Kolejni rodzice przeciw zmianom w stołówkach
Limanowa. Rada Rodziców z Zespołu Szkół Samorządowych nr 2 i 4 w Limanowej jest przeciwna wprowadzeniu zmian w funkcjonowaniu stołówek szkolnych.
Tydzień temu w artykule "Co dalej ze stołówkami?" poruszyliśmy temat przejęcia stołówek w przedszkolach i szkołach na terenie miasta przez samych pracowników. Jak twierdził burmistrz pomysł na zmianę sposobu prowadzenia stołówek związany jest z racjonalizacją wydatków z budżetu miasta.
W sobotę opublikowaliśmy listy otwarte rodziców dzieci uczęszczających do Miejskiego Przedszkola nr 1 oraz Zespołu Szkół Samorządowych nr 3 w Limanowej, w których rodzice sprzeciwiali się pomysłowi burmistrza. Z podobnym listem wystąpiła Rada Rodziców z Zespołu Szkół Samorządowych nr 2 (list publikujemy w całości):
"W związku z informacjami na temat planowanych zmian organizacyjnych funkcjonowania stołówek szkolnych Rada Rodziców Zespołu Szkół Samorządowych Nr 2 w Limanowej informuje, że rodzice uczniów naszej szkoły są przeciwni ich wprowadzeniu.
Prowadzenie dożywiania uczniów jest jednym z najważniejszych zadań szkoły, zwłaszcza w naszym środowisku, w którym jest wiele rodzin znajdujących się w ciężkiej sytuacji materialnej. Dotychczasowy sposób organizacji pracy stołówki powoduje, że szkoła może wywiązywać się z tego obowiązku bez nadmiernego obciążenia finansowego rodziców. Informujemy równocześnie, że w ubiegłym roku poniesione zostały nakłady finansowe związane z modernizacją kuchni szkolnej i dostosowaniem jej do obowiązujących przepisów. Posiłki wydawane przez szkołę są dzięki temu przygotowywane we właściwych warunkach, a rodzice dzieci wyrażają zadowolenie z pracy stołówki szkolnej.
Zobacz również:Przejęcie kuchni i stołówki przez pracowników czy też przekazanie organizacji dożywiania podmiotom zewnętrznym będzie skutkowało znacznym wzrostem dotychczasowych cen, może się też odbić na jakości oferowanych posiłków.
Wzrost cen spowoduje spadek chętnych do korzystania z posiłków, co może zakończyć się likwidacją stołówki szkolnej oraz utratą miejsc pracy dla zatrudnionych tam od wielu lat osób. Prosimy aby nie podejmował Pan działań, które mogą przyczynić się do wzrostu i tak już dużego bezrobocia w naszym mieście.
Zdajemy sobie sprawę, że miasto znajduje się w trudnej sytuacji finansowej, wiemy, że szkoły już zostały zobowiązane do dokonania znacznych oszczędności finansowych, jednak pewnych jej działań nie można ograniczać.
Prowadzenie i dofinansowywanie szkół i przedszkoli jest jednym z najważniejszych zadań organu prowadzącego.
Panie Burmistrzu w imieniu rodziców szkoły, bardzo prosimy, aby Pan przeanalizował, czy oszczędności dla budżetu miasta wynikające z planowanych zmian są warte zagrożeń, jakie mogą być z nimi związane. Prosimy również, aby podejmując decyzje brał Pan pod uwagę dobro dzieci naszych szkół."
Teraz (12:51) do naszej redakcji trafił list Rady Rodziców przy ZSS nr 4 w Limanowej:
"Rada Rodziców przy Zespole Szkół Samorządowych nr 4 w Limanowej wraz z rodzicami dzieci uczęszczających do w/w szkoły wyrażają protest i niezadowolenie z powodu planowanego przekształcania lub likwidacji stołówki szkolnej, z której korzysta średnio około 250 uczniów. Obiady są bardzo smaczne i przygotowywane zgodnie z racjonalnym żywieniem. Dla wielu dzieci jest to jedyny ciepły posiłek, gdyż zamieszkujące nasz teren rodziny nie należą do zamożnych. Większość z nich jest bez pracy a chcieliśmy zaznaczyć, iż zobowiązaniem przedwyborczym Pana Burmistrza było zmniejszenie bezrobocia. Planowane przedsięwzięcia doprowadzą do zwiększenia skali bezrobocia. Pomysł przejęcia stołówek przez pracowników naszej kuchni jest niemożliwy, gdyż w sytuacji obecnej obiad kosztuje 3,50 zł jest to wkład do kotła bez kosztów wynagrodzeń pracowników i opłat za media, w sytuacji, gdy doliczymy w/w koszty obiad winien kosztować w granicach 8 - 9 zł, warto zadąć pytanie kto wykupi za tę cenę obiady. Jesteśmy przekonani, że szukanie oszczędności w tej dziedzinie jest nie na miejscu, nie można przedkładać za wszelką cenę ekonomii nad dobro dziecka, rodziny. Rodzice zasięgali informacji w szkołach prowadzonych przez gminy Limanowa, Laskowa, Kamienica itp i upewnili się, że wszystkie stołówki w szkołach prowadzone są przez gminy na tych zasadach co obecnie w szkołach podległych Burmistrzowi Miasta Limanowa i nikt z nich nie wpada na pomysł aby coś zmieniać. Uważają, że jest to koszt konieczny a pieniądze podatników wydawane są w sposób celowy.
Bardzo prosimy o przeanalizowanie raz jeszcze poważnego problemu."
Jak się dowiedzieliśmy na listy otwarte burmistrz przygotowuje odpowiedź.
(Aktualizacja 12:51 17 V 2011)
Może Cię zaciekawić
Znęcanie, narkotyki i nielegalna amunicja. 28-latek z powiatu limanowskiego za kratami
Zastraszanie i znęcanie psychiczne Sprawa ujrzała światło dzienne we wtorek, 18 czerwca, gdy do Komisariatu Policji w Mszanie Dolnej zgłosiła s...
Czytaj więcejJak pielęgnować włosy farbowane? TOP 3 kosmetyki, które musisz mieć!
Szampon do włosów farbowanych – delikatne oczyszczanie w połączeniu z ochroną koloru Podstawą pielęgnacji po koloryzacji powinien by...
Czytaj więcejUtrudnienia na trasie - będzie ruch wahadłowy w związku z budową kolei
Najważniejsze informacje dla kierowców Zamiast gładkiego przejazdu, na kierowców czeka ruch wahadłowy na odcinku o długości około 550 metrów...
Czytaj więcejAlarm bombowy przerwał sesję Rady Gminy
Dziś (25 czerwca) o godzinie 9:00 rozpoczęła się sesja Rady Gminy Niedźwiedź. Obrady zostały jednak przerwane z powodu alarmu bombowego. Wiadom...
Czytaj więcejSport
Zofia Kołodziej nadal na topie. Spore wyróżnienie.
Zgrupowanie odbędzie się w dniach 19–25 lipca w Wałbrzychu. W wydarzeniu organizowanym przez Polski Związek Piłki Nożnej udział wezmą naj...
Czytaj więcejSandecja Nowy Sącz podjęła decyzję w sprawie wychowanka Uranu Łukowica
Z klubem żegnają się Martin Polaček, Kacper Talar oraz Tomasz Nawotka. Ich kotrakty wygasają z końcem czerwca. 22-letni Kacper Talar miał...
Czytaj więcejRozstrzygnięcie barażowe. Poznaliśmy beniaminka V ligi.
W finale Orawa pokonała Ikar Odporyszów 2:1. W przyszłym sezonie wystąpi w V lidze Małopolska-wschód (będzie rywalem m.in. Turbacza Mszana D...
Czytaj więcejZawodniczki Limanovii na testach w Beniaminku Krosno
Wyjazd na testy do jednego z uznanych ośrodków szkolenia piłkarskiego w kraju stanowi kolejne wyróżnienie dla młodych piłkarek związanych z...
Czytaj więcejPozostałe
Uderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
Żar z nieba. Termometry wskażą nawet 32°C Z oficjalnego komunikatu IMGW, opublikowanego w czwartkowy poranek, jasno wynika, że czeka nas pierwsz...
Czytaj więcejZ parkietu do własnego biznesu. 24-letni Bartłomiej Jędral rozwija taneczną społeczność w Limanowej
Studio Purple Hills rozpoczęła działalność w lutym 2025 roku przy ulicy Jana Pawła II 9A w centrum Limanowej. Nazwa nawiązuje do charakterystyc...
Czytaj więcejSąsiedzi organizują pomoc dla pogorzelców. Trwa zbiórka
Jak już informowaliśmy, poprzedniej nocy w miejscowości Dobra wybuchł pożar. Ogień strawił budynek gospodarczy oraz zajął poddasze znajd...
Czytaj więcejNadchodzi fala upałów. Służby apelują o rozwagę i przypominają o zasadach bezpieczeństwa
Prognozowana w najbliższych dniach fala upałów niesie ze sobą nie tylko dyskomfort, ale również zagrożenia dla zdrowia i życia. Wysoka tempera...
Czytaj więcej- Znęcanie, narkotyki i nielegalna amunicja. 28-latek z powiatu limanowskiego za kratami
- Jak pielęgnować włosy farbowane? TOP 3 kosmetyki, które musisz mieć!
- Utrudnienia na trasie - będzie ruch wahadłowy w związku z budową kolei
- Alarm bombowy przerwał sesję Rady Gminy
- Uderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
Komentarze (19)
20 maja, o godzinie 10:00 w sali narad Urzędu Miasta odbędzie się X Sesja Rady Miasta.
Porządek obrad :
1. Otwarcie, stwierdzenie prawomocności.
2. Wystąpienia osób zaproszonych.
3. Pytania radnych do osób zaproszonych.
4. Informacja burmistrza o realizacji zadań w okresie międzysesyjnym.
5. Pytania radnych do informacji o realizacji zadań w okresie międzysesyjnym.
6. Informacja burmistrza o realizacji wniosków komisji i radnych.
7. Informacja przewodniczących komisji rady o opiniach do projektów uchwał objętych porządkiem obrad.
8. Interpelacje i zapytania radnych.
9. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
10. Rozpatrzenie projektu, podjęcie uchwały:
a) w sprawie zmian w budżecie miasta na 2011 r.
b) w sprawie zaciągnięcia pożyczki w WFOŚiGW w Krakowie.
c) w sprawie zatwierdzenia taryfy opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzenie ścieków opracowanej przez MZGKiM Limanowa.
d) w sprawie ustalenia wysokości opłaty za wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych.
e) w sprawie przyjęcia planu nadzoru nad żłobkami, klubami dziecięcymi oraz dziennymi opiekunami.
f) w sprawie ustalenia statutu Żłobka w Limanowej prowadzonego przez Miasto Limanowa.
g) w sprawie ustalenia wysokości opłat za pobyt dziecka w Miejskim Żłobku w Limanowej.
h) w sprawie ustanowienia tytułów i medali Honorowy Obywatel Miasta Limanowa, Za zasługi dla Miasta Limanowa i Przyjaciel Miasta Limanowa.
i) w sprawie likwidacji zakładu budżetowego –MZGKiM w Limanowej w celu przekształcenia w spółkę z o.o pod firmą …………..z siedzibą w Limanowej.
11. Inicjatywy uchwałodawcze.
12. Informacja o pismach kierowanych do Rady Miasta.
13. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
14. Wolne wnioski.
15. Zakończenie obrad.
Trzeba na burmistrza było wybrać Kaszpirowskiego lub Dawida Coperfilda to nie było by problemu. Nawet Salomon by nie pomógł bo jak wiadomo nawet i on z pustego nie naleje. Szanowni limanowianie trudno Was winić o to, że cztery lata temu nie wybraliście tych oszołomów, moherowych beretów lecz oddaliście swój głos na partię miłości. Za pięć miesięcy znów dostaniecie w swoje ręce kartę wyborczą. Zróbcie z niej właściwy użytek by nie było znów jak w tym przysłowiu o Polaku co to przed szkoda i po szkodzie głupi.
Co do meritum, to jeżeli miasto nie ma własnych środków i nie może liczyć na dotacje rządowe to nie pozostaje mu nic innego jak podnieść opłatę za korzystanie ze świadczenia z jednej strony a z drugiej szukać oszczędności w systemie. Oczywiście szukanie oszczędności musi iść w pierwszym rzędzie.
Dlatego należało by się zapoznać jakie oszczędności da zmiana formy działania tych komórek obsługujących te placówki oświatowe w zakresie wyżywienia.
Ja czekam na zapowiadaną odpowiedź burmistrza.
Osoby nie będące uczniami szkoły powinny wg mnie płacić normalne, rynkowe ceny posiłków albo niech sobie jadają w domu bądź w restauracjach.
Jakiś czas temu słyszałem, że nowy proboszcz także zrezygnował z kuchni i teraz pasibrzuchy korzystają z cateringu. Prawda to?
A po nas choć by potop.