Baner Baner
12°   dziś 16°   jutro
Sobota, 27 kwietnia Zyta, Teofil, Felicja, Sergiusz
4272

Porady

Gwara góralska.

fiolekkk 2011-08-22 10:13:47
Jakim góralskim odpowiednikiem zastąpić słowo - jedziemy?
Bo idziemy to leziemy, zajdziemy do hybomy, a jedziemy?
Będę wdzięczna za odpowiedź.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Gwara góralska.
bames 2011-08-22 10:40:52
W naszych okolicach ludzie posługują się gwarą lachowską, a nie góralską. Ja zamiast "jedziemy" powiedział bym "jadomy" :)
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Gwara góralska.
crusader 2011-08-22 11:19:32
chyba jadymy a fasiagiem wartko myrdamy
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Gwara góralska.
alim 2011-08-22 20:17:55
fiolekkk. moim zdaniem to; idziemy-idomy ,zajdziemy-zajdomy,jedziemy-jadomy a co do hybomy, hyboj wartko- chodź szybko.To jeszcze zależy z jakiego regionu gwary góralskiej chcemy zaczerpnąć, bo górale to nie tylko ci z pod zakopanego.pozdrawiam:o)
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Gwara góralska.
fiolekkk 2011-08-22 21:51:30
to jadymy czy jadomy?
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Gwara góralska.
konto usunięte 2011-08-22 22:15:09
W necie znajdziesz mnóstwo słowników gwary góralskiej, wybierz wiarygodny i już :)
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Gwara góralska.
fiolekkk 2011-08-23 09:30:48
Juz przeszukałam wszystkie internetowe słowniki i niestety nie znalazłam, dlatego pytam.. Ale jadymy to chyba po śląsku bardziej niz po góralsku...
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Gwara góralska.
terorist 2011-08-23 12:28:20
Ale fiołek o jaką góralszczyznę ci się rozchodzi? Chodzi ci o mowę zakopiańską, czy też może już górali ze Spisza? Albo może tych ze Szczawnicy? Kwestia słowa jadomy, jadymy itd. to bardziej kwestia dialektu. I tak w takim kółku dookoła Limanowej o promieniu 15 km spotkasz się ze wszystkimi możliwymi odmianami słowa jadymy (chociaż przypominam, że to nie jest gwara góralska). W tym celu najlepiej udaj się do Biblioteki Miejskiej w Limanowej i Biblioteki Pedagogicznej. Tam znajdziesz odpowiednią literaturę. Pozdrawiam.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Zaloguj się żeby dodać odpowiedź
Twój news: przyślij do nas zdjęcia lub film na kontakt@limanowa.in