Budżet 2014: prawie 25 mln na inwestycje
Limanowa. Jutro podczas sesji Rady Miasta burmistrz Władysław Bieda przedstawi radnym pod głosowanie projekt przyszłorocznego budżetu. My już dzisiaj przedstawiamy jego najważniejsze założenia, oraz planowane przez miasto inwestycje, które mają pochłonąć prawie 25 mln złotych.
Przyszłoroczny budżet planowany jest na kwotę 75 353 138,00 złotych. - Dla porównania: budżet na 2010 rok był na poziomie około 42 mln złotych. Widać więc, że budżet znacznie wzrósł - zauważa Władysław Bieda.
Władze Limanowej zaciągną w przyszłym roku pożyczkę oraz kredyt na łączną kwotę ponad 11,5 mln złotych, jednak zadłużenie miasta wzrośnie o 7 961 862,00 złotych.
- Jeśli chodzi o zadłużenie, to nie możemy być złej myśli, dlatego że na 2014 rok planujemy zaciągnąć pożyczkę w wysokości 5 mln 174 tys. złotych oraz kredyt w wysokości 6 mln 406 tys. złotych. Ale wzrost zadłużenia miasta nie nastąpi o taką kwotę, ponieważ równocześnie spłacamy stare kredyty i pożyczki w kwocie 3 mln 618 tys. złotych. Per saldo to zadłużenie nie wzrośnie o kwotę zaciąganych kredytów i pożyczek - uspokaja Władysław Bieda. - Wskaźnikowo cały czas jesteśmy w bezpiecznym miejscu, czyli na poziomie około 35 procent. Ponadto, musimy też mieć na uwadze, że te pożyczki które planujemy zaciągnąć w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska, będą później podlegać częściowemu umorzeniu - dodaje. - Budżet nie jest więc zagrożony z powodu zaciąganych zobowiązań. Cały czas też pilnujemy, by zachować zdolność kredytową, gdyby pojawiły się nowe programy na dofinansowanie różnego rodzaju inwestycji.
Zobacz również:- Dużą pozycją w przyszłorocznym budżecie będą wydatki inwestycyjne. Będą to głównie kontynuacje tegorocznych inwestycji, ale także nowe zadania - mówi Władysław Bieda.
Wydatki inwestycyjne w 2014 roku pochłoną 24 942 142,00 złotych. - W historii miasta jeszcze nigdy wydatki majątkowe budżetu nie były na takim poziomie - zaważa burmistrz.
Do najważniejszych inwestycji należy m. in. kontynuacja budowy miejskiego placu targowego, której zakończenie jest planowane w przyszłym roku. Miasto Limanowa zamierza także włączyć się w prowadzoną przez Powiat Limanowski modernizację drogi Limanowa - Świdnik. Wkład finansowy limanowskiego samorządu będzie dotyczył budowy chodnika i oświetlenia ulicznego przy fragmencie tej drogi, znajdującej się na terenie miasta - ulicy Żwirki i Wigury.
Przebudowane mają być również dwa miejskie mosty, zlokalizowane przy ulicach Szwedzkiej oraz Grunwaldzkiej w Limanowej. - Chcemy, by nawierzchnia została poszerzona oraz by powstał chodnik o normatywnej szerokości - tłumaczy burmistrz.
Poszerzony ma zostać także teren cmentarza komunalnego, na którym zaczyna brakować miejsc pochówkowych. Wykonano już projekt rozbudowy cmentarza, a miasto wykupiło potrzebne grunty.
W Limanowej w dalszym ciągu będą modernizowane istniejące oraz budowane nowe place zabaw dla najmłodszych mieszkańców. Na ten cel zabezpieczono już środki finansowe w wysokości około 200 tys. złotych. Kontynuowana będzie także budowa dwóch boisk wielofunkcyjnych przy ZSS nr 2 i ZSS nr 3. Jeszcze w tym roku część prac została już przeprowadzona, pozostałe mają zakończyć się w czerwcu.
- Największym zadaniem, które będziemy kontynuować w 2014 roku, będzie uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie miasta. W skład tego zadania wchodzi dokończenie modernizacji oczyszczalni ścieków i rozbudowa kanalizacji w Limanowej. Na ten moment to zadanie ma wartość w przybliżeniu 14 mln 240 tys. złotych - mówi Władysław Bieda.
Inwestycja będzie współfinansowana z programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w około 67 procentach. - Staramy się, aby to zadanie zostało rozszerzone o zadania remontowe w gospodarce ściekowej oraz o zadania związane z wodociągiem. Wtedy wartość całego projektu jeszcze by wzrosła, ale na ten moment nie wiemy, czy nam się to uda - dodaje burmistrz Limanowej.
Ponadto, w Parku Miejskim powstaje nowa muszla koncertowa, jej budowa ma zakończyć się w kwietniu. Sam teren parku ma zostać powiększony.
W 2014 roku rozpocznie się również zagospodarowanie Miejskiej Góry na Centrum Wypoczynku i Sportów Ekstremalnych. - To duże zadanie, o wartości około 5 mln 290 tys. złotych - przypomina burmistrz Bieda.
Projekt budżetu na rok 2014 zostanie przedstawiony Radzie Miasta już jutro, podczas obrad o godz. 10:00. - Oczywiście ten projekt został już wcześniej, przed 15 listopada, przekazany radnym, pracowały nad nim również komisje - mówi burmistrz Limanowej, Władysław Bieda - Ten budżet na pewno będzie służył dalszemu rozwojowi miasta - zapewnia.
Może Cię zaciekawić
Policyjni wodniacy ruszają na małopolskie akweny
W związku ze zbliżającym się sezonem wakacyjnym oraz rosnącą liczbą osób wypoczywających nad wodą, służby przypominają o konieczności za...
Czytaj więcejCiągnik przygniótł 57-latka na stromym zboczu - szczegóły wypadku
Jak już informowaliśmy, do wypadku z udziałem ciągnika rolniczego doszło we wtorek (23 czerwca) kilkanaście minut po godzinie 21:00 w ...
Czytaj więcejNietrzeźwy kierowca autokaru miał zabrać młodzież na wycieczkę
W wtorek (23 czerwca) w godzinach porannych funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Brzesku udali się na miejsce zbió...
Czytaj więcejWahadło i ograniczenia prędkości na drodze powiatowej
Kierowcy podróżujący drogą powiatową DP1632K na odcinku między miejscowościami Zawadka i Podłopień muszą przygotować się na nadchodzące z...
Czytaj więcejSport
Zawodniczki Limanovii na testach w Beniaminku Krosno
Wyjazd na testy do jednego z uznanych ośrodków szkolenia piłkarskiego w kraju stanowi kolejne wyróżnienie dla młodych piłkarek związanych z...
Czytaj więcejMłodzi piłkarze limanowskiej akademii z cennym doświadczeniem na międzynarodowym turnieju
Podczas zawodów młodzi piłkarze z Limanowej mieli okazję rywalizować z uznanymi akademiami i klubami z Polski oraz zagranicy. Wśród rywali z...
Czytaj więcejGłosujemy na piłkarskie orły
Plebiscyt od lat należy do najbardziej prestiżowych wyróżnień w regionalnym futbolu. Jego celem jest docenienie zawodników, trenerów i osób zw...
Czytaj więcejPlan sparingów czwartoligowej Limanovii
Sztab szkoleniowy postawił przede wszystkim na rywalizację z wymagającymi przeciwnikami z wyższych i równorzędnych klas rozgrywkowych. W plani...
Czytaj więcejPozostałe
Zarząd Powiatu bez wotum zaufania - to w praktyce wniosek o jego odwołanie
Dzisiaj (24 czerwca) odbyła się sesja Rady Powiatu Limanowskiego, podczas której podsumowano działania samorządu za 2025 rok. Głosowania nad wot...
Czytaj więcejNocny pożar zabudowań - ewakuowano siedem osób i stado bydła
W środę (24 czerwca) o godzinie 3:16 służby ratunkowe zostały powiadomione o pożarze budynku gospodarczego w miejscowości Dobra. Na miejsce ski...
Czytaj więcejOd dziś wahadło na DW 968 - sprawdź utrudnienia drogowe
Od dziś zmienia się organizacja ruchu na ulicy Władysława Orkana, będącej ciągiem drogi wojewódzkiej nr 968. Pierwsze dwa etapy zaplanowanych ...
Czytaj więcejAbsolutoryjna sesja Rady Powiatu - oglądaj na żywo
Transmisja sesji na żywo od godziny 9:00 Porządek obrad: Otwarcie sesji. Wnioski do porządku obrad. Przyjęcie protokołu z XVI sesji...
Czytaj więcej
Komentarze (19)
Jest cos takiego w naszej polskiej kulturze wladzy ze wladza pierwsze glosuje za czyms czego nie ma a pozniej to poszukuje .
No ale czasy sie zmieniaja moze teraz taka kolej .Pozdrawiam i zycze powodzenia w pozyskiwaniu pieniazkow ktore pozniej przekladaja sie na inwestycje .
Jest to rok wyborczy i należało się spodziewać wzrostu aktywności Miastowych.
Trzeba pamiętać, że te pieniądze na inwestycje, to w zasadniczej części z naszych różnorakich danin, z rosnących podatków, tych miejskich, jak i tych do US, a w drugiej połowie z pożyczek i kredytów.
Szkoda, że tak znacząco rośnie zadłużenia Miasta, bo otwiera się teraz właśnie nowa perspektywa unijna, a ponadto jest szansa na to, że rządy przejmie ekipa Prawa i Sprawiedliwości, to i byłyby ogromne szanse na rzeczywisty skokowy rozwój Miasta.
Mam tutaj na myśli konkretne duże inwestycje.
Szkoda, że sprawę rozbudowy wodociągu potraktowano tak po macoszemu, a to w okresach suszy pierwszoplanowa potrzeba każdego mieszkańca, również nie widziałem żadnych istotnych działań w kierunku poprawy stanu infrastruktury drogowej.
I jeszcze ostatnia rzecz, brakuje mi jakichś wspólnych przedsięwzięć z innymi samorządami, np. z Powiatem, tak jak to miało miejsce za poprzedniej ekipy, bo samo Miasto, to nie jest w stanie podołać wszystkim potrzebom i wyzwaniom.
No ale po trzech latach kompletnego zastoju coś wreszcie się planuje i zobaczymy jak będzie z realizacją, bo należy pamiętać, że od planu do wykonania, to często jeszcze długa i ciernista droga. Jako przykład, to może służyć choćby np. 'targowisko', odbudowa pomnika, park, rynek i co najmniej kilka innych.
1.Czyja to zasluga?
2.Na co zostanie przeznaczone pozostale 50 mln?
3. Dlaczego nie ma w planach budowy mostu w Sowlinach, inwestycja ta jest przeciez niezbedna!!!
4. Gdzie chodnik na Krakowskiej?
5. Na co niby te pozyczki?
6. Gdzie jest/bedzie dostepny pelny plan wydatkow budzetowych? Taki od A-Z. Do zlotowki!
Wam zadłużenie nie rosło, bo zawsze - zamiast coś zrobić, można było sprzedać działkę - np LODOWISKO.
jak się dzieciarnia upominała o skatepark i orliki to się mówiło - nie ma miejsca.
jak ludzie się pytali o wodociągi, kanalizację, drogi - to się im projekty kazało robić za własne pieniądze. Ktoś się z tych projektów rozliczył???
jak się składało wnioski o schetynówki, to tak, żeby ich nie dostać, a o rewitalizację rynku nie wystąpiło się w ogóle, bo nie było na wkład własny, choć działki sprzedawało się bez przerwy.
@znany - powinieneś się zachowywać tak jak komuniści z PZPR za premiera Mazowieckiego. Siedzieli cicho, bo wiedzieli, że to oni za ten burdel do którego nasz kraj poprowadzili za komuny, są odpowiedzialni.
To jest skandal co za nieudolni ludzie rządzą w tej Limanowej.
A po drugie czytając Twoje wpisy stwierdzić należy że wszystko zostało zrobione za Twojej bytności.
No przecież napisz, nie wstydź się, napisz co napiszą o waszej ekipie w kronice Miasta, jak już szczęśliwie nie będziecie mogli opowiadać bajek o zamierzeniach i marzeniach:))
A wg Was miało być tak: w tym roku zrobicie projekt, w przyszłym powiemy wam, że za pięc lat będzie woda, potem się przekopie drogę ale nie da się asfaltu, broń Boże, przecież droga musi się usiedzieć (Grunwaldzka), ewentualnie sypniemy destruktem, żeby kolor był. nic nie będziemy robić, bo przecież będzie obwodnica
Przecie się chłopisko całkiem popłacze. Widzisz chyba, że jak sobie po Biedzie nie popluje to źle się czuje. Taki to już ZNANY przypadek w Limanowej i tyle. Zaraz ci napisze, że orliki to badziewie, skate park to badziewie, Miejska Góra to badziewie itd, itd.
Przecież nic czego nie wymyślił i nie zrobił znany nie może być dobre, a najbardziej niedobre jest to, do czego nie przyłożył swojej ręki Pan Starosta.
I tak niech pozostanie.