Pismo radnego: "chaos i patologiczne zachowania" w ośrodku
Właściciel zamienił ośrodek wczasowy na ośrodek dla uchodźców. Wymyślił proceder, który polega na importowaniu uchodźców z Ukrainy o określonych parametrach, by uzyskiwać za nich jak największą dopłatę na utrzymanie. Dochodzi tam do licznych przestępstw. Mamy do czynienia z chaosem oraz zachowaniami patologicznymi, wynikającymi z braku dostatecznej opieki nad uchodźcami - twierdzi radny gminy Niedźwiedź Maciej Senft, który przesłał redakcji portalu swoje stanowisko dotyczące sytuacji w „Ostoi Górskiej” w Koninkach oraz funkcjonowania stacji narciarskiej, podnosząc kwestie warunków dla uchodźców i stanu technicznego obiektów.
Radny gminy Niedźwiedź Maciej Senft odniósł się do opublikowanego wcześniej artykułu na temat funkcjonowania stacji narciarskiej w Koninkach i jej obecnego zamknięcia. W przesłanym oświadczeniu poruszył kwestie związane z działalnością „Ostoi Górskiej Koninki”, sytuacją uchodźców przebywających w ośrodku oraz stanem technicznym infrastruktury narciarskiej.
Jak już informowaliśmy, właściciele „Ostoi Górskiej Koninki” zapowiedzieli na swoim profilu społecznościowym, że w sezonie zimowym 2024/2025 stoki narciarskie nie zostaną uruchomione.
Powodem, jak wynika z ich wpisów i komentarzy, mają być trudności związane ze współpracą z lokalnymi władzami oraz licznymi kontrolami przeprowadzanymi w ośrodku. Wskazano również na brak porozumienia z Gorczańskim Parkiem Narodowym i przedstawicielami władz gminnych.
Zobacz również:
Ruszają letnie szkolenia małopolskich terytorialsów
Jest nowy wniosek do PINB. Urząd nadal nalicza kary - już 250 tys. zł
Gorczański Park Narodowy w odpowiedzi na nasze pytania przesłał swoje stanowisko w tej sprawie, odnosząc się do zarzutów o działania mające na celu likwidację stacji narciarskiej. Wyjaśniono, że demontaż instalacji oświetlenia i sztucznego naśnieżania wynikał z prawomocnych decyzji nadzoru budowlanego, a umowę na dzierżawę gruntów wchodzących w skład trasy narciarskiej zerwał sam przedsiębiorca.
Tymczasem zdaniem radnego, właściciel ośrodka przekształcił ośrodek wczasowy w miejsce zakwaterowania uchodźców, co - według informacji jakie Maciej Senft miał uzyskać od policji oraz dyrektorów szkół - ma się wiązać z licznymi problemami. Radny w piśmie stwierdza, że w ośrodku występują przypadki patologicznych zachowań, takich jak nadużywanie alkoholu, przemoc czy zaniedbania w opiece pedagogicznej nad dziećmi. Maciej Senft zwraca też uwagę na trudne warunki bytowe uchodźców i przeludnienie.
Właściciel Ostoi Górskiej Koninki de facto od dwóch lat zamienił Ośrodek Wczasowy na Ośrodek dla Uchodźców, z informacji które posiadam jako Radny Gminy Niedźwiedź z Policji a także od Dyrektorów Szkół w Ośrodku dochodzi do licznych przestępstw. W Ośrodku Wczasowym „Ostoja Górska Koninki" z informacji napływających od samych uchodźców oraz organów porządkowych mamy do czynienia z chaosem oraz zachowaniami patologicznymi wynikającymi z braku dostatecznej opieki nad uchodźcami, a szczególnie dziećmi pod względem pedagogicznym, nieprzystosowaniem obiektu do spełniania tego rodzaju funkcji, niekompetencją właściciela obiektu - pisze Maciej Senft.
Dodatkowo Maciej Senft odnosi się do stanu technicznego wyciągu narciarskiego w Koninkach, który, jak twierdzi, wymaga pilnego audytu. Zwraca uwagę na zły stan techniczny liny stalowej, która, zdaniem radnego, może stanowić zagrożenie dla użytkowników.
Wyciąg narciarski jest obiektem nie przystającym do rzeczywistości, lina stalowa służąca do napędu kolejki pochodząca z lat 80 ubiegłego wieku nigdy nie była wymieniana. Z moich informacji wynika, że lina stalowa z powodu zmęczenia materiału wydłużyła się o 4 metry, co nie wątpliwie może przyczynić się do katastrofy skutkującej utratą życia. Rada Gminy stoi na stanowisku przeprowadzenia technicznego audytu wyciągu narciarskiego przed dojściem do tragedii - twierdzi radny.
Poniżej pełna treść pisma radnego gminy Niedźwiedź Macieja Senfta:
W związku z opublikowaniem artykułu pt. "Stacja narciarska Koninki nieczynna. Właściciele obwiniają władze gminy i GPN" chciałbym przekazać redakcji swoje stanowisko na ten temat ponieważ moje imię i nazwisko pojawiło się na portalu w/w artykule.
Właściciel Ostoi Górskiej Koninki de facto od dwóch lat zamienił Ośrodek Wczasowy na Ośrodek dla Uchodźców, z informacji które posiadam jako Radny Gminy Niedźwiedź z Policji a także od Dyrektorów Szkół w Ośrodku dochodzi do licznych przestępstw.
W Ośrodku Wczasowym „Ostoja Górska Koninki" z informacji napływających od samych uchodźców oraz organów porządkowych mamy do czynienia z chaosem oraz zachowaniami patologicznymi wynikającymi z braku dostatecznej opieki nad uchodźcami, a szczególnie dziećmi pod względem pedagogicznym, nieprzystosowaniem obiektu do spełniania tego rodzaju funkcji, niekompetencją właściciela obiektu.
Z rozmów przeprowadzonych przez Radnych z gronem pedagogicznym poszczególnych szkół, do której uczęszczają dzieci z Ośrodka Wczasowego wyłania się obraz trudnych warunków zamieszkania uczniów. Dzieci nie mają godnych warunków mieszkaniowych, ani warunków do nauki w domu, szkoła wspomaga ich doraźną pomocą w różny sposób, tak aby te warunki polepszyć. Niestety mamy do czynienia często z niewydolnością rodziców oraz z cyklicznie pojawiającymi się aktami przemocy wynikających z nadużywaniem alkoholu, brakiem jakiejkolwiek opieki pedagogicznej, nadmiernym przeludnieniem w „Ośrodku Wczasowym Koninki" potwierdzonymi przez tutejszą Policję.
Osobnym zagadnieniem związanym z działalnością „Ośrodka Wczasowego Koninki" jest brak jakiejkolwiek kontroli przez właściciela Józefa Paska nad działalnością obiektu w zakresie jego mieszkańców, jak i mieszkańców gminy.
Na porządku dziennym w Ośrodku odbywają się libacje alkoholowe, bijatyki, sprawowanie opieki nad dziećmi w stanie nietrzeźwości, zakłócanie ciszy nocnej, co nie sprzyja normalnemu funkcjonowaniu najmłodszych, również niepokojące w moim odczuciu jest fakt zachodzenia w ciążę młodych dziewczyn szczególnie tych 15 i 16 letnich.
Właściciel Ośrodka wymyślił proceder, który polega na importowaniu uchodźców z Ukrainy o określonych parametrach, by uzyskiwać za nich jak największą dopłatę na utrzymanie. Z informacji od uchodźców znajdujących w Ośrodku dowiedzieliśmy się, że różne fundacje oraz stowarzyszenia publikują na portalach społecznościowych ogłoszenia, w których obiecują pomoc w wyłudzaniu świadczeń socjalnych i różnego rodzaju innych apanaży byle tylko zdecydowali się wyjechać z kraju.
Obywatele Ukrainy kuszeni tymi propozycjami najczęściej mieszkają w obwodzie zakarpackim, gdzie nie ma działań wojennych i nie muszą wyjeżdżać ze swoich miejscowości, ale spełniają parametry właściciela Ośrodka, więc są pozyskiwani i sprowadzani do Ośrodka Wczasowego „Ostoja Górska Koninki".
W związku z tym moim obowiązkiem jest interweniować wypełniając mandat Radnego. Na moją prośbę W dniach 10 października 2024 r. i 22 października 2024 r. upoważnieni przedstawiciele Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Limanowej przeprowadzili kontrole sanitarne w zakresie oceny stanu sanitarnohigienicznego i technicznego w obiekcie zbiorowego zakwaterowania pn. Ostoja Górska Koninki, Poręba Wielka 251, 34-735 Niedźwiedź.
Z raportu PPIS w Limanowej wynika, że na terenie obiektu prowadzone są prace remontowe związane z ociepleniem kolejnych budynków wchodzących w skład kompleksu, wymianą terakoty ciągów komunikacyjnych, remontem pomieszczeń na poddaszu i drugim piętrze budynku głównego. W dalszym etapie planowanie jest malowanie ścian ciągów komunikacyjnych.
Z obserwacji wynika, że prace budowlane prowadzone na terenie obiektu gdzie mieszkają uchodźców są prowadzone niezgodne z zasadami bezpieczeństwa higieny pracy, na placu budowy panuje bałagan a mieszkańcy obiektu są narażeni na szkodliwe działanie materiałów budowlanych, dlatego koniecznie było zlecenie kontroli do Państwowej Inspekcji Pracy by można było prawidłowo ocenić sytuację.
Mając na uwadze dobro gminy i jej mieszkańców, również zainteresowałem się stan technicznym wyciągu narciarskiego. Wyciąg narciarski jest obiektem nie przystającym do rzeczywistości, lina stalowa służąca do napędu kolejki pochodząca z lat 80 ubiegłego wieku nigdy nie była wymieniana. Z moich informacji wynika, że lina stalowa z powodu zmęczenia materiału wydłużyła się o 4 metry, co nie wątpliwie może przyczynić się do katastrofy skutkującej utratą życia. Rada Gminy stoi na stanowisku przeprowadzenia technicznego audytu wyciągu narciarskiego przed dojściem do tragedii.
Problem w całej sytuacji związanej z kontrolami jest odpowiednie przedstawienie faktów przez właściciela ośrodka, przykładem może być kontrola Sanepidu która nie wykazała nieprawidłowości pod względem sanitarnym w Ośrodku, lecz prawda skrywa drugie dno. Kontrola została przeprowadzona tylko w częściach wspólnych budynków, w miejscach zamieszkania przez Uchodźców tej kontroli nie było.
Radni Rady Gminy mają takie same podejrzenia jeśli chodzi o kontrolę dotyczącą wyciągu narciarskiego.
Właściciel „Ośrodka Wczasowego Koninki” jest znany w całym województwie Małopolskim opisanych na łamach gazet ze swoich licznych przedsięwzięć biznesowych, które zawsze kończyły się konfliktami jak i nieporozumieniami z mieszkańcami, również z licznych przestępstw oraz wykroczeń wobec GPN jak samowolna budowa oświetlenia, zanieczyszczanie fekaliami potoku, czy wycinka drzew na terenie parku.
Józef Pasek właściciel „Ostoi Górskiej Koninki" jest osobą karaną dlatego stara się sprowadzić do swojego poziomu działalność Rady Gminy i Urzędu Gminy próbując wywoływać chaos i destabilizacje w pracach Komisji podlegających Radzie Gminy polegającej na zasypywaniu urzędników bezsensownymi pytaniami i wnioskami, ulubioną strategią jest pomawianie oraz oskarżanie zasłużonych ludzi dla gminy Niedźwiedź jak Dyrektor GPN.
Biznesmen Józef Pasek przyzwyczajony jest do stanu w gminie gdzie jego pracownik był Przewodniczącym Rady Gminy Niedźwiedź a Wójt kolegą który ułatwiał wszystkie sprawy urzędowe.
Czasy się zmieniają moim zadaniem jest skończenie z patologiami uderzającymi w wizerunek mieszkańców gminy, ja jako Radny Gminy wybrany w okręgu reprezentujący mieszkańców Koninek chcę nowoczesnego, zmodernizowanego rozwiniętej turystyki, bogacących się mieszkańców a przede wszystkim zadowolonych turystów przyjeżdżających w magiczne miejsce jakim są Gorce.
Czy sytuacja w „Ostoi Górskiej Koninki” wymaga szczegółowych kontroli?
Może Cię zaciekawić
Znęcanie, narkotyki i nielegalna amunicja. 28-latek z powiatu limanowskiego za kratami
Zastraszanie i znęcanie psychiczne Sprawa ujrzała światło dzienne we wtorek, 18 czerwca. To właśnie wtedy do Komisariatu Policji w Mszanie Do...
Czytaj więcejJak pielęgnować włosy farbowane? TOP 3 kosmetyki, które musisz mieć!
Szampon do włosów farbowanych – delikatne oczyszczanie w połączeniu z ochroną koloru Podstawą pielęgnacji po koloryzacji powinien by...
Czytaj więcejUtrudnienia na trasie - będzie ruch wahadłowy w związku z budową kolei
Najważniejsze informacje dla kierowców Zamiast gładkiego przejazdu, na kierowców czeka ruch wahadłowy na odcinku o długości około 550 metrów...
Czytaj więcejAlarm bombowy przerwał sesję Rady Gminy
Dziś (25 czerwca) o godzinie 9:00 rozpoczęła się sesja Rady Gminy Niedźwiedź. Obrady zostały jednak przerwane z powodu alarmu bombowego. Wiadom...
Czytaj więcejSport
Rozstrzygnięcie barażowe. Poznaliśmy beniaminka V ligi.
W finale Orawa pokonała Ikar Odporyszów 2:1. W przyszłym sezonie wystąpi w V lidze Małopolska-wschód (będzie rywalem m.in. Turbacza Mszana D...
Czytaj więcejZawodniczki Limanovii na testach w Beniaminku Krosno
Wyjazd na testy do jednego z uznanych ośrodków szkolenia piłkarskiego w kraju stanowi kolejne wyróżnienie dla młodych piłkarek związanych z...
Czytaj więcejMłodzi piłkarze limanowskiej akademii z cennym doświadczeniem na międzynarodowym turnieju
Podczas zawodów młodzi piłkarze z Limanowej mieli okazję rywalizować z uznanymi akademiami i klubami z Polski oraz zagranicy. Wśród rywali z...
Czytaj więcejGłosujemy na piłkarskie orły
Plebiscyt od lat należy do najbardziej prestiżowych wyróżnień w regionalnym futbolu. Jego celem jest docenienie zawodników, trenerów i osób zw...
Czytaj więcejPozostałe
Uderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
Żar z nieba. Termometry wskażą nawet 32°C Z oficjalnego komunikatu IMGW, opublikowanego w czwartkowy poranek, jasno wynika, że czeka nas pierwsz...
Czytaj więcejZ parkietu do własnego biznesu. 24-letni Bartłomiej Jędral rozwija taneczną społeczność w Limanowej
Studio Purple Hills rozpoczęła działalność w lutym 2025 roku przy ulicy Jana Pawła II 9A w centrum Limanowej. Nazwa nawiązuje do charakterystyc...
Czytaj więcejSąsiedzi organizują pomoc dla pogorzelców. Trwa zbiórka
Jak już informowaliśmy, poprzedniej nocy w miejscowości Dobra wybuchł pożar. Ogień strawił budynek gospodarczy oraz zajął poddasze znajd...
Czytaj więcejNadchodzi fala upałów. Służby apelują o rozwagę i przypominają o zasadach bezpieczeństwa
Prognozowana w najbliższych dniach fala upałów niesie ze sobą nie tylko dyskomfort, ale również zagrożenia dla zdrowia i życia. Wysoka tempera...
Czytaj więcej- Znęcanie, narkotyki i nielegalna amunicja. 28-latek z powiatu limanowskiego za kratami
- Jak pielęgnować włosy farbowane? TOP 3 kosmetyki, które musisz mieć!
- Utrudnienia na trasie - będzie ruch wahadłowy w związku z budową kolei
- Alarm bombowy przerwał sesję Rady Gminy
- Uderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
Komentarze (27)