Piątek, 22 listopada
Marek, Cecylia, Wszemiła, Stefan, Jonatan
4094

Porady

zasilacz do wkrętarki

Witam. Mam wkrętarkę akumulatorową 18V. Padły mi akumulatorki więc wpadłem na pomysł,aby przerobić ją na zasilanie za pomocą zasilacza 230V-18V.Doradźcie jakiego użyć zasilacza(jaki amperarz,jaka moc w Watach, na co zwrócić uwagę)?.Chętnie skorzystam rady gdzie kupić w naszym regionie taki zasilacz.Z góry dziękuję za rady.
RE: zasilacz do wkrętarki
temat teoretycznie przrabialem kiedys, amperaz duzy bo ok. 15-20A, napiecie w granicach 18-12V, ale to zalezy od typu wiertarki, trudno znalezc taki zasilacz najlepiej zrobic, jesli masz zbyteczny zasilacz komputerowy to odszukaj wyjscie 12V i podepnij, i najwazniejsza uwaga na koniec - albo ruszy albo sie spali
zasilacz komputerowy - na pewno się spali rada na koniec nie warto próbować
zasilacz komputerowy ma moc ciagla 450W dajac 33A na wyjsciu 12V, wiertaro-wkretara przy zatrzymaniu pewnie osiagnie 20A wiec moze nie lupnie, tylko czy w dla Kynia 12V wystarczy
Przejdż się w poniedziałek na jarmark glówny-tam znajdż jakieś stoisko z wkrętarkami i zapytaj o same akumulatory do wkrętarek/może być chińszczyzna/-nie musi pasowac i napięcie lepiej,żeby bylo jak największe.Pozostaje Ci tylko przełożyć i w miarę dopasować wnętrze i akumulator do oryginału masz,jak znalazł za małą kaskę.Myślę,że sobie poradzisz-powodzenia /i już nie wymyślaj,bo się trochę uśmiałem/.
Miałem dwie takie wkrętarki-kupione po ok.10 euro w RFN-g.warte,tyle samo są warte te aku. z jarmarku.
Proponuję kupić wiertarkę prawo-lewo z płynną reg.obrotów.
aramis-jesteśmy w Polsce,jak narazie.Polecasz wiertarkę-jeżeli,to już wkrętarko-wiertarka"PARKSIDE" w Lidlu za 159,-super i akumulator z pamięcią/nieużywany trzyma nawet pół roku i gwarancja 3 lata/właśnie ją mam już 2 lata.A odnośnie tych wkrętarek,które masz z RFN /za tzw. złotówkę/to masz rację-g...k warte.Ale kolega prosił o radę,więc niech ma ich jak najwięcej-między innymi od nas.
A mógłby ktoś zamieścić schemat takiego zasilacza,ew. link lub przesłać na priv.Będę wdzięczny:)
Z tym, że zasilacza impulsowego (taki jak w komputerze) raczej sam sobie nie zrobi :D

Ja postawiłbym na tradycyjny zasilacz, na trafie 12V (po wyprostowaniu da ok. 17V). Transformator z 200 W mocy- co da obciążalność rzędu 16,7 A (koszt nowego ok. 60 zł), mostek prostowniczy (5 zł), kondensator (lub bateria kond.) ok. 10 000 uF (liczmy w porywach z 10 zł)- koszt takiego zasilacza przy nowych elementach z 70 zł. Zastanów się, czy Ci się opłaci ;)
domyslilem sie, ze chodzi o rozpiske wyjsc, w pliku sa. Napisalem wczesniej, ze nie oplaca sie robic jedynie znalezc taki zasilacz. Niektorzy wymieniaja na wiekszej mocy lub przystosowane do innych plyt.
Witam,

Jeśli transformator daje 12V to po wyprostowaniu będzie około 10,8
przyjmując spadek na diodach krzemowych o około 0,6V .
Generalnie na pewno napięcie nie będzie wyższe. :D
pawelku, jeśli zmierzymy napięcie bezpośrednio na wyjściu mostka prostowniczego, to owszem, zgadzam się z Tobą. Jednak jeśli zmierzymy na wyjściu zasilacza (nóżki kondensatora/ ów), to mylisz się i to o ładne kilka voltów (trzeba przemnożyć x pierw. z dwóch) ;) No i ponadto nie uwzględniliśmy, że pod obciążeniem, napięcie i tak "przysiądzie", w zależności od mocy transformatora/ pojemności filtrujących.
Jeżeli maszyna będzie śmigać na 12V - zasilacz z Xboxa 360 203W 16.5A, na allegro 55 zł. Będzie ok, bo nie ma zbędnych wiatraków, jest plastikowy i mocny, od komputera też mógłby być, ale musiałby być firmowy - chieftec, tagan, xfx, etc ale dziwne będzie śmigać z takim metalowym zasilaczem z wiatrakiem.
Kolego wisnialwa, ja to już chyba powiem tylko tyle, że ten temat to poprostu przerost formy nad treścią.... wszelakiego rodzaju treści dotyczące schematów zasilaczy oraz inne są już na elektrodzie i wypisywanie ich tutaj wg. mnie niema sensu.
Pozdrawiam
Widziałem właśnie na elektrodzie zasilacz, którego potrzebujesz. Był prosty w konstrukcji, transformator coś koło 300W, mostek Graetza tylko taki żeby duży prąd wytrzymywał (ponad 20A), parę kondensatorów i jakiś bezpiecznik. Na pewno taniej niż wydawać pieniądze na nowy akumulator, tym bardziej że w tamtym temacie jeden aku kosztował więcej niż wiertarka. Wpisz w google: zasilacz do wiertarki site:elektroda.pl i przeszukaj tematy.

Pozdrawiam i powodzenia
a prostownik?
Mostek Graetza to jest prostownik dwupołówkowy, w tym poście co wyżej napisałem jest chyba literówka.
Zamiast kombinować i przerabiać, to chyba lepiej kupić nowy zasilacz. Ceny nie są wcale takie wysokie. Trzeba wiedzieć, gdzie szukać. Tutaj http://zasilaczeonline.pl/webpage/o-zasilaczach-impulsowych.html mają duży wybór tego typu akcesoriów. Znajdują się tam również cenne informacje, z których warto skorzystać.
Masz do nas sprawę? Skontaktuj sie z nami mailowo kontakt@limanowa.in