12°   dziś 16°   jutro
Sobota, 27 kwietnia Zyta, Teofil, Felicja, Sergiusz
1205

Hyde Park

Złotopien ??

klekajLarwo 2011-06-06 18:44:49
ostatnio w limanowskim Centrum info. na rynku dowiedzialem sie ze jest cos takiego jak Zlotopien, sa tam podobno jakies jaskinie i inne ceregiele...moglby ktos cos na ten temat napisac? Gdzie te jaskinie sie znajduja?
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Złotopien ??
asik 2011-06-06 18:56:16
Złotopień to inna nazwa góry Łopień, jaskinie rzeczywiście są ale dużo informacji znajdziesz w internecie.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Złotopien ??
Hexe 2011-06-06 20:23:16
Złotopień to nazwa legendarna, związana z legendą o dobrym Łopieniu (Złotopieniu), który miał dobre, złote serce. Legenda ta związana jest z powstaniem wszystkich 4 gór okalających Dobrą. Mogielica to była żona Łopienia - Złotopienia, Śnieżnica ich córką, a Ćwilin tym, który "zarywał" do Śnieżnicy. Miejsca ich usytuowania są związane z ich śmiercią. Ale to tylko legenda. A co do jaskiń, to są faktycznie na Łopieniu. Najsłynniejsza, Jaskinie Zbójecka, jest nawet uznana za pomnik przyrody. Znajduje sie ona niedaleko bagien na Łopieniu. Natomiast schodząc z góry w kierunku Dobrej, znajduje się uroczysko skalne Ostrys. Tam też są jaskinie i skały, tylko do nich raczej nie wejdziesz. Do Zbójeckiej jest wejście, tylko nie wiem dokładnie, gdzie. Ale wiem, że byli tacy, którzy tam wchodzili.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Złotopien ??
Sniper 2011-06-07 11:39:05
Wiem gdzie, wchodziłem, ale nigdy daleko nie zaszedłem bo jakoś nigdy nie miałem dłuższyego sznurka i ekipy odpowiedniej :P
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Złotopien ??
terorist 2011-06-07 14:39:00
A dowiedziałeś się jeszcze w centrum informacji, że Mogielnica to też prawidłowa nazwa Mogielicy oraz, że Modyń jest rodzaju żeńskiego? Czy tego się jeszcze nie dowiedziałeś? Albo o ruinach na Łyżce. Całkiem dużo fajnych rzeczy jest u nas o czym kiedyś pisał Tusik.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Złotopien ??
Sniper 2011-06-07 14:50:31
Mogielnica z tego co mi wiadomo, jest nazwą nieprawidłową, która niegdyś funkcjonowała w okolicach.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Złotopien ??
klekajLarwo 2011-06-07 15:20:06
Warto sie przejechac?:P
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Złotopien ??
Hexe 2011-06-07 18:12:16
Sniper, nie chciałbyś się przejść w głąb jaskiń?? Można by pomyśleć o takiej fachowej ekspedycji.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Złotopien ??
klekajLarwo 2011-06-07 22:20:57
hexe, ja z checia wybral bym sie na taka akcje:;) chociazby zabezpieczajac Cie:)
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Złotopien ??
Sniper 2011-06-07 22:49:18
raczej byłbym chętny, myślę, że jeszcze kilka osób byłbym w stanie zorganizować. Problem jest dość poważny z czasem na chwilę obecną bo sesja mnie ciśnie niemiłosiernie, ale w lipcu myślę, że już dałbym rady :)
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Złotopien ??
Wiku 2011-06-08 15:46:46
fajna sprawa w jaskiniach. z tego co wiem jest ich sporo bo prawie 30, lecz takich większych do których można wsadzić więcej niż kawałek tyłka niewiele. wiem o 3 dużych. ale zdecydowanie nie polecam bez sznurka. byłem w Zbójeckiej - za pierwszym razem z pewnym kolesiem który mówił że był i zna. Tak nas poprowadził ze niby zeszliśmy do sali janosika nawróciliśmy na rondzie ale już z powrotem był problem aby znaleźć szczelinę która prowadzi do wyjścia - no i tak spędziliśmy około 2h w środku o jednej latarce. Za drugim razem już byliśmy mądrzejsi i zabraliśmy sznurek i latarkę na łebka. Co ciekawe przez przypadek trafiliśmy w inny komin jaskini i zeszliśmy do jakiś innych komnat, również całkiem sporych.
Latarki, niezbyt porządne ciuchy i dawaj bo naprawdę warto - tylko żeby nie nasyfić w środku bo są tam żyjątka.
jest też jaskinia pod szczytem śnieżnicy, oraz przy szlaku na szczebel (zimna dziura) w której utrzymuje się lód cały rok i znaleźć nie tak trudno.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Złotopien ??
terorist 2011-06-08 19:30:59
Na Jaworzu też jest jaskinia. A prócz jaskini jest jeszcze wieża widokowa pod szczytem:-):-):-) Tak jak mówię, mamy u siebie wiele fajnych rzeczy.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Złotopien ??
Sniper 2011-06-08 20:11:10
Dokładnie tak, jest co zwiedzać tylko trzeba ruszyć tyłek i się zainteresować, a nie narzekać, że nie ma co robić :-)
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Złotopien ??
Wiku 2011-06-08 22:07:36
prawda - trzeba ruszyć dupe ! myślę że większości Limanowian przydałaby się wizyta z buzodromie i zaczerpnięcie informacji o regionie bo już nie chcę mówić, że mało kiedy spotkam jakąś osobę na szlaku, ale wydaje mi się, że niewiele ludzi wie ile jest ładnych i ciekawych miejsc u nas czy w sąsiednich gorcach.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Złotopien ??
Hexe 2011-06-08 22:11:48
Macie rację, nasz region jest piękny. Ale z okolicy to już rzadko można kogoś spotkać na szlaku. Bo się ludziom nie chce. Sniper, można będzie coś pomyśleć i kiedy się wybrać do Zbójeckiej chociażby.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Złotopien ??
Sniper 2011-06-08 23:14:56
Szczerze nawet nie wiedziałem, że buzodrom już działa. Kilka takich ciekawostek wiedziałem wcześniej bo miałem do czynienia z p. Robertem Nowakiem (chłop ma wiedzę w tych tematach w razie czego). Na taką wyprawę jestem w 100% chętny o ile mi w terminie żadnego egzaminu nie wypadnie :)
Myślę, że taki termin byśmy tu na forum dogadali, ja ze swojej strony mogę tylko prosić by było to w lipcu wyłączając piątki :)
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Złotopien ??
terorist 2011-06-09 00:12:04
Może u nas na szlakach ciężko spotkać ludzi z okolicy ale już w innych górach nie problem. A poza tym to też od szlaku i góry zależy.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Złotopien ??
cavedigger 2011-06-09 08:30:22
Godna zwiedzenia jest jaskinia na Śnieżnicy, jest znacznie ciekawsze od tych na Łopieniu.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Złotopien ??
Sniper 2011-06-09 10:50:38
To jest również kwestia na wspólną wyprawę ;-)
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Złotopien ??
darek05l 2011-06-09 17:17:47
Warto także dodać, że jaskinia Zbójecka w Łopieniu jest pomnikiem przyrody i jej zwiedzanie jest zabronione Dla niewtajemniczonych: jaskinie w Beskidach nie mają wiele wspólnego z Grotą Łokietka, czy Jaskinią Wierzchowską uwielbianą przez wycieczki szkolne.
Przed wyprawą do innych jaskiń polecam lekturę ciekawego tekstu, który dotyczy nie tylko Łopienia:


http://adamv0.republika.pl/www/jaskinie/tekst.html />


Również troszkę podstawowych informacji dla zainteresowanych:


http://www.cotg.pttk.pl/encyklopedia_tresc.php?id=77&szukaj= />


I jeszcze jedno ciekawe i dające do myślenia spojrzenie okiem fachowca na cały temat:


http://adamv0.republika.pl/www/przyroda/ochronalopienia.html />


Oczywiście domyślam się, że część z Was już to wielokrotnie czytała(a może nawet sam autor wypowiada się na Forum), jednak ktoś może przy okazji odrobinę skorzystać odświeżając i porządkując sobie niektóre informacje :)
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Złotopien ??
cavedigger 2011-06-10 14:15:40
Nie czytajcie tego. Organizatorzy złazu na Łopieniu oprowadzają po jaskiniach, znają dojście do tej na Śnieżnicy i wielu innych,. Ja bym się z nimi kontaktował.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Złotopien ??
Hexe 2011-06-10 15:46:37
Organizatorzy złazów na Łopieniu nie oprowadzają po jaskiniach, ale jedynie pokazują główną - Zbójecką i mówią o niej. Zejścia do środka nie było jeszcze nigdy.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Złotopien ??
cavedigger 2011-06-11 16:37:47
Ja mam inne doświadczenia wystarczy zobaczyć tą galerię:
http://www.limanowa.in/galeria,19.html
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Zaloguj się żeby dodać odpowiedź
Twój news: przyślij do nas zdjęcia lub film na kontakt@limanowa.in