Burmistrz "nie widzi dobrej współpracy z radnymi"
Limanowa. Podczas ostatniej sesji burmistrz Władysław Bieda negatywnie odniósł się do współpracy z Radą Miasta Limanowa. - Niektórzy z państwa radnych zdają się myśleć, że ja komuś chce zrobić na złość, ale nie ma takiej sytuacji. Teraz sesje wyglądają inaczej, komisje wyglądają inaczej, niż wyglądały kiedyś. Nie widzę dobrej współpracy, mówię uczciwie i otwarcie – usłyszeli radni obecni na sesji oraz mieszkańcy, oglądający obrady za pośrednictwem transmisji.
Z prośbą o szersze wyjaśnienie wspomnianego na sesji "pogorszenia współpracy z radnymi" zwróciliśmy się do Władysława Biedy. Jak powiedział burmistrz, ma wrażenie że radni błędnie odbierają propozycje zmian w funkcjonowaniu miasta – tak, jakby miały służyć jego osobistym interesom, a nie samorządowi.
- Sesje i komisje rzeczywiście wyglądają inaczej, dlatego że różne sprawy, które wydają się rozsądne i przemyślane z punktu widzenia funkcjonowania miasta, jako propozycje zgłaszane radnym, dziwnie nie znajdują zrozumienia. Nie ma rzeczowych argumentów, jest tylko „nie bo nie” - mówi nam Władysław Bieda. - Wszystkie proponowane przeze mnie jako burmistrza rozwiązania, nie mają za zadanie służyć mnie - prywatnie, tylko całemu miastu. A podejście radnych czasem jest takie, jakby to miał być jakiś mój prywatny interes – dodaje.
O komentarz do słów burmistrza o braku dobrej współpracy z radnymi, poprosiliśmy przewodniczącą Rady Miasta Limanowa. Jolanta Juszkiewicz twierdzi z kolei, że jako przewodnicząca „nie ocenia tego aż tak negatywnie”.
Zobacz również:- Tych relacji nie można nazwać złą współpracą tylko dlatego, że na pewne kwestie radni mają inne zdanie, niż pan burmistrz. Wszędzie zdarzają się różne wizje na temat poszczególnych spraw. W innych płaszczyznach staramy wspierać działania burmistrza, za wiele rzeczy Rada Miasta bardzo Go ceni, jest też gotowa i otwarta na dalszą współpracę – mówi Jolanta Juszkiewicz. - Jeżeli chodzi o sprawy oświaty, po prostu nie zgadzam się z panem burmistrzem. Zresztą, o oświacie zawsze rozmawiało nam się trudniej, niż o innych sprawach. Możliwe, że teraz ta współpraca jest trochę trudniejsza, zapewne wynika to właśnie ze sporu dotyczącego spraw oświatowych. Ale nie jest to żaden wymysł radnych - jesteśmy wybierani przez mieszkańców, którzy są także rodzicami uczniów szkół i przedszkoli miejskich i mamy również obowiązek ich reprezentować i dbać o ich interesy i o dobro ich dzieci. Powinniśmy pamiętać ,że inwestycja w edukację jest priorytetowa ,a my ciągle słyszymy o „dokładaniu "do oświaty. Jestem daleka od tego, by walczyć o „interes” nauczycieli, jak to nazywa pan burmistrz, bo zawsze kierowałam się dobrem dziecka. Niestety, te słowa zostały „odwrócone” i wykorzystane przeciwko nam.
Przypomnijmy, że osią sporu między burmistrzem a radnymi są zmiany w funkcjonowaniu miejskiej oświaty. Rada nie popiera nowych rozwiązań w zakresie liczby i liczebności oddziałów (zakłada ona m.in. zwiększenie liczby uczniów w niektórych klasach, a co za tym idzie także ograniczenie wymiaru czasu pracy nauczycieli), a także – podobnie jak rodzice uczniów – zmian organizacyjnych w szkolnych stołówkach, których pracownicy mają zostać przejęci przez Limanowski Dom Kultury (ta zmiana niesie za sobą m.in. podwyżkę cen posiłków, mimo proponowanego przez samorząd tzw. programu osłonowego, zakładającego dopłaty do obiadów dla poszczególnych uczniów, w zależności od dochodu przeliczanego na członka rodziny).
Może Cię zaciekawić
Alarm bombowy w limanowskim sądzie
Dzisiaj (22 czerwca) około godziny 9:00 na ul. Józefa Marka w Limanowej skierowano służby - straż pożarną i policję. Reakcja wynika ze zgłosz...
Czytaj więcejZderzenie na "krajówce" - senior trafił do szpitala
Do zdarzenia doszło w niedzielę (21 czerwca) kilka minut po godzinie 18:00 w miejscowości Raba Niżna w gminie Mszana Dolna. Na drodze kr...
Czytaj więcejNocny pożar - spłonął opuszczony budynek
Do zdarzenia doszło w niedzielę (21 czerwca) około godziny 23:00 w miejscowości Olszówka na terenie gminy Mszana Dolna. Służby ratunkowe zosta...
Czytaj więcejFilmowy mistrz z Suchej Beskidzkiej – 120 lat temu urodził się Billy Wilder
„Zapytani o trzech najważniejszych reżyserów w historii Hollywood historycy filmu amerykańskiego wymieniają: John Ford, William Wyler i Billy W...
Czytaj więcejSport
Mariusz Kutwa szykuje się do gry w Ekstraklasie
Dla 20-letniego środkowego obrońcy to kolejna szansa na walkę o miejsce w pierwszym zespole „Białej Gwiazdy” przed startem nowego sezonu w E...
Czytaj więcejBaraże: sytuacja w ligach regionalnych
Beskid Andrychów w walce o III ligę najpierw pokonał Lewart Lubartów, ale w finale barażów przegrał 0:1 Moravią Morawica. W przyszłym sezni...
Czytaj więcejPoznaliśmy drugi zespół z awansem do Klasy B
Uran już wcześniej zapewnił sobie awans do Klasy A. Grupa barażowa (zaliczone punkty z fazy ligowej): DOBRZANKA DOBRA - URAN ŁUKOWICA 1:1 (0...
Czytaj więcejPorażka, która daje nadzieje
Relacja na podstawie informacji Orkana Niedźwiedź: Początek spotkania był wyrównany. Obie drużyny grały w szybkim tempie i starały się nar...
Czytaj więcejPozostałe
Nadciąga fala upałów do 34 stopni! [PROGNOZA]
Zmiana cyrkulacji powietrza przyniesie bezwzględne, bezchmurne lato. Poniedziałek (22 czerwca): Dzień stoi pod znakiem gęstych chmur burzowy...
Czytaj więcejAlert IMIGW: nawałnice, ściana deszczu i ryzyko podtopień [OSTRZEŻENIE]
Front wciąż nie odpuszcza, co w połączeniu z ukształtowaniem naszego terenu stwarza doskonałe warunki do tworzenia się niebezpiecznych komórek...
Czytaj więcejJest nowy wniosek do PINB. Urząd nadal nalicza kary - już 250 tys. zł
W odpowiedzi na nasze pytania Urząd Miasta Limanowa potwierdził, że złożono nowy wniosek do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Limano...
Czytaj więcejDodatkowe pieniądze na nowy budynek
Zarząd Województwa Małopolskiego podjął decyzję o zwiększeniu dofinansowania o prawie 2,5 mln złotych na projekt „Wsparcie Podstawowej Opiek...
Czytaj więcej
Komentarze (32)
znaki
A w temacie artykułu, czepiasz się dwóch ex nauczycielek, a jaki zawód wykonywał Pan Burmistrz? Brak wiedzy, czy słaba koncentracja?
Jeśli w ciągu 1,5 minuty poprawiłem literówkę, a ty z tego powodu piszesz komentarze i szydzisz, to jesteś kompletnym idiotą. Nie moja wina, że ty swoich ewidentnych byków nie widzisz i się nie poprawiasz. IDIOTA!!!
Nie moja wina, że walisz byki jak ćwok i myślisz, że pisałeś poprawnie, a żeby czepić się tego, to naprawdę trzeba być w desperacji, hehe, desperaciku marny. A potem się dziwisz, że jesteś hejtowany. Żenujące. Ja się nigdy nie czepiłem ciebie o literówkę. Literki gubią nawet w wydawnictwach. Napisz im list przez pół koperty POLONIŚCI. Zazdrościsz, że ktoś ma wiedzę, a ty jesteś głupi. To że jesteś takim młotkiem, który nawet nie wie, jak się pisze Science-fiction, to nie moja wina. Edukuj się.
Rozumiem, że wg ciebie burmistrz walczy również z ex nauczycielem biedą? No brawo, brawo, zrób jeszcze gugu. Taki jesteś opóźniony.
Z jednej strony chwalisz radnych, że nie są ulegli, ale z drugiej strony zarzucasz burmistrzowi, że umie postawić się np. nauczycielom czy Romom. Nie za to go chwaliliśmy?
Oczywiście ty to nazywasz wojenkami, ale to bardzo częsta semantyka. Kiedy nie mamy argumentów na zarzuty drugiej strony, to stwierdzamy, że nas po prostu atakuje.
Dzedajku Burmistrza Biedę, a nie biedę, jak genialny i nieomylny polonista napisał.
@JAN burmistrz ma taka politykę od dawna, walczy z "busiarzami", "dorobkiewiczami z targu", osobami, które zakupiły nowe mieszkania a on im sprezentował "socjal", z dyrektorami szkół też walczy. Przydał by mu się kurs mediacji i mniej buty.
"z taki"
Chyba brakło ci literki. Dlaczego się nie poprawiłeś? Bo nie jesteś inteligentny? Ja przynajmniej widzę, że brakuje mi literki, co oznacz, że nie popełniłem błędu, bo błąd bym popełnił gdybym tak jak ty się nie poprawił. Więc twój komentarz zarówno pod tym kątem, jak i pod kątem Biedy upadł.
Jak się poległo, to najlepiej i jedyna droga to napisać, że ktoś nie zrozumiał czegoś. I wtedy już wiemy, że rozmówca przepadł. Jak widać to ty nie zrozumiałeś mojego stwierdzenia, a raczej zrozumiałeś, ale starałeś się zmanipulować. Liczyłeś, że nie będę w stanie odpowiedzieć, ale się przeliczyłeś. Dlatego skwitowałeś, że nie zrozumiałem. Kiedy próbuje się manipulować czyimiś wypowiedziami, to trzeba liczyć się ze spadnie się z wysokiego konia.
Skoro wcześniej napisałem grosicka i juszkiewicz małą, to jak mogłem biedy napisać wielką? Odpowiedz mi, yntylygyncie?
Widzisz, znowu sam się poprawiłem. Gdybyś ty się umiał poprawić, nie byłoby problemu.
No myślisz ty czasem? I nie jesteś młotkiem? No sam powiedz - nie jesteś? Tylko zastanów się dobrze, bo się znowu skompromitujesz.
I napisz mi, że nie zrozumiałem, jak widać, iż rozumiem bardzo dobrze.
Merytorycznie, ja również pozostanę przy swoim stanowisku. Skoro każda gmina jest odpowiedzialna za zapewnienie warunków właściwej edukacji dla mieszkańców tej gminy to właśnie ta gmina powinna ponosić koszty z tym związane.
Dlaczego do niedawna na terenie Gminy Limanowa nie było żadnego przedszkola gminnego? Dlatego, że przedszkole trzeba było finansować ze środków własnych - dlatego całe lata władze Gminy Limanowa wolały przekonywać mieszkańców, że lepiej jest wysyłać dzieci do przedszkoli w mieście.
Teraz jest podobnie - każda gmina musi dokładać do edukacji KAŻDEGO ucznia. Dokłada teraz i Miasto Limanowa i Gmina Limanowa. Tylko, że Miasto dokłada do dzieci z miasta i z gminy, a Gmina wyłącznie do dzieci z gminy. Gdzie tutaj jest równowaga?? Przecież to zwykła matematyka. Wiadomo, jakie są koszty na jednego ucznia w szkołach miejskich. Więc wystarczy te koszty policzyć, podzielić przez liczbę uczniów, odjąć to co miasto dostaje ze Skarbu Państwa a resztę podzielić na miasto i gminę wg liczby uczniów - czy to rozwiązanie wg Ciebie nie jest sprawiedliwe??
I to jest proste - w końcu np jak ja chcę wodociąg czy drogę to liczę, że wykona ją moja gmina a nie np Miasto Katowice. Dlaczego zatem Gmina Limanowa uważa, że jej zadania (czyli zapewnienie edukacji) ma wykonywać inny samorząd?
Argument, że szkołę w Łososinie budowano wówczas, gdy Miasto i Gmina była jednym samorządem też jest nie do końca OK. .Przecież wówczas ze wspólnego budżetu zbudowano wiele szkól, w tym te, które dzisiaj są położone na terenie gminy, a zatem też można powiedzieć, że mieszkańcy Miasta ze swoich podatków budowali szkoły i drogi w Mordarce, Męcinie, Pisarzowej, Młynnem, Pasierbcu, Starym Rybiu, itd.