Przepychanka prawna, czekają na propozycje
Limanowa. - Mamy przepychankę prawną, w której raz wygrywa miasto, a innym razem przewoźnicy - tak spór z właścicielami firm przewozowych opisują władze Limanowej w najnowszym numerze Informatora Miejskiego.
Wyrażają również zaskoczenie stanowiskiem starosty Jana Puchały, który stał się „sojusznikiem” przewoźników, zmieniając zdanie w kwestii komunikacji zbiorowej. Przedstawiciele miejskiego samorządu twierdzą również, że nawet po wyborach stanowisko władz w sprawie dworca nie ulegnie zmianie.
W najnowszym numerze Informatora Miejskiego opublikowano stanowisko władz miasta w sprawie trwającego od około trzech lat konfliktu z lokalnymi przewoźnikami, sprzeciwiającymi się koncepcji jednego dworca komunikacyjnego.
Jak przypominają przedstawiciele samorządu, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie odrzucił skargę przewoźników na uchwałę Rady Miasta Limanowa, w której nie zostały uwzględnione przystanki przy ul. Targowej oraz dwa prywatne dworce, znajdujące się na terenie miasta. Wcześniej Naczelny Sąd Administracyjny, na posiedzeniu które odbyło się 23 czerwca, uznał skargę kasacyjną burmistrza Limanowej Władysława Biedy i uchylił zaskarżone postanowienia krakowskiego WSA o odrzuceniu skargi na czynność starosty Jana Puchały, w sprawie odmowy wyrażenia zgody na zatwierdzenie zmiany organizacji ruchu na ul. Targowej w Limanowej.
- Te teksty, prawdopodobnie rozumieją tylko prawnicy, a to są ostatnie meldunki z frontu potyczki prawnej toczonej pomiędzy Miastem, a grupką przewoźników, którzy nie chcą jednego dworca komunikacji publicznej - czytamy w Informatorze Miejskim. - Spór ostatecznie zakończy rok 2016, w którym wejdzie w życie ustawa uznająca Miasto za suwerennego organizatora transportu publicznego na swoim terenie. Ale zanim do tego dojdzie, mamy przepychankę prawną, w której raz wygrywa Miasto, a innym razem przewoźnicy. Spór zaczął się około trzy lata temu, kiedy okazało się, że mieszkańcy Miasta żądają jednego czystego, ciepłego i bezpiecznego dworca na który zjeżdżają busy i autobusy wszystkich linii. Podróżujący nie chcą stać w błocie i błądzić z bagażami po całym mieście, tym bardziej, że od dawna taki dworzec Limanowa ma.
Jak dodają władze miasta, innego zdania jest „grupka przewoźników, którzy chcą aby zostało tak jak jest, bo im tak dobrze”. - Niespodziewanie pozyskali sojusznika w staroście i korzystając z zawiłości prawnych, jak mogą opóźniają proces. Jest to niezrozumiałe, bo w poprzednich latach Starosta Puchała orędował za jednym dworcem, a teraz zmienił zdanie - zauważają gospodarze Limanowej.
Obecny dworzec, po przekształceniach z lat ubiegłych, jest własnością firmy PKS Pasyk-Gawron. Zdaniem przewoźników, przymus korzystania z obiektu którego właścicielem jest spółka, jest zapewnianiem zysku ich konkurencji. Przedsiębiorcy wielokrotnie powtarzali, że obawiają się także niesprawiedliwego traktowania podczas korzystania z obiektu.
Aby zapewnić stabilizację stosunków prawnych wszystkim stronom, miasto wynajęło dworzec na 20 lat. Umowa najmu była kilka razy modyfikowana, aby uwzględnić uwagi przewoźników.
- Niestety, wszystkie te wysiłki i ustępstwa miasta na nic się zdają, przewoźnicy nadal idą w zaparte i nie chcą jednego dworca. To nasuwa przypuszczenie, że może chodzi o jakieś inne przyczyny, niż te oficjalnie wysuwane. Wkrótce jednak skończy się możliwość blokowania jednego dworca i najwyższy czas, aby przewoźnicy zamiast mówić „nie bo nie” złożyli jakąś konstruktywną propozycję - domagają się władze. - Z punktu widzenia interesów podróżnych obecny dworzec spełnia wszystkie oczekiwania, jest dobrze położony i nie wymaga wysokich nakładów. Jeśli więc przewoźnicy wykluczają korzystanie z niego, to niech wskażą inną równie dogodną lokalizację dworca, który by im odpowiadał. Niech wskażą źródła finansowania zakupu działki i jego budowy - apelują samorządowcy.
Na koniec artykułu w Informatorze pojawia się również przypuszczenie związane z nadchodzącymi wyborami samorządowymi – Miasto Limanowa zauważa, że w niektórych wypowiedziach przeciwników dworca słychać nadzieję, iż po wyborach i zmianie władz miasta, zmienić się może także stanowisko samorządu w sprawie jednego dworca autobusowego.
- To raczej złudna nadzieja, trudno sobie wyobrazić aby ktokolwiek przyznał, że bez jednego dworca podróżni maja lepiej. Wątpiącym jest również, aby ktoś wydawał społeczne miliony z powodu zachcianki grupki prywatnych przewoźników - przewidują władze Limanowej.
Do tematu będziemy powracać.
Może Cię zaciekawić
Ekspert zbadał finanse archidiecezji
W pierwszym kwartale tego roku w Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Krakowskiej została przeprowadzona analiza finansowo-organizacyjna. Badanie zrea...
Czytaj więcejStraż Graniczna odprawi pięciu Uzbeków do kraju
W piątek (19 czerwca) w Nowym Sączu przeprowadzona została kontrola legalności pobytu pięciu obywateli Uzbekistanu. Działania zrealizowali funkc...
Czytaj więcejŚmiertelny wypadek motocyklisty
W niedzielę (21 czerwca) około godziny 12:30 w miejscowości Czasław doszło do wypadku drogowego z udziałem samochodu osobowego i motocykla. W wy...
Czytaj więcejNocne pożary wiat śmietnikowych. 46-latek usłyszał zarzuty
Policjanci z sądeckiej komendy zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o podpalenie trzech wiat śmietnikowych na terenie Nowego Sącza. Do zdarzeń t...
Czytaj więcejSport
Mistrz Polski wraca do Słopnic. Udany występ Gravity Revolt na krajowym czempionacie
Największy sukces odniósł Wojtek Ranosz, który zwyciężył w kategorii Elita i zdobył tytuł mistrza Polski 2026. Zawodnik Gravity Revolt ok...
Czytaj więcejKolejne zmiany w Orkanie Szczyrzyc
W spotkaniu uczestniczyli członkowie stowarzyszenia oraz zaproszeni goście, wśród nich zastępca wójta gminy Jodłownik Aneta Sara Pater oraz p...
Czytaj więcejMariusz Kutwa szykuje się do gry w Ekstraklasie
Dla 20-letniego środkowego obrońcy to kolejna szansa na walkę o miejsce w pierwszym zespole „Białej Gwiazdy” przed startem nowego sezonu w E...
Czytaj więcejBaraże: sytuacja w ligach regionalnych
Beskid Andrychów w walce o III ligę najpierw pokonał Lewart Lubartów, ale w finale barażów przegrał 0:1 Moravią Morawica. W przyszłym sezni...
Czytaj więcejPozostałe
Wojewoda wydał pozwolenie dla odcinka linii Podłęże – Piekiełko
Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar w piątek (19 czerwca) podpisał decyzję o pozwoleniu na budowę fragmentu nowego odcinka linii kole...
Czytaj więcejAlarm bombowy w limanowskim sądzie
Dzisiaj (22 czerwca) około godziny 9:00 na ul. Józefa Marka w Limanowej skierowano służby - straż pożarną i policję. Reakcja wynika ze zgłosz...
Czytaj więcejNocny pożar - spłonął opuszczony budynek
Do zdarzenia doszło w niedzielę (21 czerwca) około godziny 23:00 w miejscowości Olszówka na terenie gminy Mszana Dolna. Służby ratunkowe zosta...
Czytaj więcejNadciąga fala upałów do 34 stopni! [PROGNOZA]
Zmiana cyrkulacji powietrza przyniesie bezwzględne, bezchmurne lato. Poniedziałek (22 czerwca): Dzień stoi pod znakiem gęstych chmur burzowy...
Czytaj więcej
Komentarze (25)
Skoro po 2016 roku ma się zmienić sytuacja prawna, to należało poczekać, a nie podejmować działań, wbrew woli przedsiębiorców i obowiązującemu prawu.
Bo przecież istotą przegranej obecnych władz Miasta było unieważnienie przez Pana Wojewodę uchwały Rady Miasta, zobowiązującej Przewoźników do korzystania z placu przy Targowej.
Pozostałe działania, to rzeczywiście niezrozumiałe, nie prowadzące do niczego, przepychanki prawne.
I po co to było???
Jedynym ugrupowaniem, które potrafi to zmienić i to od samej góry do dołu, to jest Prawo i Sprawiedliwość!
Przecież Prawo i Sprawiedliwość zawsze, na wszystkich poziomach samorządowych, szło pod własną nazwą i tak będzie, również tym razem!
Kamuflują się inni, niestety.
Oczywiście, że trzeba zmienić bardzo dużo i to od samej góry do samego dołu.
No bo czym różni się taki komentarz pod '4', od wypowiedzi pana ministra w brzmieniu 'ch.., d... i kamieni kupa'?
Jeżeli ktoś uważa, że to są wypowiedzi merytoryczne i konstruktywne, to jak najszybciej należy to zmienić.
Skoro ten ktoś chce w ten sposób bronić obecnych władz, to należy rozumieć, że ich reprezentuje.
dobro ludzi kto w to wierzy?
- samodzielne myślenie obiektywizm zalecane -
https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT_9Kpprz3nxpArXoKSmldTs2m6m5qis8qWC53ts6h2DifrLgM4
rozumiem, ze go popieracie bo łączą was wspólne wartości???
kompromitacja.
W Limanowej musi być jeden dworzec.
Za dwa miechy wybory więc trzeba p. staroście podziękować za wieloletnie nic nie robienie i prowadzenie wojenek
A jeżeli nie wiesz to gębę w kubeł!
Nie chodzi mi i nie tylko mi o kierowców prowadzących swoja działalność gospodarczą!!!
Albo się dowiedz konkretnie.
Którzy to 'mieszkańcy' żądali przeniesienia całego ruchu na brudną, śmierdzącą ruderę, nazywaną przez Biedę dworcem? Może mieszkańcy Starej Wsi? Bo co się tyczy mieszkańców Limanowej, to bardziej prawdopodobne jest, że żądali oni terminowego wykonania placu targowego. Ale ten ostatni postulat chyba Biedy nie poruszył.
Wzruszające, że 'wielki budowniczy' dba o 'społeczne miliony'. Szkoda jednak, że nie pomyślał o tym, gdy topił pieniądze w bezsensownym zwężeniu ul. Kopernika.
Inaczej niż w przypadku rond-zawalidróg, zagraconego placyku i wizualizacji Biedy, miasto nie wyłożyło ani grosza na prywatne dworce przewoźników.
A przewoźnicy - wbrew bredniom godnym 'Trybuny Ludu' - nie chcą 'milionów', tylko tego, żeby władza (żywiąca się z ich podatków) wreszcie przestała rzucać im kłody pod nogi.
Za białoruskie standardy już podziękujemy.
Chyba nie wiesz o czym piszesz, propagandysto reżimu. Czy przewoźnicy wymagają od Biedy, żeby UM przenieść do budynku starostwa? Albo, żeby wasz jaśnie rządzący idol opuścił swoje domostwo w Starej Wsi i zaczął wynajmować jakąś kawalerkę na Z.A.?
@MAJA12:
Zapomniałaś dziś wziąć tabletek? To Bieda rozpoczął tą durną wojenkę i on cały czas dolewa oliwy do ognia, choćby takimi tekstami. I to za nasze pieniądze, bo przecież tak gazetka to samorządowy kwartalnik, który wydaje UM i jest on bezpłatny.
@jendreczek:
Dobrze, ale najpierw zacznij od siebie. Bo po twoich wpisach sądzę, że tobie bardziej przydałby się taki kontakt z tymże narzędziem :)
Jak to dobrze że w wyborach samorządowych mamy do czynienia z jedno mandatowymi okręgami wyborczymi... I nie musisz tutaj serwować list wyborczych ludziom, którzy są mało obeznani w sytuacji. Głosujemy na LUDZI nie na partie! Proszę, pamiętajcie o tym!
Tak samo powinno być z wyborami do władz centralnych i nie byłoby problemu z grupowaniem pachołków na listach