Baner
7°   dziś 10°   jutro
Piątek, 19 kwietnia Adolf, Tymon, Włodzimierz, Konrad, Leon, Leonia, Tytus
2168

Wydarzenia

Limanowa - Miastoszpeciciel

marcins87 2014-07-15 21:43:52
Limanowa, a raczej kamienice wokół rynku, zgłoszone do konkursu Miastoszpeciciela.

https://www.facebook.com/Miastoszpeciciel/photos/a.658126434265711.1073741836.392627754148915/661379453940409/?type=1&theater


Konkurs ma na celu pokazanie najbardziej szpecących reklam, które coraz bardziej zalewają przestrzeń publiczną w całej Polsce

Co sądzicie o tym problemie z perspektywy Limanowej? Popatrzcie co się dzieje na budynku dawnej "Myśliwiskiej", "Świerkowej" i wielu innych kamienic wokół rynku i nie tylko.
Płachty reklamowe zakrywają całe elewacje w sposób chaotyczny i niechlujny.
Nikt tego nie kontroluje, jest totalna samowolka. Im większa i bardziej pstrokata płachta tym lepiej. Sklep z ubraniami nie może mieć po prostu szyldu np. "Moda Damska" tylko: Moda Damska, majtki, staniki, getry, spodnie, biustonosze, buty. Płachta jak największa, najlepiej jeszcze z jakąś fikuśną grafiką np. z jakąś modelką z internetu.
Niestety jest coraz brzydziej, a na gust właścicieli tych firm niestety nie ma co liczyć.

Przykre, że tak niszczymy i nie szanujemy przestrzeni, w której żyjemy.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Limanowa - Miastoszpeciciel
maria13 2014-07-15 22:22:11
Trzeba coś z tym zrobić :(
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Limanowa - Miastoszpeciciel
konto usunięte 2014-07-16 05:00:38
Szpetny gospodarz to i szpetne miasto ;)
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Limanowa - Miastoszpeciciel
szejk 2014-07-16 06:54:09
Z tymi reklamami Rynek wygląda lepiej niż bez. Bez nich widać byłoby paskudne bryły Rejonowej i innych budynków. Wg mnie Rynek najbardziej szpeca domy towarowe RSZiZ.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Limanowa - Miastoszpeciciel
marcins87 2014-07-16 08:43:41
Szejk - chyba żartujesz? Naprawdę uważasz, że lepiej, że są te reklamy? Budynki, o których piszesz może mogły by być inne, np wg mnie dla Limanowej bardziej pasowały by kamienice w stylu tej z podcieniami na rogu rynku i ul. Jana Pawła, ale jest jak jest. Zostały wybudowane w czesie kiedy był taki styl, tak sie budowało. Śmiem twierdzić, że wyglądają lepiej niż to co się teraz buduje. Te budnki świadczą o historii miasta. Gdyby je pożądnie wyremontować, przywrócić i odrestaurować neony, które były częścią tych budynków to może i Limanowa by się czyś wtedy wyróżniała? Ja osobiście lubie te budynki, a to co właściciel robi z Myśliwską to jest skandal.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Limanowa - Miastoszpeciciel
maria13 2014-07-16 13:29:16
Te budynki trzeba byłoby jedynie odmalować i wprawić nowe okna. Trochę straszą, ale nie aż tak jak reklama na reklamie :(
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Limanowa - Miastoszpeciciel
alicjab 2014-07-20 22:39:17
W każdym mieście są brzydkie reklamy niestety ja lubię Limanową mili ludzie tam mieszkają miasto i okolice śliczne i smaczne małe restauracyjki jak Mekong.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Limanowa - Miastoszpeciciel
nickolas 2014-07-21 21:33:59
Sporo jeżdże po kraju i musze powiedzieć, że wszędzie to samo. To nie narzekajmy na nasze miasto, to nie tylko nasza przypadłość. Reklamy są po prostu wszędzie i w nadwmiarze.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Limanowa - Miastoszpeciciel
P36 2014-07-22 18:29:41
ja natomiast nie jestem ślepy i widzę co się dzieje w naszej Limanowej.... syf, kiła i mogiła, chaos przestrzenny, kosmiczne dziadostwo kolorystyczne, materiały wykończeniowe i rośliny w obejściach pasujące do Beskidów jak świni siodło, burdelik reklamowy i ogólne bezguście - i to nie ulega moim zdaniem dyskusji - jest tylko jedno pytanie: jak to wytłumaczyć ludziom, którym ten stan rzeczy w ogóle nie przeszkadza albo przechodzą nad tym trupem do porządku dziennego twierdząc, że "inni mają gorzej" ...ludzie, troszkę ambicji trzeba mieć... a jak sami nie mamy wyrobionego gustu to kierujmy się chociaż troszkę tym co mówią i robią mądrzejsi pod tym względem... i nie chcę tutaj kogoś obrażać, chciałbym żeby nasze miasto było ładne, "dobrze pomyślane" i dawało przykład innym... bardzo dobry wątek, dobrze, że ktoś to zauważa...
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Limanowa - Miastoszpeciciel
maria13 2014-07-22 22:04:47
P36 dobrze powiedziane!!!
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Limanowa - Miastoszpeciciel
zwykly7 2014-07-22 22:24:16
P36 to sie przenieść tam gdzie ci się podoba, poprawi ci się samopoczucie a my będziemy mieć więcej tlenu:-)
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Limanowa - Miastoszpeciciel
P36 2014-07-23 19:22:12
...własnie o tym pisałem... jak tu takiemu @zwyklemu7 wytłumaczyć, że o wygląd i jakość naszego miasta powinniśmy dbać wszyscy... pracować nad nim i nie oszukiwać się, że wszystko jest cacy... a tu masz... jak się przejmujesz i chcesz coś zmienić to najlepiej wypierdzielaj z miasta... bo jaśnie@zwyklemu7 przeszkadzam w świetnym samopoczuciu i jeszcze "kradnę tlen"... i jak tu ma być dobrze?
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Limanowa - Miastoszpeciciel
Arwen 2014-07-23 20:40:40
Stare kamienicę powinny mieć przywrócony pierwotny wygląd, a nie kto miał dziurę w dupie to krasiato malował i montował szpetne reklamy, no ale wszędzie znajomości.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Limanowa - Miastoszpeciciel
maria13 2014-07-23 22:27:29
a najgorsze jest to, że wszyscy się kłócą, ale nikt już palcem nie kiwnie i nic nie zrobi ;/
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Limanowa - Miastoszpeciciel
hide 2014-07-23 23:24:17
Największym szpecicielem Limanowej jest przerobiony buzodrom na rynku, zrównać tą maszkarę z ziemią a odrazu będzie ładniej :)
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Limanowa - Miastoszpeciciel
P36 2014-07-24 10:12:53
..buzodrom rzeczywiście jest brzydki (takie odpustowe świecidełko), od władz powiatu należało by wymagać jakichś lepszych decyzji (i estetycznych i finansowych... bo przecież nie dość, że to-to było drogie to jeszcze trzeba na to łożyć grube sumy za utrzymanie...) ale dzikie reklamy i jarmarczne kolory na budynkach, moim zdaniem, są znacznie gorsze i o wiele bardziej psują odbiór przestrzeni miejskiej...
odnośnie pytania co z tym fantem zrobić - możecie się ze mnie śmiać ale w przypadku zasyfienia otoczenia brzydotą i nachalną reklamą ja w takim sklepie lub knajpce po prostu nie kupuję i nie konsumuję... potrafię też delikatnie dać do zrozumienia, że nie podoba mi się bezguście... może i nie działa i mają ogólnie gdzieś takie uwagi ale jak będzie nas więcej to zadziała i może władze się problemem zainteresują... kropla drąży kamień... ;)
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Limanowa - Miastoszpeciciel
maria13 2014-07-24 13:24:53
ja też jestem ciężkim klientem.daje znać że brzydkie reklamy odstraszają zamiast przyciągają..
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Limanowa - Miastoszpeciciel
P36 2014-07-24 14:02:31
a tu obrazek ilustrujący o co w tym wątku chodzi, mały przykład.. jest tego dużo więcej... to już na targu w bangkoku jest większy porządek... a to jest centrum miasteczka, które pretenduje do miana miasta turystycznego :/

https://www.google.com/maps/@49.705288,20.421941,3a,90y,211.52h,101.38t/data=!3m4!1e1!3m2!1sK9NrFawGEzqFY_F8gRNhfA!2e0
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Limanowa - Miastoszpeciciel
P36 2014-07-29 14:01:05
...może kiedyś coś się zmieni na lepsze... dobrze, że rozpoczęto o tym problemie dyskusję..

http://www.bryla.pl/bryla/1,85301,16328550,Ustawa_krajobrazowa_jeszcze_w_tym_roku_.html
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Limanowa - Miastoszpeciciel
marcins87 2014-07-29 22:10:54
Ten przykład z ul. Krótkiej dobitnie pokazuje problem. Całe elewacje oblepione szmatami, okna oblepione... Nie wiem co ta za moda, co to za bezguście, żeby cały asortyment sklepu prezentować na budynku. Po co to komu, to ma zachęcać do zakupów? Sklep z "elektronarzędziami". Wystarczyłby jeden szyld. Ale nie... Właściciel sklepu musi oblepić całą kamienice informacjami graficznymi co ma w sowim przybytku... Oczy bolą!
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Limanowa - Miastoszpeciciel
marcins87 2014-07-29 22:20:40 Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Limanowa - Miastoszpeciciel
marcins87 2014-07-29 22:37:18
A tutaj pozytywny, niedaleki przykład, że można uporządkować kwestię reklamowej samowolki:



http://www.ewt.gov.pl/Projekty/Strony/Stary_Sacz_i_Lewocza_miasteczka_z_kl imatem.aspx
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Limanowa - Miastoszpeciciel
maria13 2014-07-29 22:37:25
http://www.ewt.gov.pl/Projekty/PublishingImages/009_Stary_Sacz_Polakiewicz.jpg można ładnie ? można...
i to niedaleko nas, bo Stary Sącz.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Limanowa - Miastoszpeciciel
maria13 2014-07-29 22:38:54
marcins87 :D pomyśleliśmy o tym samym :D
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Limanowa - Miastoszpeciciel
marcins87 2014-07-29 22:42:04
Maria, dzięki za link. W moim poście link się popsuł.

Pomyśleć, jak ładnie by było w mieście, gdybyśmy mogli podziwiać budynki a nie płachty reklamowe... Może ustawa krajobrazowa, która jest opracowywana w Sejmie coś zmieni. Oby została uchwalona.

Natomiast, wcale nie trzeba na taką ustawę czekać. Stary Sącz, Stare Miasto w Krakowie - w tym ostatnim wprowadzono Park Kulturowy, przez co kwestia reklam została uporządkowana. Jak się chcę to można, ale nie wszędzie jak widać, władza dostrzega problem bylejakości przestrzeni publicznej.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Limanowa - Miastoszpeciciel
marcins87 2014-07-29 22:42:52
Maria - pomyśleliśmy prawie w tej samej sekundzie :P
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Limanowa - Miastoszpeciciel
maria13 2014-07-29 22:48:30
marcins87 - piękny przypadek ;D

otóż to, gdyby tylko naszym władzom się chciało... :|
Stary Sącz jest pięknym przykładem, że jeśli się chce to wszystko można!
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Limanowa - Miastoszpeciciel
P36 2014-07-30 18:29:21
maria13, władzy na pewno by się chciało ale pod warunkiem, że mieszkańcy się o to upomną... inaczej w Limanowej nie zrobi się pod tym względem nic... może czas na mały ruch społeczny..? jakaś stronka na facebooku czy coś - takie rzeczy można robić cywilizowanie i bez wszechobecnego w internecie hejterstwa... powolutku i cierpliwie - wierzę, że jest nas więcej niż trzy osoby...
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Limanowa - Miastoszpeciciel
maria13 2014-07-30 20:52:20
więc... działajmy !
strona na FB to dobry pomysł. Ja już prowadzę stronę o Łukowicy i dobrze idzie;)
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Limanowa - Miastoszpeciciel
konto usunięte 2014-07-31 05:26:06
A co ma do tego Łukowica? Tam raczej reklamowego przesytu nie ma :)
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Limanowa - Miastoszpeciciel
maria13 2014-07-31 11:51:39
Wiślak, troszkę źle zrozumiałeś ;) podałam przykład odnośnie tego, że ludzie się integrują przez internet, wymieniają zdjęciami, komentują, pytają, są życzliwi, chcą więcej materiałów... A stworzenie strony dot. paskudnych reklam w Limanowej spotkałoby się (tak przypuszczam) z jeszcze większym rozgłosem na Fb. Pozdrawiam Wislak ;)
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Limanowa - Miastoszpeciciel
P36 2014-07-31 18:18:06
zainteresuję tym tematem znajomych (w tym architektów, ludzi z wykształceniem artystycznym i historyka sztuki) ale cudów bym nie oczekiwał - słyszałem od nich, że przy tym poziomie zainteresowania sprawami estetyki jaki panuje wśród "normalnych ludzi" (nie tylko w Limanowej) to nie ma żadnego sensu... jeszcze długo będzie tragicznie...
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Limanowa - Miastoszpeciciel
maria13 2014-07-31 20:02:34
Oj cierpliwości. Trzeba cierpliwości... powolutku ;)
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Limanowa - Miastoszpeciciel
maria13 2014-07-31 20:06:02
Wiem, że będzie ciężko. Otaczam się ludźmi z wykształceniem artystycznym i sama uczę się właśnie w tym kierunku
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Limanowa - Miastoszpeciciel
inkaa 2014-08-01 21:39:41
Zgadzam się z tym, że miasto pokryte krasiatymi reklamami wygląda paskudnie. Był kiedyś taki projekt, że za pomocą programów graficznych usunięto reklamy z większych miast Polski. I nagle wyglądały pięknie... Tak niewiele trzeba.
W Limanowej problem jest wszędzie, nie znam miejsc, gdzie nie byłoby reklam, afiszy, wszystko byle jak najbardziej niepasujące do otoczenia, kolorystyki, wszystkiego.
Ktoś się jednak na to zgodził, nikt nie pilnował, nikomu nie przeszkadzało.
Czy Limanowa ma grafika miejskiego? Nie.
Czy Limanowa ma architekta krajobrazu/przestrzennego? Zapewne tak, ale zajmuje się czymś innym.

A gdybyśmy sami, jako mieszkańcy zaczęli coś z tym robić?
Chętnie pomogłabym zaprojektować/wykonać ładne i delikatne tabliczki z napisem fryzjer/szewc, gdyby zebrało się więcej osób chcących zrobić coś takiego od mieszkańców dla mieszkańców. ;)
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Limanowa - Miastoszpeciciel
maria13 2014-08-01 22:48:59
mam propozycje... zacznijmy działać :)
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Limanowa - Miastoszpeciciel
konto usunięte 2014-08-02 17:33:30
Pozdrawiam Łukowicę i sąsiednie Podegrodzie ;)
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Limanowa - Miastoszpeciciel
marcins87 2014-08-12 07:59:53 Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Limanowa - Miastoszpeciciel
maria13 2014-08-12 15:46:37
Śmiać się czy płakać?
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Limanowa - Miastoszpeciciel
P36 2014-08-12 17:54:20
...i co z tego jak limanowiaki uważają swoje "miasto" za piękne a nawet jak przeczytają tu i ówdzie, że jest wręcz przeciwnie to kwitują stwierdzeniem, że to pisały lewaki i pedały na złość polakom katolikom (albo coś w tym stylu)... jeszcze dużo wody w naszym potoczku upłynie zanim coś drgnie...
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Limanowa - Miastoszpeciciel
konto usunięte 2014-08-12 20:13:40
Ani śmiać się ani płakać. Należy "pogratulować" ludziom wyboru rządzących. ;)
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Limanowa - Miastoszpeciciel
kinia434 2014-08-12 23:03:04
a jak dodać do tego chodzących po niej świrusów to już całkiem Limanowa jest paskudnie odbierana...:(
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Zaloguj się żeby dodać odpowiedź
Twój news: przyślij do nas zdjęcia lub film na kontakt@limanowa.in