Nowy dom Romów do rozbiórki?
Limanowa. Jeden z domów przy ul. Żwirki i Wigury, które za pieniądze z programu romskiego zbudowały władze miasta Limanowa dla lokatorów nieistniejącego już budynku przy ul. Wąskiej, przewidziany jest do wyburzenia w związku z planowanym przebiegiem obwodnicy Limanowej.
Sprawę poruszono podczas spotkania dla mieszkańców z władzami miasta, projektantami i przedstawicielami małopolskiej GDDKiA na temat preferowanego wariantu budowy obwodnicy, które zorganizowano w Limanowskim Domu Kultury.
O to, czy nowe budynki przy ulicy Żwirki i Wigury będą podlegały wywłaszczeniu i rozbiórce, po analizie opracowań zapytał jeden z uczestników spotkania.
Potwierdził to burmistrz Władysław Bieda.
W materiałach widać, że wylot jednego z planowanych skrzyżowań z ruchem okrężnym jest tak wrysowany, że jeden z budynków, które niedawno wybudowaliśmy, jest zaznaczony do wyburzenia - powiedział burmistrz Limanowej.
Władysław Bieda zapewnił, że wynajęci do opracowania wariantów obwodnicy inżynierowie projektują możliwe przebiegi drogi według “najlepszej wiedzy technicznej”. Wskazał też, że miasto nie ma możliwości wpłynięcia na decyzje zespołu projektującego przebieg korytarza planowanej obwodnicy.
To może być najlepszy przykład na to, że miasto nie ma wpływu na przebieg obwodnicy - dodał.
Inwestycja przy ulicy Żwirki i Wigury w Limanowej została zakończona w sierpniu 2021 roku.
Na budowę domów jedyną ofertę w rozpisanym przez miasto przetarg złożyła miejscowa firma STANBUD. Zaproponowana cena w wysokości 796 tys. zł okazała się znacznie droższa od pierwotnych założeń samorządu.
Ostatecznie, za pośrednictwem wojewody, miasto uzyskało w ministerstwie zwiększone finansowanie z tzw. programu romskiego. Wkład samorządu miejskiego wynosił 10% kosztów.
W budynkach zamieszkali lokatorzy nieistniejącego już wiekowego, zrujnowanego domu przy ulicy Wąskiej w Limanowej. Były to rodziny, które pierwotnie zadeklarowały przeprowadzkę do Czchowa, do czego ostatecznie nie doszło, a co było powodem wieloletniego konfliktu samorządowego, który swój finał miał w sądzie.
Z projektu opublikowanego wraz z ogłoszeniem o przetargu wynika, że pierwszy z budynków na parterze mieści dwa lokale o powierzchni 39,7 metrów kwadratowych każdy. Przewidziano tam aneks kuchenny, pokój i łazienkę. Z kolei na poddaszu każdy z lokali dysponuje dwoma pokojami o powierzchni blisko 12 i 20 metrów kwadratowych.
W drugim budynku na parterze także znajdują się dwa lokale. Większy, o łącznej powierzchni 45 metrów kwadratowych, mieści kuchnię, pokój i niewielką łazienkę. Mniejszy ma około 18 metrów kwadratowych, a także łazienkę i pokój z aneksem kuchennym. Ten budynek nie posiada poddasza użytkowego.
(Na zdjęciach budynki przy ul. Żwirki i Wigury na etapie odbioru po zakończeniu budowy)
Może Cię zaciekawić
Uderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
Żar z nieba. Termometry wskażą nawet 32°C Z oficjalnego komunikatu IMGW, opublikowanego w czwartkowy poranek, jasno wynika, że czeka nas pierwsz...
Czytaj więcejPonad 38 kilogramów narkotyków w obrocie. Mieszkaniec regionu skazany
W czwartek (11 czerwca) Sąd Okręgowy w Nowym Sączu, po rozpoznaniu apelacji wniesionej przez obrońcę oskarżonego, utrzymał w mocy wyrok Sądu R...
Czytaj więcej70 lat w kapłaństwie. Jubileusz ks. prałata Józefa Korzenia
W uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Domu Księży Emerytów im. św. Józefa w Tarnowie zorganizowano jubileusz ks. prałata Józefa Ko...
Czytaj więcejEntomolog: komary nie są najgorsze; są owady, które potrafią zabić krowę (wywiad)
PAP: Jaki będzie ten sezon, jeśli chodzi o komary, meszki i inne owady, które uprzykrzają nam lato? Czy po zimie i wiośnie można już coś przew...
Czytaj więcejSport
Zawodniczki Limanovii na testach w Beniaminku Krosno
Wyjazd na testy do jednego z uznanych ośrodków szkolenia piłkarskiego w kraju stanowi kolejne wyróżnienie dla młodych piłkarek związanych z...
Czytaj więcejMłodzi piłkarze limanowskiej akademii z cennym doświadczeniem na międzynarodowym turnieju
Podczas zawodów młodzi piłkarze z Limanowej mieli okazję rywalizować z uznanymi akademiami i klubami z Polski oraz zagranicy. Wśród rywali z...
Czytaj więcejGłosujemy na piłkarskie orły
Plebiscyt od lat należy do najbardziej prestiżowych wyróżnień w regionalnym futbolu. Jego celem jest docenienie zawodników, trenerów i osób zw...
Czytaj więcejPlan sparingów czwartoligowej Limanovii
Sztab szkoleniowy postawił przede wszystkim na rywalizację z wymagającymi przeciwnikami z wyższych i równorzędnych klas rozgrywkowych. W plani...
Czytaj więcejPozostałe
Z parkietu do własnego biznesu. 24-letni Bartłomiej Jędral rozwija taneczną społeczność w Limanowej
Studio Purple Hills rozpoczęła działalność w lutym 2025 roku przy ulicy Jana Pawła II 9A w centrum Limanowej. Nazwa nawiązuje do charakterystyc...
Czytaj więcejSąsiedzi organizują pomoc dla pogorzelców. Trwa zbiórka
Jak już informowaliśmy, poprzedniej nocy w miejscowości Dobra wybuchł pożar. Ogień strawił budynek gospodarczy oraz zajął poddasze znajd...
Czytaj więcejNadchodzi fala upałów. Służby apelują o rozwagę i przypominają o zasadach bezpieczeństwa
Prognozowana w najbliższych dniach fala upałów niesie ze sobą nie tylko dyskomfort, ale również zagrożenia dla zdrowia i życia. Wysoka tempera...
Czytaj więcejCiągnik przygniótł 57-latka na stromym zboczu - szczegóły wypadku
Jak już informowaliśmy, do wypadku z udziałem ciągnika rolniczego doszło we wtorek (23 czerwca) kilkanaście minut po godzinie 21:00 w ...
Czytaj więcej- Uderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
- Ponad 38 kilogramów narkotyków w obrocie. Mieszkaniec regionu skazany
- 70 lat w kapłaństwie. Jubileusz ks. prałata Józefa Korzenia
- Entomolog: komary nie są najgorsze; są owady, które potrafią zabić krowę (wywiad)
- Jakie listwy przypodłogowe wybrać do wysokich pomieszczeń?
Komentarze (42)
Inaczej nie będziecie mieć nic i będziecie szczęśliwi.
https://www.facebook.com/daniel.skrzynski.96/videos/1410369556171637/?sfnsn=mo
- W te słowa wierzę , jak Św Michał diabłu .:)
Dawniej mówili WŁADZA W REKACH LUDU :) , teraz rządzenie wymyka się wszelkim starym normom , ponieważ ani zasług ani odpowiedzialności nie da się na przypisać partii . :)
Ponadto chciałem dodać , że za komuny źle planowano , a od 1989 roku wszystko jest zaplanowane , przemyślane nawet z wyprzedzeniem 100-tu lat .:)
Nie musisz się starać. Po prostu bądź dalej sobą. Duma kroczy przed upadkiem.
Podobno taki inteligentny jesteś, a co rusz ośmieszasz się bardziej.
Zwracasz uwagę na Romów, zapewne sam Roma w domu potrzebujesz. Twoja logika, chłopie.
Jak zwykle wnioski masz diabelskie i zabójcze. Dużo zawsze płodzisz, ale niestety zawsze jest robione przy zgaszonym świetle. Takie niedorobione. Próbujesz tutaj być Stańczykiem i faktycznie błaznem jesteś.
tyle lat już powracasz.
tylko dokąd, bo celu nadal nie widać ?
Pomyliłaś się, ja tutaj ciągle jestem, a to ty nadal wracasz. Chociaż coraz rzadziej.
Spod mostu wróciłaś, ty żebraczko?
A teraz wyp..., ty je.nięta hejterko!
niewygodną prawdę lepiej przemilczeć?
o pierdołach piszesz, boś pierdoła ...
Pierdoła to przecież twoje ksywka z poprawczaka.
Do dzisiaj pamiętam, jak cię wierszykiem zaorałem. Ale potem rzewnie płakałaś.
No tak. Tym wierszykiem rzeczywiście zaorałeś, ale sam siebie.
Nie ma to jak bezkrytyczne samouwielbienie ...
To ile nazbierałaś groszy, jak cię nie było, żebraczko? W którym mieście zbierasz?
Dobra, wyd...aj.
na wieki wieków amen
Żałosna miernota. Gardzę miernotami.
twoje wpisy raczej sugerują że jesteś z siebie zadowolony ...
Jedno jest pytanie - po jaką cholere niektóry człowiek się urodzi skoro kiedy potrzeba pomocy to " usłużnie podadzą ci numer telefonu zaufania" a z taką doradą do dupy dojada !!!!!!!
Taś, taś...