Przybywa legalnie pracujących cudzoziemców
W Polsce przybywa legalnie pracujących cudzoziemców. Składki odprowadzane od ich wynagrodzeń coraz szerszym strumieniem płyną do ZUS.
W województwie małopolskim pół roku temu pracowało 27 392 obcokrajowców, dzisiaj ubezpieczonych w ZUS jest już 33 895 cudzoziemców. Liczba, obywateli obcych państw, którzy podjęli pracę na terenie naszego województwa bądź rozpoczęli prowadzenie u nas działalności gospodarczej wzrosła o 5 503 (wzrost o 20%).
- Rzeczywista liczba obywateli innych państw pracujących w Polsce jest trudna do oszacowania gdyż nie wszyscy są zgłaszani do ubezpieczeń społecznych. Wielu obcokrajowców pracuje „na czarno”. Za gwałtowny wzrost liczby zagranicznych pracowników odpowiada przede wszystkim migracja z Ukrainy. W tej chwili Ukraińcy stanowią już prawie 70 procent ubezpieczonych w naszym kraju cudzoziemców. Z punktu widzenia naszego systemu emerytalnego im więcej jest ubezpieczonych, którzy płacą składki w Polsce, tym lepiej dla kondycji tego systemu - mówi Anna Szaniawska Regionalny rzecznik ZUS w województwie małopolskim.
W całej Polsce cudzoziemców jest coraz więcej. Cztery lata temu (2014) liczba obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalno-rentowego w ZUS w całej Polsce przekroczyła sto tysięcy osób. Obecnie jest ich już ponad 330 tysięcy. Wpływ na to mogła mieć również zmiana ustawy o cudzoziemcach z maja 2014 roku, która ułatwiła obcokrajowcom uzyskiwanie zezwoleń na pobyt w Polsce w celu podjęcia pracy i prowadzenia własnej firmy. Dla cudzoziemców ze wschodu podjęcie pracy w Polsce jest tym, czym dla Polaka w Anglii czy w Niemczech. Zawsze wiąże się to z lepiej płatną pracą i lepszym zabezpieczeniem zdrowotnym. Można jednak przypuszczać, że po wprowadzeniu w czerwcu ruchu bezwizowego dla obywateli Ukrainy część z nich wyjedzie z Polski żeby podjąć pracę w krajach starej Unii.
Zobacz również:
Jak pielęgnować włosy farbowane? TOP 3 kosmetyki, które musisz mieć!
W najbliższą niedzielę sklepy będą czynne
Cudzoziemcy ubezpieczeni w ZUS
Cudzoziemiec, jeżeli spełnia warunki - w świetle prawa polskiego - do zawarcia umowy o pracę, umowy zlecenia czy prowadzenia działalności na terenie Polski - objęty jest obowiązkiem ubezpieczenia społecznego. Przy zatrudnieniu znaczenie ma to czy taka osoba posiada pozwolenie na pracę wydawane przez wojewodę na wniosek pracodawcy oraz czy ma wizę lub inny dokument uprawniający cudzoziemca do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej konieczne jest posiadanie zezwolenia na pobyt stały, czasowy, pobyt rezydenta czy przyznanie statusu uchodźcy.
Warunki konieczne do ubezpieczenia w ZUS
Ważna jest informacja, z jakiego państwa pochodzi cudzoziemiec. Jeżeli jest obywatelem UE, EOG, Szwajcarii, to jest traktowany tak jak obywatel polski i brak jest w tym przypadku dodatkowych warunków, jakie musiałby spełnić, aby się ubezpieczyć, czy to, jako pracownik, czy jako osoba prowadząca działalność gospodarczą. Jeżeli cudzoziemiec pochodzi z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Rosji i Gruzji to na zatrudnienie takiego pracownika nie jest potrzebne zezwolenie na pracę. W przypadku pracowników z tych krajów formalności polegają na rejestracji w urzędzie pracy, powierzenia im wykonywania pracy i uzyskaniu przez cudzoziemca wizy w placówce konsularno-dyplomatycznej. Nie ma, zatem wymogu, tak jak w przypadku innych obcokrajowców z poza UE, przeprowadzania długiej i skomplikowanej procedury uzyskiwania zgody wojewody na zatrudnienie. W przypadku, gdy cudzoziemiec pochodzi z poza Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Rosji i Gruzji, a także nie jest obywatelem UE, EOG, Szwajcarii to na zatrudnienie takiego pracownika potrzebne jest zezwolenie na pracę wydane przez wojewodę małopolskiego oraz wiza uprawniająca go do podjęcia pracy.
Cudzoziemcy zgłoszeni w nowosądeckim ZUS
|
Ilość ubezpieczonych cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń w nowosądeckim oddziale ZUS |
9 876 (stan na 31.03.2017) |
8 248 (stan na 30.09.2016) |
|
Ukraińcy |
8 323 |
6 977 |
|
Mołdawianie |
1 070 |
815 |
|
Białorusini |
58 |
55 |
|
Słowacy |
53 |
50 |
|
Rosjanie |
31 |
24 |
|
Rumuni |
25 |
35 |
Może Cię zaciekawić
Pomoc dla Kamila - odbędzie się charytatywny piknik
Dzisiaj (28 czerwca) na terenie przy stacji paliw w Kasinie Wielkiej odbędzie się piknik charytatywny na rzecz Kamila Chmiela, mieszkańca Olszówki...
Czytaj więcejDobry Start - wkrótce rusza nabór wniosków
Wniosek o świadczenie z programu Dobry Start można złożyć tylko elektronicznie – poprzez aplikację mZUS, Platformę Usług Elektronicznych (PU...
Czytaj więcejStańmy w prawdzie – słowo na niedzielę
„Nie jest żadną przyjemnością słuchać słowa na niedzielę. Zawsze jest słowo na niedzielę. Artykuły, które po prostu plują po normalnych...
Czytaj więcejOstrzeżenie 3. stopnia dla powiatu limanowskiego. Temperatury mogą sięgnąć 39°C
Ekstremalne temperatury i tropikalne noce Nad Polskę napłynęło zwrotnikowe powietrze. Z opublikowanego dla powiatu limanowskiego ostrzeżenia w...
Czytaj więcejSport
Wisła Kraków szykuje się na Ekstraklasę. Mariusz Kutwa po pierwszym sparingu.
Młody obrońca w końcówce ubiegłego sezonu odzyskał pewną pozycję w podstawowym składzie Białej Gwiazdy. Mógł świętować pierwszoligow...
Czytaj więcejMetal rezygnuje z rozgrywek. Szansa dla Sokoła Słopnice
Metal Tarnów spadł z IV ligi, jednak nie zamierza przystąpić w kolejnym sezonie do rozgrywek niższej ligi. Słopniczanie jednocześnie zwol...
Czytaj więcejZ Legią Warszawa a obozie przygotowawczym
Dla 20-letniego zawodnika to kolejny ważny etap w jego rozwoju. Pomocnik pochodzący z Tymbarku od dawna znajduje się w kadrze pierwszego zespoł...
Czytaj więcejNiedźwiedź w drodze do okręgówki
W pierwszym spotkaniu rozegranym w Zaskalu gospodarze zwyciężyli 3:2, jednak jednobramkowa strata pozostawia drużynie z Niedźwiedzia realne sza...
Czytaj więcejPozostałe
Kuratorium po kontroli w ZSTiO: wniosek do rzecznika dyscyplinarnego
Znamy wyniki działań podjętych przez nadzór pedagogiczny w sprawie kontrowersyjnego incydentu w Technikum w Zespole Szkół Technicznych i Ogólno...
Czytaj więcejZmiany na oddziale. Szpital zwalnia piętro pod nowe usługi
Oddział ginekologiczno-położniczy oraz oddział noworodkowy zostały połączone i funkcjonują obecnie na jednym poziomie. Wszystkie te pododdzia...
Czytaj więcejMarsz terytorialsów w Beskidzie Wyspowym
W ramach zgrupowania zintegrowanego żołnierze 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej przeszli trasę w rejonie Beskidu Wyspowego, realizując...
Czytaj więcejNikola laureatką ogólnopolskiego konkursu - wystąpiła w Belwederze
W piątek (19 czerwca) w Pałacu Belwederskim w Warszawie odbyła się gala finałowa Ogólnopolskiego Konkursu „Prowadź nas św. Janie Pawle II”...
Czytaj więcej
Komentarze (15)
' Dla cudzoziemców ze wschodu podjęcie pracy w Polsce jest tym, czym dla Polaka w Anglii czy w Niemczech'
Otóż aby Polak pracujący w Anglii mógł nabyć prawo do emerytury angielskiej, musi mieć udowodnione conajmniej 10 lat pracy w Anglii.
Gdy ten wymóg nie zostanie spełniony Polak nie dostanie tzw. państwowej angielskiej emerytury.
Tak więc jest to mit o korzyści Polaka z tytułu pracy w Anglii .
Otóż w zdecydowanej większości z nich ten wiek uprawniający do emerytury jest znacznie wyższy niż w Polsce, plus wiele krajów Europy zachodniej planuje je podnieść nawet od 75-80 roku życia.
To oznacza dla Polaka , że nawet jeśli zdobędzie wiek emerytalny w Polsce, to jeszcze będzie musiał sporo poczekać, aby otrzymać emeryturę z zagranicy, o ile dożyje tego wieku.
Tak więc kraje Europy zachodniej są BENEFICJENTAMI pracy Polaków, w znacznej mierze.
Różnica jest natomiast w wysokości składek , gdyż skladki na odpowiednik polskiego ZUS-u plus podatek są prawie o połowę mniejsze niż w Polsce, gdyż tam pracownikowi do tzw, emerytury państwowej częściowo dopłaca państwo, no tak jest przynajmniej w krajach Zjednoczonego Królestwa. (UK).
W prasie angielskiej i wiadomościach ze stacji angielskich mówiono o propozycji wieku ewmerytalnego od 70 roku życia.
Jeszcze kilka lat temu, wiek emerytalny dla kobiet wynosił 60 lat , dla mężczyzn 65 lat w Anglii. .
Teraz już obowiazuje wiek w zależności od daty urodzenia , na dzień dzisiejszy np. dla mnie to prawie 67 lat, a co stanie się gdy osiagnę wiek emerytalny jeszcze nie wiadomo.
Faktem jest, bowiem, że w UK tną usługi medyczne dla ludzi ubezpieczonych oraz wszystkie inne przywileje.
Nachodzcy bowiem kosztują i to bardzo europejskie społeczeństwa.
Szukaj wieków emerytalnych na oficjalnych stronach rządowych proszę, a nie w polskojęzycznych.
Dowód:
'Check your State Pension age '
https://www.gov.uk/state-pension-age
Piszą tam wyraźnie:
'a forced retirement age of 65) no longer exists'
Co oznacza: że wymagany wiek emerytalny 65 lat już dlużej NIE OBOWIĄZUJE'
Następny link:
'State Pension (United Kingdom) '
https://en.wikipedia.org/wiki/State_Pension_(United_Kingdom)
Pozdrawiam.
P.s. Sami możecie sobie sprawdzić te wiadomosci na stronach rządowych każdego kraju, a także propozycje nowych emerytur.
Wybaczcie proszę, ale ja też mam swoje zajecia.
Jeszcze dwa lata temu były inne propozycje, niższe niż już w ubiegłym roku!!!
' Cała Europa podnosi wiek emerytalny. Czy jest o co robić aferę? '
http://natemat.pl/142993,cala-europa-podnosi-wiek-emerytalny-czy-jest-o-co-robic-afere
Jak sami widzicie w tabelce podaje się p[roponowany , nowy wiek emerytalny.
Zobaczcie tam UK (United Kindom)Proponowany wowczas wiek emerytalny na 67 lat plus był proponowany na 2018 rok!!!!!!!!
A jak Wam wcześniej udowodniłam obowiązuje on JUŻ TERAZ. !!!!!!!!!!
Może uda mi się znaleźć te proponowane w ubiegłym roku , te wyższe wieki emerytalne , o których wcześniej pisałam.
Zrobię to jednak później, teraz nie mogę.
Teraz poprawione zdania brzmią:
'Zobaczcie tam UK (United Kindom)Proponowany wowczas wiek emerytalny na 67 lat plus był proponowany na 2028 rok!!!!!!!!
W 2028 roku miało być 67 plus , a obowiązuje to już TERAZ. !!!!
https://www.youtube.com/watch?v=q_dJhBJyE18&list=RDq_dJhBJyE18#t=27
Poki co rozerwij sie nieco rockendrolowcu z muzyczka. :-))) Opanuj swoja niepochanowana agresje.
Premier Szwecji chciala podnieść w 2013 roku wiek emerytalny do wieku 75 lat , cytat:
'W ubiegłym roku premier Fredrik Reinfeldt zadeklarował, że Szwedzi będą musieli się liczyć z późniejszym przechodzeniem na emeryturę, wymieniając 75 rok życia. Wywołało to w kraju burzę i spekulacje, jak długie życie zawodowe może czekać mieszkańców kraju. Tymczasem najnowsze rządowe propozycje już zmierzają w kierunku przesunięcia wieku emerytalnego na 69 rok życia. '
oraz '
'Od 2004 roku liczba pracujących mieszkańców kraju po 64 roku życia wzrosła o 80 procent. Np. w województwie sztokholmskim w ubiegłym roku między 64 a 75 rokiem życia była zatrudniona prawie co piąta osoba. Aż 43 procent deklaruje chęć pracy po 65 roku życia, podczas gdy przeciętna w Unii wynosi 33 procent. '
Źródło:
http://www.rp.pl/artykul/996620-Wyzszy-wiek-emerytalny-dla-Szwedow.html#ap-1
To był 2013 rok, bo teraz znacznie wiecej ludzi pracuje tam po 65 roku życia, tak jest w większości krajów Europy zachodniej , bo ich państwowe emerytury to za dużo żeby umrzeć, a za malo, żeby żyć tam.
' Bydło robocze będzie za..ć aż do 75 roku życia'
http://naszeblogi.pl/50670-bydlo-robocze-bedzie-zac-az-do-75-roku-zycia