Napięcia i rozłam w PiS. Powstanie nowy komitet?
Nadchodząca kampania wyborami samorządowymi może przynieść sporo niespodzianek. Wiele wskazuje na poważny rozłam w lokalnych strukturach PiS, które od dłuższego czasu znajdują się w dość poważnym kryzysie. Tajemnicą poliszynela ostatnich tygodni jest, że w tworzenie nowego, niezależnego komitetu na wybory do Rady Powiatu Limanowskiego zaangażowana jest wicestarosta Agata Zięba.
Termin wyborów samorządowych nie jest jeszcze do końca znany. Jedno jest natomiast pewne - nadchodząca kampania może przynieść prawdziwą rewolucję na samorządowej scenie powiatu limanowskiego. Wiele wskazuje na to, że największe zmiany mogą dotyczyć rządzącego obecnie Prawa i Sprawiedliwości.
Kryzys w czasie rządów
Paradoksalnie, ostatnie lata z samodzielną większością w Radzie Powiatu tylko osłabiły Prawo i Sprawiedliwość. Trudno nie zauważyć, że struktury partii na Limanowszczyźnie w ostatnich miesiącach przechodzą poważny kryzys. Podczas kilku kolejnych sesji Rady Powiatu do sporów i ostrych polemik dochodziło w zasadzie wyłącznie pomiędzy przedstawicielami tego samego, rządzącego komitetu.
Konflikt najpoważniej dał o sobie znać w momencie odwołania Ewy Filipiak ze stanowiska przewodniczącej Rady Powiatu - dokonanego głosami koleżanek i kolegów z partii. Od tej pory radna stała się najbardziej krytycznym recenzentem poczynań władz powiatu.
Wyraźny konflikt zarysował jest także pomiędzy starostą Mieczysławem Urygą a radnym PiS Stefanem Hutkiem. Niewykluczone, że z powodu sprawy osławionej teczki ORMO ten spór swój finał znajdzie przed sądem, co zasugerował ostatnimi wypowiedziami starosta.
Zdystansowany wobec Zarządu Powiatu wydaje się być także jego nieetatowy członek Czesław Kawalec. Na początku kadencji mówiło się, że to on otrzyma “etat” w starostwie, ale ostatecznie przypadł on Wojciechowi Włodarczykowi. Temu ostatniemu także zdarzało się angażowanie w polemikę, momentami dość ostrą, z partyjnymi koleżankami i kolegami.
Rozłam w PiS?
Jednak największe zmiany w Radzie Powiatu Limanowskiego mogą nadejść na fali niedawnych wyborów parlamentarnych.
Podczas pierwszej sesji Rady Powiatu stało się jasne, że nominacja Agaty Zięby na stanowisko wicestarosty nie była po myśli ówczesnemu liderowi struktur PiS, Wiesławowi Janczykowi. Trwająca od tego czasu spora aktywność wieloletniej sołtyski Zasadnego, radnej powiatowej oraz wicestarosty w kwestii polityki społecznej, w tym liczne inicjatywy z seniorami i członkiniami kół gospodyń wiejskich, zaprocentowały jej dość wysokim - jak na debiut i niską pozycję na liście - wynikiem w październikowych wyborach parlamentarnych.
Choć głosów zabrakło, by zdobyć mandat, wystarczyło, by wzbudzić w Agacie Ziębie aspiracje do pozycji lidera, ale już nie w lokalnym PiS. Tajemnicą poliszynela jest, że wicestarosta będzie twarzą zupełnie nowego komitetu. Ta informacja pojawia się w ostatnich tygodniach w kuluarowych rozmowach.
Jest też bardzo prawdopodobne, że część działaczy Prawa i Sprawiedliwości, niezadowolonych z niektórych poczynań kierownictwa partii lub rozczarowanych wynikiem wyborów, zdecyduje się na polityczną zmianę barw i zaangażowanie w nowy samorządowy projekt w powiecie limanowskim.
Do tematu będziemy powracać.
Może Cię zaciekawić
„Chwile” uchwycone w akwareli
Miejska Biblioteka Publiczna w Limanowej organizuje wernisaż wystawy malarstwa Leny Jach pod tytułem „Chwile”. Wydarzenie zaplanowano na czwarte...
Czytaj więcejPolicyjni wodniacy ruszają na małopolskie akweny
W związku ze zbliżającym się sezonem wakacyjnym oraz rosnącą liczbą osób wypoczywających nad wodą, służby przypominają o konieczności za...
Czytaj więcejCiągnik przygniótł 57-latka na stromym zboczu - szczegóły wypadku
Jak już informowaliśmy, do wypadku z udziałem ciągnika rolniczego doszło we wtorek (23 czerwca) kilkanaście minut po godzinie 21:00 w ...
Czytaj więcejNietrzeźwy kierowca autokaru miał zabrać młodzież na wycieczkę
W wtorek (23 czerwca) w godzinach porannych funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Brzesku udali się na miejsce zbió...
Czytaj więcejSport
Zawodniczki Limanovii na testach w Beniaminku Krosno
Wyjazd na testy do jednego z uznanych ośrodków szkolenia piłkarskiego w kraju stanowi kolejne wyróżnienie dla młodych piłkarek związanych z...
Czytaj więcejMłodzi piłkarze limanowskiej akademii z cennym doświadczeniem na międzynarodowym turnieju
Podczas zawodów młodzi piłkarze z Limanowej mieli okazję rywalizować z uznanymi akademiami i klubami z Polski oraz zagranicy. Wśród rywali z...
Czytaj więcejGłosujemy na piłkarskie orły
Plebiscyt od lat należy do najbardziej prestiżowych wyróżnień w regionalnym futbolu. Jego celem jest docenienie zawodników, trenerów i osób zw...
Czytaj więcejPlan sparingów czwartoligowej Limanovii
Sztab szkoleniowy postawił przede wszystkim na rywalizację z wymagającymi przeciwnikami z wyższych i równorzędnych klas rozgrywkowych. W plani...
Czytaj więcejPozostałe
Wahadło i ograniczenia prędkości na drodze powiatowej
Kierowcy podróżujący drogą powiatową DP1632K na odcinku między miejscowościami Zawadka i Podłopień muszą przygotować się na nadchodzące z...
Czytaj więcejZarząd Powiatu bez wotum zaufania - to w praktyce wniosek o jego odwołanie
Dzisiaj (24 czerwca) odbyła się sesja Rady Powiatu Limanowskiego, podczas której podsumowano działania samorządu za 2025 rok. Głosowania nad wot...
Czytaj więcejNocny pożar zabudowań - ewakuowano siedem osób i stado bydła
W środę (24 czerwca) o godzinie 3:16 służby ratunkowe zostały powiadomione o pożarze budynku gospodarczego w miejscowości Dobra. Na miejsce ski...
Czytaj więcejOd dziś wahadło na DW 968 - sprawdź utrudnienia drogowe
Od dziś zmienia się organizacja ruchu na ulicy Władysława Orkana, będącej ciągiem drogi wojewódzkiej nr 968. Pierwsze dwa etapy zaplanowanych ...
Czytaj więcej
Komentarze (49)
Jakieś półtora roku temu pisałam w jednym z komentarzy , że bedzie chciała Zięba wysadzić i nie pomyliłam się.
Uryge ze stołka
Dla Niego może to i dobrze bo On z natury człowiek przyzwoity a w tym Pisowskim bagnie to się tylko dusił.
Niech On pieprznie tym zakłamanym pisem.
To jest LIMANOWA !!!!!!!!!
Figuranci na urzędach to mogą co najwyżej palcem w bucie poruszyć, pewnie jeszcze za pozwoleniem tych co pociągają za sznurki.
Nie ważne kto będzie u władzy , działa to tak samo, albo prawie tak samo.
Lata temu jak była jedna partia to sekretarz nie bał się, że za chwilę wybory no to nie można się nikomu narazić i lepiej g...a nie ruszać to nie będzie śmierdziało.
Świadoma jestem tego, że nie jeden może by i chciał co zmienić, ale mu nie pozwolą.
Co do PiSu to mam wyrobione własne zdanie : była korzyśc z komuny byli za komuną, była korzyść ze solidarności , byli w solidarności, była jakieś tam świętych rodzin partia też byli w niej potem PiS no to do PiSu trzeba, skąd korzyści wiatr wiał to tam się " logowali"
Podobno niedola ludzi jednoczy - już wróżono , że w PiS bedzie rozłam a tu jaka jedność Kaczyński i reszta - podobno Tusk tego cudu dokonał !
Raczej gorzej , DUŻO GORZEJ .
I nie ma tu żadnego znaczenia czy to pod czy peło czy inny twór
Ja osobiście mam wyebane na wszystkie partie polityczne i dobrze mi z tym
Przy okazji , proszę Was nie nakręcajcie się nawzajem i nie szczujcie jeden na drugiego. Łączmy się razem i czyńmy dobro, by wspólnie wygrać ich "grę ".
Tylko wspólnie możemy wszystko zmienić, obecny system jest kulawy. Masz rację .
Nie raz się udziałem na tym portalu, i z uporem będę mówił to samo. Demokracja w rozumieniu kapitalizm w tym wydaniu jest do dupy. Pochodna systemu demokracji bezpośredniej na wzór Szwajcarii, było by ok.
Ale trzeba to zrozumieć , dosłownym znaczeniu.
Bez zmian jesteśmy im potrzebni raz na 4 lata by zagłosować i potrzebni by płacić coraz więcej podatków ,danin, a to trzeba rozumieć jako "niewolnik "
W jaki sposób rozmontować obecny system?
Bardzo łatwo
Wystarczyło by nikt nie brał udział w tym teatrze jakim są wybory ,itp.
Pora wyciągnąć wnioski, chyba że dalej chcemy być uciskani i zniewoleni?
Problem tkwi w tym, że Dod kilku setek lat rządzą nami nie krajanie. A obecnie tylko polskojęzyczni. Więc o czym my możemy polemizować..
Wystarczyło by trochę znać historii...
dzisiaj muszę pochwalić małego dyktatora ;potrafi pisiurskie robactwo za genitalia trzymać