„Wypowiadał się jako związkowiec”. Starosta komentuje wniosek o dymisję
Limanowa. Mieczysław Uryga w rozmowie z nami odnosi się do żądań radnych, którzy domagają się usunięcia Wojciecha Włodarczyka z Zarządu Powiatu Limanowskiego. Starosta zaznacza, że ostre słowa o premierze nie były stanowiskiem zarządu, a decyzja o skierowaniu wniosku o odwołanie pod głosowanie rady jeszcze nie zapadła.
Wniosek grupy radnych o odwołanie Wojciecha Włodarczyka z Zarządu Powiatu Limanowskiego stawia starostę Mieczysława Urygę w trudnej sytuacji. Teraz to od jego decyzji zależy, czy sprawa trafi pod obrady rady w formie projektu uchwały. Przypomnijmy, że zarzuty radnych dotyczą wystąpienia Włodarczyka na rolniczym proteście, podczas którego nazwał on Donalda Tuska „zdrajcą” i „służalcem niemieckim”.
Starosta Mieczysław Uryga w rozmowie z nami podkreśla, że aktywność publiczna samorządowca powinna być oddzielona od jego obowiązków w zarządzie.
Wniosek radnych dotyczy wypowiedzi Wojciecha Włodarczyka. Uważam, że należy rozgraniczyć tę kwestię od oceny jego pracy i wykonywanych obowiązków w Zarządzie Powiatu Limanowskiego – wskazuje Mieczysław Uryga.
Gospodarz powiatu argumentuje, że kontrowersyjne słowa nie były z nikim konsultowane i nie stanowią oficjalnego stanowiska władz powiatu.
Zobacz również:Nikomu z członków zarządu nie narzucam tego, co ma mówić. Oczywiście, sytuacja wygląda inaczej, jeżeli dana osoba reprezentuje zarząd, wówczas wypowiedź jest ustalana z pozostałymi członkami. Ta konkretna wypowiedź nie była ustalana, bo Wojciech Włodarczyk nie wypowiadał się jako członek zarządu, tylko związkowiec – wyjaśnia starosta.
Choć radni domagają się od starosty „doprowadzenia do odwołania” członka zarządu, Mieczysław Uryga na ten moment nie podjął jeszcze decyzji w sprawie dalszych działań. Starosta przyznaje jednak, że forma wypowiedzi radnego PiS była niewłaściwa.
Nie popieram tak ostrych wypowiedzi, nieeleganckich wręcz. Osobiście staram się polemizować w inny sposób. Debata publiczna powinna być na wysokim poziomie – ocenia starosta. - Radni, którzy poparli wniosek, domagają się od starosty, żeby “doprowadził do odwołania”. Na chwilę obecną jest wniosek, ale nie podjąłem jeszcze decyzji – podsumowuje Mieczysław Uryga.
Jak już informowaliśmy, podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Limanowskiego pismo w sprawie odwołania Wojciecha Włodarczyka trafiło do rąk starosty Mieczysława Urygi, a argumentację inicjatorów przedstawił publicznie radny Leszek Lis.
W imieniu grupy radnych niniejszym wnoszę o niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do odwołania pana Wojciecha Włodarczyka z funkcji członka Zarządu Powiatu Limanowskiego. Podstawą niniejszego wniosku jest całkowita utrata zaufania do wyżej wymienionej osoby, wynikająca nie tylko ze sposobu wykonania obowiązków, ale również z publicznych wystąpień, które w naszej ocenie są nieadekwatne do pełnionej funkcji oraz godzą w autorytet organów samorządów powiatu. W szczególności wskazujemy, że publiczne wypowiedzi pana Wojciecha Włodarczyka mają charakter konfrontacyjny i nie sprzyjają budowaniu współpracy. Sposób komunikowania się w przestrzeni publicznej podważa zaufanie do Zarządu Powiatu. Prezentowane stanowiska są niespójne z zasadami odpowiedzialności, powściągliwości i wymaganiami od osób pełniących funkcje publiczne. Wypowiedzi te negatywnie wpływają na wizerunek samorządu oraz jego relacje z mieszkańcami. Tego rodzaju postawa zarówno w działaniach, jak i w publicznych wystąpieniach prowadzi do utraty wiarygodności oraz utrudnia prawidłowe funkcjonowanie Zarządu Powiatu. W związku z powyższym oczekujemy podjęcia zdecydowanych działań oraz doprowadzenia do odwołania pana Wojciecha Włodarczyka - wskazano w piśmie.
Sam Wojciech Włodarczyk podczas ostatniej sesji Rady Powiatu oświadczył, że nie zamierza wycofywać się ze swoich słów. Swoją postawę tłumaczył lękiem o suwerenność Polski oraz sprzeciwem wobec „ataku na papieża” czy polityki historycznej rządu.
Będzie decyzja o odwołaniu? Pogodzę się z tym, ale słów nie odwołam – zaznaczył samorządowiec, dodając, że “kocha Polskę” i prosi o uszanowanie jego obywatelskiego prawa do manifestowania poglądów.
Do tematu będziemy powracać.
Czy starosta powinien skierować wniosek o odwołanie Wojciecha Włodarczyka pod głosowanie rady?
Może Cię zaciekawić
Historia dwóch wsi - rusza nowy projekt edukacyjny
Limanowski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej przystępują do realizacji projektu pod nazwą „M...
Czytaj więcejNiejednogłośne wotum zaufania
W piątek (19 czerwca) odbyła się sesja Rady Miasta Limanowa, której głównym punktem była debata nad raportem o stanie miasta za 2025 rok. Radni...
Czytaj więcejMilionowe straty i setki interwencji. Sześć lat od powodzi (ZDJĘCIA, WIDEO)
W czerwcu 2020 roku, nocą z soboty na niedzielę (20/21 czerwca) podczas nawałnic woda wystąpiła z koryt potoków i rzek w całym region...
Czytaj więcejOdeszli w ostatnich dniach…
21 czerwca 2026 r. śp. Janina Boczoń, 66 lat (Dobra) Msza święta żałobna zostanie odprawiona w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w D...
Czytaj więcejSport
Mistrz Polski wraca do Słopnic. Udany występ Gravity Revolt na krajowym czempionacie
Największy sukces odniósł Wojtek Ranosz, który zwyciężył w kategorii Elita i zdobył tytuł mistrza Polski 2026. Zawodnik Gravity Revolt ok...
Czytaj więcejKolejne zmiany w Orkanie Szczyrzyc
W spotkaniu uczestniczyli członkowie stowarzyszenia oraz zaproszeni goście, wśród nich zastępca wójta gminy Jodłownik Aneta Sara Pater oraz p...
Czytaj więcejMariusz Kutwa szykuje się do gry w Ekstraklasie
Dla 20-letniego środkowego obrońcy to kolejna szansa na walkę o miejsce w pierwszym zespole „Białej Gwiazdy” przed startem nowego sezonu w E...
Czytaj więcejBaraże: sytuacja w ligach regionalnych
Beskid Andrychów w walce o III ligę najpierw pokonał Lewart Lubartów, ale w finale barażów przegrał 0:1 Moravią Morawica. W przyszłym sezni...
Czytaj więcejPozostałe
Otwarcie sezonu na górze Paproć. Znamy program wydarzenia
W niedzielę (28 czerwca) na górze Paproć (645 m n.p.m.) zorganizowane zostanie Otwarcie Sezonu Turystycznego na Ziemi Limanowskiej. Wydarzenie rozp...
Czytaj więcejRuszają letnie szkolenia małopolskich terytorialsów
W piątek (26 czerwca) rozpocznie się pierwsze letnie szkolenie w 11. Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w ramach akcji „Wakacje z WOT”...
Czytaj więcejEkspert zbadał finanse archidiecezji
W pierwszym kwartale tego roku w Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Krakowskiej została przeprowadzona analiza finansowo-organizacyjna. Badanie zrea...
Czytaj więcejWojewoda wydał pozwolenie dla odcinka linii Podłęże – Piekiełko
Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar w piątek (19 czerwca) podpisał decyzję o pozwoleniu na budowę fragmentu nowego odcinka linii kole...
Czytaj więcej
Komentarze (40)
" recenzencie " zanim coś napiszesz to trzeba się głęboko zastanowić nad treścią !!!! Co to znaczy "zawalił " ! Zawsze coś wynika z czegoś. Tyle advocem bo szkoda słów.
dotąd mówi się o jakiejś mitycznej grupie. Myślę że wyborcy będą też zainteresowani kto i jak o tej sprawie myśli i działa.
Jak masz jakieś problemy w życiu to poszukaj pomocy
Przypomnijcie sobie KLD i pierwsze wielkie prywatyzację majątku narodowego, kto się najbardziej obłowił, następnie obalenie rządu Jana Olszewskiego, relacje z Putinem, Amber Gold, próba sprzedaży LOT, powstanie nowych lini lotniczych w Gdańsku, katastrofa smoleńska, zachowania wobec prezydenta Trampa czy podpisanie pożyczki safe.
Przecież jest to jeden logiczny ciąg antypolski.
"zdrada stanu -przestępstwo popełnione przez osobę sprawującą władzę polegające na działaniu na szkodę państwa". Andrzej Lepper w swoim słynnym wystąpieniu w sejmie przedstawił DOWODY na szkodliwe działania na rzecz państwa polskiego. Mówił on na podstawie dokumentów służb. !! Sami bowiem bali się to ujawnić ze względu na ewentualną karę ze strony UPADŁYCH BYTÓW.
Padło tam wiele nazwisk choć nie wszystkie. Po II W. Ś Polską nie rządzili Polacy i wszyscy występowali przeciwko polskiemu interesowi. Ba, ze względu na utajnione prawdziwe, niepolskie pochodzenie nie mogli tej władzy sprawować. !! Piszę o prezydentach itp. To po co jest ta dyskusja?
Kochani tzw. radni i inni pracownicy tzw. „instytucji państwowych” zastanówcie się co czynicie i KOMU SŁUŻYCIE.
https://www.youtube.com/watch?v=0wcQTFeFHVk&t=7s
Tutaj abyście zrozumieli dlaczego dzielą ludzi pomiędzy sobą:
https://www.tiktok.com/@www.lahia.pl/video/7637121089868680470
Na własnej skórze doświadczyłam jaką od Starosty dostałam potworną z....ę za to że nie podpisałam Gminie rozgraniczenia ,aby stali się pełnoprawnymi właścicielami części mojej działki wokół której od lat narosło tyle nieprawidłowości na skutek knowania nieuczciwych osób za moimi plecami.
Było by miło, żeby Pan Starosta nie mówil o debacie na "wysokim poziomie", bo przez tydzień mowy nie mogłam odzyskać po "spotkaniu u Pana Starosty"
W LIMANOWEJ jedno jest pewne - nikt się nie wyłamie, bez względu na to z jakiego ugrupowania by nie był i z tym się już pogodziłam.
Z LIMANOWSKICH UKŁADÓW TO JA MAM JUŻ PROFESURĘ CO NAJMNIEJ