Nie chcą masztu, boją się promieniowania. Mieszkańcy interweniują
Półrzeczki. Mieszkańcy Półrzeczek w gminie Dobra zwrócili się do Rady Gminy z obawami dotyczącymi planowanej budowy stacji bazowej telefonii komórkowej. Czy ich głos zostanie wysłuchany?
Mieszkańcy osiedla Kuchty-Rola w miejscowości Półrzeczki zgłosili swoje obawy dotyczące planowanej budowy stacji bazowej telefonii komórkowej operatora Play w ich sąsiedztwie. Kwestia ta ma zostać rozpatrzona przez Radę Gminy Dobra, do której skierowano petycję.
Powyższy plan budowy znajduje się w pobliżu domów mieszkalnych; w prostej linii od potencjalnego miejsca budowy stacji bazowej (działka nr 687) do najbliższego zabudowania (działka nr 697) jest w przybliżeniu 207 m, co budzi nasze obawy ze względu na działanie pola elektromagnetycznego, a dodatkowo zaburza to estetykę miejscowego krajobrazu - piszą mieszkańcy w swoim piśmie.
Zwracają uwagę na kwestie związane z oddziaływaniem elektromagnetycznym stacji bazowej na zdrowie ludzi. Podnoszą, że dostępne badania naukowe wskazują na negatywny wpływ mocnych fal emitowanych przez maszty telefonii na organizmy ludzkie, zwłaszcza w najbliższym otoczeniu. Mieszkańcy powołują się również na raport Najwyższej Izby Kontroli z 2015 roku, z którego wynika, że stacje bazowe telefonii komórkowej w praktyce przekraczają deklarowane normy mocy.
Z pisma mieszkańców do Rady Gminy Dobra dowiadujemy się także o potencjalnym wpływie planowanej inwestycji na ład przestrzenny miejscowości oraz na lokalną turystykę.
Z miejsca, na którym ma powstać stacja bazowa, rozciągają się piękne widoki na Beskid Wyspowy – czytamy.
Mieszkańcy wnoszą o przeprowadzenie wizji lokalnej oraz wszczęcie postępowania administracyjnego o wydanie decyzji środowiskowej. Apelują, by sprawą radni zajęli się podczas najbliższej sesji.
Do Rady Gminy wpłynęła także petycja sprzeciwiająca się budowie stacji bazowej. Podpisało się pod nią 131 mieszkańców.
Planowana budowa stacji bazowej telefonii komórkowej budzi w nas niepokój. Jest to spowodowane przede wszystkim troską o zdrowie i życie nasze, jak również naszych rodzin. Jesteśmy świadomi, iż promieniowanie elektromagnetyczne z masztu telefonii komórkowej nie jest obojętne dla naszego życia, ponieważ wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie, gdyż moc fal emitowanych jest ciągła i najbardziej szkodliwa w najbliższym otoczeniu. Oczywistym jest fakt, iż może to powodować choroby nowotworowe, a nawet przyczyniać się do śmierci. Powszechnie dostępne i licznie publikowane badania naukowe wskazują, iż silne narażenie na oddziaływanie pola elektromagnetycznego powoduje m.in. zaburzenia układu zaburzenia układu nerwowego, układu odpornościowego oraz układu sercowo-naczyniowego - wyliczają sygnatariusze petycji.
Do tematu będziemy powracać.
(Fot. Grafika ilustracyjna)
Czy uważasz, że nadajnik powinien powstać?
Może Cię zaciekawić
Ponad 38 kilogramów narkotyków w obrocie. Mieszkaniec regionu skazany
W czwartek (11 czerwca) Sąd Okręgowy w Nowym Sączu, po rozpoznaniu apelacji wniesionej przez obrońcę oskarżonego, utrzymał w mocy wyrok Sądu R...
Czytaj więcej70 lat w kapłaństwie. Jubileusz ks. prałata Józefa Korzenia
W uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Domu Księży Emerytów im. św. Józefa w Tarnowie zorganizowano jubileusz ks. prałata Józefa Ko...
Czytaj więcejEntomolog: komary nie są najgorsze; są owady, które potrafią zabić krowę (wywiad)
PAP: Jaki będzie ten sezon, jeśli chodzi o komary, meszki i inne owady, które uprzykrzają nam lato? Czy po zimie i wiośnie można już coś przew...
Czytaj więcejJakie listwy przypodłogowe wybrać do wysokich pomieszczeń?
Wybór odpowiednich listew przypodłogowych do wysokich wnętrz ma kluczowe znaczenie dla estetyki i funkcjonalności całej aranżacji. To element wy...
Czytaj więcejSport
Zawodniczki Limanovii na testach w Beniaminku Krosno
Wyjazd na testy do jednego z uznanych ośrodków szkolenia piłkarskiego w kraju stanowi kolejne wyróżnienie dla młodych piłkarek związanych z...
Czytaj więcejMłodzi piłkarze limanowskiej akademii z cennym doświadczeniem na międzynarodowym turnieju
Podczas zawodów młodzi piłkarze z Limanowej mieli okazję rywalizować z uznanymi akademiami i klubami z Polski oraz zagranicy. Wśród rywali z...
Czytaj więcejGłosujemy na piłkarskie orły
Plebiscyt od lat należy do najbardziej prestiżowych wyróżnień w regionalnym futbolu. Jego celem jest docenienie zawodników, trenerów i osób zw...
Czytaj więcejPlan sparingów czwartoligowej Limanovii
Sztab szkoleniowy postawił przede wszystkim na rywalizację z wymagającymi przeciwnikami z wyższych i równorzędnych klas rozgrywkowych. W plani...
Czytaj więcejPozostałe
Z parkietu do własnego biznesu. 24-letni Bartłomiej Jędral rozwija taneczną społeczność w Limanowej
Studio Purple Hills rozpoczęła działalność w lutym 2025 roku przy ulicy Jana Pawła II 9A w centrum Limanowej. Nazwa nawiązuje do charakterystyc...
Czytaj więcejSąsiedzi organizują pomoc dla pogorzelców. Trwa zbiórka
Jak już informowaliśmy, poprzedniej nocy w miejscowości Dobra wybuchł pożar. Ogień strawił budynek gospodarczy oraz zajął poddasze znajd...
Czytaj więcejNadchodzi fala upałów. Służby apelują o rozwagę i przypominają o zasadach bezpieczeństwa
Prognozowana w najbliższych dniach fala upałów niesie ze sobą nie tylko dyskomfort, ale również zagrożenia dla zdrowia i życia. Wysoka tempera...
Czytaj więcejCiągnik przygniótł 57-latka na stromym zboczu - szczegóły wypadku
Jak już informowaliśmy, do wypadku z udziałem ciągnika rolniczego doszło we wtorek (23 czerwca) kilkanaście minut po godzinie 21:00 w ...
Czytaj więcej- Ponad 38 kilogramów narkotyków w obrocie. Mieszkaniec regionu skazany
- 70 lat w kapłaństwie. Jubileusz ks. prałata Józefa Korzenia
- Entomolog: komary nie są najgorsze; są owady, które potrafią zabić krowę (wywiad)
- Jakie listwy przypodłogowe wybrać do wysokich pomieszczeń?
- Nowoczesne panele elewacyjne - czym kierować się przy wyborze?
Komentarze (75)
https://www.sciencedirect.com/journal/journal-of-chemical-neuroanatomy/vol/75/part/PB
https://greenharmony.pl/rodzaje-odpromiennikow/1034-szkodliwe-pole-elektromagnetyczne.html
A tu ciekawe artykuły z PubMed:
1. Artykuł na temat potencjalnego połączenia między 5G a Coofid:
"Dowody na związek między chorobą koronka-19 a narażeniem na promieniowanie o częstotliwości radiowej pochodzące z komunikacji bezprzewodowej, w tym 5G"
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8580522/
Jest tego więcej nowotwory, choroby neurologiczne, itp.
Ktoś tam pisze, wywalcie wszystka elektronikę. Nie trzeba wystarczy mieszkać w domu z drewna księżycowego, technologia Holz100 (Erwin Thoma - austriacki leśnik). Bardzo ciekawy opis tej technologii:
https://www.youtube.com/watch?v=hjW4gGwEdeE
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0udmymtaMfWYNzTMRkakj3ndbuzzC2L8PvrpeiMKXqJKtDvq83xHD9LHraXXjWgsil&id=104219055170832
https://www.amazon.pl/Invisible-Rainbow-History-Electricity-Life/dp/1645020096
W końcu była szanse na poprawę i ważny krok w rozwoju tej małej miejscowości. No ale jak widać komuś to nie pasuje i dalej będziemy "zadupiem bez zasięgu"
Prawda jest taka że ten maszt poprawi standard życia w okolicznych miejscowościach aniżeli zaszkodzi. A czcze gadanie o zdrowiu gdzie nie ma żadnych badań naukowych które wykazują szkodliwość pola elektromagnetycznego cofa was o 70lat do tyłu
Do tego Profesor Alicja Bortkiewicz dokonała
przeglądu dziesięciu badań dotyczących wpływu stacji bazowych na zdrowie ludzi. Wyniki
zostały opublikowane w czasopiśmie „International Journal of Occupational and Environmental
Health", w którym możemy przeczytać następujące wnioski: „Stwierdziliśmy, że w ośmiu z
dziesięciu badań stwierdzono zwiększoną częstość występowania niepożądanych objawów
neurobehawioralnych lub raka w populacjach mieszkających w odległości
Niech społeczność zdecyduje