Poniedziałek, 16 grudnia
Albina, Zdzisława, Zdzisław, Alicja, Sebastian

45. "Limanowska Słaza" przeszła do historii - oto laureaci!

02.12.2019 12:27:00 LDK 561

Zakończył się jubileuszowy, 45. Festiwal Folklorystyczny "Limanowska Słaza". 1 grudnia, w niedzielę, w budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Limanowej, odbyło się zakończenie i wręczenie nagród dla laureatów festiwalu. Komisja podkreśliła wysoki i wyrównany poziom występujących i pogratulowała każdemu nie tylko talentu, ale przede wszystkim pasji i zaangażowania w pracę jaką wykonują dla popularyzacji folkloru i ludowych tradycji.

Za nami 4 dni wypełnione muzyką, tańcem i śpiewem. Na scenie zaprezentowało się ponad 800 wykonawców z całego powiatu limanowskiego. Przesłuchania trwały do późnych godzin, a zabawa nie ograniczała się do sceny, ale również tak jak to bywało w przypadku edycji w Limanowskim Domu Kultury, tak i teraz cały budynek szkoły wypełniały muzyka i taniec.

Koncerty poprowadził jak zawsze niezastąpiony Marian Wójtowicz, który od lat z pasją i humorem zapowiada poszczególnych wykonawców.




Tegoroczny Festiwal był wyjątkowy nie tylko ze względu na miejsce jego trwania. Z powodu przebudowy Limanowskiego Domu Kultury, organizatorzy ponownie zorganizowali go w budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Limanowej, gdzie obecnie znajduje się tymczasowa siedziba LDK. Dzięki życzliwości władz szkoły, z jej dyrektorem Albertem Golonką na czele, udało się sprawnie przeprowadzić wszystkie koncerty konkursowe, za co organizatorzy składają podziękowania na ręce dyrekcji i pracowników szkoły.

Przede wszystkim tegoroczna edycja festiwalu była wyjątkowa ze względu na swój jubileuszowy charakter. Z okazji 45. lecia "Słazy" podczas oficjalnego otwarcia organizatorzy uhonorowali osoby i instytucje, które znacznie przyczyniły się do powstania festiwalu i jego trwania na przestrzeni tych lat. Pamiątkowe upominki, wykonane specjalnie na tą okazję w pracowni plastycznej Limanowskiego Domu Kultury, z rąk Burmistrza Miasta Limanowa Władysława Biedy, Przewodniczącej Rady Miasta Limanowa Jolanty Juszkiewicz oraz Dyrektor LDK Magdaleny Szczygieł - Smagi otrzymali:

  • Stanisława Obrzut – wieloletnia Dyrektorka Limanowskiego Domu Kultury, która przez niemal 40 lat kierowała pracami nad organizacją festiwalu,
  • Antoni Malczak – wieloletni Dyrektor MCK „Sokół” w Nowym Sączu, inicjator Seminarium Folklorystycznego działającego przy „Limanowskiej Słazie”,
  • Benedykt Kafel – wybitny etnograf i wielokrotny członek Komisji Artystycznej,
  • Ewa Janik – długoletnia pracownik Limanowskiego Domu Kultury, szczególnie związana z organizacją „Limanowskiej Słazy”,
  • Marian Wójtowicz – niezastąpiony konferansjer festiwalu,
  • Starostwo Powiatowe w Limanowej na ręce Starosty Mieczysława Urygi – instytucja, która od początku trwania wydarzenia wspiera go finansowo.



Podczas oficjalnego otwarcia zabrakło kilku osób, które również organizatorzy pragnęli uhonorować. Wśród nich są pani Aleksandra Szurmiak-Bogucka, która przez 39 lat zasiadała w Komisji Artystycznej festiwalu, przez większość czasu pełniąc funkcję przewodniczącej; pani Michalina Wojtas – znakomita choreograf i wielokrotna członkini Komisji Artystycznej festiwalu, a także pani Małgorzata Kalarus, która jako wicedyrektor MCK „Sokół” w Nowym Sączu wspierała nas merytorycznie i organizacyjnie.

Z okazji 45. lecia „Limanowskiej Słazy” wydany został folder jubileuszowy, który można było nabyć w trakcie koncertów, a które obecnie są do odebrania dla osób zainteresowanych w biurze Limanowskiego Domu Kultury.

Komisja Artystyczna festiwalu po raz pierwszy od wprowadzenia zapisu w regulaminie o utworzeniu nowej nagrody GRAND PRIX w roku 2017, postanowiła przyznać tą nagrodę. Zespołem, który zaprezentował podczas tegorocznegoo festiwalu wyjątkowy poziom okazał się Zespół Regionalny "Kasinianie-Zagórzanie", który oprócz prestiżowego tytułu Grand Prix otrzymał nagrodę pienieżną w
wysokości 3000 zł.




„Limanowskiej Słazie” jak zawsze towarzyszył kiermasz rękodzieła, na którym odwiedzający festiwal mogli zakupić obrazy, rzeźby i inne zdobione ręcznie przedmioty. Atmosferze wydarzenia sprzyjała również dekoracja budynku i sali widowiskowej, która jak zawsze przyciągała wzrok kolorami i dbałością o szczegóły. Za wykonanie jej elementów i całościowe zaprojektowanie odpowiedzialna była plastyk Limanowskiego Domu Kultury Zofia Ślezak. Okolicznościowe upominki, które były jednymi z nagród w festiwalu, przygotowały natomiast wspólnie z Zofią Ślezak seniorki, które pracują pod czujnym okiem pani Stanisławy Oleksy w pracowni robótek ręcznych działającej przy LDK.





Galerie zdjęć z poszczególnych dni festiwalu można obejrzeć tutaj: CZWARTEK, PIĄTEK, SOBOTA, NIEDZIELA


Poniżej przedstawiamy protokół posiedzenia komisji festiwalowej.



PROTOKÓŁ

z posiedzenia Komisji Konsultantów
45. Festiwalu Folklorystycznego „Limanowska Słaza”,
który odbył się w dniach 28 listopada – 1 grudnia 2019 r. w Limanowej



Komisja Konsultantów w składzie:

1. dr Bożena Lewandowska – etnomuzykolog
2. Lidia Czechowska – choreograf
3. Jadwiga Adamczyk – muzyk, folklorysta
4. Benedykt Kafel – etnograf
5. dr Artur Czesak – językoznawca, dialektolog

po obejrzeniu i wnikliwej ocenie 92 punktów programu, w których uczestniczyło 836 osób w tym:

– 19 zespołów regionalnych, w tym 14 dorosłych i 5 dziecięcych,
– 2 grup regionalnych,
– 18 muzyk: 11 dorosłych, 4 młodzieżowych i 3 dziecięcych;
– 11 instrumentalistów: 7 dorosłych, 2 młodzieżowych i 2 dzieci;
– 13 śpiewaków solistów: 7 dorosłych, 1 młodzieżowego, 5 dzieci;
– 14 grup śpiewaczych: 8 dorosłych, 2 młodzieżowych i 4 dziecięcych;
– 11 gawędziarzy: 7 dorosłych, 1 młodzieżowego i 3 dzieci;
– 4 mistrzów z uczniami

postanowiła przyznać następujące miejsca i nagrody za starania o autentyczność, dbałość o gwarę, muzykę, śpiew i taniec:

ZESPOŁY REGIONALNE

Dorośli

Grand Prix konkursu i nagrodę pienieżną w kwocie 3000 zł otrzymuje Zespół Regionalny KASINIANIE-ZAGÓRZANIE z Kasiny Wielkiej.

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne po 1200 zł otrzymują: Zespół Regionalny ŚWARNI ŁOJCE z Sadku-Kostrzy i Zespół Regionalny SPOD KICEK z Mordarki.

Cztery równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne po 800 zł otrzymują zespoły regionalne: DOLINA SŁOMKI ze Stronia, JURKOWIANIE z Jurkowa, SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca i KIJOM WORCI z Pisarzowej.

Sześć równorzędnych III miejsc i nagrody pieniężne po 600 zł otrzymują zespoły regionalne: LIMANOWIANIE z Limanowej, SŁOPNICKI ZBYRCOK ze Słopnic, PRZYSZOWIANIE z Przyszowej, GORCE z Kamienicy,
WILKOWICANIE z Wilkowiska, DOLINA MSZANKI z Mszany Górnej.

Nagrodę specjalną im. Jerzego Obrzuta „Za wierność wobec tradycji” w wysokości 1000 zł i rzeźbę otrzymuje Zespół Regionalny SŁOPNICZANIE ze Słopnic.

Dzieci

I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 900 zł otrzymuje Zespół Regionalny PNIOKI z Sadku-Kostrzy.

II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 600 zł otrzymuje Zespół Regionalny ZASADNIOKI z Zasadnego.

Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 400 zł otrzymują zespoły regionalne: MALI SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca i MALI SŁOPNICZANIE ze Słopnic.

Wyróżnienie otrzymuje Zespół Regionalny MALI WILKOWICANIE z Wilkowiska.

GRUPY REGIONALNE

I miejsce, okolicznościowy upominek i nagrodę pieniężną 600 zł otrzymuje Zespół Ludowy SKRZYDLANIE ze Skrzydlnej.

II miejsce, okolicznościowy upominek i nagrodę pieniężną 400 zł otrzymuje KGW z Łososiny Górnej.

MUZYKI LUDOWE

Dorośli

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne po 450 zł otrzymują muzyki: PNIOKI z Sadku-Kostrzy i JURKOWIANIE z Jurkowa.

Trzy równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne po 300 zł otrzymują muzyki: SŁOPNICKI ZBYRCOK ze Słopnic, DOLINA SŁOMKI ze Stronia i MUZYKA ZE STRZESZYC.

Trzy równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 200 zł otrzymują muzyki: LIMANOWIANIE z Limanowej, WILKOWICANIE z Wilkowiska i MUZYKA RODZINY SMACIARZÓW z Niedźwiedzia.

Trzy wyróżnienia i okolicznościowe upominki otrzymują muzyki: LASKOWIOKI z Laskowej, SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca i SKRZYDLANIE ze Skrzydlnej.

Młodzież

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują muzyki: GORCE z Kamienicy i LIMANOWIANIE z Limanowej.

II miejsce i nagrody rzeczowe otrzymuje muzyka ŁOSTOWIANIE z Łostówki.

III miejsca nie przyznano.

Wyróżnienie i okolicznościowy upominek otrzymuje muzyka OLSZOWIANIE z Olszówki.

Dzieci

I miejsca nie przyznano.

II miejsce i nagrody rzeczowe otrzymuje muzyka DOLINA MSZANKI z Mszany Górnej.

Dwa równorzędne III miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują muzyki: SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca i LIMANOWIANIE z Limanowej.

INSTRUMENTALIŚCI LUDOWI

Dorośli

Trzy równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 200 zł otrzymują Marcin Boczoń z Półrzeczek (heligonka), Tobiasz Krzysztof z Mszany Górnej (skrzypce) i Andrzej Krzysztofiak z Koniny (skrzypce).

Dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 150 zł otrzymują Józef Tokarczyk z Mordarki (heligonka) i Edward Mąka z Limanowej (heligonka).

Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 100 zł otrzymują Aleksandra Śliwa ze Słopnic (skrzypce) i Wojciech Kaleta z Mszany Dolnej (skrzypce).

Młodzież

I miejsca nie przyznano.

II miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje Kacper Dudzik z Kamienicy (fujarka).

III miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje Kamil Sopata z Zasadnego (heligonka)

Dzieci

I miejsca nie przyznano.

II miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje Tomasz Sopata z Zasadnego (fujarka).

Wyróżnienie i okolicznościowy upominek otrzymuje Anna Pietrzak ze Słopnic (skrzypce).

ŚPIEW SOLOWY

Dorośli

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne po 200 zł otrzymują: Anastazja Trzópek z Porąbki i Magdalena Dudek z Makowicy.

Dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne po 150 zł otrzymują: Artur Cudek ze Skrzydlnej i Maria Zaręba ze Zbludzy.

Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 100 zł otrzymują: Mariola Lorek z Przyszowej i Joanna Adamczyk ze Stronia.

Wyróżnienie i okolicznościowy upominek otrzymuje Stanisława Oleksy z Męciny.

Młodzież

I miejsca nie przyznano.

II miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje Kacper Kierzek z Sadku.

Dzieci

I miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje Edyta Szumańska z Szyku.

Dwa równorzędne II miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują: Karolina Augustyn z Zasadnego i Tomasz Szczepaniak z Kamienicy.

Dwa równorzędne III miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują: Aleksandra Piwowarczyk z Wilkowiska i Kacper Sewiło z Szyku.

GRUPY ŚPIEWACZE

Dorośli

I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 200 zł otrzymuje grupa śpiewacza ŚWARNI ŁOJCE z Sadku-Kostrzy.

Dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne po 150 zł otrzymują: grupa śpiewacza SPOD KICEK z Mordarki i OLSZOWIANKI z Olszówki.

Cztery równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 100 zł otrzymują: SŁOMCANKI z Mszany Dolnej, LIMANOWIANIE Z Limanowej, KIJOM WORCI z Pisarzowej i SŁOPNICZANIE ze Słopnic.

Wyróżnienie i okolicznościowy upominek otrzymuje żeńska grupa śpiewacza KGW Mszana Górna.

Młodzież

I miejsca nie przyznano.

II miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje grupa śpiewacza SŁOPNICKI ZBYRCOk ze Słopnic.

III miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje grupa śpiewacza OLSZOWIANKI z Olszówki.

Dzieci

I miejsce i nagrody rzeczowe otrzymuje DZIEWCZĘCA GRUPA ŚPIEWACZA ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 W PRZYSZOWEJ.

Dwa równorzędne II miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują: SŁOPNICKIE CHŁODOKI ze Słopnic i MALI ŁOSTOWIANIE z Łostówki.

III miejsce i nagrody rzeczowe otrzymują OLSZOWIANIE z Olszówki

GAWĘDZIARZE

Dorośli

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne po 200 zł otrzymują: Marian Janik ze Słopnic i Jan Lorek z Przyszowej..

II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 150 zł otrzymuje Andrzej Ciężadlik z Kasiny Wielkiej.

Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 100 zł otrzymują: Zofia Michałek z Dobrej i Patryk Grzędziak z Mszany Górnej.

Dwa wyróżnienia i okolicznościowe upominki otrzymują: Barbara Wątor z Jurkowa i Stanisław Białoń ze Skrzydlnej.

Młodzież

I i II miejsca nie przyznano

III miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje Wojciech Tabor z Sadku.

Dzieci

I miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje Witold Sewiło z Sadku.

II miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje Szymon Dębski ze Słopnic.

III miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje Izabela Gierczyk z Zasadnego.

MISTRZ I UCZEŃ

I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 200 zł otrzymuje Dominik Mól i Kacper Skoczeń ze Słopnic (klarnet).

II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 150 zł otrzymuje Elżbieta Citak i Łucja Szczepaniak z Kamienicy (śpiew).

III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 100 zł otrzymuje Beata Jarosz z Marzeną Lach-Trzupek ze Skrzydlnej.

Wyróżnienie i okolicznościowe upominki otrzymuje Katarzyna Kluska z Katarzyną Wacławik z Olszówki

Nie przyznano nagrody Dyrekcji Limanowskiego Domu Kultury Dziecięca Osobowość Artystyczna.

Na Małopolski Konkurs Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych „Pogórzańskie Gody”, który odbędzie się w Łużnej w 2020 r., Komisja kwalifikuje zespół regionalny KASINIANIE-ZAGÓRZANIE z Kasiny Wielkiej i SPOD KICEK z Mordarki, DOLINA MSZANKI z Mszany Górnej.

Na Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju w czerwcu 2020 r. Komisja kwalifikuje dziecięce zespoły regionalne MALI SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzya i MALI SŁOPNICZANIE ze Słopnic.

Na 54. Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Drużbów i Starostów Weselnych „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej (sierpień 2020 r.) Komisja kwalifikuje: gawędziarza Mariana Janika ze Słopnic i Jana Lorka z Przyszowej; w kategorii instrumentalistów: Marcina Boczonia z Półrzeczek (heligonka), Tobiasza Krzysztofa z Mszany Górnej (skrzypce) i Andrzeja Krzysztofiaka (skrzypce) z Koniny.

Tegoroczna 45 Limanowska Słaza była jak zawsze znaczącym wydarzeniem w życiu kulturalnym powiatu limanowskiego. Wzrastająca z roku na rok liczba uczestników najlepiej świadczy o wartości i znaczeniu festiwalu dla lokalnych środowisk. Formuła konkursowa służy ochronie dziedzictwa i jego utrwaleniu oraz zachowaniu tożsamości. Pragniemy podkreślić nieustającą życzliwość, zainteresowanie oraz wsparcie finansowe władz samorządowych, co pozwala na rozwój festiwalu. Wysoki poziom prezentacji konkursowych jest efektem wieloletnich działań o charakterze edukacyjno-szkoleniowym, które – mamy nadzieję – będą kontynuowane w latach następnych.

Dziękujemy Organizatorom na czele z Panią Dyrektor Magdaleną Szczygieł-Smagą za corocznie podejmowany trud i wzorowe przygotowanie i przeprowadzenie imprezy oraz podkreślenie jej jubileuszowego charakteru.

Na ręce Pana Dyrektora Alberta Golonki składamy podziękowanie za gościnę w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 im. św. Jana z Kęt.

Panu Marianowi Wójtowiczowi dziękujemy za sprawne prowadzenie koncertów festiwalowych oraz sympatyczne i pełne humoru informacje o występujących.

Nagrody dla laureatów 45. Festiwalu Folklorystycznego „LIMANOWSKA SŁAZA” ufundowali:

– Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
– Limanowski Dom Kultury
– Starostwo Powiatowe w Limanowej
– Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu

Wszystkie nagrodzone zespoły oprócz nagród pieniężnych otrzymują również okolicznościowe upominki.

Na tym protokół zakończono i podpisano.
 

45. Festiwal Folklorystyczny „Limanowska Słaza” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Gospodarzem Festiwalu był Burmistrz Miasta Limanowa, Pan Władysław Bieda.

Organizatorem „Limanowskiej Słazy” był Limanowski Dom Kultury.

Festiwal wspierali również: Starostwo Powiatowe w Limanowej oraz Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem pełnił Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski oraz Burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP 3 Kraków, radio RDN Nowy Sącz, portal limanowa.in, Gazeta Krakowska, TV28.

Sponsorami festiwalu byli: TYMBARK - MWS SP. Z O.O. SP.K. oraz MROŻEK WILHELM ELEKTRICAL Zakład Elektroinstalacyjny, Usługi Budowlane

Limanowski Dom Kultury dziękuje jury festiwalu: Pani etnomuzykolog dr Bożenie Lewandowskiej, Pani choreograf Lidii Czechowskiej, Pani regionalistce Jadwidze Adamczyk, Panu etnografowi Benedyktowi Kaflowi
oraz Panu dialektologowi dr Arturowi Czesakowi, za ogromny nakład pracy, życzliwość i wsparcie.

Gratulujemy wszystkim artystom ludowym, którzy wzięli udział w tegorocznej „Limanowskiej Słazie” i dziękujemy im za ich pracę na rzecz popularyzacji folkloru naszego regionu!

Chcielibyśmy wspomnieć również ś.p. byłego Dyrektora LDK Pana Jerzego Obrzuta pomysłodawcę festiwalu oraz jego małżonkę Panią Stanisławę Obrzut, dzięki którym „Limanowska Słaza” powstała i przetrwała mimo wielu trudności przez tyle lat, dzięki czemu mogliśmy w tym roku świętować jej jubileusz.

Pragniemy również podziękować:

- pracownikom Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Limanowej na ręce Dyrektora Alberta Golonki, za wsparcie i pomoc przy organizacji wydarzenia;
- firmie SK-Audio na ręce pana Zbigniewa Sułkowskiego za przygotowanie sceny, nagłośnienia i oświetlenia podczas festiwalu;

- firmie handlowo-gastronomicznej Janina Lis za przygotowanie poczęstunku dla uczestników przesłuchań konkursowych oraz Komisji Artystycznej;
- panu Jackowi Kądziołce za przygotowanie i przeprowadzenie transmisji online z wydarzenia;
- Miejskiemu Zakładowi Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Limanowej za pomoc logistyczną przy wydarzeniu.


Do zobaczenia za rok!

udostępnij
Masz do nas sprawę? Skontaktuj sie z nami mailowo kontakt@limanowa.in