I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza
Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego wprowadza I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza i ostrzega o ryzyku przekroczenia poziomu dopuszczalnego dla stężenia 24-godzinnego pyłu PM10 oraz związanego z nim podwyższonego stężenia pyłu PM2,5 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu.
Działania ochronne:
Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:
- ograniczyć długotrwałe przebywanie na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń,
- unikać wietrzenia pomieszczeń w trakcie wysokich poziomów zanieczyszczenia,
- ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu lub czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń,
- osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy,
Działania operacyjne:
Zobacz również:
Apeluje się do mieszkańców obszaru o:
- do osób spalających węgiel lub drewno o tymczasowe zastosowanie innego dostępnego źródła ciepła np.: elektrycznego lub gazowego, a jeżeli nie jest to możliwe, zastosowanie lepszego jakościowo paliwa (węgla o zawartości popiołu poniżej 15% oraz kaloryczności co najmniej 21 MJ/kg lub drewna o wilgotności poniżej 15%).
- zaprzestanie palenia w kominkach, jeżeli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania.
- podróżowanie komunikacją zbiorową lub korzystanie z wspólnych dojazdów zamiast indywidualnych podróży samochodem, a na krótkich odcinkach przemieszczanie się pieszo lub rowerem,
- ograniczenie rozpalania ognisk i używania dmuchaw do liści.
Władze gmin powinny podjąć kontrole w zakresie przestrzegania zakazu spalania odpadów oraz zakazu spalania pozostałości roślinnych na powierzchni ziemi.
W przypadku temperatury powietrza powyżej 5°C, Policja oraz Inspekcja Transportu Drogowego powinny prowadzić kontrole jakości spalin w ruchu ulicznym.
***
Jak wynika z obserwacji czujników pomiarowych najgorsza sytuacja będzie występowała od godzin popołudniowych do północy. Obecnie w Limanowej poziom pyłu PM2.5 wynosi 168% normy, w Laskowej 260%, Tymbarku 272%. Na bieżąco jakość powietrza w regionie można sprawdzać tutaj https://limanowa.in/powietrze-limanowa.html
Może Cię zaciekawić
Chirurg plastyczna: oparzenie słoneczne może zapoczątkować czerniaka
Lekarka podkreśliła, że wraz z nadejściem letnich upałów drastycznie rośnie ryzyko oparzeń. Jak zaznaczyła, kluczowa w profilaktyce jest świ...
Czytaj więcejUpały w Polsce i innych krajach Europy; władze apelują o ostrożność
W sobotę termometry wskażą maksymalnie 38 st. C na krańcach zachodnich kraju, na północy od 31 st. C, około 35 st. C w centrum. Najchłodniej z...
Czytaj więcejOgromny pożar hali został opanowany (WIDEO)
Dzisiaj (27 czerwca) po godzinie 16:00 na ul. Orkana w Mszanie Dolnej wybuchł pożar budynku - hali magazynowo-produkcyjnej, w której działalność...
Czytaj więcejOgromny pożar w Mszanie Dolnej
informacja będzie aktualizowana. ...
Czytaj więcejSport
Metal rezygnuje z rozgrywek. Szansa dla Sokoła Słopnice
Metal Tarnów spadł z IV ligi, jednak nie zamierza przystąpić w kolejnym sezonie do rozgrywek niższej ligi. Słopniczanie jednocześnie zwol...
Czytaj więcejZ Legią Warszawa a obozie przygotowawczym
Dla 20-letniego zawodnika to kolejny ważny etap w jego rozwoju. Pomocnik pochodzący z Tymbarku od dawna znajduje się w kadrze pierwszego zespoł...
Czytaj więcejNiedźwiedź w drodze do okręgówki
W pierwszym spotkaniu rozegranym w Zaskalu gospodarze zwyciężyli 3:2, jednak jednobramkowa strata pozostawia drużynie z Niedźwiedzia realne sza...
Czytaj więcejLadies Mexicano w Padel Arena !!!
Choć na co dzień korty Padel Areny w Limanowej wypełniają zarówno panowie, jak i panie, tym razem należały wyłącznie do kobiet. W klubie o...
Czytaj więcejPozostałe
Ogromny pożar w Mszanie Dolnej
informacja będzie aktualizowana. ...
Czytaj więcejRok od tragedii w Starej Wsi. Przebieg zbrodni, kulisy obławy i śledztwo ws. Tadeusza Dudy
Kulisy zbrodni Do tragicznych wydarzeń doszło w piątek 27 czerwca 2025 roku przed południem na terenie przysiółka Zakopane w Starej ...
Czytaj więcejLimanowscy policjanci wygrali turniej „Patrol Roku”
W czwartek (25 czerwca) Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przeprowadził eliminacje wojewódzkie dla policjantów pełniący...
Czytaj więcejDyrekcja szpitala z Łodzi podpatruje limanowskie rozwiązania
Dwa tygodnie temu w Szpitalu Powiatowym w Limanowej miała miejsce wizyta studyjna przedstawicieli szpitala z województwa łódzkiego. W jej skład w...
Czytaj więcej
Komentarze (6)
PM 10 - to 327 (min. 9) tak dla jasności.
O3 - to 31 (min. 3) tak dla jasności.
NO2- to 41 (min. 8) tak dla jasności.
a także :
Temperatura - to 12 st. (min. 4 st.) dla jasności redakcji.
Komedia to czy obowiązek wobec sponsora ?.
Tu wypowiedz ministra Szyszko: https://www.youtube.com/watch?v=CjDETACkSEM
Niby to nic, mozna pomyslec. Mozna, ale mozna rowniez zaglebic sie w temat i dowiedziec co w tych smugach jest : 'Ten rozsypywany pył, tak jak to podają badacze zagraniczni, to między innymi: kadm, aluminium, bar, stront, bifenole, itd. Są to wysoce toksyczne pierwiastki, najczęściej neurotoksyny.'
Monsanto produkuje rosliny odporne na np. aluminium (przypadek?)
Ciezko popatrzec w niebo, a latwo sluchac propagandy telewizji. Wlaczmy myslenie pozdrawiam.
No co ? tania utylizacja, nie?
Polak wszystko zniesie, nie? Do czasu, bo już zbierająwyniki pomiarow dane środowiskowe, zanieczyszczeń powietrza, gleby, wód, ryby martwe pływają, zwierzeta ,padają- weterynarze najlepiej o tym wiedzą, ludzie chorują masowo na nowotwory. itp, itd.
No ale co tam Szyszko wiedział, sam walczyl o to jak był w opozycji, a teraz demencja starcza ich chyba ogarnęła.
Proponuję poczyać o tzw. elekrosmogu, też ciekawy temat ....
Ładny 'smog.'.......... ponoć wskutek działaności człowieka , niech lepiej to zawężą do lotników i ich 'pracodawców'..........
Oczywiście, zgadzam się. Najłatwiej jest powiedzieć o chorobach cywilizacji, i ciągle dziwić się dlaczego poprzednie pokolenia potrafiły żyć w zdrowiu do kilkudziesięciu lat. Trzeba się zastanowić dlaczego, skąd tyle nowotworów, cukrzyc, zawalow. Przez smog?
Zaczynamy od PRZYMUSU szczepień i nieprawdopodobnej ilości toksyn w stosunku do masy ciała (już na początku życia)-później skąd tyle autystykow, plaga. Następnie 'wspaniałe' żywienie dzieci zdrowe soczki, jogurciki itd ze sklepów (po około 10 łyżeczek cukru w ok 300 ml, hmmm skąd później cukrzyca - a no tak choroba cywilizacyjna nie mamy na to wpływu).Później w szkole, fluoryzacja, szczytna idea, a to że fluor jest neurotoksyna i odpadem z produkcji aluminium? W sumie świetnie sprawdzał się w przeszłości (trutka na szczury, testy na więźniach w obozach, a teraz panaceum na zeby dzieci - cudo...)
Później z góry tony odpadów aluminium i innych neurotoksyn. I to Wszystko ma wpływ na nasze zdrowie, albo raczej na jego brak.
Polecam obejrzeć dr Jaskowskiego, dr Czerniaka, pana Ziębe. A TV wyłączyć, pozdrawiam.