SOR dwa razy większy. Przebudowa kosztowała 13,6 mln zł
Limanowa. Dzisiaj uroczyście oddano do użytku rozbudowany i zmodernizowany Szpitalny Oddział Ratunkowy limanowskiego szpitala. Inwestycja o wartości ponad 13 mln zł pozwoliła na zwiększenie powierzchni SOR z 500 do 1100 m kw., co ma poprawić standard opieki nad pacjentami w stanach zagrożenia życia i komfort pracy personelu.
Dzisiaj (20 lutego) w Szpitalu Powiatowym w Limanowej im. Miłosierdzia Bożego odbyło się uroczyste przekazanie do użytku przebudowanego i zmodernizowanego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Poza dyrekcją i personelem szpitala, wydarzenie zgromadziło licznych gości, w tym przedstawicieli władz samorządowych powiatu limanowskiego, miasta Limanowa oraz okolicznych gmin. W uroczystości uczestniczyli również parlamentarzyści: Urszula Nowogórska, Ryszard Terlecki i Łukasz Kmita, a także reprezentanci urzędu marszałkowskiego i wojewódzkiego oraz kierownicy lokalnych służb i instytucji.
Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10:00 Mszą świętą sprawowaną w kaplicy szpitalnej, której przewodniczył biskup Andrzej Jeż, ordynariusz diecezji tarnowskiej. Podczas nabożeństwa do kaplicy wprowadzono relikwie św. Jana Pawła II oraz błogosławionego ks. Michała Sopoćki. W trakcie homilii hierarcha nawiązał do roli placówki w życiu lokalnej społeczności.
Dzieje szpitala w Limanowej to także pewien przekrój historii życia tutejszych mieszkańców, ich zmagania się z chorobami, cierpieniem. Historia obudzonych nadziei z powodu powrotu do zdrowia, radość z narodzin dziecka, czy też smutku z powodu śmierci kogoś bliskiego. W szpitalu tak często spotyka się początek i koniec ludzkiego życia. A radość przeplata się z goryczą – mówił biskup Andrzej Jeż. Duchowny zwrócił również uwagę na tempo zmian w medycynie: - Medycyna jest tą z gałęzi nauki, która charakteryzuje się dynamicznym postępem. Dlatego żaden lekarz czy pielęgniarka nigdy nie może powiedzieć, że “już wystarczy, że koniec, że wiem już wszystko”. Nawet starzy profesorowie się dokształcają, bo medycyna robi ciągle postępy, pojawiają się nowe choroby, nie notowane wcześniej przypadki. Postęp w medycynie jest bardzo ważny, ale chyba też wszyscy zgodzą się z tym, że żadna nawet najbardziej precyzyjna analiza przeprowadzona w laboratorium nie zastąpi bezcennej intuicji lekarskiej lub globalnego poznania kondycji zdrowotnej danego pacjenta - głosił hierarcha.
Po zakończeniu Eucharystii, w tzw. ciepłej sieni, odbyło się poświęcenie dwóch nowych pojazdów: ambulansu medycznego oraz samochodu transportowego.
Następnie zgromadzeni goście przeszli do nowej poczekalni SOR, gdzie odbyła się część oficjalna, podczas której głos zabrał dyrektor szpitala Marcin Radzięta.
W debacie publicznej często słyszymy o trudnościach, kolejkach, wyzwaniach systemowych i oczywiście one istnieją. Wymagają rozmowy, analiz i mądrych decyzji, ale dziś nie chcę mówić o problemach. Dziś chcę podzielić się z państwem dobrymi wiadomościami. W ciągu ostatnich dwóch lat w naszym szpitalu wydarzyło się bardzo wiele. Rozbudowa i przebudowa szpitalnego oddziału ratunkowego to jedna z najważniejszych inwestycji w historii tej placówki - stwierdził Marcin Radzięta.
Dyrektor zaznaczył, że projekt od początku był skrupulatnie planowany - wymagał przygotowań projektowych, pozyskania środków i wdrożenia takich rozwiązań, które zminimalizują utrudnienia dla pracowników i pacjentów. Plan zakładał wybudowanie nowej części od strony parku, tymczasowe przeniesienie tam SOR-u, następnie modernizację dotychczasowych pomieszczeń, a na koniec połączenie wszystkiego całość podczas zamknięcia oddziału, trwającego zaledwie dobę.
Dziś możemy powiedzieć z dumą: udało się, mamy to! - mówił z zadowoleniem dyrektor.
W pierwszym etapie inwestycji wzniesiono nowy budynek o powierzchni 600 m kw. Na dwóch kondygnacjach zlokalizowano gabinety konsultacyjne dla lekarzy internistów, chirurgów i pediatrów. Utworzono tam również rozbudowany obszar obserwacyjny, w skład którego wchodzą stanowiska dla dzieci, pacjentów chirurgicznych oraz sala intensywnej terapii wstępnej. W nowej części obiektu wydzielono także obszar terapii natychmiastowej, w sąsiedztwie którego umiejscowiono salę zabiegową oraz pomieszczenie do zakładania opatrunków gipsowych. W starej części SOR pozostawiono m.in. izolatkę, obszar segregacji medycznej oraz obszar resuscytacyjno-zabiegowy.
O technicznych aspektach i poprawie warunków leczenia mówił kierownik oddziału, lek. Błażej Głowicki.
W końcu nadszedł ten czas, że mamy piękny oddział o dobrym zapleczu medycznym. Jego powierzchnia to teraz 1100 m kw., która robi wrażenie. Oddział jest funkcjonalny i przestrzenny. Daje to komfort pracy nam jako medykom, ale też komfort dla pacjentów, którzy dużo lepiej będą mogli być tutaj diagnozowani i leczeni. A wiemy, że jednak szpitalny oddział ratunkowy to główne ogniwo do diagnostyki i leczenia pacjentów – wyjaśniał kierownik SOR.
Medyk wskazał również na rozwiązanie konkretnych problemów lokalowych, z którymi dotąd zmagał się limanowski SOR.
Borykaliśmy się z problemem małych izolatek przy pacjentach z różnymi stanami zakaźnymi, przy dłuższych hospitalizacjach brakowało miejsca. W salach R-kowych były trzy łóżka reanimacyjne, czasem były zajęte i kolejne wjeżdżające karetki niestety nie miały gdzie ulokować swoich pacjentów. Ten problem jest teraz rozwiązany - wyjaśniał lek. Błażej Głowicki.
Wykonawcą przedsięwzięcia była limanowska firma “Gurgul”. Całkowity koszt realizacji robót budowlanych wyniósł 13 mln 660 tys. zł. Inwestycja została sfinansowana z Funduszu Polski Ład (10 mln 355 tys. zł), Funduszu Medycznego (1 mln 476 tys. zł) oraz środków własnych szpitala (1 mln 827 tys. zł).
Zwieńczeniem uroczystości była prezentacja odnowionej apteki szpitalnej. W ramach przebudowy zmieniono układ funkcjonalny pomieszczeń, a także przeprowadzono kompleksowy remont posadzek i ścian z zastosowaniem wykładzin PCV. Wymieniona została również stolarka drzwiowa wraz z ościeżnicami.
Równolegle zrealizowano prace instalacyjne, obejmujące modernizację instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej oraz centralnego ogrzewania. Apteka została wyposażona w wentylację mechaniczną i klimatyzację. Zmodernizowano także lożę recepturową. Powstała nowa śluza fartuchowo-umywalkowa, wydzielono boks aseptyczny oraz pomieszczenia zmywalni i sterylizatorni, spełniające aktualne wymogi sanitarne.
Na realizację tej inwestycji szpital pozyskał dotację w wysokości 700 tys. zł z budżetu samorządu województwa. Pozostałą część kosztów, czyli 352 tys. zł, szpital sfinansował z własnych środków.
To inwestycja mniej widoczna dla pacjentów, ale dla jakości leczenia. Nowoczesne zaplecze magazynowe, odpowiednie warunki przechowywania leków i lepszy system dystrybucji przekładają się bezpośrednio na bezpieczeństwo terapii i sprawne funkcjonowanie wszystkich oddziałów - zaznaczył dyrektor szpitala Marcin Radzięta.
Może Cię zaciekawić
Niejednogłośne wotum zaufania
W piątek (19 czerwca) odbyła się sesja Rady Miasta Limanowa, której głównym punktem była debata nad raportem o stanie miasta za 2025 rok. Radni...
Czytaj więcejMilionowe straty i setki interwencji. Sześć lat od powodzi (ZDJĘCIA, WIDEO)
W czerwcu 2020 roku, nocą z soboty na niedzielę (20/21 czerwca) podczas nawałnic woda wystąpiła z koryt potoków i rzek w całym region...
Czytaj więcejOdeszli w ostatnich dniach…
21 czerwca 2026 r. śp. Janina Boczoń, 66 lat (Dobra) Msza święta żałobna zostanie odprawiona w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w D...
Czytaj więcejOtwarcie sezonu na górze Paproć. Znamy program wydarzenia
W niedzielę (28 czerwca) na górze Paproć (645 m n.p.m.) zorganizowane zostanie Otwarcie Sezonu Turystycznego na Ziemi Limanowskiej. Wydarzenie rozp...
Czytaj więcejSport
Mistrz Polski wraca do Słopnic. Udany występ Gravity Revolt na krajowym czempionacie
Największy sukces odniósł Wojtek Ranosz, który zwyciężył w kategorii Elita i zdobył tytuł mistrza Polski 2026. Zawodnik Gravity Revolt ok...
Czytaj więcejKolejne zmiany w Orkanie Szczyrzyc
W spotkaniu uczestniczyli członkowie stowarzyszenia oraz zaproszeni goście, wśród nich zastępca wójta gminy Jodłownik Aneta Sara Pater oraz p...
Czytaj więcejMariusz Kutwa szykuje się do gry w Ekstraklasie
Dla 20-letniego środkowego obrońcy to kolejna szansa na walkę o miejsce w pierwszym zespole „Białej Gwiazdy” przed startem nowego sezonu w E...
Czytaj więcejBaraże: sytuacja w ligach regionalnych
Beskid Andrychów w walce o III ligę najpierw pokonał Lewart Lubartów, ale w finale barażów przegrał 0:1 Moravią Morawica. W przyszłym sezni...
Czytaj więcejPozostałe
Ruszają letnie szkolenia małopolskich terytorialsów
W piątek (26 czerwca) rozpocznie się pierwsze letnie szkolenie w 11. Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w ramach akcji „Wakacje z WOT”...
Czytaj więcejEkspert zbadał finanse archidiecezji
W pierwszym kwartale tego roku w Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Krakowskiej została przeprowadzona analiza finansowo-organizacyjna. Badanie zrea...
Czytaj więcejWojewoda wydał pozwolenie dla odcinka linii Podłęże – Piekiełko
Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar w piątek (19 czerwca) podpisał decyzję o pozwoleniu na budowę fragmentu nowego odcinka linii kole...
Czytaj więcejAlarm bombowy w limanowskim sądzie
Dzisiaj (22 czerwca) około godziny 9:00 na ul. Józefa Marka w Limanowej skierowano służby - straż pożarną i policję. Reakcja wynika ze zgłosz...
Czytaj więcej
Komentarze (35)
A obsługa i leczenie też jest zmodernizowane? Bo to był największy problem Limanowskiego SORu.
za pisu było tylko złodziejstwo i koleśiostwo teraz nastaje złota epoka uśmiechniętej Limanowej
Brawo panie Tusk
Nieważnie kto podpiął się pod ten sukces, jest to sukces dla nas.
No i jedna rzecz... nowy SOR to może i nie ma co starych miłośników gipsu tam lokować...Hmm?
Chyba że, to na znak solidarności z "kościołem prześladowanym"
A to że tylu oficjeli się najechało to w powiatowej Polsce to normalne ; podobno razem siedzą , razem chlają, razem dziwki obracają.
Obydwoma rękoma mogę się podpisać pod tym co poprzednio napisałam.
To jest zaprawdę Kraina Ludzi Innych jak chodzi o ukrywanie prawdy , chronienie nieprawidłowości, zamiatanie przekrętów pod dywan, byle w papierach się zgadzało.
Tylko czy jest to zgodne z etyką , moralnością i zasadami chrześcijańskimi ???? - Oto jest pytanie ?
???????
i dwa łóżka???
byłem na OIOM na Botanicznej ...
co prawda nie miałem "głowy" żeby liczyć, ale "zagęszczenie" było chyba dziesięć razy większe
OIOM... nie jakiś SOR
Gdyby nie twoja obsesja antykościelna, to byś doczytał, że Msza Święta w kaplicy szpitalnej, której przewodniczył biskup Andrzej Jeż, ordynariusz diecezji tarnowskiej, związane były nie tylko z poświęcenien przebudowanego i zmodernizowanego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, ale głównie z wprowadzeniem relikwii św. Jana Pawła II oraz bł. ks. Michała Sopoćki. Widać, jak bardzo ci nie w smak ten katolicyzm. Dla nas były to piękne uroczystości z naszym rodakiem.
W naszym Szpitalu im. Miłosierdzia Bożego w Limanowej jest kościoł - piękna kaplica szpitalna. I wszystko w temacie.