12°   dziś 16°   jutro
Sobota, 27 kwietnia Zyta, Teofil, Felicja, Sergiusz
4272

Porady

Inteligentny dom

nemezis 2012-11-30 13:39:21
Witam,mam pytanie czy słyszeliscie o czyms takim?Czy warto to załozyc w domu?Z tego co czytałam mozna duzo zaoszczedzic na energi.Moze ma to ktos juz u siebie? :)
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Inteligentny dom
adamskirr 2012-11-30 19:57:09
zalezy jak bedziesz uzytkowac ten dom
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Inteligentny dom
nemezis 2012-11-30 20:13:09
tzn? nie rozumiem,mam zamiar normalnie go uzytkowac.Czytałam o tym i myslalam ze moze ktos to juz ma u siebie w domu i podzieli sie opinia.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Inteligentny dom
jendreczek 2012-11-30 20:51:00
Koszt instalacji w domu jednorodzinnym przewyższa zyski około kilkadziesiąt rzay.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Inteligentny dom
nemezis 2012-11-30 21:02:30
Z tego co czytalam jest duzo firm oferujacych ten system.Ceny sa bardzo rozbiezne a jakosciowo porownywalne.Sterowac mozna wszystkim bedac poza domem:) ogrzewaniem,oswietleniem itp.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Inteligentny dom
Dunior 2012-11-30 21:39:10
i za mozliwosc sterowania wszystkim za posrednictwem internetu chcesz zaplacic te kilka, kilkanascie tys zl wiecej za instalacje elektryczne i urządzenia wspomagajace?

fajny bajer, ale prosciej jest zamontowac czujniki ruchu na klatkach schodowych, w lazienkach i w innych miejscach w ktorych nie przebywa sie caly czas. Ale, wypadaloby woowczas zamontowac tam zwykle zarowki, albo oswietlenie led, kompaktowe swietlowki niestety nie znosza zbyt dobrze ciaglego zalacz/wylacz

ogrzewanie domu: taniej wychodza zwykle termostaty regulowane na kazdym kaloryferze, piece (gazowe, weglowe) maja juz tanią autmatyke ktora w zupelnosci wystarcza w domu jednorodzinnym

ale, jak Cie stac na bajery, to wydaj kupe kasy, a i tak zobaczysz ze po jakims czasie bedziesz sie raczej wkurzal, ze znowu zginal Ci sterownik do zalaczania swiatla w salonie ;-)
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Inteligentny dom
jendreczek 2012-11-30 22:06:33
Ja u swoich klijentów instaluje proste systemy oparte na prostej automatyce. Najważniejsze jest mądre zarządzanie energią a to zaczyna się już na etapie wyboru kabla i sposobu łączena połączeń elektrycznych.Pamiętaj kalkulator to podstawowe narzędzie oszczędzania.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Inteligentny dom
nemezis 2012-12-01 09:06:01
Dziekuje za odpowiedzi:) Jezeli chodzi o instalacje to nie do konca tak jest,jezeli ma sie juz zalozone kable mozna skorzystac z systemu radiowego (bezprzewodowego),jezeli chodzi o sterowanie ogrzewaniem to zainteresowalo mnie to ze jezeli jestem poza domem to temperatura w nim moze byc niska bo bez sensu aby piec chodzil na full kiedy nikogo nie ma w domu,przed powrotem mozna np.wyslac sms i wtedy piec podnosi temperature.Zainteresowalo mnie to bo i tak przez osiem godzin mnie w domu nie ma.Moze sa to bajery:) ale sa ciekawe i przydatne.Tam mysle.Jeszcze raz dziekuje i pozdrawiam.Ide dalej czytac na ten temat.:)
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Inteligentny dom
Dunior 2012-12-01 09:18:00
Do zwykłego sterowania czasem ogrzewania na piecu gazowym masz normalny sterownik, który możesz spokojnie ustawić tak aby w określonym czasie w ciągu dnia obniżał temperature. Do niczego sms Ci nie jest potrzebny. Do tego dochodza czujniki temperatury na zewnątrz i wewnątrz domu i masz załatwioną sprawę. Ale to nie ma wiele wspolnego z ideą inteligentnego domu ;-)
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Inteligentny dom
nemezis 2012-12-01 09:54:50
masz racje nie ma nic wspolnego;) To tak jakby zamiast pralki automatycznej kupic pralke franie i mozna dokupic wirowke ;) niby to samo,jak na razie jestem przekonana do mojego pomyslu Dzieki,pozdrawiam:)
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Inteligentny dom
Dunior 2012-12-01 10:28:25
skoro jestes bardziej przekonana do swojego pomysłu to po co pytasz? chcesz zaoszczesdzić na energii? a nie liczysz czy oszczędność energii nie będzie niższa niz koszt inwestycji.

Twoje porównanie z pralkami nei jest prawidłowe.
Prawidłowe byłoby: mieć pralkę automatyczna ze sterownikiem z mozliowścią ustawiania rozpoczęcia godziny prania, i mieć taką samą pralke z możliwością sterowania dodatkowo za pośrednictwem sieci komputerowej i komórki.

Ale, jakby nie było, to Twoje zabawki, Twoje pieniądze.
Ja tylko używam takie systemy. I tylko swoją opinie wyraziłem.
Weź pod uwagę jeszcze jeden problem na etapie projektowania: co się stanie z domem, gdy braknie prądu.
Co się stanie z ogrzewaniem i oświetleniem gdy padnie centralka tego systemu w piątek o godzinie 20.
Warto mieć gotowe rozwiązania na wypadek takich awarii.
Na serwis gwarancyjny przez weekend też nie masz co liczyć
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Inteligentny dom
nemezis 2012-12-01 10:48:26
Pytalam czy ktos ma juz taki system u siebie i czy warto?:) Gdy braknie pradu to nic sie nie dzieje,nie wybucha;)kiedy wlacza prad system dziala tak samo jak przed i nic nie trzeba robic aby to wlaczyc.Jezeli centralka padnie to tez tragedi nie ma bo wszystko dziala tylko bez automatyki.Poczytalam i sie dowiedzialam:)Ceny tez sa przystepne,zalezy co sie chce tak jak jest ze wszystkim.Dziekuje bardzo za opinie:)
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Inteligentny dom
chlop 2012-12-01 14:19:13
nemezis- kup se "inteligentne" bierki i pograj trochę.HEJ
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Inteligentny dom
nemezis 2012-12-01 15:06:07
przyszedl chlop,powiedzial co wiedzial czyli nic ale glos zabral.To sie liczy
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Inteligentny dom
crusader 2012-12-01 23:06:18
oczywiscie, ze warto. inteligenty dom mozna uzbroic na kazdym poziomomie budowy. Dlatego renesans przezywa siec 2G. Mamy jeszcze na naszym terenie siec 2G więc korzystaj. Do każdego sterownika możesz dowiązać siec GSM i sms+em przypiszesz usluge.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Inteligentny dom
ppgg1 2016-10-09 18:01:02
"Inteligentny dom" to pojęcie trochę ogólne, często rozumie się centralkę która oferuje 1000 funkcji z czego większość nie ma sensu. Ja u siebie mam zainstalowaną centralę alarmową INTEGRA z możliwością programowania różnych funkcji i domontowania dodatkowych modułów. W czasach gdy budowałem dom nie było tak bardzo rozbudowanych rozwiązań jak dzisiaj.
Funkcje z których korzystam to:
- automatyka oświetleniowa (gdy zrobi się zmrok w przedpokojach, klatkach i innych miejscach zapala mi się światło gdy czujniki wykryją ruch),
- automatyka roletowa, gdy zrobi się zmrok zamykają się rolety, rano się otwieraja,
- załączanie pieca przez SMS, nie korzystam z tej funkcji gdyż mam programator pokojowy i tam programuję godziny uruchomienia pieca (wracam z pracy z reguły o tej samej godzinie)
- oświetlenie domu z zewnątrz (mogę ustawić czas, nie martwię się że zapomnę wyłączyć oświetlenie),
- powiadomienia SMS: alarmu, pożar,
- sterownie przez SMS bojlerem, nie chodzi cały czas (nie biegam do kotłowni),
- oświetlenie awaryjne, dodatkowymi lampkami w czujnikach ruchu z akumulatora systemu, włącza się automatycznie gdy braknie prądu,
- muzyka/radio w łazience, załączane automatycznie.

Podsumowywując temat:
- oszczędność raczej niewielka, bo ile można zaoszczędzić prądu na oświetleniu gdzie w większości domów są LED-y, podobnie z ogrzewaniem, gdy wracasz do domu to włączasz piec w standardowym przypadku
- na pewno wygoda, komfort i bajer,

Jak kolega wcześniej wspomniał, nie zawsze gotowe systemy (bardzo rozbudowane) maja sens, w przypadku podstawowej automatyki wystarczy inteligentna centrala alarmowa lub osobne sterowniki do urządzeń którymi chcesz sterować: oświetlenie, piec, rolety.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Inteligentny dom
piotr987 2017-05-10 12:13:54
Są to urządzenia które kontrolują skomplikowanie procesy przemysłowe. [url=https://sterowniki-plc.net/sterowniki-plc-eaton]STEROWNIKI PLC[/url] idealnie nadają się do projektu inteligentnego budynku jest to urządzenie nie zawodne, bardzo szybkie, i z mnóstwem zastosowań. Zadania możliwe do wykonania przez to urządzenie przemysłowe są ograniczone głownie przez wyobraźnie inżyniera.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Zaloguj się żeby dodać odpowiedź
Twój news: przyślij do nas zdjęcia lub film na kontakt@limanowa.in