Dla ministerstwa sprawa przejęcia szkoły jest bezprzedmiotowa, bo wcześniej przekazano ją stowarzyszeniu
Przejęcie przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi miało być ostatnią szansą szkoły w Szczyrzycu. Starosta Jan Puchała przekonywał, że placówka zostanie optymalnie doposażona, a uczyć się będzie w niej młodzież całego regionu. Radni podjęli więc intencyjną uchwałę. Tymczasem dla resortu sprawa jest bezprzedmiotowa, bo szkołę wraz z budynkiem i wyposażeniem przejęło stowarzyszenie. Dlatego ministerstwo nie widzi podstaw do zawarcia porozumienia z powiatem.
We wrześniu Rada Powiatu Limanowskiego podjęła intencyjną uchwałę w sprawie przekazania placówki w Szczyrzyca do prowadzenia Ministerstwu Rolnictwa. Rozmowy z resortem podjęto dwa miesiące wcześniej – władze samorządu spotkały się z ministrem rolnictwa, rozmawiając z nim o szkole rolniczej w Szczyrzycu, a efektem spotkania była wizyta przedstawicieli resortu, która miała miejsce w sierpniu, mająca na celu opracowanie opinii na temat placówki.
Starosta Jan Puchała przekonywał radnych, że resort mógłby pozyskać pod funkcjonowanie szkoły od 10 do 15 hektarów gruntu w gminie Jodłownik. Na wyposażenie placówki miałyby się składać kombajny zbożowe, kombajny do porzeczek, ciągniki rolnicze i inny sprzęt. - Jeżeli dojdzie do przejęcia szkoły przez ministerstwo, zostanie ona doposażona optymalnie - zapowiadał Jan Puchała. Jego zdaniem, jest to jedyna szansa dla Szczyrzyca. - Dlaczego? Bo ministerstwo tworzy szkoły ponadregionalne - przekonywał starosta, mówiąc że mogliby uczyć się w niej młodzi ludzie z okolicznych powiatów. Ponadto, ze słów starosty wynikało że otwarcie szkoły prowadzonej przez ministerstwo może nastąpić najwcześniej w 2020 roku. - Jesteśmy na etapie rozmów, wiele wskazuje na to że jest szansa na uruchomienie szkoły przez ministerstwo - powiedział Jan Puchała.
W nawiązaniu do słów starosty, zwróciliśmy się z pytaniami do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Chcieliśmy się dowiedzieć, czy resort podjął już decyzję w sprawie ewentualnego przejęcia prowadzenia od Powiatu Limanowskiego szkoły rolniczej w miejscowości Szczyrzyc.
Zobacz również:- Przedstawiona przez Powiat Limanowski propozycja przekazania prowadzenia tej szkoły, była przedmiotem analizy i oceny ze strony MRiRW, zarówno pod względem obecnej struktury organizacyjnej szkoły, zakresu kształcenia, stanu posiadania bazy dydaktycznej do kształcenia zawodowego, jak również w kontekście możliwości perspektywicznego rozwoju tej placówki – potwierdza Małgorzata Książyk, dyrektor biura prasowego resortu.
Jak się okazuje, dla ministerstwa sprawa przejęcia szkoły jest bezprzedmiotowa. - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozważając przejęcie szkoły rolniczej w Szczyrzycu ustalił, że obecnie kształcenie w tej szkole, która dotychczas była podporządkowana Powiatowi Limanowskiemu, z dniem 01.09.2018 r. jest realizowane przez Szczyrzyckie Stowarzyszenie Pomocy Zespołowi Szkół w Szczyrzycu. Również mienie szkolne wraz z wyposażeniem zostało oddane w bezpłatne użyczenie na rzecz tego Stowarzyszenia i służy ono realizacji jego celów statutowych. Wobec powyższego nie ma podstaw do zawarcia stosownego porozumienia z Powiatem Limanowskim, co powoduje, że sprawa przekazania szkoły rolniczej w Szczyrzycu w gestię MRiRW aktualnie stała się bezprzedmiotowa - czytamy w odpowiedzi.
Może Cię zaciekawić
Znane oferty na parki kieszonkowe
Na początku czerwca magistrat opublikował informację z otwarcia ofert w postępowaniu przetargowym na realizację zadania pod nazwą „Budowa park...
Czytaj więcejPonad 1 mln zł z rezerwy na drogę w gminie
W poniedziałek (22 czerwca) w Delegaturze Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Nowym Sączu podpisano kolejne umowy na dofinansowanie zadań drogo...
Czytaj więcejWeekend pełen atrakcji w parku - otwarcie basenu
W sobotę (27 czerwca) w Parku Miejskim w Limanowej zostanie zorganizowany Małopolski Dzień Dziecka. Wydarzenie, które rozpocznie się o godzinie 1...
Czytaj więcejKasa z Lasów Państwowych na drogę w gminie
Gmina Mszana Dolna pozyskała 2 mln zł dofinansowania ze środków Lasów Państwowych. Przyznane wsparcie zostanie w całości przeznaczone na budow...
Czytaj więcejSport
Zofia Kołodziej nadal na topie. Spore wyróżnienie.
Zgrupowanie odbędzie się w dniach 19–25 lipca w Wałbrzychu. W wydarzeniu organizowanym przez Polski Związek Piłki Nożnej udział wezmą naj...
Czytaj więcejSandecja Nowy Sącz podjęła decyzję w sprawie wychowanka Uranu Łukowica
Z klubem żegnają się Martin Polaček, Kacper Talar oraz Tomasz Nawotka. Ich kotrakty wygasają z końcem czerwca. 22-letni Kacper Talar miał...
Czytaj więcejRozstrzygnięcie barażowe. Poznaliśmy beniaminka V ligi.
W finale Orawa pokonała Ikar Odporyszów 2:1. W przyszłym sezonie wystąpi w V lidze Małopolska-wschód (będzie rywalem m.in. Turbacza Mszana D...
Czytaj więcejZawodniczki Limanovii na testach w Beniaminku Krosno
Wyjazd na testy do jednego z uznanych ośrodków szkolenia piłkarskiego w kraju stanowi kolejne wyróżnienie dla młodych piłkarek związanych z...
Czytaj więcejPozostałe
Utrudnienia na trasie - będzie ruch wahadłowy w związku z budową kolei
Najważniejsze informacje dla kierowców Zamiast gładkiego przejazdu, na kierowców czeka ruch wahadłowy na odcinku o długości około 550 metrów...
Czytaj więcejAlarm bombowy przerwał sesję Rady Gminy
Dziś (25 czerwca) o godzinie 9:00 rozpoczęła się sesja Rady Gminy Niedźwiedź. Obrady zostały jednak przerwane z powodu alarmu bombowego. Wiadom...
Czytaj więcejUderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
Żar z nieba. Termometry wskażą nawet 32°C Z oficjalnego komunikatu IMGW, opublikowanego w czwartkowy poranek, jasno wynika, że czeka nas pierwsz...
Czytaj więcejZ parkietu do własnego biznesu. 24-letni Bartłomiej Jędral rozwija taneczną społeczność w Limanowej
Studio Purple Hills rozpoczęła działalność w lutym 2025 roku przy ulicy Jana Pawła II 9A w centrum Limanowej. Nazwa nawiązuje do charakterystyc...
Czytaj więcej
Komentarze (28)
Jesteśmy pewni ,że 15 radnych z listy PIS oraz inni radni wspierający te konieczne zmiany,szybko" uporządkują podwórko powiatowe"
Może w różowych portkach byłoby łatwiej wytłumaczyć w MRiRW. :)))
"Jak się okazuje, dla ministerstwa sprawa przejęcia szkoły jest bezprzedmiotowa. - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozważając przejęcie szkoły rolniczej w Szczyrzycu ustalił, że obecnie kształcenie w tej szkole, która dotychczas była podporządkowana Powiatowi Limanowskiemu, z dniem 01.09.2018 r. jest realizowane przez Szczyrzyckie Stowarzyszenie Pomocy Zespołowi Szkół w Szczyrzycu."
Więc czy to Stowarzyszenie zablokowało powstanie SZKOŁY ROLNICZEJ na WYSOKIM POZIOMIE ??? Któż takie decyzje podjął by to wszystko przekazać STOWARZYSZENIU ??? Dodatkowo jest BARDZO ciekawa INFORMACJA :
". Również mienie szkolne wraz z wyposażeniem zostało oddane w bezpłatne użyczenie na rzecz tego Stowarzyszenia i służy ono realizacji jego celów statutowych."
BEZPŁATNE UŻYCZENIE ??? Czy to jakiś śmieszny żart ??? Któż jest PREZESEM tego Stowarzyszenia ??? Czy uwłaszczanie się na PUBLICZNYM MIENIU nadal trwa ??? Któż narobił tego całego bałaganu ???
Tak ogromna praca poszla na marne? Pisałam Wam, aby zrozumieć problem lokalny należy patrzeć szerzej w ramach polityki krajowej, europejskiej, światowej. !!
Mamy taką sytuację: nagminnie zadłuża się GMINY w Polsce, nie stosuje się do wytycznych o dopuszczalnym zadłużaniu gmin wg. wskazań RIO, rządy III RP nie stworzyły skutecznego, prawnego narzedzia do ochrony gmin przed zadłużaniem, nie mówi Wam to nic?
Po co taką politykę prwadzą, dlaczego sitwy broniące naszego wójta? Dlaczego rządy III RP zadłużają Polskę w nieskończoność? Kto ponosi odpowiedzialność za taki stan rzeczy? W czyim ionteresie jest prowadzone zadłużanie Polski?
Kto na tym skorzysta? Kiedyś pisałam Wam o tym wielkokrotnie zresztą, mój ostatni komentarz w tym temacie nie potrafiłam tutaj odnaleźć, ale Wam go w skrócie przedstawię.
W czasie rządów SLD, PSL zarejestrowano Polskę na giełdzie papierów wartościowych w Nowym Jorku , praktycznie wtedy Nas sprzedano na poczet długu Polski, praktycznie każde rządy pogłębiały ten dług, NIKT nie wydobywał ogromnych złóż naturalnych w Polsce, a już Hitler wiedział, że je posiadamy, robili tutaj podczas okupacji badania.
Gierek też je zrobił i od tego czasu mamy mapy geologiczne, które to w 2006 r. zdradziecko oddano za frico ambasadzie brytyjskiej. !!!!!( rządy PIS'u)
Był to akt zdrady w stosunku do Polski i Polaków.
Teraz SEDNO SPRAWY: obecny rząd pozwolił na WYKUP polskich PAPIERóW DŁUŻNYCH do kwoty 4 000 000 000 amerykańskich dolarów. !!!
Co to oznacza w praktyce? Oznacza to, że można te zadłużone gminy w Polsce przejmować kawalek po kawałku te obszary , to jest JAWNY ROZBIÓR POLSKI. !!!
Pisałam Wam tutaj wielkokrotnie czym grozi zadłużenia naszej gminy, nieprawdaż? Pisali także inni komentujący.
Pewien "genialny geniusz" tutaj znajdował usprawiedliwienia dla takiej polityki wójta oraz jego świty, klakierów.
Tutaj macie l;ink do oficjalnej amerykańskiej strony , po otwarciu tego linku, kliknijcie w górnym , prawym rogu na słowo "translate" ( tłumacz) , wtedy wszystko tam znajdziecie napisane po polsku.
https://www.sec.gov/Archives/edgar/data/79312/000095012718000040/a18-21_sb-a.htm
Zobaczcie w opis linku po liczbie 21 napisane jest "SB", , WIEM, WIEM TO JEST tylko TEORIA SPISKOWA, ZAWSZE MI TO PISZECIE. ;-))
Zanim to nastąpi wydaje się pewna grupa lokalnej SITWY położy swoje rączki na mieniu PUBLICZNYM za DARMO. !!!
OBUDZCIE SIĘ. !!!
Należy przeprowadzić AUDIT w powiecie , najlepiej od jakiejś niezależnej firmy, i rozliczyć poprzednie-obecne wladze za takie działania.
Do pracy kochani radni.
Wklejam raz jeszcze poprzedni link z polskim tłumaczeniem:
https://www.sec.gov/Archives/edgar/data/79312/000095012718000040/a18-21_sb-a.htm
" 5200 komentarzy w 32 miesięce mojej działalności komentatorskiej tutaj kosztem mojego wolnego czasu, za friko.( ZA DARMO)"
z całym szacunkiem ale jest mały kłopot, nikt już tego co piszesz nawet nie czyta, bo się nie nadaje do czytania, zejdź na ziemię wróć do realu wtedy napisz, poczytamy :)
Zauważyłam w tej gminie pewienien problem, to jest BRAK AKCEPTACJI dfla ludzi, którzy przyjechali tutaj z innych części Polski, a nawet innych gmin. Nie ma tutaj przyjacielskiej, miłej atmosfery dla ludzi z zewnątrz (poza nieliczną grupą normalnych ludzi) , no może poza chwilami gdy chcieli coś ode mnie.
Przykro mi jest, ale taka jest prawda. Kiedyś pewna ze moich znajomych, której wiele pomagaliśmy powiedziała mi, że jestem " :dziwakiem". Cenię bardzo ludzką szczerość, ale z ciekawości zapytałam jej co ma na myśli z tym dziwakiem?
Ona na to, że nie zna innych takich ludzi, którzy angażują się i pomagają innym za darmo, a na domiar tego przejmują się życiem innych. ;-))
Skoro taka jest w dzisiejszych czasach definicja dziwactwa , to świat stanął na głowie i wartości ludzkie zdominowane są przez pieniądź?
Przyznam szczerze, iż często przeraża mnie egoizm i wrogie nastawienie do innych Polaków, przeraża mnie również fakt , iż niektórzy odrzucili od siebie bratnie dusze , te z zewnątrz tego regionu, a teraz mogą skończyć mając jako wlaściciela MOŚKA, ADOLFA czy też WAŃKĘ, ot taka to ironia losu. !!!
@TSilver Skoro ta szkoła jest Wam niepotrzebna to po co podatnicy placili na jej budowę oraz jej wyposażenie?
Nie może być tak, aby publiczne pieniądze przejęło za darmo jakieś stowarzyszenie.
Czy w Twojej opini jest to normalne?
Pójdzcie do głowy po rozum i głosujcie na NARODOWCÓW, polskich PATRIOTÓW w wyborach do sejmu i senatu w przyszłym roku.
Macie póki co wybór na godne życie dla sibie i przyszłych pokoleń, jak nie to Nas zaleje ISLAMIZACJA Polski, która się powiększa.
https://www.youtube.com/watch?v=rCNAWZGhEXs
Skoro nie lubicie obcych to coś z tym wreszcie zróbcie. !!!
Masz rację , teraz to już jest przyslowiowa musztarda po obiedzie, ale te przejęcie wyposażenia za darmo i budynku jest nieprawidlowe. Nazwijmy to po imieniu: ministerstwo nieźle kręci lody z lokalną sitwą.
W obliczeniu uwzględniono 36 ml Polaków plus 20 ml. Poloni, przy takich zalożeniach TYLKO z tytułu działek per capita daloby przeszło 6 milionów złotych na 1 P
Strzygą i golą Nas jak owieczki.
Tutaj macie szczegóły tej sprawy
"Komisja śledcza ws. zaorania kopalni Krupiński! Czy patriotom uda się ocalić ten skarb narodowy? "
https://www.youtube.com/watch?v=BZkHNccTApc
Zrozumcie proszę, TYLKO prawdziwi PATRIOCI walczą o Nas interes.!!!
Zaufajcie im w wyborach do sejmu i senatu w przyszłym roku, wtedy znikną problemy tej i innych zadłużonych gmin w Polsce.