskich patriotów.
Teraz PIS , Ziobro 'polują' na innych polskich patritów, Prokuratura zostala zaangażowana' w sprawy związane z deligalizacją ORN, MW oraz Stowarzyszenia MARSZ NIEPODLEGLOŚCI. !!!!
' UWAGA TRWA OGÓLNO KRAJOWA AKCJA PROKURATORSKA - LIKWIDACJA ONR, MW, i Stow. MARSZ NIEPODLEGŁOŚCI '
https://www.youtube.com/watch?v=ViaK1Pfo6JE
Wszystkie rządy IIIRP pokazują się na patriotów, ooooooooooo naprawdę?
Pytanie tylko jakim szulerą służą? Jakim patriotą jest Pan Prezydent?
' Schetyna pod sąd?Wiceminister z PiS chce delegalizacji ONR oraz komuniści z partii Razem - komentarz
https://www.youtube.com/watch?v=zs99qLDbCNM&t=124s
Na postawione pytanie niech odpowie MISTRZ polskich komentarzy Grzegorz Braun
' Grzegorz Braun o ZDRADZIE Narodowej '
https://www.youtube.com/watch?v=m4-EyFdfs5k
Bóg, honor, ojczyzna.
Cześć i chwalł wszystkim, którzy WALCZYLI O WOLNOŚĆ, NIEPODLEGLOŚĆ NASZEJ KOCHANEJ OJCZYZNY. ;-)))
Chwała WIELKIEJ, LECHICKIEJ POLSCE'.
' JARUHA - LECHISTAN - Nieznane Dzieje Polski 432 Hz (PL, RUS, ENG - TEXT) '
https://www.youtube.com/watch?v=5KfpNyRr8q4
Wstydzcie się pseudoPATRIOCI. ;-(((