Jolanta Pieńkowska o kolędzie w Limanowej
Prezenterka „Dzień Dobry TVN” Jolanta Pieńkowska wspominała na antenie swój pobyt w Limanowej w czasach licealnych. Rozmowa z zaproszonym historykiem kościoła dotyczyła publikowania informacji o darowiznach parafian. Dziennikarka mówiła, że w Limanowej z ambony wyczytywano, kto dał na remont kościoła, a kto takiej ofiary nie złożył.
W środę rano w programie „Dzień Dobry TVN” prowadzący Jolanta Pieńkowska i Robert Kantereit gościli Magdalenę Ogórek, która jest historykiem Kościoła katolickiego. Rozmowa w programie emitowanym „na żywo” dotyczyła głośnego w ostatnich dniach podsumowania tzw. kolędy, czyli wizyty duszpasterskiej w parafii pw. Św. Rocha w Osieku.
Proboszcz tamtejszej parafii sporządził listę zawierającą imiona, nazwiska i adresy osób, oraz kwoty jakie wpłaciły podczas kolędy lub na konto parafii. Na liście znaleźli się także ci, którzy nie wręczyli żadnej ofiary. Wszystkie dane zostały opublikowane w parafialnej gazetce.
Jak tłumaczył w mediach proboszcz parafii, opublikowanie listy było jedynym sposobem rozliczenia parafialnych finansów i jednocześnie pokazaniem, że nie ma nic do ukrycia przed wiernymi. Postępowanie księdza podzieliło mieszkańców miejscowości, a sprawą zainteresowały się ogólnopolskie media i Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.
W dyskusji na antenie dotyczącej jawności darowizn na rzecz kościoła, Jolanta Pieńkowska wspomniała zdarzenie z młodości, które zapadło jej w pamięć - msza św. odprawiana w limanowskiej bazylice.
- A czy to nie jest tak, że jest to taka stara praktyka? - pytała prezenterka swojego gościa. - Wczoraj opowiadałam kolegom o takim przypadku z Limanowej, kiedy byłam na mszy jako licealistka. I wszystko było pięknie, bo były fantastyczne góralskie śpiewy, bardzo dobrze się na tej mszy czułam - wspominała Jolanta Pieńkowska. - I kiedy doszło do ogłoszeń, kościół był odbudowywany czy odnawiany, pamiętam że wtedy, w trakcie tych ogłoszeń, ksiądz proboszcz który pojawił się na ambonie, powiedział że bardzo dziękuje wszystkim parafianom za wsparcie. „Ci dali tyle, ci dali tyle, ci dali tyle…” i nagle słyszę „ale widzę tutaj takich, którzy siedzą w pierwszych rzędach: wy” i tutaj nazwisko, „wy, wy i wy nie daliście nic” - mówiła dziennikarka. - Pamiętam, że byłam w totalnym szoku, jak coś takiego jest w ogóle możliwe. I mam takie wrażenie, to było takie deja vu, gdy usłyszałam o tej historii z Osieka - dodała.
- Rzeczywiście, jeżeli takie sytuacje się zdarzają, to są wysoce niezręczne - skomentowała Magdalena Ogórek.
Materiał z programu „Dzień Dobry TVN”, w którym Jolanta Pieńkowska opowiada o Limanowej, można obejrzeć tutaj http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/ile-placa-parafianie-proboszcz-publikuje-liste,111030.html
(Fot. TVN)
Zobacz również:Może Cię zaciekawić
Znęcanie, narkotyki i nielegalna amunicja. 28-latek z powiatu limanowskiego za kratami
Zastraszanie i znęcanie psychiczne Sprawa ujrzała światło dzienne we wtorek, 18 czerwca. To właśnie wtedy do Komisariatu Policji w Mszanie Do...
Czytaj więcejJak pielęgnować włosy farbowane? TOP 3 kosmetyki, które musisz mieć!
Szampon do włosów farbowanych – delikatne oczyszczanie w połączeniu z ochroną koloru Podstawą pielęgnacji po koloryzacji powinien by...
Czytaj więcejUtrudnienia na trasie - będzie ruch wahadłowy w związku z budową kolei
Najważniejsze informacje dla kierowców Zamiast gładkiego przejazdu, na kierowców czeka ruch wahadłowy na odcinku o długości około 550 metrów...
Czytaj więcejAlarm bombowy przerwał sesję Rady Gminy
Dziś (25 czerwca) o godzinie 9:00 rozpoczęła się sesja Rady Gminy Niedźwiedź. Obrady zostały jednak przerwane z powodu alarmu bombowego. Wiadom...
Czytaj więcejSport
Rozstrzygnięcie barażowe. Poznaliśmy beniaminka V ligi.
W finale Orawa pokonała Ikar Odporyszów 2:1. W przyszłym sezonie wystąpi w V lidze Małopolska-wschód (będzie rywalem m.in. Turbacza Mszana D...
Czytaj więcejZawodniczki Limanovii na testach w Beniaminku Krosno
Wyjazd na testy do jednego z uznanych ośrodków szkolenia piłkarskiego w kraju stanowi kolejne wyróżnienie dla młodych piłkarek związanych z...
Czytaj więcejMłodzi piłkarze limanowskiej akademii z cennym doświadczeniem na międzynarodowym turnieju
Podczas zawodów młodzi piłkarze z Limanowej mieli okazję rywalizować z uznanymi akademiami i klubami z Polski oraz zagranicy. Wśród rywali z...
Czytaj więcejGłosujemy na piłkarskie orły
Plebiscyt od lat należy do najbardziej prestiżowych wyróżnień w regionalnym futbolu. Jego celem jest docenienie zawodników, trenerów i osób zw...
Czytaj więcejPozostałe
Uderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
Żar z nieba. Termometry wskażą nawet 32°C Z oficjalnego komunikatu IMGW, opublikowanego w czwartkowy poranek, jasno wynika, że czeka nas pierwsz...
Czytaj więcejZ parkietu do własnego biznesu. 24-letni Bartłomiej Jędral rozwija taneczną społeczność w Limanowej
Studio Purple Hills rozpoczęła działalność w lutym 2025 roku przy ulicy Jana Pawła II 9A w centrum Limanowej. Nazwa nawiązuje do charakterystyc...
Czytaj więcejSąsiedzi organizują pomoc dla pogorzelców. Trwa zbiórka
Jak już informowaliśmy, poprzedniej nocy w miejscowości Dobra wybuchł pożar. Ogień strawił budynek gospodarczy oraz zajął poddasze znajd...
Czytaj więcejNadchodzi fala upałów. Służby apelują o rozwagę i przypominają o zasadach bezpieczeństwa
Prognozowana w najbliższych dniach fala upałów niesie ze sobą nie tylko dyskomfort, ale również zagrożenia dla zdrowia i życia. Wysoka tempera...
Czytaj więcej- Znęcanie, narkotyki i nielegalna amunicja. 28-latek z powiatu limanowskiego za kratami
- Jak pielęgnować włosy farbowane? TOP 3 kosmetyki, które musisz mieć!
- Utrudnienia na trasie - będzie ruch wahadłowy w związku z budową kolei
- Alarm bombowy przerwał sesję Rady Gminy
- Uderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
Komentarze (57)
A skoro udaje,że tak dobrze pamięta pobyt w Limanowej w tamtych czasach to może podzieli się jeszcze jakimiś wspomnieniami o ile pamięta. No ale czego się nie robi dla kasy , a szczególnie w TVNiku.
Diabeł potrafi mówić ludzkim głosem.:)
Wiekszość osób które pytałem nie pamieta takiego czasu dlatego moja opinia, że Pani Jolancie coś się pomieszało z tą Limanową. Owszem w ościennych parafiach były takie epizody ale w Limanowej raczej nie. Góralskie spiewanie pozostawię bez komentarza, kwestia gustu ;)
Stan wojenny a Pani Pieńkowska w Limanowej ?.
Musiała mieć niezłe układy . Jak opowiadają rodzice na każdy wyjazd trzeba było mieć zgodę.
W Warszawie wszystko co leży od Sącza do Myślenic to Limanowa :)
Ś..k
To się zdarza i niech nikt nie zaprzecza.
A sławne listy osiedlowe. Też nazwisko,kwota...
Aż tak długo, to przecież żaden człowiek nie żyje?:)
Zawsze szukają jakiejś sensacji w tym temacie.
W szczególności szkalują oni Ojca Dyrektora.
Dziwi mnie że Kuba kreujący się na katolika, zamieszcza takie teksty.
A to że księża gromadzą skarby,pomimo iż Papież każde żyć skromnie to Nasi 'DUCHOWNI' mają to gdzieś nie mówiąc o ukrywaniu się przed wymiarem sprawiedliwości bo są 'obywatelami' Watykanu.
'Być może kiedyś, kilakanaście lat temu w Limanowej tak było... Teraz jest zupełnie inaczej, w mieście są trzy samodzielne parafie, z czego główna w Centrum, jest jedną z bogatszych w Diecezji i na pewno takich danych nie publikuje z ambony! Zazwyczaj są to zbiorcze zestawienia wydatków na stronie internetowej parafii lub profilu społecznościowego....'
Tyle w temacie. Amen.
@raj to znaczy, że jesteś stary sklerotyk.
A w Limanowej mieszkasz prawie 50 lat nie czterdzieści. Z prawie na plus:) „ Wredna, kłamliwa małpa' 'Tak to jest jak stara sklerotyczka'
Same komplementy a jakie wychowawcze no, no.
Pani Pieńkowskiej się miejsca pomyliły teraz też jak się jedzie do Warszawy to czy ktoś mieszka w Szczyrzycu w Dobrej w Łukowicy czy Kamienicy wszyscy mówią, że przyjechali z Limanowej.
A niech sobie mówi.
Tyle jest spraw dużo ważniejszych, tutaj w Limanowej i nikt się tym nie przejmuje, nie pyta, nie pisze.
No chyba, że chodzi tutaj o podrywanie autorytetu Kościoła i Księży.
Wypadałoby się jednak jasno określić, nieprawdaż, tym bardziej, że to nie pierwszy raz, niestety.
To takie katolickie i prawie sprawiedliwe że mnie katolikowi jest wstyd.
Ale nie ma co taką Pieńkowską się przejmować, gorzej jest jak miejscowi potrafią kłamać w żywe oczy, tak jak ostatnio @ raj, że zadłużenia miasta w tej kadencji wzrosło trzykrotnie, a prawdą jest, iż jest prawie na tym samym
poziomie /różnica ok. 2%/.
Natomiast na tym linku strona się nie otwiera.
Gdybyś czytał kundelka, to wiedziałbyś jaką ona jest darzona niechęcią.
- spalić niewiastę Pieńkowską na stosie a chwała nasza rozniesie się na wszystkie strony......
Wierzę w każde słowo Pani Pieńkowskiej, tak samo jak Panu Staroście - Jak nie wierzyć wielokrotnie nagradzanym.
Chodziła do Kościoła, czy nadal chodzi?
Katolik to człowiek, który jest praktykującym do końca życia.
Filmik ukazuje jak ujawniono kłamstwa i oszustwa lewaków.
Tego ile kto dał nie powinno się podawać, tak samo jak nie można wytykać z nazwiska tych co nie dali.
Ale będąc w różnych świątyniach ja osobiście tego nie słyszałem.
Księża z okazji kolędy mają żniwa jak rolnik w sierpniu, to prawda.
Ale też muszą się nachodzić i nasłuchać, a i tak nie wszystko zostaje dla nich bo przecież trzeba wysłać dolę dla biskupa siedzącego w pluszowym fotelu przy kominku, z kieliszkiem koniaku w ręku rozmyślającemu o gender.
Codziennie wyciekają dane osobowe. Zwłaszcza firmy telekomunikacyjne sprzedają albo nie potrafią utrzymać w ryzach danych. Jak ostatnio miała miejsce afera o wyciek danych z firmy orange, gościu chciał sprzedać dane po 50gr za sztukę.
A nagonka na kościół jest była i będzie.
Dobrze że polskie media są takie święte :-) he he
A gender – no cóż, jak to nauka. Nie każdemu wchodzi do głowy. A szkoda, bo warto przestudiować losy kobiet i mężczyzn w ujęciu społecznym i socjologicznym. Na przestrzeni czasu i miejsca. Przez prymitywne ludy Amazonii , ludy koczownicze Azji , Bliski i Daleki Wschód aż po kraje Europy. I dowiedzieć się, że były czasy (lata 60-te) kiedy Polska stała w tym rankingu swobód obyczajowych kobiet wyżej niż np. Szwajcaria (kobiety najpóźniej tam zyskały prawa wyborcze). I jak wpływa na losy społeczne kobiet ( bo to one są „depresjonowane” przez rządzących mężczyzn), miejsce, klimat, wiara i czas. I jak to było z rolą (społeczną) kobiet za Sumerów, a jak jest dziś. Nie chodzi mi o prawa biologiczne – rola matki i kochanki A o rolę społeczna – żony, córki, matki (w rozumieniu: dla już d o r o s ł y c h synów), tj. czy mogły mieć wpływy doradcze, czy musiała siedzieć cicho. Czy mogła synowi powiedzieć „ zrób tak i tak”, czy groziła jej za to kara śmierci. Czy miała realny wpływ na władzę w państwie , albo chociaż w domu, czy miała tylko siedzieć cicho w kuchni. Czy i kiedy żona mogła rządzić majątkiem domowym , czy musiała być posłuszna mężowi , jak niewolnik. Kiedy i dlaczego zyskała kobieta prawo głosu i od kiedy mogła stanowić, chociażby, o losach majątku rodzinnego. Jak to wyglądało w Europie, jak w Afryce, a jak w Azji?
Odpowiedzi na te pytania , natury socjologiczno-prawnej, udziela gender. I czy musi tak być, że facet jest zawsze mądrzejszy od kobiety. Ile wojen wybuchło z w o l i kobiet (ich decyzji), a ile z woli mężczyzn np. o kobiety. Czy każda wiara nakłada kaganiec na kobiety (jak np. radykalny islam)?
I czy jest sens straszeniem gender? Albo równouprawnieniem płci? Nikt nie zastąpi, żadna nauka , mężczyzny jako samca i kobiet jako samicy, w ich biologicznej roli. Ale opiekę nad dzieckiem może już sprawować mężczyzna samodzielnie. Znane jest pojęcie, ze ojciec „matkuje” dziecku, tj. karmi, przewija , usypia dziecko itd. I może to robić dużo wcześniej niż kiedyś. Nawet może karmić mlekiem matki, o ile – oczywiście- matka, napełni swym mlekiem buteleczki i zostawi je w lodówce. Co kiedyś było niemożliwe, dziś może być urzeczywistnione. Bada to gender. I nie ma ani słowa w tej nauce o zmianie biologicznych ról płci, bo tym zajmuje się nauka pt. sex, jak już. Więc po co straszyć wszystkich genderyzmem???
Chyba jedynie pracę do 67-go roku życia?