Dlaczego warto głosować i jak głosować?
W najbliższą niedzielę 9 października odbędą się wybory do Sejmu i Senatu RP. Udział w wyborach jest naszym obywatelskim obowiązkiem, a każdy oddany głos ma wpływ na to, jak będzie wyglądał nasz kraj. Masz szansę wspólnie z wszystkimi mieszkańcami zdecydować, w jakim kierunku będzie rozwijało się nasze państwo.
Dziś UM Limanowa opublikował krótki poradnik dlaczego warto głosować i jak głosować.
DLACZEGO WARTO GŁOSOWAĆ ?
Istotą demokracji jest głos obywateli
Głosując mamy moralne prawo do krytyki
Oddanie głosu daje satysfakcję, iż nie jest się biernym obywatelem
Czasami jeden głos decyduje o wyniku wyborów
Demokracja to władza ludu. Ale nie tego, który zostaje w domu…
Sprawmy, by nasze państwo było dobrze zarządzane
Poprzez głosowanie wyrażamy poparcie lub dezaprobatę dla dotychczasowych władz
Gdzie i kiedy mogę zagłosować? Głosujesz w niedzielę, 9 października 2011, w godzinach 7.00 - 21.00, informacje o adresie lokalu wyborczego znajdziesz w urzędzie gminy, na ogłoszeniach w okolicach domu oraz w internecie. Głosujesz w lokalu wyborczym przypisanym do miejsca Twojego zameldowania. Na wybory powinniśmy wziąć ze sobą dowód osobisty lub inny dokument na podstawie którego komisja będzie w stanie nas zweryfikować. Nawet jeśli okaże się, że w komisji pracuje np. nasz sąsiad, nie nalezy się dziwić, że wymaga on od nas okazania dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Taki jest jego obowiązek.
Na kogo głosuję? 9 października 2011 roku wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów, którzy będą tworzyć prawo przez najbliższe 4 lata. Każdy z nas oddaje 1 głos na posła i 1 głos na senatora, stawiając znak X przy wybranym nazwisku.
Jak sprawdzić czy jestem w spisie wyborczym? To czy jesteś w spisie wyborczym możesz sprawdzić w urzędzie gminy. Masz na to czas między 18 września a 3 października. Jeżeli nie ma Cię na liście - złóż reklamację do burmistrza, który ma trzy dni na jej rozpatrzenie.
Na stałe mieszkam zagranicą, ale w dniu wyborów będę w Polsce, jak mogę głosować? Jeżeli na stałe mieszkasz za granicą i możesz to udokumentować, przyjdź w dniu wyborów, 9 października, do dowolnej komisji wyborczej z ważnym paszportem. Zostaniesz dopisany do listy wyborców.
Jestem niepełnosprawna, jak będę głosować? Masz kilka możliwości:
- Możesz głosować w lokalu dostosowanym do potrzeb wyborców niepełnosprawnych. Listę lokali otrzymasz w urzędzie gminy.
- Możesz również dowiedzieć się, czy gmina organizuje transport dla wyborców mających trudności w poruszaniu się i poprosić o pomoc w dotarciu do lokalu wyborczego.
Kto może głosować przez pełnomocnika? Możesz głosować przez pełnomocnika, jeśli jesteś osobą niepełnosprawną lub masz ukończone 75 lat. Pełnomocnikiem może zostać osoba wpisana do tego samego rejestru wyborców lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania, która nie jest członkiem komisji, mężem zaufania ani kandydatem. Pełnomocnictwo można przyjąć tylko od jednej osoby, a w przypadku najbliższej rodziny od dwóch osób. Jeśli chcesz głosować przez pełnomocnika – złóż wniosek do wójta, burmistrza swojej gminy najpóźniej 29 września 2011 r.
Jak głosować na statku, w szpitalu czy więzieniu?
Jeżeli w dniu wyborów będziesz w szpitalu, domu pomocy społecznej, zakładzie karnym bądź areszcie śledczym zostaniesz wpisany do spisów wyborców i będziesz mógł tam głosować. Powiadomi Cię o tym dyrektor jednostki. Jeśli przybędziesz do szpitala, domu pomocy społecznej lub aresztu śledczego w dniu wyborów, musisz mieć ze sobą zaświadczenie o prawie do głosowania.
Jak prawidłowo oddać głos
Każda osoba, która wylegitymuje się przed komisją wyborczą, otrzyma dwie karty do głosowania.
Karta do głosowania w wyborach do senatu (kolor żółty) będzie składała się z pojedynczej kartki, na której wymienieni będą wszyscy kandydaci na senatorów - w przypadku okręgu do którego należy powiat radomszczański będzie to pięciu kandydatów. Przy każdym nazwisku z lewej strony będzie kratka (kwadrat) gdzie wyborca powinien zaznaczyć znakiem "X" jednego kandydata na którego chce oddać swój głos. Przecięcie się dwóch kresek tworzących znak "X" powinno się znajdować wewnątrz kratki (kwadratu).
Karta do głosowania w wyborach do sejmu (kolor biały) składała się będzie z kilku spiętych kartek. Na każdej ze stron będzie lista jednego komitetu wyborczego. Przy każdym nazwisku z lewej strony będzie kratka (kwadrat) gdzie wyborca powinien zaznaczyć znakiem "X" jednego kandydata na którego chce oddać swój głos. Przecięcie się dwóch kresek tworzących znak "X" powinno się znajdować wewnątrz kratki (kwadratu). Uwaga - należy wybrać tylko jednego kandydata w wyborach do sejmu, mimo, że karta do głosowania będzie miała formę kilkustronicowego zeszyciku. Jeżeli wyborca postawiłby znak "X" na jednej liście, a potem na innej - głos będzie nieważny. Postawienie dwóch głosów na jednej liście spowoduje doliczenie głosu dla kandydata znajdującego się na wyższym miejscu na liście.
Podsumowując - wybieramy jednego kandydata do sejmu i jednego kandydata do senatu.
Przewiduje się, że oficjalne wyniki wyborów powinny być podane do publicznej wiadomości następnego dnia, w poniedziałek.
Może Cię zaciekawić
Znęcanie, narkotyki i nielegalna amunicja. 28-latek z powiatu limanowskiego za kratami
Zastraszanie i znęcanie psychiczne Sprawa ujrzała światło dzienne we wtorek, 18 czerwca, gdy do Komisariatu Policji w Mszanie Dolnej zgłosiła s...
Czytaj więcejJak pielęgnować włosy farbowane? TOP 3 kosmetyki, które musisz mieć!
Szampon do włosów farbowanych – delikatne oczyszczanie w połączeniu z ochroną koloru Podstawą pielęgnacji po koloryzacji powinien by...
Czytaj więcejUtrudnienia na trasie - będzie ruch wahadłowy w związku z budową kolei
Najważniejsze informacje dla kierowców Zamiast gładkiego przejazdu, na kierowców czeka ruch wahadłowy na odcinku o długości około 550 metrów...
Czytaj więcejAlarm bombowy przerwał sesję Rady Gminy
Dziś (25 czerwca) o godzinie 9:00 rozpoczęła się sesja Rady Gminy Niedźwiedź. Obrady zostały jednak przerwane z powodu alarmu bombowego. Wiadom...
Czytaj więcejSport
Zofia Kołodziej nadal na topie. Spore wyróżnienie.
Zgrupowanie odbędzie się w dniach 19–25 lipca w Wałbrzychu. W wydarzeniu organizowanym przez Polski Związek Piłki Nożnej udział wezmą naj...
Czytaj więcejSandecja Nowy Sącz podjęła decyzję w sprawie wychowanka Uranu Łukowica
Z klubem żegnają się Martin Polaček, Kacper Talar oraz Tomasz Nawotka. Ich kotrakty wygasają z końcem czerwca. 22-letni Kacper Talar miał...
Czytaj więcejRozstrzygnięcie barażowe. Poznaliśmy beniaminka V ligi.
W finale Orawa pokonała Ikar Odporyszów 2:1. W przyszłym sezonie wystąpi w V lidze Małopolska-wschód (będzie rywalem m.in. Turbacza Mszana D...
Czytaj więcejZawodniczki Limanovii na testach w Beniaminku Krosno
Wyjazd na testy do jednego z uznanych ośrodków szkolenia piłkarskiego w kraju stanowi kolejne wyróżnienie dla młodych piłkarek związanych z...
Czytaj więcejPozostałe
Uderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
Żar z nieba. Termometry wskażą nawet 32°C Z oficjalnego komunikatu IMGW, opublikowanego w czwartkowy poranek, jasno wynika, że czeka nas pierwsz...
Czytaj więcejZ parkietu do własnego biznesu. 24-letni Bartłomiej Jędral rozwija taneczną społeczność w Limanowej
Studio Purple Hills rozpoczęła działalność w lutym 2025 roku przy ulicy Jana Pawła II 9A w centrum Limanowej. Nazwa nawiązuje do charakterystyc...
Czytaj więcejSąsiedzi organizują pomoc dla pogorzelców. Trwa zbiórka
Jak już informowaliśmy, poprzedniej nocy w miejscowości Dobra wybuchł pożar. Ogień strawił budynek gospodarczy oraz zajął poddasze znajd...
Czytaj więcejNadchodzi fala upałów. Służby apelują o rozwagę i przypominają o zasadach bezpieczeństwa
Prognozowana w najbliższych dniach fala upałów niesie ze sobą nie tylko dyskomfort, ale również zagrożenia dla zdrowia i życia. Wysoka tempera...
Czytaj więcej- Znęcanie, narkotyki i nielegalna amunicja. 28-latek z powiatu limanowskiego za kratami
- Jak pielęgnować włosy farbowane? TOP 3 kosmetyki, które musisz mieć!
- Utrudnienia na trasie - będzie ruch wahadłowy w związku z budową kolei
- Alarm bombowy przerwał sesję Rady Gminy
- Uderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
Komentarze (39)
KNP !
http://www.youtube.com/watch?v=S16uvFASqNY&feature=share
Film Prezentujący Obłudę Elit Będących u władzy od 20 lat Wpływ Mediów Na wyborców Głupotę Systemu który tak naprawdę Demokratyczny nie jest Prawdę o Zus-ie Prezentację Osoby Janusza Korwina Mikkego Na Przestrzeni Lat i Jego Walkę o Wolność Człowieka
My ciemnota limanowska.
Po raz pierwszy całkowicie się z Tobą zgadzam!!!
Ale żeby nie było tak pięknie.... kto obiecał likwidację Senatu...pamiętasz?
pisze o PO....:) a feeee....... Donek Rzeźnik???
:) :)
http://www.latarnik.info/?q=mp&q2=okreg&r=sejm&k=6&okr=14
I zastanówcie się zanim zagłosujecie.
Nic tylko pozazdrościć.
Przewodniczący obwodowej komisji wyborczej za swoją pracę dostanie 200 zł, a jego zastępca - 180 zł zwykły członek komisji 160 zł. Stawki zapisano w uchwale Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie należności pieniężnych przysługujących członkom komisji wyborczych i osobom powołanym w skład inspekcji w wyborach do Sejmu i Senatu RP, prezydenta i Parlamentu Europejskiego. Uchwała weszła już w życie.
W związku z obowiązkami w obwodowych komisjach wyborczych, jej członkowie mogą skorzystać ze zwolnienia od pracy. O planowanej nieobecności muszą zawiadomić pracodawcę na co najmniej trzy dni przed wyborami. Powiadomienie musi mieć pisemną formę. Trzeba w nim podać przyczynę nieobecności. Zawiadomienie pracodawca musi otrzymać nie później niż następnego dnia po okresie nieobecności w pracy.
@stars: Podatek j.w., o składkach E-R oczywiście nie ma mowy.
Bylam czlonkiem komisji wyborczej i powiem Ci, ze siedzenie na stolku i liczenie glosow nie jest takie meczace.
http://www.granagieldzie.pl/download/file.php?id=1662&sid=800592a6176336d36761832e948711c3