Baner
7°   dziś 8°   jutro
Wtorek, 16 kwietnia Cecylian, Bernadeta, Julia, Ksenia, Erwin, Biruta
1205

Hyde Park

Pozostałości po działaniach II wojny światowej w Szczyrzycu

hegemon85 2013-10-04 21:40:27
Poszukuję informacji na temat działań wojennych podczas II WŚ na terenie Szczyrzyca i okolic. Chodzi mi o jakieś materiały, relacje lub opowieści. Szczególnie interesuje mnie wrzesień 1939r i informacje o porzuconym lub zniszczonym sprzęcie.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Pozostałości po działaniach II wojny światowej w Szczyrzycu
junak83 2013-10-21 10:57:28
czyli szukasz czołgów ? w Szczyrzycu to chyba nic wielkiego sie nie dział na tyle żeby ktoś tu coś miał porzucać.sam słyszałem opowieści od starszych ludzi o kliku akcjach w szczyrzycu w górze Jana i na Słupi w Słopnicach (akcja z samochodem jakiegoś ważnego generała) opowieści jest dużo ale co z tego jest prawdą to sie nie dowiemy
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Pozostałości po działaniach II wojny światowej w Szczyrzycu
konto usunięte 2013-10-21 11:51:14
Z tego co ja wiem to skarbów już nie ma. Zostały tylko wspomnienia przekazane ustnie lub zapisane.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Pozostałości po działaniach II wojny światowej w Szczyrzycu
hail 2013-10-21 14:33:34
Nie wiem czy akurat ze Szczyrzycem wiąże się jakiś istotny epizod kampanii wrześniowej. Prędzej z Kasiną Wielką. W tamtym rejonie działała 10 Brygada Kawalerii pułkownika (później generała) Stanisława Maczka. W tym temacie polecam forum historycy.org jak i kilkanaście książek jakie powstały na temat 10BK. Sporo informacji na temat tego co działo się w naszych rejonach w czasie wojny można znaleźć w Monografii Limanowej: http://www.miasto.limanowa.pl/pl/51060/0/Monografie.html Pozycja do wypożyczenia w czytelni. A jeśli chodzi o jakieś materialne pozostałości to też niewiele wiem. Warto jednak pytać. W ludzkiej pamięci skrywa się czasem wiele ciekawych tajemnic :) Pozdrawiam
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Pozostałości po działaniach II wojny światowej w Szczyrzycu
junak83 2013-10-21 16:03:19
Słupia miały byś tam ukryte zwłoki jakiegoś ważnego Niemca z wermachtu partyzanci mieli go zabić w Bochni i razem z autem ukryć na Słupi co później zostało odkryte przez Niemców,auto znalezione i ukostiumowany Niemiec w odwecie kilku mieszkańców zastrzelono
Szczyrzyc miał być trafiony koń na którym jechał ważny Niemiec odwet taki sam jak na Słupi albo większy
miała być w Szczyrzycu na rynku egzekucja Polaka wydelegowanego do zbierania żywności dla Niemców za rozdanie jej z powrotem mieszkańcom(naszczęscie nie doszła do skutku)
Jodłownik w tamtejszym stawie miał być utopiony czołg
tylko z tego co słyszałem staw był w tedy kilka razy większy
Skrzydlan miał tam być zabity Niemnie na motocyklu ZNUDAPP
Słopnice miał tam trafić skradziony mercedes jakiemuś ważnemu Niemcowi w Krakowa

WSZYSTKIE HISTORIE TO TYLKO OPOWIEŚCI STARSZYCH LUDZI NIE MAM NA NIE ŻADNEGO POPARCIA DOKUMENTAMI CZY CZYMŚ PODOBNYM NIEKTÓRE JUZ NIE DO ZWERYFIKOWANIA MOGĄ BYĆ PRAWDZIWE LUB NIE. JAK KTOŚ MA PODOBNE INF-ROZWINIĘCIA TO CHĘTNIE SIE DOWIEM CZEGOŚ NOWEGO,INNYCH RELACJI
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Pozostałości po działaniach II wojny światowej w Szczyrzycu
hail 2013-10-21 17:10:33
@junak83 Ostatni z wątków o którym wspomniałeś jest opisany tutaj http://limanowa.in/wydarzenia/rozmaitosci;jak-samochod-hansa-franka-znalazl-sie-w-slopnicach,13958.html :) Pozdro!
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Pozostałości po działaniach II wojny światowej w Szczyrzycu
GPP 2013-10-21 19:51:44
Podczas kampanii wrześniowej 1939 w okolicach Skrzydlnej-Kasiny Wielkiej - Szczyrzyca niemieckie wojska zniszczyły jeden z prototypowych egzemplarzy czołgu polskiej konstrukcji, materiały do książki na ten temat zbierał emerytowany żołnierz WP, podobno po okolicznych domach po wojnie wykorzystywano części z pojazdu.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Pozostałości po działaniach II wojny światowej w Szczyrzycu
junak83 2013-10-21 22:49:29
okolice Tarnowa miała spaść jakaś niemiecka rakieta która potem została wywieziona do Anglia nie chce tu nazwami operować typu v2 czy coś innego bo sie nie znam jakiś tez samolot miał być w okolicach limanowej czy nowego sącza
jak widać historii jest dużo a temat czołgu to w Jodłowniku miał być jak pisałem wyżej ale czy ktoś to jeszcze stwierdzi nie wiem czy prawda tez nie wiem jak pisałem
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Pozostałości po działaniach II wojny światowej w Szczyrzycu
konto usunięte 2013-10-21 22:52:16
Czasami taki parowozik jeździ, wyprodukowany w 1943 r.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Pozostałości po działaniach II wojny światowej w Szczyrzycu
hegemon85 2013-10-22 08:43:04
Opowieści jak widać jest wiel, tylko to już skrawki i chcialem je uratować od zapomnienia. Jeśli możecie napiszcie je na PW. Może kiedyś uda mi się spisać je w kupę i coś z tym ciekawego zrobić.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Pozostałości po działaniach II wojny światowej w Szczyrzycu
paygert 2013-11-12 17:34:19
hegemon85
wejdź na stronę:
https://www.facebook.com/pages/Stowarzyszenie-Rekonstrukcji-Historycznych-1-PSP-AK/468633663161836
jest trochę relacji o kilku akcjach jakie prowadziły placówki AK z obwodu limanowskiego co do września musiałbyś doprecyzować co konkretnie Cię interesuje.
Jeśli chodzi o wrzesień 39 to nie było tu żadnych prototypów..max można mówić o tankietkach TK-3 i 7TP w wersji z wieżą Vickers (taką jak w Kasinie)trochę Sokołów i tyle.
Gdzieś miałem relację o zdobyciu przez partyzantów ciągnika gąsienicowego (prawdopodobnie Muła ...ale wątpię żeby to był Sd.Kfz.250 lub 251) oddziału łączności WH. Jak coś to napisz tam.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Zaloguj się żeby dodać odpowiedź
Twój news: przyślij do nas zdjęcia lub film na kontakt@limanowa.in