Czwartek, 16 maja Andrzej, Jędrzej, Wieńczysław, Małgorzata, Szymon

Olimpijskie złoto dla Justyny Kowalczyk!!!

Opublikowano 13.02.2014 11:51:29 Zaktualizowano 04.09.2018 14:13:34 jaca
21 9973

Biegi narciarskie. Justyna Kowalczyk w biegu na 10 km techniką klasyczną zdobyła złoty medal na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi. To piąty medal olimpijski w sportowej karierze mieszkanki Kasiny Wielkiej, w tym drugi złoty.

Justyna Kowalczyk po zajęciu szóstego miejsca w biegu łączonym na 15 km, zrezygnowała z rywalizacji w sprincie. Przygotowywała się do swojej ulubionej konkurencji, biegu na 10 km techniką klasyczną. Mieszkanka Kasiny Wielkiej miała utrudnione zadanie, bo jak poinformowała kilka dni temu, ma wielowarstwowe złamanie stopy. Lekarze zrobili wszystko, aby jedna z najlepszych biegaczek narciarskich na świecie, mogła wystartować i walczyć o medal.

Justyna Kowalczyk wystartowała z numerem 43, za nią na trasie pojawiły się m.in. Norweżki Marit Bjoergen i Therese Johaug. Na pierwszym punkcie pomiarowym (2,2km) Polka miała najlepszy czas (5:20), a Bjoergen traciła do niej 1,9 s. Na półmetku Justyna Kowalczyk nadal utrzymywała wysokie tempo (najlepszy czas 13:04,1) a Bjoergen traciła do niej już 9,1 s. Na 2 km przed metą złoty medal był już bardzo blisko bo druga w klasyfikacji Norweżka traciła do mieszkanki Kasiny Wielkiej już 19,9 s.. Justyna utrzymała przewagę i w fantastycznym stylu została Mistrzynią Olimpijską!

Polka uzyskała czas 28:17,8. Srebro zdobyła Charlotte Kalla (Szwecja) ze stratą 18,4 s, brąz Therese Johaug ze stratą 28,3 s. Marit Bjoergen była piąta ze stratą 33,4 s. do Justyny.

Dla Polski jest to drugi medal (i drugi złoty) na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi. W sobotę złoto w skokach narciarskich, na średniej skoczni zdobył Kamil Stoch.

Na dwóch poprzednich Igrzyskach Olimpijskich (w 2006 i 2010 roku) Justyna Kowalczyk wywalczyła cztery medale, z czego trzy (w tym złoty) zdobyte przed czterema laty w kanadyjskim Vancouver.

Warto podkreślić, że historii Zimowych Igrzysk Olimpijskich Polska zdobyła cztery złote medale, dwa z nich należą do Justyny Kowalczyk. Oprócz wspomnianego Kamila Stocha złoty medal zdobył także w skokach narciarskich Wojciech Fortuna w 1972 roku w Sapporo.

O programie startów Justyny Kowalczyk na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi pisaliśmy: http://www.limanowa.in/sport;poczatek-igrzysk-wspolne-kibicowanie-justynie,16652.html