Rząd: Cywilizujemy hazard. Opozycja: Chodzi tylko o dochody
Posłowie rozpoczęli wczoraj prace nad rządowym projektem ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw. Według Wiesława Janczyka, wiceministra finansów, ustawa daje ochronę graczy przed negatywnymi skutkami hazardu i walka z szarą strefą.
Większość klubów opozycyjnych skrytykowała projekt, twierdząc, że w rzeczywistości rozszerza zakres legalnego hazardu, obejmując go monopolem państwa. A także, że głównym celem rządu, związanym z tą ustawą, jest zwiększenie dochodów budżetu.
Projekt przedstawiał posłom wiceminister finansów Wiesław Janczyk. Podkreślał, że gruntownie zmienia on ustawę z 2009 roku, a zarazem wprowadza silną kontrolę państwa w obszarze gier na automatach.
Zobacz również:
Centrum Kształcenia Ustawicznego w Limanowej - Twoja szansa na lepszą przyszłość!
Ból gardła od klimatyzacji - jak sobie z nim radzić?
Przyznał, że dokument rozszerza katalog gier, które będą mogły być legalne (umożliwia np. grę w pokera poza kasynami do gry). Jednocześnie większość gier hazardowych, w myśl projektu, będzie objętych monopolem państwa, dzięki czemu 'gracze będą mogli czuć się bezpiecznie'.
Dokument zakłada, że będzie można urządzać gry na automatach także poza kasynami, ale będzie to w punktach prowadzonych przez spółkę skarbu państwa. - Chcemy, by te urządzenia były spięte w jedną sieć i w 100 proc. monitorowane - mówił Janczyk.
Nowe prawo, jak podkreślał, ma doprowadzić do zmniejszenia 'szarej strefy' w grach hazardowych, 'zwłaszcza w obszarze gier na automatach i w internecie'. Monopolem państwa objęte będzie bowiem także urządzanie gier hazardowych w internecie, z wyjątkiem zakładów wzajemnych i loterii promocyjnych.
Projekt, mówił wiceminister, przewiduje możliwość blokowania dostępu do nielegalnych stron internetowych oraz 'utrudnianie wykonywania płatności na rzecz podmiotów oferujących nielegalne gry hazardowe w internecie'. Szef MF ma ponadto prowadzić rejestr domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą. Każdy, kto będzie chciał wejść na taką domenę, będzie od razu przekierowywany na stronę MF i uzyska informację, że to domena nielegalna.
Od wpisu do rejestru przysługiwał będzie sprzeciw, a procedura będzie objęta kontrolą sądową. Z nielegalnych stron będą także usuwane odnośniki, oferujące szybkie wpłaty. - Każdy uczestnik gry będzie mógł się zorientować, że działa legalnie - podkreślał wiceminister finansów.
Dokument wprowadza też mechanizmy weryfikacji wieku gracza oraz obowiązek rejestracji graczy. Gracze będą mogli kontrolować swoją aktywność. Ma to umożliwić, przekonywał Janczyk, ochronę osób małoletnich i ludzi mających skłonność do uzależnień.
Zakazane będzie posiadanie automatów do gier przez nieuprawnione podmioty. Projekt zakłada podwyższenie kar za grę bez koncesji - z 12 tys. zł do 100 tys. zł za automat.
Dzięki nowelizacji resort finansów spodziewa się docelowo wpływów do budżetu w wysokości 1,5 mld zł rocznie - informował Janczyk.
Ustawa miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2017 roku i byłyby trzy miesiące na dostosowanie się do jej wymogów.
Wiceminister finansów przekonywał, że w projekcie są zawarte mechanizmy sprawdzone już w różnych krajach - np. rynek automatów do gier objęty jest monopolem państwa w Skandynawii.
Projekt poparła występująca w imieniu klubu PiS Maria Zuba. Przypomniała, że poprzednia ustawa, uchwalona w trybie nagłym po wybuchu ustawy hazardowej, była 12 razy nowelizowana, a mimo to jej przepisy 'nie wyeliminowały szerzącej się szarej strefy'.
Jednak opozycja, poza PSL, skrytykowała projekt.
- Wprowadzacie państwo na znaczną część hazardu monopol państwa, a jednocześnie rozszerzacie dostęp do hazardu i to naszym zdaniem jest bardzo niebezpieczne - mówił Zbigniew Konwiński (PO). - Walka z uzależnieniami to tylko pretekst, cel jest jeden, fiskalny - dodał.
Jego zdaniem, klub PO może poprzeć jedynie tę część ustawy, która dotyczy ograniczenia szarej strefy i ochrony przed uzależnieniami.
Rafał Wójcikowski (Kukiz'15) przyznał, że w 2009 roku 'wylano dziecko z kąpielą' i w efekcie 'automaty zeszły do podziemia, do szarej strefy'. Jednak, jak dodał, monopol państwa to bardzo złe rozwiązanie. Niesmaczne też, jego zdaniem, będzie to, że budżet pieniądze np. na kulturę będzie uzyskiwać 'z gry na jednorękich bandytach'.
Paweł Pudłowski z Nowoczesnej mówił z kolei, że jego klub jest przeciw przewidzianym w ustawie 'monopolowi i cenzurze prewencyjnej'. Poinformował, że Nowoczesna będzie więc za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu i za 'rozpoczęciem konsultacji społecznych'. Głosowanie tego wniosku - w środę.
Jeszcze przed pierwszym czytaniem w Sejmie MF skierowało projekt ustawy hazardowej do notyfikacji w Komisji Europejskiej i dostało informację zwrotną, że odpowiedź zostanie przekazana do 31 października.
Przed resortem finansów własny pomysł na zmiany w ustawie hazardowej przedstawił, w imieniu środowiska Polski Razem Zjednoczonej Prawicy, wicepremier Jarosław Gowin. Jeden z postulatów Gowina - możliwość reklamowania zakładów bukmacherskich - wprowadzono do rządowego projektu.
Teraz obowiązuje w Polsce ustawa przyjęta po wybuchu tzw. afery hazardowej jesienią 2009 roku. Zakłada ona m.in. zakaz urządzania wideoloterii i gier na automatach do hazardu poza kasynami.
(Źródło: sejm.gov.pl/PAP)
Może Cię zaciekawić
Chirurg plastyczna: oparzenie słoneczne może zapoczątkować czerniaka
Lekarka podkreśliła, że wraz z nadejściem letnich upałów drastycznie rośnie ryzyko oparzeń. Jak zaznaczyła, kluczowa w profilaktyce jest świ...
Czytaj więcejUpały w Polsce i innych krajach Europy; władze apelują o ostrożność
W sobotę termometry wskażą maksymalnie 38 st. C na krańcach zachodnich kraju, na północy od 31 st. C, około 35 st. C w centrum. Najchłodniej z...
Czytaj więcejOgromny pożar hali został opanowany (WIDEO)
Dzisiaj (27 czerwca) po godzinie 16:00 na ul. Orkana w Mszanie Dolnej wybuchł pożar budynku - hali magazynowo-produkcyjnej, w której działalność...
Czytaj więcejOgromny pożar w Mszanie Dolnej
informacja będzie aktualizowana. ...
Czytaj więcejSport
Metal rezygnuje z rozgrywek. Szansa dla Sokoła Słopnice
Metal Tarnów spadł z IV ligi, jednak nie zamierza przystąpić w kolejnym sezonie do rozgrywek niższej ligi. Słopniczanie jednocześnie zwol...
Czytaj więcejZ Legią Warszawa a obozie przygotowawczym
Dla 20-letniego zawodnika to kolejny ważny etap w jego rozwoju. Pomocnik pochodzący z Tymbarku od dawna znajduje się w kadrze pierwszego zespoł...
Czytaj więcejNiedźwiedź w drodze do okręgówki
W pierwszym spotkaniu rozegranym w Zaskalu gospodarze zwyciężyli 3:2, jednak jednobramkowa strata pozostawia drużynie z Niedźwiedzia realne sza...
Czytaj więcejLadies Mexicano w Padel Arena !!!
Choć na co dzień korty Padel Areny w Limanowej wypełniają zarówno panowie, jak i panie, tym razem należały wyłącznie do kobiet. W klubie o...
Czytaj więcejPozostałe
Ogromny pożar w Mszanie Dolnej
informacja będzie aktualizowana. ...
Czytaj więcejRok od tragedii w Starej Wsi. Przebieg zbrodni, kulisy obławy i śledztwo ws. Tadeusza Dudy
Kulisy zbrodni Do tragicznych wydarzeń doszło w piątek 27 czerwca 2025 roku przed południem na terenie przysiółka Zakopane w Starej ...
Czytaj więcejLimanowscy policjanci wygrali turniej „Patrol Roku”
W czwartek (25 czerwca) Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przeprowadził eliminacje wojewódzkie dla policjantów pełniący...
Czytaj więcejDyrekcja szpitala z Łodzi podpatruje limanowskie rozwiązania
Dwa tygodnie temu w Szpitalu Powiatowym w Limanowej miała miejsce wizyta studyjna przedstawicieli szpitala z województwa łódzkiego. W jej skład w...
Czytaj więcej
Komentarze (14)
Posprzątano automaty z kawiarni,pizzerii,restauracji, sklepów, stacji benzynowych polikwidowano' niby' salony gier .
Przestały płakać matki, żony i dzieci to Pan Panie Ministrze zna od podszewki, bo na naszym terenie tych przybytków 'kapliczek' było bez liku.
Tego uzależnienia wyleczyć się nie da i żadne wpływy do budżetu tego nie powetują.
Czy to ma być, ta dobra zmiana ?.
To teraz coś im się dzieje? O jakie bezpieczeństwo chodzi? Mi się wydaje że chodzi tylko o kasę.
2 -Jakie obecnie nasze państwo ponosi z twgo tytułu straty-czyli koszty społeczne?
3. O ile razy przwidywany jest wzrost puntów gier hazardowych w Polsce?
4. Ile razy wzrosną koszty społeczne ponoszone przez budżet na wskutej kilkunastokrotnego wzrostu liczy osób uzależnionych -(chorych)od hazardu?
te pytanie kieruję do posła -ministra Janczyka
z uszanowaniem/
I jeszcze jedno pytanie:Czy prawdą jest,że pieniądze na 500+ są obecnie pożyczone w bankach zachodnich?
to też pytanie do pana posła Janczyka.
pozdrawiam wszystkich
Myślę, że powinny jeszcze powstać państwowe burdele - oczywiście dla bezpieczeństwa użytkowników i zwiększenia wpływów podatkowych. Specjalnie powołana komisja zajęłaby się rekrutacją.
Myślę że ze zdobyciem potrzebnych funduszy nie będzie problemów, jeśli PIS dokończy swoje zadanie.
A mianowicie ukreci łeb zlodziejskim, mafijno-POwskim ukladom.
Wówczas zostanie jeszcze na emeeyrury
Wychodzi na to że 20mld.
Ciekawe co bedzie za 2 lata?