Baner Baner
10°   dziś 14°   jutro
Piątek, 26 kwietnia Marzena, Klaudiusz, Maria, Marcelina, Ryszard
1205

Hyde Park

Skrzyżowanie Jana Pawła II i Kopernika - kto ma pierwszeństwo?

grysek 2014-11-15 18:44:57
Załóżmy hipotetyczną sytuację, że jadę ulicą Piłsudskiego i chcę jechać prosto na ulicę Kopernika w związku z tym zatrzymuję się na stopie i przepuszczam wszystkich jadących prosto lub w lewo z ulicy Jana Pawła II. Jeśli mam wolne to przecinam i jadę sobie prosto. Co teraz jeśli ktoś z JPII skręcił w prawo?

Wg. mnie sprawa jest prosta kończy się mu pas i musi mi ustąpić żeby go zmienić, natomiast spotkałem się z osobami, które uważają że skoro nie ma znaku ustąp pierwszeństwa na pasie do prawoskrętu z JPII to oni mają pierwszeństwo bo jadą na skrzyżowaniu w prawo a ja prosto i muszę im ustąpić.

To jak to z tym w końcu jest?

Dla ułatwienia wrzucam link do google street view:

https://www.google.pl/maps/@49.7097942,20.4233907,3a,75y,152.49h,66.59t/data=!3m4!1e1!3m2!1srXXrwYa6hYKavhYo596dJQ!2e0
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Skrzyżowanie Jana Pawła II i Kopernika - kto ma pierwszeństwo?
kinia434 2014-11-15 21:17:24
Mogę się mylić ale o ile dobrze pamiętam przed remontem tej drogi to było na odwrót kierowcy od ul J Pawła mieli pierwszeństwo a kierowcy ze stopu ustępowali również i w tym miejscu..ludzie jeżdżą na pamięć mimo tego ze nie ma znaku drogowego ostrzegawczego ustąp pierwszeństwa, to są znaki poziome wymalowane na jezdni...
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Skrzyżowanie Jana Pawła II i Kopernika - kto ma pierwszeństwo?
chlop 2014-11-15 21:25:22
Może Pan Rzecznik Policji zabrałby głos aby rozwiać wątpliwości. Panie TOP proszę zapytać ,mieszkańcy będą wdzięczni.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Skrzyżowanie Jana Pawła II i Kopernika - kto ma pierwszeństwo?
konto usunięte 2014-11-15 21:39:56
Kto wam dał prawo jazdy, że macie problem z tak banalnie prostym skrzyżowaniem?
Są znaki poziome i nawet znak pionowy, jakby śnieg zasypał, które wyraźnie wskazują, że prawy pas się kończy.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Skrzyżowanie Jana Pawła II i Kopernika - kto ma pierwszeństwo?
kinia434 2014-11-15 21:41:18
@chlop...dobra uwaga , to tak przy okazji Panie TOP proszę zapytać dlaczego w Limanowej z ul Krótkiej jednokierunkowej kierowcy jak i również policjanci samochodem policyjnym wyjeżdżają na lewo z krawędzi prawej co i przez takie ustawianie się na jezdni tworzy się niepotrzebny korek do wyjazdu na prawo i lewo jak również jest to niezgodnie z przepisami o ruchy drogowego.. ?
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Skrzyżowanie Jana Pawła II i Kopernika - kto ma pierwszeństwo?
kinia434 2014-11-15 21:46:43
@flash ..kto ma problem?? no chyba nie my tylko ci głupole co jeżdżą na pamieć i jeszcze potrafią strąbić i naubliżać niewinnemu kierowcy a na tyle rozgarniętemu i że jednego z drugim nie rozwali tylko wyhamuje i przepuści kulturalnie.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Skrzyżowanie Jana Pawła II i Kopernika - kto ma pierwszeństwo?
grysek 2014-11-15 23:11:49
@flash ja też uważam, że pierwszeństwo ma ten jadący od strony ul Piłsudskiego i napisałem o tym w pierwszym poście.

Nie zadawałbym tego pytania gdyby nie fakt, że zostałem tam całkiem niedawno strąbiony .

Inna sprawa to fakt, że nie ma znaku A-7 (ustąp pierwszeństwa) na pasie do skrętu w prawo. Może to powoduje, ze kierowcy mają wrażenie że trzeba im ustąpić. W przypadku większości podobnych skrzyżowań jest ustawiony taki znak przed pasem do włączania.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Skrzyżowanie Jana Pawła II i Kopernika - kto ma pierwszeństwo?
konto usunięte 2014-11-15 23:47:51
Po co tam taki znak, skoro nadjeżdżający z prawej zmienia pas ruchu.
O czym informują znaki poziome i pionowy.
Zresztą spora grupa kierowców nie zna przepisów i znaczenia znaków drogowych.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Skrzyżowanie Jana Pawła II i Kopernika - kto ma pierwszeństwo?
saxon 2014-11-22 16:03:55
Sytuacja hipotetyczna - okres zimowy, znaku pionowego jak wiemy nie ma,znaki poziome niewidoczne,wiec (chyba) obowiazuje zasada pierwszenstwa z prawej strony...
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Skrzyżowanie Jana Pawła II i Kopernika - kto ma pierwszeństwo?
waszka484 2014-11-22 22:39:10
Bzdura. Spróbuj użyć tej zasady na autostradzie. Każda zmiana pasa ruchu( nawet jak nie ma linii ) zobowiązuje do zachowania ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa innym użytkownikom poruszającym się już po swoim pasie.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Skrzyżowanie Jana Pawła II i Kopernika - kto ma pierwszeństwo?
Andrzej 2014-11-26 11:26:13
TOP a może zwrócisz się o interpretację do Policji
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Skrzyżowanie Jana Pawła II i Kopernika - kto ma pierwszeństwo?
konto usunięte 2014-12-07 17:03:27
Powstanie rondo i będzie git, dla tych co lubią jeździć w kółko. :P
http://limanowa.in/wydarzenia;powstanajednak-dwa-ronda,19940.html
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Skrzyżowanie Jana Pawła II i Kopernika - kto ma pierwszeństwo?
gandi 2014-12-08 11:51:03
Rondo będzie tam zbawieniem ;)
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Skrzyżowanie Jana Pawła II i Kopernika - kto ma pierwszeństwo?
molek 2015-01-10 20:06:24
Nie komplikujcie, tam jest skrzyżowanie (połaczenie dróg to też skrzyżowanie) i jadący prawym pasem ma pierwszeństwo. Amen.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Skrzyżowanie Jana Pawła II i Kopernika - kto ma pierwszeństwo?
1234567 2015-01-11 09:38:59
molek

Ale z prawej strony jest pas zanikający. Spróbuj zrobić, tak jak piszesz przy wjeżdzie na autostradę, to się przekonasz. Obyś mógł się jeszcze przekonać!
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Skrzyżowanie Jana Pawła II i Kopernika - kto ma pierwszeństwo?
1234567 2015-01-11 10:18:37
A tak przy okazji. Może nasz portal spróbuje, przy pomocy limanowskiego PZM-otu, czy wydziały ruchu drogowego Policji, zorganizować serię spotkań z kierowcami, by można było wyjaśnić nurtujące niektórych kierowców problemy, gdyż częsta nieznajomość przepisów połączona z niskim poziomem kultury osobistej niektórych kierowców jest przyczyną narastającej ostatnio, agresji na polskich drogach, niczym rodem z Rosji,co możemy oglądać na filmach umieszczanych na You Tube.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Skrzyżowanie Jana Pawła II i Kopernika - kto ma pierwszeństwo?
molek 2015-01-11 10:53:52
Szanowny 1234567 . Nie można odwoływać się do przykładu z autostradą, bo wjazd na nią nie tworzy skrzyżowania. A ul. Kopernika i JP II tworzą skrzyżowanie równorzędne. Pozdrawiam.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Skrzyżowanie Jana Pawła II i Kopernika - kto ma pierwszeństwo?
molek 2015-01-11 11:17:40
Pozwolę sobie nieśmiało zwrócić uwagę, że tam jest SKRZYŻOWANIE RÓWNORZĘDNE i nie ma zmiany pasa ruchu tylko ich połączenie. A na takim skrzyżowaniu obowiązuje ruch prawostronny (vide art.16 Kodeksu drogowego).
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Skrzyżowanie Jana Pawła II i Kopernika - kto ma pierwszeństwo?
HDD 2015-01-11 14:53:48
Kolejny się antytalent trafił.
Jak można nie rozumieć, zmiany pasa ruchu?
Popatrz na znaki, kto tam zmienia pas?:P
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Skrzyżowanie Jana Pawła II i Kopernika - kto ma pierwszeństwo?
kinia434 2015-01-11 18:35:21
molek..tylko proszę nie mów że masz prawo jazdy ,jesteś kierowcą i do tego jeszcze jezdzisz jakimkolwiek pojazdem mechanicznym-czyli pojazdem kołowym na stałe zaopatrzony w silnik będącym jego napędem.. rower nim już nie jest ale jadąc na nim z Twoją wiedzą z Prawa o ruchu drogowego i ze znajomością znaków w tym miejscu na tym skrzyżowaniu według Twojej wypowiedzi jesteś trup...a niewinny kierowca ma Cię całe życie na sumieniu...
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Skrzyżowanie Jana Pawła II i Kopernika - kto ma pierwszeństwo?
Manuella 2015-01-11 20:05:00
Myślę, że sprawę rozwiązuje znak uzupełniający F16. Czy to wiejska droga, czy autostrada - pas się kończy i pierwszeństwa trzeba ustąpić.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Skrzyżowanie Jana Pawła II i Kopernika - kto ma pierwszeństwo?
molek 2015-01-13 16:06:42
Przepraszam ! Dopiero teraz przyjrzałem się uważnie temu fragmentowi ul. Kopernika i ...muszę wycofać poprzednie posty. Rzecz w tym, że linie naprowadzające P-9 pojawiają się już za skrzyżowaniem, które kończy się wraz z linią ciągła oddzielającą jezdnie. W tej sytuacji oczywiście mamy sytuację zjazdu na pas ruchu i obowiązuje art.22 Kodeksu. Ale @kiniu434 nie bądź takim fatalistą :)
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Skrzyżowanie Jana Pawła II i Kopernika - kto ma pierwszeństwo?
konto usunięte 2015-01-13 17:51:27
Skrzyżowanie kończy się tam, gdzie zaczyna się przejście dla pieszych, na przejściu nie wolno zmieniać pasa ruchu. Za przejściem masz oznakowane pasy ruchu, z których jeden się kończy. Ten, który zmienia pas, musi ustąpić temu, który jedzie swoim pasem.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Skrzyżowanie Jana Pawła II i Kopernika - kto ma pierwszeństwo?
molek 2015-01-14 15:17:25
Przepraszam, przyjrzałem się uważniej temu odcinkowi drogi i muszę zmienić swój pogląd na problem. Otóż linie P-9 (strzałki naprowadzające) występują już za skrzyżowaniem a więc obowiązują zasady wyrażone w art. 22 kodeksu drogowego. Pozdrawiam Kinię 434 i nie bój się, krzywda Cię z mojej strony nie spotka :)
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Skrzyżowanie Jana Pawła II i Kopernika - kto ma pierwszeństwo?
mlodziezowo 2015-01-14 15:20:21
W życiu bym na to nie wpadł. Połączenie dróg:]https://img.limanowa.in/img/emotikony/warning.png">
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Skrzyżowanie Jana Pawła II i Kopernika - kto ma pierwszeństwo?
molek 2015-01-16 12:21:29
Zupełnie nie rozumiem, dlaczego nie zamieszczono moich postów, które trzykrotnie próbowałem wysłać. Wkurza mnie to wielce tym bardziej, ze zawierały one przeprosiny skierowane do @kinia484 i @HDD.
Antytalent
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Skrzyżowanie Jana Pawła II i Kopernika - kto ma pierwszeństwo?
konto usunięte 2015-01-16 12:34:52
Bo się rozpłaczę? :P
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Skrzyżowanie Jana Pawła II i Kopernika - kto ma pierwszeństwo?
M44 2015-01-16 12:35:05
Znaki i jeszcze raz znaki a jak sie nie wie to sie idzie ponownie na kurs. Od kopernika( na wprost oraz lewoskret) jak i od piłsudskiego( jazda na kopernika) sa takie czerwone duze znaki stop jak ci zasypie snieg to rozpoznasz po kształcie i kolor . wystarczy sie stosowac do przepisow ruchu drogowego i bez problemowo przjezdzasz przez jedno z łatwiejszych skrzyzowan .
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Skrzyżowanie Jana Pawła II i Kopernika - kto ma pierwszeństwo?
Manuella 2015-01-16 14:45:37
Ale @grysek nie o to miejsce pyta. Stop obowiązuje do skrzyżowania a po opuszczeniu skrzyżowania (przecięciu JPII) nastają zasady jakieś tam, dla danej sytuacji określone. W wyżej opisanej sytuacji akurat pierwszeństwo na Kopernika.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Zaloguj się żeby dodać odpowiedź
Twój news: przyślij do nas zdjęcia lub film na kontakt@limanowa.in