Radny chce zostać pełnomocnikiem ds. geotermii
Poręba Wielka. Radny Janusz Potaczek, były wójt gminy Niedźwiedź, chce zostać pełnomocnikiem Rady Powiatu Limanowskiego do spraw geotermii w Porębie Wielkiej.
Janusz Potaczek przyznaje, że chęć zajęcia się sprawą geotermii w Porębie Wielkiej była głównym powodem jego startu w wyborach do Rady Powiatu Limanowskiego, który zakończył się uzyskaniem mandatu.
- Nie chcę być żadnym prezesem, jako radny chce zostać pełnomocnikiem Rady Powiatu Limanowskiego. Chodzi w tym o to, bym mógł reprezentować Radę w rozmowach o geotermii. Oczywiście, sam nigdy nie będę mógł podjąć żadnej decyzji, bo to kompetencje Rady Powiatu - zaznacza. - Muszę się tym zająć. Mamy przepiękny teren, odwiert, koncesję. Gmina wybudowała tężnie, powiat balneologię.. Nie szkoda tego? - pyta w rozmowie z nami radny.
Janusz Potaczek zdradza, że chciałby zorganizować spotkanie, takie jakie odbyło się kilka lat temu w Starostwie, gdy – jego zdaniem – było na nie jeszcze za wcześnie. - Wtedy mogliśmy mówić o tylko 1 ha gruntu czy braku koncesji. Nikt nie traktował tego poważnie. Dziś mamy już 3,5 ha gruntu i koncesję na wydobywanie solanki - zauważa.
Zobacz również:Według byłego wójta, potencjalnych inwestorów trzeba zaprosić, by prozmawiać z nimi o sprawach technicznych, a także o ich oczekiwaniach i planach. Mówi również o tym, że w pierwszej kolejności nie trzeba budować wielkiego kompleksu rekreacyjnego ani hotelu.
- Sprawdzałem wszystkie baseny, które są na Podhalu. Mówi się, że zyski przynosi hotel, ale moim zdaniem to nieprawda. Porębie Wielkiej nie jest potrzebny obiekt do pływania, tylko do zażywania kąpieli – tak jak w Oravicy na Słowacji. Każdy docenia tam wartość wody - przekonuje Janusz Potaczek.
Sprawa geotermii w Porębie Wielkiej ciągnie się od kilkudziesięciu lat. Pierwsze poważne plany wykorzystania podziemnej solanki pojawiły się w latach 70. ubiegłego wieku. Według nieżyjącego już Andrzeja Gruszczyka, pierwszego prezesa GWT, już wtedy Jerzy Potaczek, brat b. wójta gminy Niedźwiedź, jako dyrektor Domu Wczasów Dziecięcych czynił w tym kierunku pierwsze starania.
Kolejne próby podejmowano na początku oraz pod koniec lat 90., gdy wójtem gminy został Janusz Potaczek. Następny znaczący etap to powołanie w 2007 roku samorządowej spółki Gorczańskie Wody Termalne.
Od tamtego czasu przeprowadzono badania geologiczne, uzyskano koncesję na wydobycie solanki i wymieniono grunty z Gorczańskim Parkiem Narodowym, opracowano też biznesplan z kosztorysem, a wreszcie powołano firmę do przygotowania procedury wyłonienia partnera prywatnego dla spółki. Mimo tego, spółka Gorczańskie Wody Termalne w dalszym ciągu nie znalazła inwestora do realizacji zapowiadanej od lat inwestycji w Porębie Wielkiej. Ówczesny starosta Jan Puchała już pod koniec 2013 roku zapowiadał rychłe wyłonienie partnera do realizacji inwestycji, którą samorządowcy obiecują mieszkańcom od wielu lat. Najpierw mówiono o tajemniczym inwestorze, później informowano że na realizację inwestycji pieniądze zamierzają przeznaczyć takie instytucje, jak Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. czy Polskie Inwestycje Rozwojowe.
Może Cię zaciekawić
Znęcanie, narkotyki i nielegalna amunicja. 28-latek z powiatu limanowskiego za kratami
Zastraszanie i znęcanie psychiczne Sprawa ujrzała światło dzienne we wtorek, 18 czerwca. To właśnie wtedy do Komisariatu Policji w Mszanie Do...
Czytaj więcejJak pielęgnować włosy farbowane? TOP 3 kosmetyki, które musisz mieć!
Szampon do włosów farbowanych – delikatne oczyszczanie w połączeniu z ochroną koloru Podstawą pielęgnacji po koloryzacji powinien by...
Czytaj więcejUtrudnienia na trasie - będzie ruch wahadłowy w związku z budową kolei
Najważniejsze informacje dla kierowców Zamiast gładkiego przejazdu, na kierowców czeka ruch wahadłowy na odcinku o długości około 550 metrów...
Czytaj więcejAlarm bombowy przerwał sesję Rady Gminy
Dziś (25 czerwca) o godzinie 9:00 rozpoczęła się sesja Rady Gminy Niedźwiedź. Obrady zostały jednak przerwane z powodu alarmu bombowego. Wiadom...
Czytaj więcejSport
Rozstrzygnięcie barażowe. Poznaliśmy beniaminka V ligi.
W finale Orawa pokonała Ikar Odporyszów 2:1. W przyszłym sezonie wystąpi w V lidze Małopolska-wschód (będzie rywalem m.in. Turbacza Mszana D...
Czytaj więcejZawodniczki Limanovii na testach w Beniaminku Krosno
Wyjazd na testy do jednego z uznanych ośrodków szkolenia piłkarskiego w kraju stanowi kolejne wyróżnienie dla młodych piłkarek związanych z...
Czytaj więcejMłodzi piłkarze limanowskiej akademii z cennym doświadczeniem na międzynarodowym turnieju
Podczas zawodów młodzi piłkarze z Limanowej mieli okazję rywalizować z uznanymi akademiami i klubami z Polski oraz zagranicy. Wśród rywali z...
Czytaj więcejGłosujemy na piłkarskie orły
Plebiscyt od lat należy do najbardziej prestiżowych wyróżnień w regionalnym futbolu. Jego celem jest docenienie zawodników, trenerów i osób zw...
Czytaj więcejPozostałe
Uderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
Żar z nieba. Termometry wskażą nawet 32°C Z oficjalnego komunikatu IMGW, opublikowanego w czwartkowy poranek, jasno wynika, że czeka nas pierwsz...
Czytaj więcejZ parkietu do własnego biznesu. 24-letni Bartłomiej Jędral rozwija taneczną społeczność w Limanowej
Studio Purple Hills rozpoczęła działalność w lutym 2025 roku przy ulicy Jana Pawła II 9A w centrum Limanowej. Nazwa nawiązuje do charakterystyc...
Czytaj więcejSąsiedzi organizują pomoc dla pogorzelców. Trwa zbiórka
Jak już informowaliśmy, poprzedniej nocy w miejscowości Dobra wybuchł pożar. Ogień strawił budynek gospodarczy oraz zajął poddasze znajd...
Czytaj więcejNadchodzi fala upałów. Służby apelują o rozwagę i przypominają o zasadach bezpieczeństwa
Prognozowana w najbliższych dniach fala upałów niesie ze sobą nie tylko dyskomfort, ale również zagrożenia dla zdrowia i życia. Wysoka tempera...
Czytaj więcej- Znęcanie, narkotyki i nielegalna amunicja. 28-latek z powiatu limanowskiego za kratami
- Jak pielęgnować włosy farbowane? TOP 3 kosmetyki, które musisz mieć!
- Utrudnienia na trasie - będzie ruch wahadłowy w związku z budową kolei
- Alarm bombowy przerwał sesję Rady Gminy
- Uderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
Komentarze (18)
https://wiadomosci.onet.pl/kraj/gazeta-wyborcza-protekcja-pis-w-kghm/6fm195e
Brawo POPiS
Mogą to robić charytatywnie, nie chcę pieniędzy. ;-)
Drugie dno jest widoczne, należy TYLKO połączyć wszystkie kropeczki. Zacznijmy od Pana Potaczka :
Jak niosą wiesci z regionu gminy Niedzwiedź , władze tam sprawują cztery rodziny szanownego Pana. Pamiętamy o problemach wyborczych w tym regionie??
Pan Potaczek jest człowiekiem dawnego , szeroko pojętego układu wladzy. To są ludzie Pana Janczyka, Puchały.
Teraz kwestia geotermii:
Powiat wziął się za inwestycje geotermi w Porębie wbrew obowiązującym przepisom. Osobiście nie wierzę, aby o tym nie wiedzieli od samego początku, mają Oni bowiem specjalistów, stosowne służby i najważniejsze, mieli Oni wszechmogącego Przewodniczącego Rady Powiatui, Pana Krupińskiego.
Władze centralne też wiedziały co się tam dzieje. Myśle, że wszystko było zaplanowane od samego początku.
Na inwestycje szły pieniądze podatników, a finalłm miał być ten scenariusz:
" Ówczesny starosta Jan Puchała już pod koniec 2013 roku zapowiadał rychłe wyłonienie partnera do realizacji inwestycji, którą samorządowcy obiecują mieszkańcom od wielu lat. Najpierw mówiono o tajemniczym inwestorze, później informowano że na realizację inwestycji pieniądze zamierzają przeznaczyć takie instytucje, jak Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. czy Polskie Inwestycje Rozwojowe. "
Te dwie kluczowe organizacje są kluczem tego dnal.
Przypomnijcie sobie jak działa tzw. centralny układ zamknięty, prześledzcie wszystkie afery finansowe w Polsce w III RP plus temat naturalnych zasobów Polski, a geotermia jest jego częścią, komu dano koncesje na poszukiwania ich ( 80 % p[oszło w zagraniczne KONCERNY wydobywcze) , wtedy całe PODWÓJNE dno zobaczycie.
Do tematu powroę wraz ze stosownymi linkami.
https://dorzeczy.pl/kraj/91567/byly-rzecznik-mon-bartlomiej-m-zatrzymany-przez-cba.html
Był to akt zdradziecki, zabroniony prawem.
W ślad za tym 6-go grudnia 2006 roku wprowadzono ustawe o zasobach prowadzenia polityki ROZWOJU.
Ta wlaśnie ustawa przygotowala grunt pod wyznaczenie krajowej polityki zagospodarowania przestrzennego , a potem narzuciła UZALEZNIENIE od niej tzw. WOJEWODZKICH planów zagospodarowania przestrzennego.
Ostatecznie KONCEPCJA PRZESTRZENNEGO ZAGOSPODAROWANIA kraju zostala uchwalona 13 grudnia 2012 roku. !!!
Tutaj wyraźnie widać wspólną politykę POPISu.
Według ekspertów właśnie na podstawie mapy złóż, na które już wydano koncesje na poszukiwanie przez zagraniczne KONCERNY wydobywcze, NAWET 2/3 kraju mogą być objęte tzw. perspektywiczną ochroną złóż zwana inaczej złożami strategicznymi.
Mamy więc taką sytuacje: podatnicy płacą za różne inwestycje, one potem nie wypalają , a później tereny te mogą być zajęte przez obce koncerny wydobywcze wraz z tą infrastrukturą,tj. DOBREM PUBLICZNYM. !!!
Tutaj wiecej w temacie:
https://www.youtube.com/watch?v=7l9QO4ElRZY
Teraz kwestia tych zasobów naturalnych: One należą do POLAKÓW, grabi się Nas z tego dobra poza Naszymi plecami. Tylko poprzez tzw. technologie podziemnego zgazowania wegla wszyscy Polacy plus POLONIA mogliby otrzymać przeszło 1 MILION złotych na kazdego obywatela włączając w to dzieci. !!!
Tutaj wiecej w tym temacie :
" Koalicja obywatelska w obronie polskich złóż - GOŚCIE NASZEGO STUDIA #50 "
https://www.youtube.com/watch?v=8a-xYJn8aDU&feature=youtu.be
Konkluzja : Czy widziecie teraz powiązanie ustawy z marca 2006 roku z tzw. POLSKIE INWESTYCJE ROZWOJOWE??? (ostatnie zdanie w tym artykule).
Tak to właśnie wielka polityka światowa, krajowa , łączą się z nawet wsią , przysiółkiem w Polsce.
Dzisiaj to się zdewaluowało, w tym ostanim linku, który wkleilam też mowi się o opieszalości służb CBA.
Jedynym strażnikiem , "służbami" na jakich można całkowicie polegać są te spoełeczne "służby", które trzymają rekę na pulsie i działają w naszym imieniu..
Oni potrzebują Naszego wsparcia, jak już.
https://dorzeczy.pl/obserwator-mediow/91598/glosno-wokol-chrzesniaka-polityka-pis-zareagowal-kghm.html