12°   dziś 16°   jutro
Piątek, 26 kwietnia Marzena, Klaudiusz, Maria, Marcelina, Ryszard
2168

Wydarzenia

Limanowa 1914 - wiedza o bitwie

Zamiejscowy 2014-04-24 23:22:38
Z niemałym sentymentem wspominam swój artykuł na tym portalu z grudnia 2011 pt „Rozwój miasta w cieniu Węgierskiego Wzgórza”. Pisałem wtedy o bitwie limanowskiej z 1914 i niewykorzystanych szansach miasta na rozwój w związku z posiadaniem w swoich granicach miejsca pamięci narodowej. Tuż przed wielką rocznicą stulecia bitwy muszę stwierdzić, że wiele w tej kwestii drgnęło. Są Węgrzy odwiedzający miasto, są grupy rekonstrukcyjne, są inicjatywy. Są tez rzeczy, które mnie bolą. Jedną z tych rzeczy jest niski poziom wiedzy o zdarzeniach z 1914 roku. A wszystko wręcz czasem leży na portalach zagranicznych prosząc się o opublikowanie w Polsce, u nas. To co napisałem w 2011 odnośnie przebiegu bitwie ma się nijak do tego co było naprawdę. Przez te trzy lata szperania wiele udało mi się odkryć. Wtedy walka była prowadzona od Łysej Góry do Golcowa. Jabłoniec to część wielkiej bitwy. Swoja prostą wiedzą na temat tamtych zdarzeń dzielę się na swoich blogach, na które wchodzą goście ze Stanów, Niemiec, Polski. Chciałbym zaprosić również Was, Limanowian bo to rodzi zdziwienie i pasję, gdy dowiadujemy się, że w tej kępie, przez ten jar przebiegał front Wielkiej Wojny.
Pozdrawiam i zapraszam: ŁK
Adresy:
limanowa1914.blogspot.com
limanowa1914fakt.blogspot.com
limanowa1914story.blogspot.com
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Limanowa 1914 - wiedza o bitwie
Athlete 2014-04-25 16:33:13
Piękna inicjatywa. Na lekcjach historii tego nie ma. A o ile ciekawiej było by zobaczyć miejsca gdzie toczyły się bitwy? Wystarczy wyjść z domu trochę wiedzy stanąć na którymś wzgórzu i całą linie frontu można zobaczyć w wyobrażani.Spacerując po Golcowie można dojrzeć lady po okopach i ziemiankach, tylko trzeba chcieć. Dziękuje za uzupełnienie informacji
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Limanowa 1914 - wiedza o bitwie
Zamiejscowy 2014-04-27 12:41:50
Dziekuję za zainteresowanie blogami, co dało sie odczuć w ostanich dwóch dniach. Wiem, że takie tematy bywają niszowymi i trzeba historię lubić. Limanowa ma wąskie grono koneserów, którzy lubią takie tematy. Zawsze w świetle pytań leżą zagadnienia dotyczące tego jak zachęcić do historii szerszą publikę, a zwłaszcza młodzież. Musimy jednak uważać, ponieważ miłosników, wręcz zapaleńców spoza miasta w tych tematach jest wielu. Odwiedzają miasto i przykrym jest, że czasem mogą wiedzieć więcej niz my i przykrym by było, gdybysmy nie umieli wskazać im np. kierunku do miejsca, które chcą odwiedzić. To jak jest z tą Limanową. Historia bitwy jest domeną koneserów limanowskich, a resztę interesują bardziej potknięcie pana burmistrza, czy nie zapięty guziczek sutanny proboszcza? A może jest jest przestrzeń na krzewienie wiedzy o temacie?
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Limanowa 1914 - wiedza o bitwie
konto usunięte 2014-04-27 19:31:41
Sporo wyszperałeś, dziękuję Ci za ciekawe informacje. Na priv. proponuję parę informacji.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Zaloguj się żeby dodać odpowiedź
Twój news: przyślij do nas zdjęcia lub film na kontakt@limanowa.in