Pierwsza osoba w Małopolsce zaszczepiona przeciwko COVIID-19
Krystyna Matusik, pielęgniarka z oddziału intensywnej terapii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, jako pierwsza Małopolanka przyjęła w niedzielę rano szczepionkę przeciwko COVID-19.
Bezpośrednie po szczepieniu pani Krystyna uśmiechnęła się i powiedziała: "Nic nie bolało". Później w rozmowach z dziennikarzami poinformowała, że nie bała się, ponieważ szczepienie przeprowadzała jej doświadczona koleżanka.
Krystyna Matusik zachęciła wszystkich do zaszczepiania się. "To najlepszy sposób, aby uchronić się przed chorobą. Zróbmy to dla siebie i dla innych” – mówiła. Zwróciła też uwagę m.in. na fake newsy – fałszywe informacje przekazywane przez media nt. samej choroby i szczepień. "Trzeba słuchać ekspertów" – podkreśliła i dodała: "Gdyby ktoś chciał zobaczyć, jak wyglądają pacjenci po COVID-19, to zapraszam na intensywną terapię. Nikt by tam nie chciał wylądować".
Jak poinformował dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski, tylko w niedzielę w placówce tej preparat przyjmie ok. 100 osób. "W poniedziałek będzie to zdecydowanie więcej" – zapowiedział dyrektor placówki, który także się zaszczepi w niedzielę. Wśród pierwszych zaszczepionych w niedzielę osób będzie też m.in. rektor Collegium Medicum UJ prof. Tomasz Grodzicki.
Zobacz również:W niedzielę do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie trafiło 165 fiolek, czyli 825 dawek. Zgodnie z zapowiedziami dyrektora placówki, w ciągu pięciu dni 825 osób otrzyma preparat. Aby szczepionka była skuteczna, po trzech tygodniach trzeba przyjąć drugą dawkę.
Ponad 3 tys. osób, czyli ok. 60 proc. pracowników Szpitala Uniwersyteckiego zadeklarowało chęć zaszczepienia się. Oprócz na szczepienia do placówki zgłosiło się jeszcze ponad 6 tys. osób spoza szpitala. Póki co przedsięwzięciu dedykowane są trzy gabinety lekarskie i dwa zabiegowe.
"To (szczepienie-PAP) potrwa tygodnie, miesiące" – mówił dyrektor i zapowiedział, że szpital będzie zwiększał liczbę personelu odpowiedzialnego za zabiegi szczepienia. "To będzie ogromne wyzwanie logistyczne. Musimy sprawnie to zorganizować, a z drugiej strony obalić mit nt. tego, że szczepionka jest niebezpieczna" – powiedział Jędrychowski.
Według informacji przekazanych PAP przez rzeczniczkę wojewody małopolskiego Joannę Paździo, małopolskie szpitale otrzymają łącznie 255 fiolek, czyli 1275 dawek. Oprócz Szpitala Uniwersyteckiego preparatami będzie dysponować sześć innych placówek: Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego oraz Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie, Specjalistyczny Szpital im. Edwarda Szczeklika i Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie, Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu, Szpital Specjalistyczny im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu. Do każdej z tych sześciu placówek jedzie po 15 fiolek, czyli po 75 dawek.
Pierwsze 10 tys. sztuk szczepionek przeciwko koronawirusowi wyruszyło do Polski w nocy z czwartku na piątek z belgijskiego magazynu firmy Pfizer w Puurs. Do magazynów w Polsce, w Agencji Rezerw Materiałowych Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim, dotarły w sobotę nad ranem i jeszcze w sobotę po południu trafiły do pięciu hurtowni farmaceutycznych znajdujących się w Toruniu, Warszawie, Katowicach, Wrocławiu i Poznaniu.
Szczepionki, które już są w Polsce, transportowane są w niedzielę do 72 tzw. szpitali węzłowych, które jako pierwsze będą szczepić, zarówno personel medyczny, jak niemedyczny. Kolejna partia – 300 tys. dawek – przyjedzie do Polski w przyszłym tygodniu i trafi do ponad 500 szpitali. Do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek.
W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Następnie seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele.(PAP)
W Małopolsce pierwsze szczepionki trafią do:
- Szpital Uniwersytecki w Krakowie - 825 dawek
- Szpital im. Żeromskiego w Krakowie - 75 dawek
- Szpital im. Rydygiera w Krakowie - 75 dawek
- Szpital im. Śniadeckiego w Nowym Sączu - 75 dawek
- Podhalański Szpital im. Jana Pawła II w Nowym Targu - 75 dawek
- Szpital im. Szczeklika w Tarnowie - 75 dawek
- Szpital im. Św. Łukasza w Tarnowie - 75 dawek
Może Cię zaciekawić
Chirurg plastyczna: oparzenie słoneczne może zapoczątkować czerniaka
Lekarka podkreśliła, że wraz z nadejściem letnich upałów drastycznie rośnie ryzyko oparzeń. Jak zaznaczyła, kluczowa w profilaktyce jest świ...
Czytaj więcejUpały w Polsce i innych krajach Europy; władze apelują o ostrożność
W sobotę termometry wskażą maksymalnie 38 st. C na krańcach zachodnich kraju, na północy od 31 st. C, około 35 st. C w centrum. Najchłodniej z...
Czytaj więcejOgromny pożar hali został opanowany (WIDEO)
Dzisiaj (27 czerwca) po godzinie 16:00 na ul. Orkana w Mszanie Dolnej wybuchł pożar budynku - hali magazynowo-produkcyjnej, w której działalność...
Czytaj więcejOgromny pożar w Mszanie Dolnej
informacja będzie aktualizowana. ...
Czytaj więcejSport
Metal rezygnuje z rozgrywek. Szansa dla Sokoła Słopnice
Metal Tarnów spadł z IV ligi, jednak nie zamierza przystąpić w kolejnym sezonie do rozgrywek niższej ligi. Słopniczanie jednocześnie zwol...
Czytaj więcejZ Legią Warszawa a obozie przygotowawczym
Dla 20-letniego zawodnika to kolejny ważny etap w jego rozwoju. Pomocnik pochodzący z Tymbarku od dawna znajduje się w kadrze pierwszego zespoł...
Czytaj więcejNiedźwiedź w drodze do okręgówki
W pierwszym spotkaniu rozegranym w Zaskalu gospodarze zwyciężyli 3:2, jednak jednobramkowa strata pozostawia drużynie z Niedźwiedzia realne sza...
Czytaj więcejLadies Mexicano w Padel Arena !!!
Choć na co dzień korty Padel Areny w Limanowej wypełniają zarówno panowie, jak i panie, tym razem należały wyłącznie do kobiet. W klubie o...
Czytaj więcejPozostałe
Ogromny pożar w Mszanie Dolnej
informacja będzie aktualizowana. ...
Czytaj więcejRok od tragedii w Starej Wsi. Przebieg zbrodni, kulisy obławy i śledztwo ws. Tadeusza Dudy
Kulisy zbrodni Do tragicznych wydarzeń doszło w piątek 27 czerwca 2025 roku przed południem na terenie przysiółka Zakopane w Starej ...
Czytaj więcejLimanowscy policjanci wygrali turniej „Patrol Roku”
W czwartek (25 czerwca) Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przeprowadził eliminacje wojewódzkie dla policjantów pełniący...
Czytaj więcejDyrekcja szpitala z Łodzi podpatruje limanowskie rozwiązania
Dwa tygodnie temu w Szpitalu Powiatowym w Limanowej miała miejsce wizyta studyjna przedstawicieli szpitala z województwa łódzkiego. W jej skład w...
Czytaj więcej
Komentarze (77)
W świecie wykonano już prawie 2 miliony zaszczepień. Wszyscy żyją.
Mam do ciebie prośbę, bo okazuje się, ze jedna ampułka szczepionki to w rzeczywistości 5 dawek. Powiedz jak oni rozdzielają te chipy Billa Gatesa żeby do każdej strzykawki trafił jeden? Może coś YouTube tłumaczy? A może jakaś książka wcześniej napisana to wyjaśnia.
Stan na godz 21:00 26.12.2020,
>Zaszczepionych (Świat): 4,2 mln
>w tym 2,8 mln otrzymało szczepionkę Pfizera
>NOPy: 8 przypadków wstrząsu anafilaktycznego
czyli 0,00028% zaszczepień.
>Wszystkie te NOPy są odwracalne i nie zagrażają zdrowiu i życiu.
źródło: https://www.bloomberg.com/graphics/covid-vaccine-tracker-global-distribution/
Pamiętajcie; nie wierzcie oszołomom, spiskowcom, foliarzom i nieukom. Będą was przekonywać, że pojawił się nowy szczep na który szczepionka nie działa (to kłamstwo), będą was przekonywać że to sól fizjologiczna, będą wam mówić, że żadnej pandemii nie ma a wirus jest niegroźny. To wszystko brednie, ale mówią to by zasiać w was wątpliwości i nieufność wobec nauki.
Nie wierzcie im.
dotychczas myślałem że jest peowskim antyklerykałem ...
zresztą niech sam się wypowie
Nie! bo nie było Internetu i tylko matka wiedziała że jesteś idiotą i zaszczepili się praktycznie wszyscy
Powołujesz się na jakiegoś doktora, a ja się powołam na profesora, i kto ma rację? Racje ma daniel - mędrzec limanowski.
Do twojej wiadomości, mieszkam daleko stąd, w limanowej spędziłem wyłącznie 20 lat swojego pięknego życia. Ale żal mi ludzi, którzy są tak ciemni jak ty. A ty jesteś szczególnym przypadkiem tępoty . Żyj sobie z tym, ale nie siej propagandy.
A to, że po 1000 moich postów antypisowskich nazywasz mnie katopisiorem, to tylko świadczy o tym, ze jesteś wariatem!
Ja osobiście mam bardzo wiele wątpliwości, ale jeśli są tacy, którzy nie mają to niech się szczepią - nic mi do tego, jednak niech uszanują również "mnie" i moje obawy...
Nieważne, że prof. Simon, Flisiak czy dr Campbell z Oxfordu (i dziesiątki innych) - uznani w medycynie zachęcają do szczepień, podając konkretne argumenty. Ty se znajdziesz jakiegoś pseuda doktora z pipidówki, i będziesz się podpierał jego mądrościami.
Nie chcesz to się nie szczep, ale nie spamuj każdego dnia. Opanuj się w którymś momencie, bo to co robisz jest żałosne.
Jeszcze male uzupełnienie. Szczepionka na covid w swojej zawartości jest juz stosowana od 20 lat. Dzięki niej zatrzymano wirus ebola i sars. To tylko zmodyfikowana wersja pod covid 19.
Całe szczęście, ze ebola do nas nie dotarła, dopiero daniell by miał pole do popisu!
Tych twoich 10% - bez komentarza. A wy NORMALNI nieszczepiący się ludzie to pewnie cała reszta 90%. Skąd ty się urwałeś???
Dokładnie jak ty. Gratuluję!
Wiem że się odszczekniesz, ale już beze mnie.
z pewnością jeszcze niejednokrotnie kolega @daniel udowodni nam, że twierdzenie o szkodliwości wszelkiej maści szczepionek przeciw covid jest prawdziwe
jestem przekonany, że wraz z upływem czasu tego udowadniania będzie coraz mniej i po kilku miesiącach a może i tygodniach się skończy o ile szczepionka będzie rzeczywiście skuteczna
czy będzie, przekonamy się bardzo szybko, szczególnie gdy w codziennie podawanych statystykach zostanie dodana rubryka zmarłych na covid osób zaszczepionych i niezaszczepionych.
osobiście nikogo oprócz swojej Teściowej nie namawiam do zaszczepienia się a Jej obiecałem, że zrobię to pierwszy