Sejm przyjął nowelizację, która zaostrza kary m.in. za pedofilię
Wczoraj w nocy Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu karnego, która zaostrza kary za przestępstwa dotyczące m.in. pedofilii. Za przyjęciem nowelizacji opowiedziało się 263 posłów, trzech było przeciw, a trzech kolejnych wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział, że rząd „z całą bezwzględnością będzie wypalać żelazem pedofilię, gdziekolwiek by ona nie była”.
Spośród 238 parlamentarzystów PiS, za nowelizacją opowiedziało się 223. W głosowaniu nad nowelą nie wzięło natomiast udziału 143 ze 145 członków klubu PO-KO (2 zagłosowało za przyjęciem noweli). Nie głosował też żaden z członków Nowoczesnej. Z kolei 15 członków klubu Kukiz'15 zagłosowało za nowelą. Za jej przyjęciem zagłosowała także większość członków klubu PSL-UED - 15 z nich było za, zaś 2 wstrzymało się od głosu.
Jak głosowali posłowie z Sądecczyzny? Za nowelizacją zagłosowali posłowie PiS – Barbara Bartuś, Jan Duda, Wiesław Janczyk, Józef Leśniak, Piotr Naimski, Anna Paluch i Edward Siarka. W głosowaniu nie wzięli udziału: Arkadiusz Mularczyk (PiS), Andrzej Czerwiński (PO) oraz Elżbieta Zielińska (Kukiz'15).
Minister Zbigniew Ziobro po głosowaniu powiedział, że z badań kryminologicznych wynika, iż pedofilia jest przestępstwem, które "rodzi znacznie większą skłonność do powrotu do przestępstwa", dlatego w jego ocenie surowa kara wieloletniego więzienia będzie chronić dzieci. – Jak tylko to będzie możliwe, będziemy z całą bezwzględnością żelazem wypalać pedofilię, gdziekolwiek by ona nie była. Świadczą o tym nasze działania w obszarze zmian w prawie karnym – podkreślił minister. Szef resortu sprawiedliwości zapowiedział również, że prokuratura wszędzie tam gdzie prawo na to pozwoli, będzie „bezwzględnie ścigać pedofilów wszystkich grup społecznych i zawodów".
Zobacz również:
Ponad 38 kilogramów narkotyków w obrocie. Mieszkaniec regionu skazany
Fundacja Limanowska zaprasza na pierwszą edycję Limanowskiego Festiwalu Wina i Sera
Reforma Kodeksu karnego przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości
Jak wskazał resort, celem reformy jest „wzmocnienie ochrony prawnokarnej w zakresie czynów godzących w tak fundamentalne dobra prawne jak życie i zdrowie człowieka, wolność seksualna czy własność".
Zmiany zawarte w noweli, dotyczące walki z pedofilią zakładają, że za zgwałcenie dziecka pedofil trafi do więzienia nawet na 30 lat. Obecnie obowiązujące przepisy za zgwałcenie dziecka przewidują karę od 3 do 15 lat pozbawienia wolności, a jeżeli sprawca działał ze szczególnym okrucieństwem – od 5 do 15 lat. W myśl nowelizacji, gwałcicielowi dziecka grozić będzie od 5 do 30 lat więzienia, a jeśli następstwem gwałtu będzie śmierć dziecka - kara dożywotniego pozbawienia wolności.
Przyjęte zmiany przewidują też podwyższenie kar za seksualne wykorzystanie dzieci. Dziś wynoszą one od 2 do 12 lat więzienia, a zgodnie z nowelą zostaną one określone w wysokości od 2 do 15 lat.
Pierwotnie projekt noweli zakładał podwyższenie granicy wieku, z którą związana jest ochrona prawno-karna dzieci do 16 lat. Jednak ostatecznie po wniesieniu poprawek przez klub PiS, granica ochrony małoletnich przed czynami pedofilskim pozostanie na obecnie obowiązującym poziomie 15 lat. Nowelizacja przewiduje też, że zgwałcenie dziecka nie będzie podlegać przedawnieniu. Obecnie zgwałcenie dziecka poniżej lat 15 przedawnia się na ogólnych zasadach, czyli po upływie 20 latach od czasu popełnienia czynu, a jeżeli w tym czasie wszczęto postępowanie – po upływie lat 30.
Zmiany przewidują też wyeliminowanie kar w zawieszeniu w stosunku do sprawców brutalnych zbrodni pedofilskich. Wobec przestępcy, który zgwałci i zabije dziecko, sąd, wymierzając karę pozbawienia wolności, będzie mógł wyłączyć w ogóle możliwość uzyskania przez skazanego warunkowego zwolnienia z więzienia. Poszerzony zostanie zakres informacji ujawnianych w tzw. rejestrze pedofilów. Nowela uzupełnia też rejestr o zawód wyuczony i wykonywany przez sprawcę w momencie popełnienia przestępstwa.
Pozostałe zmiany w Kodeksie karnym zakładają też m.in. wprowadzenie elastycznego wymiaru kar. Zgodnie z nowelą wyeliminowywana zostanie kara 25 lat pozbawienia wolności, stanowiąca odrębny rodzaj kary. Wydłużono natomiast karę terminowego pozbawienia wolności do 30 lat, pozostawiając jako dolną granicę tej kary 1 miesiąc.
Nowelizacja przewiduje też wprowadzenie kary dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości warunkowego zwolnienia. MS podaje, że ma być ona orzekana wobec sprawców, którzy są trwale niebezpieczni dla społeczeństwa. Taką karę sądy będą musiały obligatoryjnie orzekać również wobec osób, które zostały w przeszłości skazane na dożywocie albo na 20 i więcej lat więzienia, a dopuściły się kolejnego przestępstwa, za które orzeczono wobec nich dożywocie. Nowe przepisy wydłużają też okresu przedawnienia zbrodni zabójstwa z 30 do 40 lat.
Nowelizacja przewiduje podwyższenie kar m.in. za rozbój (obecnie od 2 do 12 lat więzienia po zmianach od 2 do 15 lat więzienia); rozbój z użyciem broni (obecnie od 3 do 15 lat więzienia, po zmianach od 3 do 20 lat więzienia); doprowadzenie do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu (obecnie od 3 do 15 lat więzienia, po zmianach od 3 do 20 lat więzienia); udział w zorganizowane grupie przestępczej (obecnie od 3 do 15 lat więzienia, po zmianach od 3 do 20 lat więzienia); porwanie dla okupu (obecnie od 3 do 15 lat więzienia, po zmianach od 3 do 20 lat więzienia); pozbawienie wolności ze szczególnym udręczeniem (obecnie od 3 do 15 lat więzienia, po zmianach od 3 do 20 lat więzienia); handel ludźmi (obecnie od 3 do 15 lat więzienia, po zmianach od 3 do 20 lat więzienia).
Ustawa wprowadza też nowe typy przestępstw za czyny, z których część w ogóle nie była dotąd zagrożona karą. To m.in.: przygotowanie do zabójstwa, za które ma grozić od 2 do 15 lat pozbawienia wolności; przyjęcie zlecenia zabójstwa – od 2 do 15 lat więzienia; uchylanie się od naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem – od 3 miesięcy do 5 lat więzienia (dziś grozi jedynie egzekucja komornicza); kradzież zuchwała, np. kieszonkowa lub gdy złodziej wyrywa torebkę na ulicy – od 6 miesięcy do 8 lat więzienia bez względu na wartość skradzionej rzeczy.
Większość przepisów w tym zmiany w kodeksie karnym mają wejść w życie po upływie trzech miesięcy od ogłoszenia.
(Na podstawie: PAP/fot.: kancelaria Sejmu)
Może Cię zaciekawić
Afrykański żar. IMGW wydaje najwyższy stopień ostrzeżenia: temperatura sięgnie 39°C!
Pogodowy armagedon od soboty Zgodnie z najnowszym komunikatem IMGW, wydanym w piątek wczesnym popołudniem, czeka nas uderzenie niespotykanego gorą...
Czytaj więcejPomóż ustalić osobę ze zdjęcia
Policjanci z Komisariatu Policji w Nowym Wiśniczu, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Bochni, prowadzą postępowanie w sprawie doprowadzenia miesz...
Czytaj więcejChciała zarobić w sieci, straciła tysiące. Oszustwo na platformę inwestycyjną
Sądeccy policjanci prowadzą czynności mające na celu ustalenie sprawców oszustwa, którego ofiarą padła mieszkanka Nowego Sącza. Kobieta strac...
Czytaj więcejPrognoza pogody dla Limanowej: Upalny przełom czerwca i wyraźne ochłodzenie w pierwszym tygodniu lipca
Początek wakacji upłynie pod znakiem stabilnej, słonecznej i gorącej aury, jednak trendy na początek lipca jednoznacznie wskazują na powrót ch...
Czytaj więcejSport
Trener Wojciech Tajduś odchodzi z Turbacza. Poprowadzi ligowego rywala.
Szkoleniowiec będzie kontynuował pracę w Popradzie Rytro, który występuje w tej samej lidze. Oznacza to, że w nadchodzących rozgrywkach trene...
Czytaj więcejZofia Kołodziej nadal na topie. Spore wyróżnienie.
Zgrupowanie odbędzie się w dniach 19–25 lipca w Wałbrzychu. W wydarzeniu organizowanym przez Polski Związek Piłki Nożnej udział wezmą naj...
Czytaj więcejSandecja Nowy Sącz podjęła decyzję w sprawie wychowanka Uranu Łukowica
Z klubem żegnają się Martin Polaček, Kacper Talar oraz Tomasz Nawotka. Ich kotrakty wygasają z końcem czerwca. 22-letni Kacper Talar miał...
Czytaj więcejRozstrzygnięcie barażowe. Poznaliśmy beniaminka V ligi.
W finale Orawa pokonała Ikar Odporyszów 2:1. W przyszłym sezonie wystąpi w V lidze Małopolska-wschód (będzie rywalem m.in. Turbacza Mszana D...
Czytaj więcejPozostałe
Ewakuacja kolejnego urzędu
Dzisiaj (26 czerwca) po godzinie 8:30 limanowska policja została powiadomiona o zagrożeniu w Urzędzie Gminy Limanowa. W godzinach porannych do sied...
Czytaj więcejZapowiadają wahadło na głównej ulicy. Miasto czeka paraliż?
W poniedziałek (29 czerwca) rozpoczną się prace związane z przebudową skrzyżowania ulicy Paderewskiego z ulicą Piłsudskiego, będącą ciągie...
Czytaj więcejZnane oferty na parki kieszonkowe
Na początku czerwca magistrat opublikował informację z otwarcia ofert w postępowaniu przetargowym na realizację zadania pod nazwą „Budowa park...
Czytaj więcejPonad 1 mln zł z rezerwy na drogę w gminie
W poniedziałek (22 czerwca) w Delegaturze Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Nowym Sączu podpisano kolejne umowy na dofinansowanie zadań drogo...
Czytaj więcej- Afrykański żar. IMGW wydaje najwyższy stopień ostrzeżenia: temperatura sięgnie 39°C!
- Pomóż ustalić osobę ze zdjęcia
- Chciała zarobić w sieci, straciła tysiące. Oszustwo na platformę inwestycyjną
- Prognoza pogody dla Limanowej: Upalny przełom czerwca i wyraźne ochłodzenie w pierwszym tygodniu lipca
- Ewakuacja kolejnego urzędu
Komentarze (36)
mój ulubiony przykład:
https://natemat.pl/272799,lucyna-krawiecka-zdemaskowala-ksiedza-pedofila-z-tylawy-wywiad
https://www.polskieradio.pl/9/325/Artykul/555468,Kobieta-bezkompromisowa (od 10 minuty)
A ta cała nowelizacja wygląda na zarządzanie kryzysowe na potrzeby kampanii wyborczej.
"Nowelizacja Kodeksu karnego uchwalona.
"Poseł Arkadiusz Mularczyk wprowadzał wyborców w błąd. Wyrok podtrzymany przez sąd apelacyjny"
Pewnie dlatego był nieobecny.
Wszystko pod publikę. Jedni naprzeciwko drugich. Do tego cała masa fałszywych kont na różnych stronach do komentowania.
Za niedługo wyjdzie że więcej osób film obejrzało niż jest Polaków na świecie, licząc nawet niemowlaki.
Śmiechu warte.
Najpierw pytasz co zrobił a zarazem piszesz o kłamstwie ;)
Bardzo jesteś zorientowany w temacie i oczytany - cytując tytuł jakiegoś nagłówka . Wiele on sugeruje , a nic choć troszkę szerzej nie wyjaśnia . Stąd właśnie wskazane byłoby z Twojej strony , niektórym ignorantom (do których i ja należę) bardziej przybliżyć jakże sensacyjny i kontrowersyjny temat . . .
To w końcu "Pewnie dlatego był nieobecny" , czy przypuszczalnie ? Jakiś niezdecydowany jesteś .
https://scontent.fktw1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/60854659_1048754255512353_3617675490568962048_n.jpg?_nc_cat=107&_nc_ht=scontent.fktw1-1.fna&oh=46207c7844d23b73a566cb3326efb692&oe=5D54E0EE
Odniosę się do komentarza tej grafiki. Nie pogięło, tylko prawdy o sobie ujawnić nie mogą, więc kłamią.
Wręcz przeciwnie , czyli co - wyschłeś ?! :-)))) Ja prdlę ! Przedpołudniowa darmowa komedia :-)))
https://natemat.pl/273113,tylko-nie-mow-nikomu-rozmowa-z-markiem-mielewczykiem-wywiad