Ponad tysiąc podpisów pod petycją
Mszana Dolna. Mieszkańcy gminy zmobilizowali się w sprawie przyszłości budynków w centrum miasta Mszana Dolna. W ciągu trzech dni ponad 1200 osób poparło apel do władz o wykupienie nieruchomości od Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”. Inicjatywa jest odpowiedzią na plany sprzedaży obiektów prywatnemu przedsiębiorcy za kwotę około 5 mln zł.
W ciągu zaledwie trzech dni internetowa petycja dotycząca nabycia przez gminę Mszana Dolna nieruchomości „Stary Sezam”, „Nowy Sezam” oraz „Restauracja Magnolia” zebrała ponad 1200 podpisów. Mieszkańcy, powołując się na Konstytucję RP oraz ustawę o petycjach, wnoszą do Rady Gminy o podjęcie uchwały umożliwiającej zakup tych obiektów od Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”.
Autorzy petycji argumentują, że przejęcie budynków położonych przy ul. Kolbego w ścisłym centrum Mszany Dolnej pozwoli na ich wykorzystanie w celach publicznych i społecznych. Wśród propozycji zagospodarowania przestrzeni wymieniane są: utworzenie Dziennego Domu Seniora, stworzenie miejsca dla młodzieży, organizacji społecznych i wolontariatu oraz prowadzenie działalności kulturalnej.
W treści petycji mieszkańcy podkreślają, że zakup nieruchomości to inwestycja w rozwój społeczny.
Zobacz również:
Kierowca stracił panowanie i doprowadził do wywrócenia Seata
Ponad 38 kilogramów narkotyków w obrocie. Mieszkaniec regionu skazany
Nabycie wskazanych nieruchomości stworzy realną możliwość ich wykorzystania na cele publiczne i społeczne, zgodnie z zadaniami własnymi gminy w zakresie zaspokajania potrzeb wspólnoty samorządowej – podano w treści petycji.
Decyzja o ewentualnym przystąpieniu do zakupu i podjęciu stosownej uchwały należy teraz do Rady Gminy Mszana Dolna. Nadzwyczajna sesja poświęcona w tej sprawie ma odbyć się w tym tygodniu.
Sprawa nabrała tempa w środę (4 lutego), kiedy wójt gminy Mszana Dolna Mirosław Cichorz złożył w siedzibie spółdzielni wstępną ofertę zakupu. Ruch samorządu nastąpił niedługo po naszej publikacji z informacjami o akceptacji wstępnej oferty przedsiębiorcy z gminy Niedźwiedź, prowadzącego w Koninkach ośrodek dla uchodźców. Nieruchomości, których cena wywoławcza w ubiegłym roku wynosiła ponad 12 mln zł, mają zostać sprzedane prywatnemu inwestorowi za około 5 mln zł.
Budynki od roku budzą zainteresowanie opinii publicznej z powodu doniesień o możliwym utworzeniu w nich ośrodka dla cudzoziemców. Kwestia ta była wcześniej przedmiotem protestów oraz rezolucji Rady Miejskiej. Obecnie Gminna Spółdzielnia jest przygotowywana do likwidacji, co wiąże się z wyprzedażą jej majątku. Zgodnie z Prawem spółdzielczym, po spłaceniu zobowiązań, pozostały majątek może zostać podzielony między członków spółdzielni, których jest obecnie ponad 150.
Link do petycji znajduje się TUTAJ.
Może Cię zaciekawić
Znęcanie, narkotyki i nielegalna amunicja. 28-latek z powiatu limanowskiego za kratami
Zastraszanie i znęcanie psychiczne Sprawa ujrzała światło dzienne we wtorek, 18 czerwca. To właśnie wtedy do Komisariatu Policji w Mszanie Do...
Czytaj więcejJak pielęgnować włosy farbowane? TOP 3 kosmetyki, które musisz mieć!
Szampon do włosów farbowanych – delikatne oczyszczanie w połączeniu z ochroną koloru Podstawą pielęgnacji po koloryzacji powinien by...
Czytaj więcejUtrudnienia na trasie - będzie ruch wahadłowy w związku z budową kolei
Najważniejsze informacje dla kierowców Zamiast gładkiego przejazdu, na kierowców czeka ruch wahadłowy na odcinku o długości około 550 metrów...
Czytaj więcejAlarm bombowy przerwał sesję Rady Gminy
Dziś (25 czerwca) o godzinie 9:00 rozpoczęła się sesja Rady Gminy Niedźwiedź. Obrady zostały jednak przerwane z powodu alarmu bombowego. Wiadom...
Czytaj więcejSport
Rozstrzygnięcie barażowe. Poznaliśmy beniaminka V ligi.
W finale Orawa pokonała Ikar Odporyszów 2:1. W przyszłym sezonie wystąpi w V lidze Małopolska-wschód (będzie rywalem m.in. Turbacza Mszana D...
Czytaj więcejZawodniczki Limanovii na testach w Beniaminku Krosno
Wyjazd na testy do jednego z uznanych ośrodków szkolenia piłkarskiego w kraju stanowi kolejne wyróżnienie dla młodych piłkarek związanych z...
Czytaj więcejMłodzi piłkarze limanowskiej akademii z cennym doświadczeniem na międzynarodowym turnieju
Podczas zawodów młodzi piłkarze z Limanowej mieli okazję rywalizować z uznanymi akademiami i klubami z Polski oraz zagranicy. Wśród rywali z...
Czytaj więcejGłosujemy na piłkarskie orły
Plebiscyt od lat należy do najbardziej prestiżowych wyróżnień w regionalnym futbolu. Jego celem jest docenienie zawodników, trenerów i osób zw...
Czytaj więcejPozostałe
Uderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
Żar z nieba. Termometry wskażą nawet 32°C Z oficjalnego komunikatu IMGW, opublikowanego w czwartkowy poranek, jasno wynika, że czeka nas pierwsz...
Czytaj więcejZ parkietu do własnego biznesu. 24-letni Bartłomiej Jędral rozwija taneczną społeczność w Limanowej
Studio Purple Hills rozpoczęła działalność w lutym 2025 roku przy ulicy Jana Pawła II 9A w centrum Limanowej. Nazwa nawiązuje do charakterystyc...
Czytaj więcejSąsiedzi organizują pomoc dla pogorzelców. Trwa zbiórka
Jak już informowaliśmy, poprzedniej nocy w miejscowości Dobra wybuchł pożar. Ogień strawił budynek gospodarczy oraz zajął poddasze znajd...
Czytaj więcejNadchodzi fala upałów. Służby apelują o rozwagę i przypominają o zasadach bezpieczeństwa
Prognozowana w najbliższych dniach fala upałów niesie ze sobą nie tylko dyskomfort, ale również zagrożenia dla zdrowia i życia. Wysoka tempera...
Czytaj więcej- Znęcanie, narkotyki i nielegalna amunicja. 28-latek z powiatu limanowskiego za kratami
- Jak pielęgnować włosy farbowane? TOP 3 kosmetyki, które musisz mieć!
- Utrudnienia na trasie - będzie ruch wahadłowy w związku z budową kolei
- Alarm bombowy przerwał sesję Rady Gminy
- Uderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
Komentarze (85)
Obywatele Ukrainy kuszeni tymi propozycjami najczęściej mieszkają w obwodzie zakarpackim, gdzie nie ma działań wojennych i nie muszą wyjeżdżać ze swoich miejscowości, ale spełniają parametry właściciela Ośrodka, więc są pozyskiwani i sprowadzani do Ośrodka Wczasowego „Ostoja Górska Koninki". " - całość tutaj - https://limanowa.in/aktualnosci/pismo-radnego-chaos-i-patologiczne-zachowania-w-osrodku/74459
Dlaczego wójt nagle tak bardzo zainteresował się tą sprawą, skoro budynki są wystawione na sprzedaż od ponad roku?
Dlaczego wójt tak usilnie naciskał na podjęcie decyzji o zakupie tych budynków podczas ostatniej sesji, bez przeprowadzenia jakiegokolwiek audytu, mimo że chodzi o znaczną kwotę – 6,5 mln zł?
Ilu jest członków spółdzielni GS i jakie korzyści otrzymają ze sprzedaży tych budynków?
Czy biznesmen Józef z Koninek faktycznie jest zainteresowany ich zakupem i czy ktokolwiek się z nim skontaktował, aby to potwierdzić?
Dlaczego radny, którego bliska osoba z rodziny pracowała w GS-ie (i być może posiada w nim udziały), bierze udział w głosowaniach rady gminy w tej sprawie?
Dlaczego prezes spółdzielni (A. Fabia) nie był obecny na sesji rady gminy?
Dlaczego gmina wiejska kupuje nieruchomości na terenie innej gminy?
Czemu wójt chce kupić budynki na terenie innej gminy? Bo stworzyli taką chorą sytuację rozłączając gminę miejską z wiejską Mszana Dolna w 1992 r., bo się kulturalnie dogadać radni i działacze nie mogli. I tak oto mamy paradoks - 2 urzędy gminy w jednym mieście, dublowanie wielu działań, które powinny naturalnie wykonywane być przez jeden wspólny urząd, w jednym budynku. Przypominam, że to nie pierwsza nieruchmość gminna na terenie miasta - przecież nawet cały urząd gminy tam mają. To jest kolejna rzecz do naprawienia w Mszanie, w końcu mamy XXI wiek, cyfryzację i 2 urzędy w tym samym miejscu naprawdę nie są potrzebne. Tylko to duże, wygodne miejsca pracy, więc rozumiem, że popularność idei połączenia gmin nie jest zbyt popularna...
https://bbc.mbp.org.pl/dlibra/publication/19817/edition/18119?language=pl
A teraz będą nam sprzedawać, to co nasi przodkowie wspólnie zbudowali i sfinansowali. Oddajcie te ostatnie budynki GS społeczeństwu, żeby mogły służyć nam wszystkim.
Dlaczego wójt nagle tak bardzo zainteresował się tą sprawą, skoro budynki są wystawione na sprzedaż od ponad roku?
Dlaczego wójt tak usilnie naciskał na podjęcie decyzji o zakupie tych budynków podczas ostatniej sesji, bez przeprowadzenia jakiegokolwiek audytu, mimo że chodzi o znaczną kwotę – 6,5 mln zł?
Ilu jest członków spółdzielni GS i jakie korzyści otrzymają ze sprzedaży tych budynków?
Czy biznesmen Józef z Koninek faktycznie jest zainteresowany ich zakupem i czy ktokolwiek się z nim skontaktował, aby to potwierdzić?
Dlaczego radny, którego bliska osoba z rodziny pracowała w GS-ie (i być może posiada w nim udziały), bierze udział w głosowaniach rady gminy w tej sprawie?
Dlaczego prezes spółdzielni (A. Fabia) nie był obecny na sesji rady gminy?
Dlaczego gmina wiejska kupuje nieruchomości na terenie innej gminy?
Natomiast jeśli chodzi o całego Józka z Koninek, to czy faktycznie jest on teraz zainteresowany zakupem, czy to tylko plotki? Czy ktoś przedstawił na to jakiekolwiek dowody? Czy ktoś z nim rozmawiał? Czy złożył faktycznie ofertę zakupu?
6,5 miliona to bardzo duże pieniądze i niewiele osób dysponuje takimi środkami, więc od samego mówienia do faktycznego zakupu jest jeszcze daleka droga.
Na sesji rady gminy nie było prezesa spółdzielni, więc wiele kwestii pozostało niewyjaśnionych. Zachowanie wójta w tej sprawie wydaje się dość dziwne – wręcz desperacko zabiega o ten zakup, jakby miał w tym jakiś osobisty interes, co budzi moje podejrzenia.