Marszałek Piłsudski w Limanowej
Limanowa. Dzisiaj w Limanowej odbyły się obchody Narodowego Święta Niepodległości. Na płycie rynku zainscenizowano wizytę Marszałka Józefa Piłsudskiego, przeprowadzono także apel poległych. Następnie złożono kwiaty przy tablicy katyńskiej i odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji ojczyzny.
Dziś w Limanowej odbyły się obchody 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O godz. 11:00 na płycie rynku licznie zgromadzili się mieszkańcy miasta oraz przedstawiciele lokalnych władz.
W uroczystościach wzięli również udział członkowie Związku Strzeleckiego 'Strzelec', grupy rekonstrukcyjnej Limanowskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej 'Jabłoniec 1914' i drużyny Związku Harcerstwa Polskiego z ZS nr 1 w Limanowej, a także poczty sztandarowe służb, szkół i instytucji. Oprawę muzyczną przygotowała orkietra dęta 'Echo Podhala', działająca przy Limanowskim Domu Kultury.
- Świętujemy dziś dzień, w którym po latach niewoli odrodziła sie Rzeczpospolita i wspominamy z wielką czcią tych, którzy wolność wywaliczyli i pracowali dla rozwoju wolnej ojczyzny - powiedział w swoim wystąpieniu burmistrz Limanowej Władysław Bieda. - Wysiłek krwi i pracy nasi ojcowie włożyli po to, abyśmy my, ich synowie, mogli żyć w kraju wolnym i niepodległym. Przekazali nam, swym spadkobiercom, Polskę. My jesteśmy szczęśliwymi spadkobiercami, bo nie musimy walczyć i umierać za ojczyznę - przekonywał burmistrz zgromadzonych mieszkańców i gości. - Cieszmy się wolnością, korzystajmy z dóbr naszego kraju, pamiętając jednak o tym, że ten dar któremu na imię Polska, mamy przekazać naszym dzieciom i wnukom - przypominał Władysław Bieda. - Bo w ten sposób powinniśmy spłacić dług zaciągnięty u poprzednich pokoleń. Pracujmy więc nad rozwojem naszego wspólnego dobra, którym jest Polska - dodał na zakończenie.
Zobacz również:
Uderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
Ciosy w klatkę piersiową i szyję. Prokuratura o wynikach sekcji zwłok
Największą atrakcją, zwłaszcza dla wielu dzieci które przyszły na uroczystość ze swoimi rodzicami, była inscenizacja wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Limanowej, który wraz ze swoją świtą wjechał dorożką na płytę rynku i dokonał inspekcji zgromadzonych sił.
W jego obecności, podczas śpiewania hymnu państwowego, wciągnięto flagę na maszt, a następnie odbył się apel poległych, który przeprowadził Stanisław Dębski z drużyną limanowskiego 'Strzelca'. W trakcie trwania limanowskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości mieszkańcom miasta rozdawano flagi i biało-czerwone kotyliony.
Przed godz. 12:00 wszyscy zgromadzeni przemaszerowali pod limanowską bazylikę, gdzie przy tablicy katyńskiej delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Następnie odprawiono uroczystą mszę św., podczas której wierni modlili się w intencji ojczyzny.
Obchody 95. rocznicy odzyskania niepodległości zakończył poczęstunek uczestników wojskowym bigosem.
Może Cię zaciekawić
Znęcanie, narkotyki i nielegalna amunicja. 28-latek z powiatu limanowskiego za kratami
Zastraszanie i znęcanie psychiczne Sprawa ujrzała światło dzienne we wtorek, 18 czerwca. To właśnie wtedy do Komisariatu Policji w Mszanie Do...
Czytaj więcejJak pielęgnować włosy farbowane? TOP 3 kosmetyki, które musisz mieć!
Szampon do włosów farbowanych – delikatne oczyszczanie w połączeniu z ochroną koloru Podstawą pielęgnacji po koloryzacji powinien by...
Czytaj więcejUtrudnienia na trasie - będzie ruch wahadłowy w związku z budową kolei
Najważniejsze informacje dla kierowców Zamiast gładkiego przejazdu, na kierowców czeka ruch wahadłowy na odcinku o długości około 550 metrów...
Czytaj więcejAlarm bombowy przerwał sesję Rady Gminy
Dziś (25 czerwca) o godzinie 9:00 rozpoczęła się sesja Rady Gminy Niedźwiedź. Obrady zostały jednak przerwane z powodu alarmu bombowego. Wiadom...
Czytaj więcejSport
Rozstrzygnięcie barażowe. Poznaliśmy beniaminka V ligi.
W finale Orawa pokonała Ikar Odporyszów 2:1. W przyszłym sezonie wystąpi w V lidze Małopolska-wschód (będzie rywalem m.in. Turbacza Mszana D...
Czytaj więcejZawodniczki Limanovii na testach w Beniaminku Krosno
Wyjazd na testy do jednego z uznanych ośrodków szkolenia piłkarskiego w kraju stanowi kolejne wyróżnienie dla młodych piłkarek związanych z...
Czytaj więcejMłodzi piłkarze limanowskiej akademii z cennym doświadczeniem na międzynarodowym turnieju
Podczas zawodów młodzi piłkarze z Limanowej mieli okazję rywalizować z uznanymi akademiami i klubami z Polski oraz zagranicy. Wśród rywali z...
Czytaj więcejGłosujemy na piłkarskie orły
Plebiscyt od lat należy do najbardziej prestiżowych wyróżnień w regionalnym futbolu. Jego celem jest docenienie zawodników, trenerów i osób zw...
Czytaj więcejPozostałe
Uderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
Żar z nieba. Termometry wskażą nawet 32°C Z oficjalnego komunikatu IMGW, opublikowanego w czwartkowy poranek, jasno wynika, że czeka nas pierwsz...
Czytaj więcejZ parkietu do własnego biznesu. 24-letni Bartłomiej Jędral rozwija taneczną społeczność w Limanowej
Studio Purple Hills rozpoczęła działalność w lutym 2025 roku przy ulicy Jana Pawła II 9A w centrum Limanowej. Nazwa nawiązuje do charakterystyc...
Czytaj więcejSąsiedzi organizują pomoc dla pogorzelców. Trwa zbiórka
Jak już informowaliśmy, poprzedniej nocy w miejscowości Dobra wybuchł pożar. Ogień strawił budynek gospodarczy oraz zajął poddasze znajd...
Czytaj więcejNadchodzi fala upałów. Służby apelują o rozwagę i przypominają o zasadach bezpieczeństwa
Prognozowana w najbliższych dniach fala upałów niesie ze sobą nie tylko dyskomfort, ale również zagrożenia dla zdrowia i życia. Wysoka tempera...
Czytaj więcej- Znęcanie, narkotyki i nielegalna amunicja. 28-latek z powiatu limanowskiego za kratami
- Jak pielęgnować włosy farbowane? TOP 3 kosmetyki, które musisz mieć!
- Utrudnienia na trasie - będzie ruch wahadłowy w związku z budową kolei
- Alarm bombowy przerwał sesję Rady Gminy
- Uderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
Komentarze (35)
Jaki jest powód, że do tej pory nie został odbudowany?
Czy jeszcze jest cały i kompletny?
Przecież taka informacja mieszkańcom się należy.
A może to przerosło możliwości tej 'wspaniałej' ekipy?
Wymagało to uzyskania uzgodnień i decyzji z jednostki nadrzędnej.
Kto jak kto ale Pan jesteś w tym jak działa ta jednostka obeznany szczegółowo.
Jak znam życie wydali decyzję pod koniec października żeby nie zdążono.
Tak w ramach dobrej współpracy dla dobra mieszkańców.
A komisję inweteryzacyjną, do sprawdzenia kompletności pomnika, powołali?
Bo rok czasu wystarczył na opracowanie dokumentacji i uzyskanie pozwolenia na budowę całego kompleksu pływalni:)
Przepraszam Panie znany akurat temat nie jest żartobliwy mamy 11 Listopada i 95 rocznicę odzyskania niepodległości członkowie Związku Strzeleckiego 'Strzelec', grupy rekonstrukcyjnej Limanowskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej 'Jabłoniec 1914' i drużyny Związku Harcerstwa Polskiego z ZS nr 1 w Limanowej oraz Echo Podhala uświetnili tę uroczystość a my mogliśmy uczestniczyć w autentycznej lekcji historii, ale pańskie pytania są tak dziecinne, że nie mogłem się powstrzymać.
Wszystkim którzy przypomnieli nam to co się wydarzyło 95 lat temu należny szacunek i podziękowanie.
No więc jeszcze raz pytam - Dlaczego pomnik nie został jeszcze odbudowany????
Czyżby to był jakiś znak co do wiarygodności słów Pana Burmistrza?
http://www.youtube.com/watch?v=Y94aXYiicm4
A niech Pan powie, co by się stało gdyby nadrzędny Urząd wydał to pozwolenie wcześniej żeby można było uroczyście złożyć te kwiaty tam gdzie sobie mieszkańcy życzą w 95 rocznicę?.
Ano, nic by się nie stało tylko, że wtedy nikt by nie napisał, dlaczego Pan Burmistrz tego jeszcze nie zrobił.
A tak to jest okazja. Tak w ramach dobrej współpracy.
Dobrej Nocy Panie @ znany z życzeniami, żebyśmy nie zaprzepaścili tej Niepodległości, za którą nasi przodkowie przelewali krew.
Akurat temat jest o Odzyskaniu Niepodległości więc pozwoli Pan, że dołożę 'Przeciwności losu uczą mądrości, powodzenie ją odbiera'
Seneka
Pozostaje zatem pytanie, kiedy, czy i jak ten pomnik zostanie odbudowany?
Sam jestem ciekaw jak ten Pomnik tam będzie stał i czy będzie mu wygodnie?. Bo tak, pomnik ma odbudować Miasto, rondo jest rondem powiatowym i tak sobie myślę może ten pomnik złączy rodzinnie miasto z powiatem i będą stanowili jedno?.
Nie wiem czy dobrze myślę.?.
Jeszcze raz dobrej Panie @ znany nocy.
http://www.youtube.com/watch?v=NTNcxGVgn9I
http://www.youtube.com/watch?v=Dg1CFQsndjc
http://www.youtube.com/watch?v=InCxIYtGPms
Oni walczyli i oddawali życie, a my złożyliśmy ten pomnik gdzieś na placu MZGKiM i nie stać nas na to by go z powrotem przywrócić ku Ich chwale.
Nieprawdaż Panie Radny Mateuszu?
Ludzie, to było święto naszego kraju, naszej Ojczyzny.
Każdy ma prawo święcić je jak chce, na tym polega demokracja.
Jeżeli chcecie poplotkować, to może przy piwie w kilka osób, a nie pod sprawozdaniem z tak pięknej uroczystości.
Wielkie dzięki organizatorom tej uroczystości za ich pracę i trud włożony w jej przygotowanie.
Dobrze,że mamy jeszcze w Polsce ludzi, którzy chcą jeszcze coś robić w Polsce bezinteresownie i nie dla pieniędzy