Bezrobocie najniższe po 1989 roku
Bezrobocie na Limanowszczyźnie spadło do poziomu najniższego od 1989 r. - według danych GUS, stopa bezrobocia na terenie powiatu limanowskiego na koniec listopada wyniosła 6,6% i w porównaniu do analogicznego okresu roku 2018 jest niższa o 1%.
W maju 2014 roku w porannym paśmie telewizji Polsat News rozmawiano o bezrobociu na Limanowszczyźnie. Temu tematowi poświęcono cztery, trwające po kilka minut wejścia antenowe „na żywo”. W tym czasie telewidzowie w całym kraju mogli poznać opinie Limanowian oraz spostrzeżenia miejscowych władz. Wówczas, stopa bezrobocia w powiecie wynosiła według GUS 18,8%, co plasowało nasz region na drugim miejscu niechlubnej listy w województwie małopolskim. Artykuł można przeczytać TUTAJ.
Od tego czasu sytuacja na lokalnym rynku pracy zmieniła się diametralnie, a wskaźniki każą sądzić, że nie jest to wyłącznie efekt ogólnopolskich trendów. Stopa bezrobocia w powiecie limanowskim na koniec listopada 2019 roku jest co prawda wyższa o 1,5% niż średnia w Polsce, ale ten wynik stawia powiat na piątym miejscu w województwie, tuż za powiatami: dąbrowskim (9,6%), tatrzańskim (8,2%), nowosądeckim (7,6%), olkuskim (6,7%) i na 158. miejscu w kraju.
- Stopa bezrobocia w powiecie od lat utrzymuje się na poziomie wyższym niż średnia ogólnokrajowa, jednak ubiegły rok przyniósł znaczny spadek liczby zarejestrowanych osób bezrobotnych, w stosunku do roku poprzedniego. W dużej mierze przyczynił się do tego znaczący wzrost wpływających do urzędu ofert pracy oraz działań aktywizujących podejmowanych przez urząd pracy na które pozyskano w 2019 r. ponad 16 mln zł z Funduszu Pracy i Europejskiego Funduszu Społecznego z przeznaczeniem na aktywizację bezrobotnych ,wsparcie pracodawców w tworzeniu nowych miejsc pracy oraz szkolenia pracowników w ramach środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego - odpowiada na nasze pytania Powiatowy Urząd Pracy w Limanowej.
W 2019 roku rynek pracy zmienił się z rynku pracodawcy na rynek pracownika. Z danych, którymi dysponuje limanowski urząd pracy, ciągle wzrasta liczba zatrudnianych obcokrajowców - zarejestrowano 1600 oświadczeń o zamiarze zatrudnienia cudzoziemców. Wyraźnie rośnie również presja płacowa ze strony pracowników, którzy coraz częściej decydują się na zmianę pracy.
W rejestrach urzędu na koniec grudnia zarejestrowane były 3844 osoby bezrobotne, z czego 44% to osoby do długotrwale bezrobotne. Ich udział w ogólnej liczbie zarejestrowanych systematycznie spada - w ciągu dwóch lat to spadek o 7,8%.
Mimo wielu dostępnych form aktywizacyjnych skierowanych do młodzieży, nadal w rejestrze urzędu pracy jest wysoki procentowy udziału osób do 30 roku życia (38,3%) w ogólnej strukturze osób bezrobotnych. Powodem tego jest duży napływ osób młodych do rejestru (ponad 51% ogółu).
- Charakterystyczna dla lokalnego rynku pracy jest jego sezonowość, a także dominacja działalności usługowo-handlowej. Niezmiennie najliczniej reprezentowanym zawodem wśród klientów urzędu pracy pozostaje sprzedawca, a jednocześnie najwięcej wpływających ofert pracy skierowanych jest do tej grupy osób. Należy podkreślić, że w powiecie limanowskim występuje przewaga kobiet w liczbie zarejestrowanych osób (59,6%). Zaobserwować można również pozytywne zjawisko wzrostu ofert pracy – ocenia Marek Młynarczyk, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Limanowej.
Może Cię zaciekawić
Znęcanie, narkotyki i nielegalna amunicja. 28-latek z powiatu limanowskiego za kratami
Zastraszanie i znęcanie psychiczne Sprawa ujrzała światło dzienne we wtorek, 18 czerwca. To właśnie wtedy do Komisariatu Policji w Mszanie Do...
Czytaj więcejJak pielęgnować włosy farbowane? TOP 3 kosmetyki, które musisz mieć!
Szampon do włosów farbowanych – delikatne oczyszczanie w połączeniu z ochroną koloru Podstawą pielęgnacji po koloryzacji powinien by...
Czytaj więcejUtrudnienia na trasie - będzie ruch wahadłowy w związku z budową kolei
Najważniejsze informacje dla kierowców Zamiast gładkiego przejazdu, na kierowców czeka ruch wahadłowy na odcinku o długości około 550 metrów...
Czytaj więcejAlarm bombowy przerwał sesję Rady Gminy
Dziś (25 czerwca) o godzinie 9:00 rozpoczęła się sesja Rady Gminy Niedźwiedź. Obrady zostały jednak przerwane z powodu alarmu bombowego. Wiadom...
Czytaj więcejSport
Rozstrzygnięcie barażowe. Poznaliśmy beniaminka V ligi.
W finale Orawa pokonała Ikar Odporyszów 2:1. W przyszłym sezonie wystąpi w V lidze Małopolska-wschód (będzie rywalem m.in. Turbacza Mszana D...
Czytaj więcejZawodniczki Limanovii na testach w Beniaminku Krosno
Wyjazd na testy do jednego z uznanych ośrodków szkolenia piłkarskiego w kraju stanowi kolejne wyróżnienie dla młodych piłkarek związanych z...
Czytaj więcejMłodzi piłkarze limanowskiej akademii z cennym doświadczeniem na międzynarodowym turnieju
Podczas zawodów młodzi piłkarze z Limanowej mieli okazję rywalizować z uznanymi akademiami i klubami z Polski oraz zagranicy. Wśród rywali z...
Czytaj więcejGłosujemy na piłkarskie orły
Plebiscyt od lat należy do najbardziej prestiżowych wyróżnień w regionalnym futbolu. Jego celem jest docenienie zawodników, trenerów i osób zw...
Czytaj więcejPozostałe
Uderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
Żar z nieba. Termometry wskażą nawet 32°C Z oficjalnego komunikatu IMGW, opublikowanego w czwartkowy poranek, jasno wynika, że czeka nas pierwsz...
Czytaj więcejZ parkietu do własnego biznesu. 24-letni Bartłomiej Jędral rozwija taneczną społeczność w Limanowej
Studio Purple Hills rozpoczęła działalność w lutym 2025 roku przy ulicy Jana Pawła II 9A w centrum Limanowej. Nazwa nawiązuje do charakterystyc...
Czytaj więcejSąsiedzi organizują pomoc dla pogorzelców. Trwa zbiórka
Jak już informowaliśmy, poprzedniej nocy w miejscowości Dobra wybuchł pożar. Ogień strawił budynek gospodarczy oraz zajął poddasze znajd...
Czytaj więcejNadchodzi fala upałów. Służby apelują o rozwagę i przypominają o zasadach bezpieczeństwa
Prognozowana w najbliższych dniach fala upałów niesie ze sobą nie tylko dyskomfort, ale również zagrożenia dla zdrowia i życia. Wysoka tempera...
Czytaj więcej- Znęcanie, narkotyki i nielegalna amunicja. 28-latek z powiatu limanowskiego za kratami
- Jak pielęgnować włosy farbowane? TOP 3 kosmetyki, które musisz mieć!
- Utrudnienia na trasie - będzie ruch wahadłowy w związku z budową kolei
- Alarm bombowy przerwał sesję Rady Gminy
- Uderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
Komentarze (26)
Ludzie, zastanówcie się tylko co piszecie.
Kiedyś jeden z lokalnych przedsiębiorców powiedział że ludzie idą tam gdzie lepiej płacą, to też wyjeżdżają za granicy czy w Polskę. Takie czasy że nikt nikomu nie broni.
Właśnie dlatego bezrobocie jest takie niskie.
Zapewne ci mądrzy komentujący pominęli, że przez ostatnie kilka lat brakuje rąk do pracy i wręcz jest brak pracowników...
Po drugie, skoro chcesz danych statystycznych i wchodzić w taką polemikę, to najpierw sam podaje dane, których wymagasz. Mam do nich dostęp tak samo jak i ty, więc zacznij od siebie.
Najczęściej jeśli ktoś wiąże koniec z końcem, to jest to jego wina. Jeśli żyjesz na tym świecie i uważasz inaczej, to zapewne taką osobą jesteś. Piszę co widzę dookoła, wiem jak zmieniło się życie w porównaniu z tym, bo nie żyłem wtedy, więc słucham tego, co mówią starsze pokolenia. Rozumiem, że ty jesteś jakimś urzędnikiem z US, żeby podważać wypowiedzi innych, ale jednak żadnych danych nie podałeś. Ja wyraziłem swoje zdanie, a ty moje zdanie próbujesz podważać swoim faktem. Jeśli nie masz nawet tyle ogarnięcia, żeby wyjść przed dom i zobaczyć, ile aut stoi przed domem sąsiada, to współczuję. Widzę, że ogólnie nie wiesz, co się dzieje - nie masz rozeznania wśród znajomych, jakie mają wykształcenie, jakich zarobków oczekują i gdzie pracują.
Podam ci jeden prosty przykład. Ile osób w klasie w liceum, np. Orkan, o ile otarłeś się o taką szkołę, miało telefon? Czy normalne jest dzisiaj, aby jakiś 7-latek nie posiadał telefonu komórkowego? Otwórz oczy i przestań narzekać i uzależniać swoje życie od całego świata, tylko nie od siebie. Jeśli wiążesz koniec z końcem, to znaczy, iż jesteś życiowym nieudacznikiem. Może najpierw zdobądź wiedzę o świecie, porozmawiaj z kimś mądrzejszym. Kto ci broni być drugim Lewandowski, Gortatem, Religą czy Kotem? Możesz być piłkarzem, koszykarzem, lekarzem, aktorem, pracownikiem Biedronki. Może popytaj w Limanowej, jak zaczynali bracia Koral, bo zaczynali w Limanowej i nikt im nic nie dał. Nie byli resortowymi dziećmi.
Prawda jest taka, że w dzisiejszych czasach pieniądz leży na ulicy, tylko trzeba go podnieść. A jak się nie chce, to potem się narzeka w internetach.
A propos twojego "przykładu": wtedy najtańszy telefon kosztował 2/3 minimalnej krajowej, a najtańszy abonament 1/12. W przeliczeniu: ilu licealistów ma teraz telefon za 1700zł z abonamentem za 200 zł? Wg mnie porównywalnie do tego co wtedy jakiekolwiek
PS. nie podałem żadnego faktu, tylko zapytałem o 2. Ilość dobrobytu i przyczyny spadku bezrobocia. Żeby się dalej nabijać z "polactwa" uzupełnij swoją wypowiedź o te 2 rzeczy, albo okaże się, że nabijałeś się też z siebie.
Jak chcę się wypowiadać o bezrobociu, to biorę artykuł, który ty ignorujesz. Rozumiem, że ty znasz więcej niż twoich 100 sąsiadów, żeby podważać dane państwowe? Jeśli masz problemy ze znalezieniem pracy, to ci współczuję, że jesteś taką niedorajdą.
Jeśli ty chcesz się wypowiadać o bezrobociu i podważać, czyjeś zdanie, to jakie masz do tego powody?
Nie widzę nic złego z naśmiewaniu się z polactwa, bo polactwo samo sobie jest winne. Większość ludzi ma pracę, często zdarzy się, że tę pracę zmieni, więc jeśli ktoś tej pracy nie ma, to sam sobie jest winien. A jeśli mamy artykuł z danymi państwowymi, a ktoś to podważa, bo nie może pracy znaleźć, a raczej nie chce do niej iść, to jest to zwykłe polactwo.
Więc jeśli nie masz nic rzeczowego do napisania, nie posługujesz się żadnym faktami na swoje poparcie, to dlaczego zabierasz mi mój cenny czas? Zamiast pisać w necie, idź do pracy.
Rozumiem, że wg ciebie powinniśmy kupować telefony za 1700 zł i to będzie oznaką dobrobytu. Jak widać nie zrozumiałeś przykładu i go przeinaczyłeś. Więc ci to wytłumaczę może prościej, jak debilowi. Jak można pisać, że jest coraz gorzej, skoro dzisiaj przeciętny człowiek ma samochód, komórę i toaletę, a człowiek 50 lat temu tego nie miał. Ale jest własnie grupa ludzi, która zawsze będzie miała źle i zawsze będzie chciała więcej i do tego jest najbardziej żądna uwagi.
Rozumiem, że dla ciebie każdy powinien być bogaty i kupować sobie nowości, a nie liczy się ogólna poprawa standardu. Zresztą o czym, ty chcesz ze mną dyskutować. Jak widać w ogóle nie masz pojęcia o życiu. Zapewne jesteś bardzo młody i nie masz wiedza, o tym jak było kiedyś.
Żeby zapytać o przyczyny spadku bezrobocia, to może najpierw sam podaj swoją teorię spiskową.
Ty najpierw uzupełnij swoją wypowiedź o sprostowanie tego, co ja napisałem, a ty przeinaczyłeś.
Nie ma to jak podawać przykład, że telefony były kiedyś drogie. Ale teraz nie są i przeciętnego człowieka jesteś na posiadanie dwóch numerów.
Rozumiem, że wg ciebie dookoła są sami bezrobotni i głodni. A prawda jest taka, że przeciętny człowiek w Polsce jest ma pracę i jedzenie. Ci co nie mają tych dwóch rzeczy, sami sobie są winni. Wystarczy zobaczyć, ile mln zł kosi Owsiak i ile mln zł jest na zbiórkach siepomaga. No ale wg ciebie nasze społeczeństwo żyje w ubóstwie.
Jak mogłem nabijać się z siebie, skoro nabijam się z narzekaczy? Myślisz czasami, co piszesz? Twoje zdanie jest sprzeczne samo w sobie. Jak widać śmiałem się z ciebie, z człowieka, który nie myśli.
Nic lepiej.
Dużo piszesz, ale tym lepiej, bo każdy widzi, jaki z Ciebie człowiek.