Posłowie KO: liżemy rany po przegranej Trzaskowskiego, trzeba wyciągnąć wnioski i konsekwencje
Brak przekazu dla młodych, błędy sztabu, niepotrzebne wypowiedzi i działania posłów - to według polityków KO niektóre z przyczyn przegranej Rafała Trzaskowskiego w wyborach. Liżemy rany, trzeba wyciągnąć wnioski i konsekwencje - mówią rozmówcy PAP. Wieczorem parlamentarzyści spotkają się z premierem.
W środę ok. godz. 19, po głosowaniach w Sejmie, odbędzie się spotkanie w KPRM premiera Donalda Tuska z posłami i senatorami KO. Ma być poświęcone m.in. przegranym przez kandydata KO wyborom prezydenckim, które wygrał popierany przez PiS Karol Nawrocki. Niewykluczone, że będzie w nim brała udział szefowa sztabu Trzaskowskiego Wioletta Paprocka. W środę ma też dojść do spotkania premiera z Trzaskowskim. Nie wiadomo, czy będzie to osobne spotkanie.
Nastroje w KO po przegranej Trzaskowskiego nie są najlepsze. Niektórzy politycy, którzy zaangażowali się w kampanię, uderzają się w pierś, niektórzy szukają winnych.
"Liżemy rano po niedzieli. Liczę, że na spotkaniu z premierem będzie cały sztab. Niech się wytłumaczą, co poszło nie tak, w których miejscach popełnili błąd, do jakich wyborców nie dotarliśmy" - mówi PAP jedna z posłanek. Przyznaje, że jednym ze słabych punktów był brak przekazu skierowanego do młodych. Na uwagę PAP, że była akcja "Młodzi na wybory", która miała trafić do młodego elektoratu, posłanka odparła: "Owszem, była, ale co im zaoferowaliśmy?".
Zobacz również:
Chciała zarobić w sieci, straciła tysiące. Oszustwo na platformę inwestycyjną
Jakie listwy przypodłogowe wybrać do wysokich pomieszczeń?
Jolanta Niezgodzka, która była zaangażowana w akcję wspierającą Trzaskowskiego "Młodzi na wybory", przyznała, że kampania w mediach społecznościowych mogła być lepsza, bo to tam są młodzi i tymi kanałami można było do nich dotrzeć.
"Część naszych postulatów dla młodych kobiet i młodych ludzi była w realizacji lub jest zaplanowana do realizowania, ale może zbyt słabo to komunikowaliśmy. Choćby to, ile zrobiliśmy w ostatnim czasie dla kobiet, a w kampanii zderzaliśmy się ze zdziwieniem, że tyle się wydarzyło" - powiedziała.
Podkreśliła, że emocje w KO są duże, bo wszyscy czują żal i rozgoryczenie. "Inaczej sobie wyobrażaliśmy ten tydzień, ale trzeba się wziąć dalej do pracy" – podkreśliła Niezgodzka.
Zaznaczyła, że trzeba teraz wyciągnąć wnioski z przegranej, przyjrzeć się temu, jak zagłosowali młodzi ludzie, ilu wyborców KO z października 2023 roku nie poszło na wybory. "Przyczyn jest pewnie wiele. Nie ma jednego powodu, który stoi za tym. Teraz jest czas na intensywną pracę. Jesteśmy de facto już na początku kampanii parlamentarnej" - stwierdziła.
"Na pewno nie wolno się obrażać na naszych wyborców. Nie wolno się też obrażać na osoby, które głosowały inaczej" - dodała posłanka Karolina Pawliczak.
Inny poseł zauważył, że "nie wystawia się drugi raz przegranego konia". Rafał Trzaskowski w 2020 r. przegrał wyścig o prezydenturę z Andrzejem Dudą.
Poseł zwrócił też uwagę na to, że PO ostatnie wybory wygrała w 2011 r., a Wioletta Paprocka żadnych wyborów nie wygrała. Paprocka kierowała kampanią KO w wyborach parlamentarnych w 2023 r., a później w wyborach samorządowych i europejskich w 2024 r.
Polityk skrytykował też reakcję Rafała Trzaskowskiego i sztabu po ogłoszeniu w niedzielę wieczorem wyników exit poll, które dawały mu przewagę 0,6 pkt proc. (50,3 proc. głosów wobec 49,7 proc. dla Nawrockiego).
"Jak można było się cieszyć z wyników exit poll przy tak małej przewadze? Jak można było powiedzieć o swojej żonie +pierwsza dama+?" – dziwi się polityk.
Zdaniem niektórych polityków, konsekwencje powinny być wyciągnięte wobec posłów, którzy kampanii Trzaskowskiego zaszkodzili. Chodzi m.in. o wypowiedź Przemysława Witka: "cóż szkodzi obiecać" i wizytę Kingi Gajewskiej w domu pomocy społecznej z ziemniakami.
"Część posłów nie zrobiła zupełnie nic, by pomóc w kampanii, a niektórzy lepiej by w ogóle nie pomagali. +Cóż szkodzi obiecać+ będzie się za nami jeszcze długo wlokło” – uważa jedna z posłanek.
W rozmowach z politykami KO słychać też żal do koalicjantów za ataki przed wyborami, ale też wypowiedzi po. Wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050) stwierdziła m.in., że wybory prezydenckie to kronika zapowiedzianej porażki, a Platforma uważa, że jest "lepsza" i w związku z tym istnieje moralny obowiązek głosowania na jej kandydatów. Również szefowa MFiPR Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w mediach społecznościowych wytknęła KO przegraną, pisząc, że "trzeba się wziąć za prawdziwą zmianę".
Wieczorne spotkanie w KPRM ma być poświęcone nie tylko rozliczeniu kampanii i analizie popełnionych błędów, ale też będzie miało charakter motywujący. Poruszone będą też kwestie wotum zaufania dla rządu oraz dalszych działań po zmianie w Pałacu Prezydenckim.
"Na pewno będzie też o rekonstrukcji rządu. Jeśli premier tego tematu nie zacznie, to ktoś z nas go podejmie" - mówi jedna z posłanek.
W środę Rafał Trzaskowski oświadczył, że ma poczucie, że zrobił absolutnie wszystko, co można i pracował ciężko. Jak wskazał, "polityka nie jest od tego, żeby mieć jakiekolwiek żale czy pretensje - trzeba twardo stać na nogach, wyciągać wnioski i iść do przodu". Ocenił także, że "jest jeszcze za wcześnie na wnioski". "Zresztą są ludzie, którzy na pewno te wnioski będą wyciągać. Na pewno wniosek, że młodzi ludzie głosowali tak, jak głosowali, jest kwestią, nad którą wszyscy musimy się pochylić" - powiedział prezydent Warszawy.(PAP)
Może Cię zaciekawić
Ogromny pożar hali (WIDEO)
Dzisiaj (27 czerwca) po godzinie 16:00 na ul. Orkana w Mszanie Dolnej wybuchł pożar budynku - hali magazynowo-produkcyjnej, w której działalność...
Czytaj więcejOgromny pożar w Mszanie Dolnej
informacja będzie aktualizowana....
Czytaj więcejOgromny pożar w Mszanie Dolnej
informacja będzie aktualizowana....
Czytaj więcejRok od tragedii w Starej Wsi. Przebieg zbrodni, kulisy obławy i śledztwo ws. Tadeusza Dudy
Kulisy zbrodni Do tragicznych wydarzeń doszło w piątek 27 czerwca 2025 roku przed południem na terenie przysiółka Zakopane w Starej ...
Czytaj więcejSport
Metal rezygnuje z rozgrywek. Szansa dla Sokoła Słopnice
Metal Tarnów spadł z IV ligi, jednak nie zamierza przystąpić w kolejnym sezonie do rozgrywek niższej ligi. Słopniczanie jednocześnie zwol...
Czytaj więcejZ Legią Warszawa a obozie przygotowawczym
Dla 20-letniego zawodnika to kolejny ważny etap w jego rozwoju. Pomocnik pochodzący z Tymbarku od dawna znajduje się w kadrze pierwszego zespoł...
Czytaj więcejNiedźwiedź w drodze do okręgówki
W pierwszym spotkaniu rozegranym w Zaskalu gospodarze zwyciężyli 3:2, jednak jednobramkowa strata pozostawia drużynie z Niedźwiedzia realne sza...
Czytaj więcejLadies Mexicano w Padel Arena !!!
Choć na co dzień korty Padel Areny w Limanowej wypełniają zarówno panowie, jak i panie, tym razem należały wyłącznie do kobiet. W klubie o...
Czytaj więcejPozostałe
Lokówka do włosów w codziennej stylizacji – proste zasady dla lepszego efektu
Czy zdarza ci się, że fale wyglądają świetnie przez chwilę, a po godzinie niemal znikają? A może końcówki po stylizacji są szorstkie i mato...
Czytaj więcejPomóż ustalić osobę ze zdjęcia
Policjanci z Komisariatu Policji w Nowym Wiśniczu, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Bochni, prowadzą postępowanie w sprawie doprowadzenia miesz...
Czytaj więcejChciała zarobić w sieci, straciła tysiące. Oszustwo na platformę inwestycyjną
Sądeccy policjanci prowadzą czynności mające na celu ustalenie sprawców oszustwa, którego ofiarą padła mieszkanka Nowego Sącza. Kobieta strac...
Czytaj więcejW najbliższą niedzielę sklepy będą czynne
W tę niedzielę placówki handlowe będą czynne. Kolejne niedziele handlowe w tym roku przypadają na koniec wakacji - 30 sierpnia, a potem dopiero ...
Czytaj więcej
Komentarze (12)
Szkoda że uczciwy człowiek przegrał z kimś takim co ....
Zejdź drewniany na ziemię - wiesz jak działaja wszystkie sekty wyznaniowe, różnej maści Kacmajery - myślę,że nie masz najmniejszego pojęcia.
Tłoczą do mózgu informacje bez udziału świadomości.