Środa, 24 kwietnia Aleksy, Horacy, Horacja, Grzegorz, Aleksander, Fidelis, Bona, Jerzy

Złamany kijek i Kryształowa Kula

Opublikowano 20.02.2011 17:02:47 Zaktualizowano 04.09.2018 14:23:01
0 3071

Sprint na dystansie 1,2 km w norweskim Drammen kończył część zawodów Pucharu Świata przed mistrzostwami świata w Oslo. Niedzielne popołudnie okazało się jednak niezbyt szczęśliwe dla Justyny Kowalczyk. Mimo to zawodniczka z Kasiny Wielkiej zapewniła sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Polka zakwalifikowała się do fazy finałowej, uzyskując 22 czas eliminacji, ale później szybko zakończyła rywalizację. W ćwierćfinale, w którym rywalkami Polki były: Włoszka Magda Genuin, Kanadyjka Chandra Crawford, Norweżka Celine Brun-Lie, Finka Pirjo Muranen i Denise Herrmann, Justyna Kowalczyk złamała i musiała wymienić jeden z kijków, a to kosztowało ją utratę wielu cennych sekund. Ten przykry wypadek zdarzył się w momencie, kiedy polska zawodniczka szykowała się do ataku i wyprzedzenia fińskiej narciarki. Wtedy jednak Pirjo Muranen nadepnęła Polce na kijek i dla Justyny rywalizacja okazała się już skończona. Swój bieg Polka oczywiście ukończyła, ale na szóstym, ostatnim miejscu, 42,3 za triumfatorką Celine Brun Lie i ostatecznie została w całej rywalizacji sklasyfikowana na 28. pozycji.

- Wszystko działo się bardzo szybko. W ferworze walki Finka nadepnęła mi na kijek, no i było po zawodach. W sumie to nie był mój dzień – mówiła po zawodach Justyna Kowalczyk.

Sprint w Drammen wygrała Amerykanka Kikkan Randall, przed Norweżką Maiken Fallą i Szwedką Charlotte Kallą.
A już w poniedziałek wszystkie zawodniczki zameldują się Oslo, gdzie w czwartek właśnie w sprincie zostaną rozdane pierwsze medale mistrzostw świata.

- Jedziemy teraz do Oslo i tam będziemy się przygotowywać na trasach, a także trochę odpoczywać – potwierdziła polska mistrzyni.

Mimo słabszego wyniku Justyna Kowalczyk zdobyła Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Wcześniej podawano, że w pozostałych do końca sezonu zawodach do zdobycia jest 615 punktów – informuje onet.pl. Okazało się jednak, że zmianie uległy zasady punktowania w finałowych wyścigach w Falun, przez co najlepsza może zdobyć 550 "oczek". Obecnie przewaga Justyny Kowalczyk nad Norweżką Marit Bjoergen wynosi 592 punkty, więc jasne stało się, że Polka po raz kolejny zapewniła sobie wielki sukces.