Bp Bronakowski: Troska o trzeźwość to nasz wielki obowiązek
Troska o trzeźwość to nasz wielki obowiązek – obowiązek religijny, ale także patriotyczny – powiedział bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, podczas konferencji prasowej online przed 54. Tygodniem Modlitw o Trzeźwość Narodu, który będziemy obchodzić w dniach 14-20 lutego pod hasłem „Trzeźwością pokonywać kryzys”.
„Nadmierna akceptacja alkoholu, proalkoholowa świadomość, jaka wytworzyła się w naszej Ojczyźnie, to jedna z narodowych wad, z którymi musimy walczyć. Tam gdzie ona jest, tworzą się dramaty rodzin i całych środowisk” – zauważył bp Bronakowski.
Bp Bronakowski podkreślił, że nie będzie trzeźwej Polski bez współpracy rodziny, Kościoła, samorządu i państwa. „Nie będzie trzeźwej Polski bez mówienia prawdy o trudnych sprawach. Nie będzie trzeźwej Polski bez sprzeciwu wobec rozpijania Polaków, zwłaszcza tych najmłodszych” – dodał.
Przypomniał również, że każdego dnia 57 osób traci życie z powodu alkoholu. Dodał również, że Polacy w ubiegłym roku wydali na alkohol ok. 40 mld zł.
Zobacz również:„Przez modlitwę i pokutę wierni mogą wypraszać łaskę trzeźwości. Ten cel jest nadal aktualny. Wierni mają modlić się w intencji tych wszystkich, którzy upijają się i w konsekwencji popadają w uzależnienia” – powiedział bp Bronakowski.
Z kolei ks. Marek Dziewiecki, członek Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, zwrócił uwagę na społeczne konsekwencje pandemii, wśród których znajdują się również uzależnienia. „Sytuacja jest dramatyczna. Wszystkie sytuacje stresowe prowokują do ucieczki od życia. Dlatego teraz jest jeszcze większa podatność na wszelkie uzależnienia” – stwierdził.
Ks. Dziewiecki podkreślił w kontekście pandemii i uzależnień znaczenie modlitwy i pokuty. „Kiedy się modlimy to sami sobie uświadamiamy, jakiej pomocy potrzebujemy i wtedy łatwiej mobilizujemy się. Chodzi nie tylko o problemy alkoholowe, ale o wszelkie uzależnienia. Modlitwa jest nam potrzeba, bo uwrażliwia nas na problemy, które mamy, i mobilizuje nas samych do korzystania z pomocy Boga” – stwierdził. Z kolei „pokuta to rodzaj świadectwa, że można żyć w wolności, że życie może nas bardziej cieszyć niż alkohol czy inne używki”. „Najlepszą formą profilaktyki uzależnień i środkiem wychodzenia z uzależnień jest radość życia” – dodał.
Ks. Dziewiecki zwrócił również uwagę, że podczas pandemii ważne jest zatroszczenie się o miłość małżeńską i rodzicielską. „Zachęcam do okazywania tej miłości przez obecność, ofiarność, czułość, cierpliwość. Zwłaszcza w sytuacjach lęku” – podkreślił.
Na zbliżający się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu (14-20 lutego) Zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, przy współpracy z Fundacją „Signum Magnum”, przygotował materiały duszpasterskie zawarte w Vademecum Apostoła Trzeźwości 2021. Publikacja jest pomocą dla kapłanów i osób, które we wspólnotach parafialnych, zakonnych czy w organizacjach pozarządowych działają w tej przestrzeni, angażują się w formację i wychowanie do trzeźwości.
Materiały, w tym plakat na 54. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, można pobrać ze strony www.wolnitrzezwi.pl w zakładce „Materiały do pobrania”. Znajdują się tam także propozycje na poszczególne dni wydarzenia. Każdy dzień ma swoją intencję, a także patrona, którego życie może być drogowskazem w kroczeniu drogą ku prawdziwej, Chrystusowej wolności.
Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu rozpoczyna się w ostatnią niedzielę karnawału i trwa do soboty przed I Niedzielą Wielkiego Postu włącznie. Jego celem jest podkreślenie znaczenia trzeźwości w życiu duchowym człowieka i zachęcanie do podejmowania postanowień o abstynencji.
Zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych / BP KEP
Może Cię zaciekawić
Ekspert zbadał finanse archidiecezji
W pierwszym kwartale tego roku w Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Krakowskiej została przeprowadzona analiza finansowo-organizacyjna. Badanie zrea...
Czytaj więcejStraż Graniczna odprawi pięciu Uzbeków do kraju
W piątek (19 czerwca) w Nowym Sączu przeprowadzona została kontrola legalności pobytu pięciu obywateli Uzbekistanu. Działania zrealizowali funkc...
Czytaj więcejŚmiertelny wypadek motocyklisty
W niedzielę (21 czerwca) około godziny 12:30 w miejscowości Czasław doszło do wypadku drogowego z udziałem samochodu osobowego i motocykla. W wy...
Czytaj więcejNocne pożary wiat śmietnikowych. 46-latek usłyszał zarzuty
Policjanci z sądeckiej komendy zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o podpalenie trzech wiat śmietnikowych na terenie Nowego Sącza. Do zdarzeń t...
Czytaj więcejSport
Mistrz Polski wraca do Słopnic. Udany występ Gravity Revolt na krajowym czempionacie
Największy sukces odniósł Wojtek Ranosz, który zwyciężył w kategorii Elita i zdobył tytuł mistrza Polski 2026. Zawodnik Gravity Revolt ok...
Czytaj więcejKolejne zmiany w Orkanie Szczyrzyc
W spotkaniu uczestniczyli członkowie stowarzyszenia oraz zaproszeni goście, wśród nich zastępca wójta gminy Jodłownik Aneta Sara Pater oraz p...
Czytaj więcejMariusz Kutwa szykuje się do gry w Ekstraklasie
Dla 20-letniego środkowego obrońcy to kolejna szansa na walkę o miejsce w pierwszym zespole „Białej Gwiazdy” przed startem nowego sezonu w E...
Czytaj więcejBaraże: sytuacja w ligach regionalnych
Beskid Andrychów w walce o III ligę najpierw pokonał Lewart Lubartów, ale w finale barażów przegrał 0:1 Moravią Morawica. W przyszłym sezni...
Czytaj więcejPozostałe
Biskupi do kapłanów na Wielki Czwartek: Jesteśmy zrodzeni z Ewangelii
Biskupi podkreślili w Liście, że wartość, jaką dla świata ma dar pokoju Chrystusa, uwydatniła się z całą mocą w ostatnich wydarzeniach za ...
Czytaj więcejDobra Nowina: Król Wszechświata
...
Czytaj więcejDobra Nowina: oczekiwanie na przyjście Pana
...
Czytaj więcejDobra Nowina: Nie wiecie, o co prosicie
...
Czytaj więcej
Komentarze (1)
Skoro nie samym chlebem..., skoro Polska jest państwem świeckim, skoro wiadomości ze strefy religijnej powinny być marginalne i na zasadzie pluralizmu wyznaniowego , to dlaczego na tym portalu mamy tylko ogłoszenia o:
- śmierciach, nominacjach, wyświęceniach, przeniesieniach, pogrzebach, prymicjach itd. kapłanów katolickich
(o dziwo-ani słowa o nadużyciach, pedofilii, tuszowaniu tejże przez hierarchów kościelnych, o chorych zależnościach kościoła z polityką itd.)
- słowo "Boże" tylko w kontekście tego katolickiego
- osobną zakładkę na rekolekcje, transmisje mszy, wiadomości z kraju i świata mają tylko katolicy
?