VI Gminny Konkurs o Świętym Janie Pawle II w ZS nr 1 w Męcinie
Dnia 20 maja br. w Zespole szkół nr 1 w Męcinie odbyło się podsumowanie VI Gminnego Konkursu o św. Janie Pawle II. W uroczystości wręczenia nagród wzięli udział zaproszeni goście: poseł na Sejm RP Wiesław Janczyk, Wójt Gminy Limanowa Władysław Pazdan, Dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół Edyta Król, Kierownik Wydziału Kultury i Promocji Wojciech Korabik, sołtys wsi Męcina Stanisław Smęda, przedstawiciele Rady Rodziców, sojusznicy szkoły oraz uczestnicy konkursu wraz z opiekunami.
Na początku głos zabrała dyrektor szkoły Maria Lupa, która w swym wystąpieniu powitała przybyłych gości oraz przypomniała o szczególnej więzi łączącej Ojca Świętego i młodych ludzi z całego świata. Uroczystość poprowadziła koordynator projektu Renata Długosz, która omówiła cele przedsięwzięcia oraz dokonała jego oceny. W dalszej części uroczystości wyemitowany został reportaż filmowy z wycieczki, w której uczestniczyli uczniowie zgłoszeni do udziału w konkursie wraz ze swymi mentorami.
Po obejrzeniu filmu przyszedł czas na część artystyczną w postaci występu zespołu regionalnego Mali Męcinianie. Jego przedstawiciele w mistrzowskim stylu zaprezentowali pieśni poświęcone świętemu Janowi Pawłowi II, wplatając między partie wokalne utwór poetycki. Następnie przyszła pora rozdania nagród. Koordynator poprosiła o zabranie głosu przewodniczących poszczególnych komisji konkursowych i ogłoszenie wyników. Skierowała także prośbę do zaproszonych gości o wręczenie pamiątkowych dyplomów oraz nagród w postaci albumów książkowych poświęconych św. Janowi Pawłowi II i plecaków.
Zobacz również:Prezentacji wyników w kategorii praca literacka dokonała przewodnicząca komisji konkursowej Zofia Pastuszak. Przedstawiają się one następująco:
w kategorii szkół podstawowych:
I miejsce zajęła Julia Dudzik ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Męcinie
II miejsce zajęła Ewa Kaja ze Szkoły Podstawowej w Nowym Rybiu
III miejsce zajęła Magdalena Mordarska ze Szkoły Podstawowej w Pisarzowej
z kolei w kategorii szkół gimnazjalnych:
I miejsce zajął Patryk Lupa z Publicznego Gimnazjum w Mordarce.
II miejsce zajęła Wiktoria Oleksy z Publicznego Gimnazjum w Męcinie
III miejsce zajął Krzysztof Raczek z Publicznego Gimnazjum w Rupniowie
Następnie głos zabrał ksiądz proboszcz Antoni Piś, przewodniczący komisji konkursu fotograficznego. Wygłosiwszy krótki komentarz na temat prac, przedstawił wyniki. W szkole podstawowej zwyciężyli:
I miejsce- Damian Judka ze Szkoły Podstawowej w Wysokiem
II miejsce- Bartosz Lis ze szkoły Podstawowej w Kaninie
III miejsce- Anna Król ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Starej Wsi.
wśród uczniów gimnazjum wyniki były następujące:
I miejsce- Patryk Lupa z Publicznego Gimnazjum w Mordarce
II miejsce- Izabela Dębska z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Starej Wsi
III miejsce Natalia Gadzina z Publicznego Gimnazjum w Męcinie.
Na zakończenie przyszedł czas, by ogłosić wyniki konkursu plastycznego. Przedstawił je Wiesław Mamak, który poinformował, że w kategorii uczniów szkół podstawowych
za najlepsze zostały uznane prace:
Karolina Puch ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Męcinie - I miejsce
Zuzanna Jasica z Pisarzowej - II miejsce
Małgorzata Sroka z Młynnego - III miejsce
Natomiast zwycięzcami pośród gimnazjalistów okazali się:
I miejsce- Antoni Król z Mordarki
II miejsce- Natalia Gadzina z Męciny
III miejsce- Magdalena Kotara z Pasierbca.
Na zakończenie uroczystości głos zabrali zaproszeni goście, którzy złożyli gratulacje na ręce dyrektor Marii Lupy za innowacyjną i trafną formułę konkursu. Wyrazili także słowa uznania pod adresem uczniów i ich opiekunów, dziękując za zapał, a także zaangażowanie oraz chęć uczestniczenia w projekcie związanym z osobą Papieża Polaka.
Podsumowaniu uroczystości towarzyszyły tęskne nuty pieśni „Góralu czy ci nie żal” i „Barki” w wykonaniu Małych Męcinian, które przywołały wśród zgromadzonych wciąż żywe i oby niezatarte wspomnienia o Janie Pawle II. Organizowany przez Zespół Szkół nr 1 w Męcinie coroczny konkurs poświecony Jej Patronowi cieszy się wśród uczniów Gminy Limanowa dużym powodzeniem. Jego zaletą jest fakt, że formuła konkursu, podczas kolejnych edycji, ulega modyfikacjom.
W tym roku jego uczestnicy, zanim przystąpili do wykonania prac konkursowych w wybranych przez siebie kategoriach, zostali zaproszeni na wycieczkę autokarową. Dyrektor Maria Lupa wespół z koordynatorką konkursu Renatą Długosz zorganizowały pielgrzymkę szlakiem Jana Pawła II. Przebiegała ona od Kalwarii Zebrzydowskiej poprzez Wadowice do Krakowa, a konkretnie Centrum Jana Pawła II. Uczniowie, zgłoszeni do konkursu, wraz z opiekunami mieli okazję zwiedzić i poznać historię miejsc, które były szczególnie drogie Papieżowi Polakowi. W Kalwarii Zebrzydowskiej, pełniący rolę przewodnika, ojciec bernardyn pokazał uczestnikom wnętrze pokoju, w którym wypoczywał Ojciec Święty, pielgrzymując już jako papież, do Matki Bożej. Wyposażenie pomieszczenia i zgromadzone w nim pamiątki związane z osobą św. Jana Pawła II zrobiły na zwiedzających duże wrażenie. Pozostawione pod łóżkiem kapcie i przedmioty codziennego użytku zdawały się sugerować, że honorowy gość opuścił pokój tylko na chwilę. Przewodnik opowiedział także pokrótce historię cudownego obrazu Matki Bożej Pocieszenia, a po krótkiej modlitwie przed Jej wizerunkiem, pokazał i skomentował wykonaną z niezwykłą starannością makietę dróżek kalwaryjskich. Następnie celem podróży były Wadowice - miasto, w którym przyszły papież Karol Wojtyła, spędził dzieciństwo i młodość. Pobyt w nim rozpoczął się od „słodkiej przyjemności”, ponieważ uczestnicy wyjazdu udali się do „Cukierni Mieszczańskiej”, aby delektować się smakiem, sławnych już w całym świecie, papieskich kremówek. Po uczcie dla podniebienia przyszedł czas na ucztę duchową. Pielgrzymi przeszli do kościoła parafialnego, w którym Karol Wojtyła przyjął chrzest i Pierwszą Komunię Świętą. Mając świadomość, jakim szacunkiem Jan Paweł II otaczał ten przybytek, a szczególnie znajdująca się tu chrzcielnicę, osoby biorące udział w wycieczce odmówiły wspólnie modlitwę. Rolę przewodnika po wadowickiej świątyni pełnił tym razem ks. proboszcz Antoni Piś. W czasie oprowadzania zwracał uwagę na symbolikę malowideł naściennych, udzielał informacji na temat kaplic bocznych, szczególnie tych poświęconych Matce Bożej i św. Janowi Pawłowi II. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie domu rodzinnego Papieża Polaka. Muzeum, po gruntownej przebudowie, zachwyciło uczestników konkursu i ich opiekunów. Nowoczesny styl, wykorzystanie multimediów, licznie zgromadzone pamiątki, symboliczna aranżacja wnętrz, kontrastowały z, wkomponowanym w cykl zwiedzania, mieszkaniem państwa Wojtyłów stylizowanym na wystrój wnętrza z przełomu XIX i XX wieku. Układ muzeum został tak zaplanowany, by zwiedzający, oprowadzani przez przewodników, mogli zapoznać się szczegółowo z życiorysem znanego na całym świecie Rodaka. Dopełnieniem pełnego wrażeń dnia była wizyta w Centrum Jana Pawła II w Krakowie. Budowlę, już z zewnątrz prezentującą się okazale, z pewnością można uznać za perełkę architektury współczesnej.
W jej wnętrzu pielgrzymi modlili się przy ołtarzu, w którym umieszczono relikwie św. Jana Pawła II. Uczestnicy wyjazdu mieli możliwość zwiedzenie licznych kaplic bocznych, przy czym na dłużej zatrzymali się w tej, gdzie umieszczono płytę z grobu Ojca Świętego sprowadzoną tu specjalnie z Watykanu. W tym miejscu, oprócz krótkiej modlitwy, odśpiewana została także „Barka”. Podziwem napełnił biorących udział w wycieczce także kościół górny, gdzie w formie kunsztownej mozaiki przedstawiono sceny biblijne.
Podczas trwania pielgrzymki uczestnicy konkursu robili liczne fotografie i sporządzali notatki, aby jak najlepiej przygotować się merytorycznie do wykonania swoich prac. Pielgrzymka upłynęła w miłej i serdecznej atmosferze, a integracji jej uczestników dopełnił wspólny śpiew i modlitwa w czasie podróży autokarem.
Może Cię zaciekawić
Niejednogłośne wotum zaufania
W piątek (19 czerwca) odbyła się sesja Rady Miasta Limanowa, której głównym punktem była debata nad raportem o stanie miasta za 2025 rok. Radni...
Czytaj więcejMilionowe straty i setki interwencji. Sześć lat od powodzi (ZDJĘCIA, WIDEO)
W czerwcu 2020 roku, nocą z soboty na niedzielę (20/21 czerwca) podczas nawałnic woda wystąpiła z koryt potoków i rzek w całym region...
Czytaj więcejOdeszli w ostatnich dniach…
21 czerwca 2026 r. śp. Janina Boczoń, 66 lat (Dobra) Msza święta żałobna zostanie odprawiona w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w D...
Czytaj więcejOtwarcie sezonu na górze Paproć. Znamy program wydarzenia
W niedzielę (28 czerwca) na górze Paproć (645 m n.p.m.) zorganizowane zostanie Otwarcie Sezonu Turystycznego na Ziemi Limanowskiej. Wydarzenie rozp...
Czytaj więcejSport
Mistrz Polski wraca do Słopnic. Udany występ Gravity Revolt na krajowym czempionacie
Największy sukces odniósł Wojtek Ranosz, który zwyciężył w kategorii Elita i zdobył tytuł mistrza Polski 2026. Zawodnik Gravity Revolt ok...
Czytaj więcejKolejne zmiany w Orkanie Szczyrzyc
W spotkaniu uczestniczyli członkowie stowarzyszenia oraz zaproszeni goście, wśród nich zastępca wójta gminy Jodłownik Aneta Sara Pater oraz p...
Czytaj więcejMariusz Kutwa szykuje się do gry w Ekstraklasie
Dla 20-letniego środkowego obrońcy to kolejna szansa na walkę o miejsce w pierwszym zespole „Białej Gwiazdy” przed startem nowego sezonu w E...
Czytaj więcejBaraże: sytuacja w ligach regionalnych
Beskid Andrychów w walce o III ligę najpierw pokonał Lewart Lubartów, ale w finale barażów przegrał 0:1 Moravią Morawica. W przyszłym sezni...
Czytaj więcejPozostałe
Plan Ogólny Gminy Limanowa – ważne informacje dla właścicieli działek i os. z działalnością rolniczą
zgodnie z wymogami ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, w dniu 14 marca 2024 r. Rada Gminy Limanowa podjęła uchwałę o przystąpie...
Czytaj więcejZapraszamy na Otwarcie Sezonu Turystycznego na Ziemi Limanowskiej! – góra Paproć 28 czerwca 2026
Część artystyczna imprezy rozpocznie się od występu Kapeli Górne Łososinioki, następnie planowany jest program animacji, a także konkursy z n...
Czytaj więcejXXIII Patria Cup przeszła do historii
Wzięli w niej udział zawodnicy z wielu ośrodków orientacji w Polsce, a wśród nich oczywiście zawodnicy „Patrii”.Program zawodów zakładał...
Czytaj więcejUroczystość nadania Sztandaru Szkole Podstawowej im. Juliana Tuwima w Kaninie
Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w Kościele Parafialnym celebrowaną przez Proboszcza Ks. Jana Rasia i Ks. Katechetę...
Czytaj więcej
Komentarze (0)