Śmierć noworodka w szpitalu
Limanowa. Dziś rano w Szpitalu Powiatowym w Limanowej w trakcie porodu zmarł noworodek. Rodzina złożyła doniesienie do prokuratury, która w tej sprawie wszczęła postępowanie. Do prokuratury złożył też zawiadomienie szpital.
Wczoraj rano kobieta w ciąży zgłosiła się do limanowskiego szpitala do porodu, po terminie, w dniu wyznaczonym przez lekarza prowadzącego. Ciąża przebiegała bez komplikacji. Lekarze wykonali cesarskie cięcie dzisiaj rano. Dziecko porodu nie przeżyło.
Rodzina chce wyjaśnienia tej tragedii, jednak w tym momencie nie jest wstanie się wypowiadać. Złożyła w dniu dzisiejszym zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do prokuratury. – Dotyczy ono zaniechania lekarzy oddziału ginekologiczno-położniczego w przeprowadzeniu wcześniejszego cesarskiego cięcia u pacjentki w ciąży– informuje Janina Tomasik, Prokurator Rejonowy w Limanowej. – Cesarskie cięcie zostało wykonane dzisiaj, ale noworodek nie przeżył.
Prokuratura wszczęła postępowanie o narażenie na utratę życia i spowodowania nieumyślnego zgonu noworodka.
Ciało niemowlęcia zostało zabezpieczone do badań sekcyjnych. Sekcja zostanie wykonana prawdopodobnie w czwartek w Zakładzie Medycyny Sądowej w Krakowie. Prokuratura zabezpieczyła także dokumentacje medyczną.
Była to druga ciąża kobiety. Pierwsze dziecko urodziła również za pomocą cesarskiego cięcia.
- Potwierdzamy, iż w dniu dzisiejszym w godzinach rannych doszło do śmierci noworodka w trakcie wykonywania zabiegu cięcia cesarskiego u pacjentki, która została przyjęta do szpitala dzień wcześniej – mówi Marcin Radzięta, dyrektor Szpitala Powiatowego w Limanowej. - W chwili obecnej Szpital nie jest w stanie ustalić z jakich przyczyn doszło do zgonu. W trosce o rzetelne wyjaśnienie sprawy wdrożone zostało wewnętrzne postępowanie wyjaśniające przez funkcjonujący w Szpitalu zespół ds. zdarzeń niepożądanych. Szpital zwrócił się także o pomoc w wyjaśnianiu przyczyn zgonu noworodka do wojewódzkich konsultantów z dziedziny ginekologii i położnictwa prof. dr hab. Antoniego Basty oraz neonatologii prof. dr hab. Ryszarda Lauterbacha. Mamy nadzieję, iż przy pomocy specjalistów powołanych do sprawowania nadzoru nad prawidłowym postępowaniem lekarsko - diagnostycznym uda się ustalić czy doszło do jakichkolwiek zaniedbań.
- Staramy się postępować niezwykle starannie tak aby w niczym nie utrudniać rzetelnego wyjaśnienia sprawy - zabezpieczyliśmy dokumentację medyczną, zespół poprosił lekarzy zaangażowanych w sprawę o złożenie wyjaśnień, poprosiliśmy o pomoc konsultantów... Ponadto, o zdarzeniu zawiadomiłem Prokuraturę - celem podjęcia decyzji co do ewentualnego wszczęcia postępowania z urzędu. Powyższe działania gwarantują, w mojej ocenie, iż cała sprawa zostanie rzetelnie wyjaśniona - mówi Marcin Radzięta.
Jak dodaje dyrektor rodzina zmarłego noworodka objęta została pomocą psychologiczną ze strony szpitala.
Może Cię zaciekawić
Znęcanie, narkotyki i nielegalna amunicja. 28-latek z powiatu limanowskiego za kratami
Zastraszanie i znęcanie psychiczne Sprawa ujrzała światło dzienne we wtorek, 18 czerwca. To właśnie wtedy do Komisariatu Policji w Mszanie Do...
Czytaj więcejJak pielęgnować włosy farbowane? TOP 3 kosmetyki, które musisz mieć!
Szampon do włosów farbowanych – delikatne oczyszczanie w połączeniu z ochroną koloru Podstawą pielęgnacji po koloryzacji powinien by...
Czytaj więcejUtrudnienia na trasie - będzie ruch wahadłowy w związku z budową kolei
Najważniejsze informacje dla kierowców Zamiast gładkiego przejazdu, na kierowców czeka ruch wahadłowy na odcinku o długości około 550 metrów...
Czytaj więcejAlarm bombowy przerwał sesję Rady Gminy
Dziś (25 czerwca) o godzinie 9:00 rozpoczęła się sesja Rady Gminy Niedźwiedź. Obrady zostały jednak przerwane z powodu alarmu bombowego. Wiadom...
Czytaj więcejSport
Rozstrzygnięcie barażowe. Poznaliśmy beniaminka V ligi.
W finale Orawa pokonała Ikar Odporyszów 2:1. W przyszłym sezonie wystąpi w V lidze Małopolska-wschód (będzie rywalem m.in. Turbacza Mszana D...
Czytaj więcejZawodniczki Limanovii na testach w Beniaminku Krosno
Wyjazd na testy do jednego z uznanych ośrodków szkolenia piłkarskiego w kraju stanowi kolejne wyróżnienie dla młodych piłkarek związanych z...
Czytaj więcejMłodzi piłkarze limanowskiej akademii z cennym doświadczeniem na międzynarodowym turnieju
Podczas zawodów młodzi piłkarze z Limanowej mieli okazję rywalizować z uznanymi akademiami i klubami z Polski oraz zagranicy. Wśród rywali z...
Czytaj więcejGłosujemy na piłkarskie orły
Plebiscyt od lat należy do najbardziej prestiżowych wyróżnień w regionalnym futbolu. Jego celem jest docenienie zawodników, trenerów i osób zw...
Czytaj więcejPozostałe
Uderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
Żar z nieba. Termometry wskażą nawet 32°C Z oficjalnego komunikatu IMGW, opublikowanego w czwartkowy poranek, jasno wynika, że czeka nas pierwsz...
Czytaj więcejZ parkietu do własnego biznesu. 24-letni Bartłomiej Jędral rozwija taneczną społeczność w Limanowej
Studio Purple Hills rozpoczęła działalność w lutym 2025 roku przy ulicy Jana Pawła II 9A w centrum Limanowej. Nazwa nawiązuje do charakterystyc...
Czytaj więcejSąsiedzi organizują pomoc dla pogorzelców. Trwa zbiórka
Jak już informowaliśmy, poprzedniej nocy w miejscowości Dobra wybuchł pożar. Ogień strawił budynek gospodarczy oraz zajął poddasze znajd...
Czytaj więcejNadchodzi fala upałów. Służby apelują o rozwagę i przypominają o zasadach bezpieczeństwa
Prognozowana w najbliższych dniach fala upałów niesie ze sobą nie tylko dyskomfort, ale również zagrożenia dla zdrowia i życia. Wysoka tempera...
Czytaj więcej- Znęcanie, narkotyki i nielegalna amunicja. 28-latek z powiatu limanowskiego za kratami
- Jak pielęgnować włosy farbowane? TOP 3 kosmetyki, które musisz mieć!
- Utrudnienia na trasie - będzie ruch wahadłowy w związku z budową kolei
- Alarm bombowy przerwał sesję Rady Gminy
- Uderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
Komentarze (71)
Bardzo współczuje rodzinie a zwłaszcza mamie zmarłego dziecka... sama je mam i nie wyobrażam sobie tego :(
Najszczersze kondolencje [*]
Ogromne wyrazy wspolczucia dla rodziny.
'po terminie, w dniu wyznaczonym przez lekarza prowadzącego.'
oraz
'Ciąża przebiegała bez komplikacji.' 'Dziecko porodu nie przeżyło.'
Dwie strony zawiadamiające Prokuraturę raczej nie oczekują takiego samego finału sprawy.
Dlaczego ma byc inaczej w tym przypadku? Wytlumaczysz mi?
'czyżbyś chciała pozamykać usta tym'
A kto z komentujacych byl przy tym. Czy juz wiadomo kto zawinil?
Polacy maja to do siebie, ze wyrok wydadza bez dowodow.
Wyrazy współczucia dla Rodziny a zwłaszcza dla Mamy.
Szpital przyjazny dziecku.
W celu przywrócenia prawidłowego sposobu żywienia dzieci na całym świecie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) stworzyły inicjatywę “Szpitala Przyjaznego Dziecku”. Szpitale, które są odznaczone tym tytułem wypełniają '10 Kroków do Udanego Karmienia Piersią'. Wdrożenie “10 kroków” wymaga zmian w organizacji pracy oddziału położniczo – noworodkowego.
Przemyślane przeobrażenia stwarzają szansę, aby oddział odpowiadał zasadom nowoczesnej opieki położniczo-noworodkowej.
Jednak najważniejsze zmiany dotyczą wdrożenia nowych zasad postępowania z kobietą rodzącą i położnicą.
Cały personel zostaje przeszkolony i musi zrezygnować z wielu dotychczasowych, rutynowych praktyk.
Nowe zasady wymagają poszanowania godności i prawa kobiet, a w szczególności prawa matek karmiących, oraz prawa do opieki medycznej najwyższej jakości w zgodzie z Zaleceniami WHO.
Każda placówka, która zdobędzie tytuł jest porównywalna z odznaczonymi placówkami z całego świata, a jej sposób postępowania służy w pełni dobru dziecka i matki umożliwiając karmienie piersią.
Jednocześnie w takiej placówce jest w pełni przestrzegany 'Międzynarodowy Kodeks Marketingu Produktów Zastępujących Mleko Kobiece', dając szansę matkom na podjęcie decyzji o karmieniu dziecka opartej na współczesnej wiedzy medycznej, a nie na reklamie. W Polsce jest obecnie 90 Szpitali Przyjaznych Dziecku.
1998 (10 szpitali)w tym
25. Szpital Powiatowy w Limanowej.
A co do lekarzy limanowskiego szpitala- to większość powinna zmienić zawód tak żeby nie miała kontaktu z ludźmi, skoro zapomnieli że po pierwsze ,,nie szkodzić,,. A skoro oczekują że po terminie MOŻE się uda kobiecie urodzić naturalnie i bez szkody dla zdrowia dziecka i czekają z cesarskim cięciem na ostatnią chwilę to niech się teraz tłumaczą. Może ktoś się wkońcu za nich weźmie, bo to nie pierwszy przypadek tak bezsensownej śmierci.
Wyrazy współczucia dla rodziców maleństwa :(
w tym wieku .co z tego ze medycyna jest tak zaawansowana i nowoczesna ale lekarzy kompletnie nie odpowiedzialnych.
Z tymi lekarzami powinni coś wreszcie zrobić! Jak leżałam w tym roku z dzieckiem w szpitalu, nawet porządnych badań nie zrobili,tylko krew i mocz, żadnych konsultacji! Tak było praktycznie w każdym przypadku! Porażka!
Kobieta już miała pierwszą cesarkę , a drugą cesarkę lekarze wykonują 10 dni po terminie!!!!!!!!!!
Bez dalszego komentarza.
by żyło się lepiej i byśmy uśmiechali się do siebie
Amen
Dla Rodziców szczere wyrazy współczucia (coś o tym wiem).
Poród odbywa się w szpitalu publicznym na sprzęcie państwowym.Jeżeli nie wynajmiesz szanownej położnej to często poród kończy się tak smutno jak w tym przypadku.
się tak smutno kończy jak w tym przypadku.
a tak szczerze to położne i pielegniarki to najgorsze męty (nie wszystkie)..wynoszą ze szpitala wszystkie informacje kto na co chory i plotkuja niemilosiernie o pacjentach..opowiadają ze szczególami najbardziej intymne rzeczy z porodu i potem cała okolica zna szczegóły..ALBO KTO JEST CHORY NA RAKA I ILE MU ZOSTALO.. to chyba zemsta na pacjentach,że ich nie szanują i nie poważają..one zawsze sa najbiedniejsze i najmniej zarabiają....trzeba było inny zawód wybrac i tyle.
Nie wspominam kardiologii i gastroenterologii.
Najpierw opinie Konsultantów, Biegli, Prokurator, Zarzuty, Wyrok a potem opinie.
Może okazać się, że żaden lekarz winny nie jest a może i być tak, że żaden z lekarzy poza najbardziej decyzyjnym wpływu na porę zabiegu nie miał...
Najważniejsze to ponarzekać.
Jeśli okażą się winni, to będziesz miał rację, jeśli nie, to będziesz miał problem, bo będą bronić swojej opinii w Sądach.
Piszcie o konkretach, nazwiskach bo takie ogólne narzekanie nie prowadzi do niczego.
Dlatego napisałem: konsultanci, biegli, prokurator, sąd, wyrok i potem opinie i komentarze.
Inaczej niestety to co TY piszesz mogę nazwać bezprzedmiotowym pieprzeniem...
Pisz nazwiska, sytuacje, konkrety.
Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu, wiele pacjentek z sąsiednich powiatów rodziło w Limanowej.
Sorry, taką mamy POgodę.
Najwidoczniej lekarze czekali, aż nastąpi akcja porodowa, uważali, że kobieta urodzi siłami natury, przesądzili sprawę. Wielki ból i żal dla rodziców.
Ty chłopie lecz się ze swoich uprzedzeń,sory że twój rozum jest taki giętki,napisałeś co wiedziałeś.
Idąc twoim tokiem myślenia -----WINA TUSKA-----
szpitala...
Tutaj też zostały zachowane procedury i fachowo użyta wiedza medyczna.@rypciumpypcium to nie o Tobie pisałem.
Ilość porodów w szpitalu też jest 'reglamentowana' więc na każdym kroku szuka się oszczędności, nie wykonując niezbędnych badań i zabiegów.
Polecam szpital w Roztoce , ja urodziłam tam córeczke. Jestem bardzo zadowolona , opieka na wysokim poziomie i ZA DARMO .
wyrazy współczucia ...