10°   dziś 14°   jutro
Czwartek, 25 kwietnia Marek, Jarosław
1205

Hyde Park

dziwne zwyczaje w parafii Limanowa-Sowliny?

kingkong 2012-06-07 16:45:45
Dane mi było brać dzisiaj udział w mszy św i procesji Bożego Ciała w parafii Limanowa-Sowliny. Zwróciłem uwagę na nieco dziwny dla mnie zwyczaj- otóż ksiądz chodząc z tacą po składce dotarł tylko do progu kościoła pomijając całkowicie ludzi zgromadzonych przed wejściem na tarasie. Nie wiem czy było to zamierzone czy nie ale lekceważenie wiernych zgromadzonych przed wejściem wydaje mi się bardzo dziwne. Jeszcze mogę zrozumieć, gdyby w kościele było pusto i ludzie z zewnątrz mogliby wejść do środka. Jednak dzisiaj kościół był pełny i niemożliwe było upchnięcie wszystkich wewnątrz. Dodam, że na zewnątrz było bardzo dużo osób z małymi dziećmi, które trzymały w dłoniach pieniążki oczekując na kapłana z tacą, niestety nie doczekały się. Sytuacja ta wywołała duże zdziwienie wielu osób, szczególnie przyjezdnych, biorących udział w uroczystości.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: dziwne zwyczaje w parafii Limanowa-Sowliny?
Misia25 2012-06-07 16:52:14
A wiesz ze też o tym myślałam ale Kasiądz który dzisiaj zbierał na składkę wogóle na wszystko sobie gwizda. Ale dobra pomińmy ten temat i wgl temat księzy w swl bo aż sie we mnie gotuje.....
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: dziwne zwyczaje w parafii Limanowa-Sowliny?
smo 2012-06-07 17:50:00
Może jedno z tych dzieci miało czarnego tatusia i się przestraszył że ktoś rozpozna?

Nie zabrał kasy i jeszcze źle?
Ludzie, dajcie sobie na wstrzymanie z czarnymi. Nie podoba się jeden ksiądz, kościół to w okolicy jest multum innych. Szkoda zawaracać sobie d*** czarnymi...
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: dziwne zwyczaje w parafii Limanowa-Sowliny?
konto usunięte 2012-06-07 20:24:11
Misia masz coś ciekawego do powiedzenia na czarnych z Lim.-Sowliny ??

Bo ja słyszałem,że to niezłe ziółka
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: dziwne zwyczaje w parafii Limanowa-Sowliny?
seicento900 2012-06-07 20:32:16
Pewno zjechało sie wielu niewiernych i słabych w wierze którzy swoim niecnym , nieświadomym i niegodnym zachowaniem wzbudzili słuszny gniew czarnych eminencji.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: dziwne zwyczaje w parafii Limanowa-Sowliny?
AwM 2012-06-07 20:34:31
Dziwne, że ksiądz zrezygnował z dodatkowych zysków.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: dziwne zwyczaje w parafii Limanowa-Sowliny?
anka1984 2012-06-08 08:31:45
No i pięknie się porobiło :) ja również należe do parafi Sowliny i nasi Księża pozostawiają wiele do życzenia, szczególnie dwaj ( nie będę pisała imion nie jest wcale trudno się domyślec o kogo chodzi) trochę przerażająco to wszystko ale cóż jak to mówią "Mamy takich Księzy jakich sobie wymodlilismy"
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: dziwne zwyczaje w parafii Limanowa-Sowliny?
konto usunięte 2012-06-08 09:32:08
Ojj pozostawiaja. Niektórzy to by mogli juz odejsc. A konkretnie jeden,ten co przy spowiedzi tak rąbie ludzi. Ej jakim prawem? Człowiek jest tylko człowiekiem i popełnia błędy. Ciekaw jestem czy oni są tacy "krystaliczni"????
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: dziwne zwyczaje w parafii Limanowa-Sowliny?
anka1984 2012-06-08 10:04:45
Oj nie są wierz mi a szczególnie ten o którym piszesz wiem o kogo chodzi bo uczył mnie w szkole :) Myslę ze na niektórych już powoli czas.....
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: dziwne zwyczaje w parafii Limanowa-Sowliny?
2345 2012-06-08 11:14:35
Jeśli jest taka możliwość to należy we Mszy św. uczestniczyć w kościele, a nie przed kościołem. Przytoczę też fragment wywiadu z ks. dr Józefem Górzyńskim, wykładowcą liturgiki w seminarium duchownym w Warszawie:
– Czy jeżeli ktoś stoi na podwórku przed kościołem „zalicza” Mszę św.?
– Tutaj też nie można podać konkretnych ustaleń, że w tym miejscu to jeszcze tak, ale metr dalej już nie. Już mówiliśmy, że zgromadzenie jest znakiem. A więc trzeba popatrzeć dookoła, czy ja uczestniczę w zgromadzeniu. Bo czasami mogę nie stanowić tego znaku, ale wręcz być antyznakiem. Np. jeżeli wszyscy są zgromadzeni w jednej przestrzeni, a ktoś wyraźnie stoi gdzie indziej, to się dystansuje od tego zgromadzenia. Postępuje wbrew znakowi, który powinien być także i przez niego podjęty. To jest wyłamanie się ze znaku wspólnoty. Dodajmy, że istotne jest to, żeby robić znak taki, jaki wykonuje wspólnota. Niedopuszczalne jest np., że wspólnota klęczy, a ja stoję, albo odwrotnie.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: dziwne zwyczaje w parafii Limanowa-Sowliny?
anka1984 2012-06-08 11:42:21
Po części sie z Tobą zgodze, ale kwestia klękania w danym momencie czy też nie jest indywidualna w każdej diecezj. Jezdze duzo po polsce i w każdej parafii jest inaczej. Więc nie bardzo rozumiem o co chodzi. Z drugiej strony przypadek opisany tutaj to przypadek jednego kapłana. Reszta z Nich wychodzi na pole jeśli faktyznie ludziee tam są. Nie wiem w czym tkwił problem być może buty Ks miał niewygodne, a może w tym że wczorajsza składka była a hospicjum a nie na kościół w swl ? hmmm
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: dziwne zwyczaje w parafii Limanowa-Sowliny?
kingkong 2012-06-08 13:21:20
W tym przypadku nikt się od zgromadzenia nie dystansował, nie było żadnej luki a jedyną granicą pomiędzy ludźmi w kościele a na zewnątrz był próg. Do tego wspominałem, że kościół był pełny i próba wejścia tam, szczególnie z małymi dziećmi i wózkami, byłaby nawet nie bardzo możliwa.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: dziwne zwyczaje w parafii Limanowa-Sowliny?
2345 2012-06-08 16:54:57
Jak już o tym wspomniała anka1984, w różnych diecezjach, a nawet różnych kościołach jednej diecezji są różne zwyczaje dotyczące postaw w czasie liturgii i należy się do nich stosować.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: dziwne zwyczaje w parafii Limanowa-Sowliny?
konto usunięte 2012-06-08 17:19:21
Jak wam nie pasuje to zmieńcie "kościół" albo przestańcie chodzić bo z tego co ja wnioskuje większość z was chodzi z "przyzwyczajenia"? albo po to żeby tylko do czegoś się przypier..niczyć :]
A na danie mu na tace jeszcze będą miały okazje.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: dziwne zwyczaje w parafii Limanowa-Sowliny?
janko 2012-06-08 19:20:00
nie dawac tej je..j czrnej mafii ani grosza!! niech sie wezma z a robote ,uprawija cos niech sie sami zywia ,upracuja troche raczki to doceniia a tak to ladujcie wiecej i dziwcie sie ze wami ,,pomiataja " sami tego chcecie !!! manipuluja wami jak chca .ciemny narod :)
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: dziwne zwyczaje w parafii Limanowa-Sowliny?
2345 2012-06-09 09:29:06
@janko, pieniądze ze składki nie idą na księży tylko na utrzymanie kościoła lub na inne cele, poza tym, pełniąc swoje obowiązki duszpasterskie, można powiedzieć, że świadczą nam usługi. To tak, jak by nie zapłacić firmie budowlanej za wykonany remont.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: dziwne zwyczaje w parafii Limanowa-Sowliny?
janko 2012-06-09 09:53:53
ale pitolisz !! to jest wlasnie ta manipulacja!!:) naopowadaja wam bajek a wam to wystarczy i sie jescze cieszycie jak dzieci ;)jak ci czarny powie idz sie utop to to zerobissz pewnie.a to porownanie ?? moze najlepiej do burdelu porownac ,zeby skorzystac tez musisz zaplacic ,carni tez cos zapewno o tym wiedza;) oj ciemny narodzie!!!:)ale kladzcie ile macie a pozniej bedziecie skalmec ze chleb ze smalec wpieprzacie bo bida .
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: dziwne zwyczaje w parafii Limanowa-Sowliny?
2345 2012-06-09 10:08:11
@janko, ja w tym żadnej manipulacji nie widzę. Oczywiście, księża mogą iść do pracy tylko co byś zrobił jak byś np. zawału serca dostał a ksiądz by nie przyjechał z Sakramentami Świętymi bo nie nie miał by czasu, ponieważ byłby w pracy.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: dziwne zwyczaje w parafii Limanowa-Sowliny?
anka1984 2012-06-09 11:07:01
Wiem o co chodzi janko. Nie mówi się tutaj o tym że mają isc na budowę i zapierda..ć Ale o to ze Oni nic nie robią oprócz tego ze w tygodniu na 2/3 godziny jada zaznaczam jadą do szkoły bo nawet na nogach nie chce się przejść. Poza tym byłam swiadkiem tego że firma odśnieżała im ten ich kawałek parkingu bo biednym by te śliczne rączki zamarzły :) To jest absurd przecież !!!!!!!!!!!! A gdzieniegdzie księża rowerami jeżdża bo parafie biedne i żyją - żyją. Da się da się
:|:|
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: dziwne zwyczaje w parafii Limanowa-Sowliny?
2345 2012-06-09 11:46:45
Oczywiście są tacy księża którzy rzeczywiście nic nie robią, sam znam takie przykłady, ale nie należy wszystkich wrzucać do jednego worka i mówić, że każdy nic nie robi.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: dziwne zwyczaje w parafii Limanowa-Sowliny?
gueene 2012-06-09 14:12:08
a co robią?
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: dziwne zwyczaje w parafii Limanowa-Sowliny?
2345 2012-06-09 23:31:22
A np. praca intelektualna nie jest pracą??????
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: dziwne zwyczaje w parafii Limanowa-Sowliny?
janko 2012-06-10 11:41:54
dzieci robia ,to tez wszak praca :) a pozniej zapraszaja na plebanie bo wielu czranych lubi malych chlopcow i dziewczynki .to tez praca przeciez!!!
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: dziwne zwyczaje w parafii Limanowa-Sowliny?
palos12 2012-06-10 13:18:39
W Sowlinach ksiądz nie zmusza nikogo,aby dawał na tacę!Nie wyciąga pieniędzy z niczyjej kieszeni!Masz to dajesz a nie masz to nie dajesz .Zawsze najwiecej mają do gadania Ci ,co na tacę nie daja!Składka z tacy przeznaczana jest na cele budowlane ,co widac,że w Kosciele wiele jest robione.A co do stania na zewnątrz Kosciola..Proboszcz nieraz wielokrotnie prosił,aby podchodzić do samego przodu ,gdzie jest miejsce.Jednak każdy woli obstawiać drzwi ,a co niektórzy stac na zewnątrz i oglądać niebo a tym samym nie uczestniczyć we mszy swiętej.Rozumiem,że ktoś może czuje się żle i musi wyjść.Kościół w Sowlinach przecież ma jeszcze na dole kaplicę i tam też ksiądz idzie po składce i napewno ,kto tylko by miał ochotę dać na tacę,to by dał.No,ale tak jak już napisałem,że "NAJWIĘCEJ DO GADANIA MAJĄ CI,CO NA TACĘ NIE DAJĄ!"
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: dziwne zwyczaje w parafii Limanowa-Sowliny?
2345 2012-06-10 22:52:47
@janko twierdzisz tak po własnym przykładzie:)?
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: dziwne zwyczaje w parafii Limanowa-Sowliny?
anka1984 2012-06-11 09:32:22
2345 coś zacięcie bronisz tych Naszych Ksieży jestes jednym z Nich?
palos12 nie bądz smieszny podać Ci kilka przykladów na to że jednak wyciągają pieniadze z kieszeni ? Ehhh szkoda nawet na to czasu. akłamane towarzystwo i tyle. A z ambony tak pieknie opowiadają. takie księzowskie bajeczki na dobranoc. Właśnie to boli najbardziej.....Chciałabym aby nie udawali kogoś kim nie są. Niech w kosciele pokażą swoja p[rawdziwą twarz, nie maskę :?
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: dziwne zwyczaje w parafii Limanowa-Sowliny?
kingkong 2012-06-11 12:01:51
palos12 powiem ci, że właśnie dają... a z księżmi jak z wszystkimi ludźmi, można znaleźć uczciwych i dobrych, ale niestety większość patrzy kasy i własnego biznesu
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: dziwne zwyczaje w parafii Limanowa-Sowliny?
Nikitta 2012-06-11 12:40:26
Właśnie, ludzie są róźni i niestety księźy z powołania trudno znaleść.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: dziwne zwyczaje w parafii Limanowa-Sowliny?
palos12 2012-06-11 16:57:43
Ja nie słyszałem ,aby ksiądz czytał nazwiska tych ,którzy na tacę nie dają:)Chcesz to dasz ,nie chcesz to nie dasz.Zresztą osoba wierząca nie chodzi do kościoła dla księży,tylko dla BOGA!...anka1984: jak masz takie obciążające dowody na księży w Sowlinach,że tak ich atakujesz,to może wstąp na plebanię...i powiedz im to w twarz co Cię boli..Nie jest sztuką obrazać kogoś na forum..WIĘCEJ ODWAGI:)
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: dziwne zwyczaje w parafii Limanowa-Sowliny?
janko 2012-06-11 17:04:55
polecam najbardziej zagorzałym obrońcom czarnej mafii:) to co macie w waszych glowach to juz nawet nie jest smieszne ,to sie zaczyna robic niebezpieczne .ehh http://www.youtube.com/watch?v=YwYjEtcVu6E
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: dziwne zwyczaje w parafii Limanowa-Sowliny?
2345 2012-06-11 17:09:54
@anka1984, ja w żadnej z wypowiedzi nie bronię Waszych księży. Chyba że Twoja interpretacja jest inna.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: dziwne zwyczaje w parafii Limanowa-Sowliny?
2345 2012-06-11 17:11:25
Niebezpieczne jest obsesyjne atakowanie czarnej mafii:)
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: dziwne zwyczaje w parafii Limanowa-Sowliny?
berecik 2012-06-12 08:55:25
Można księży nie lubić, można ich nawet nienawidzić, ale należy miarkować swoje wypowiedzi.Obrażając kogoś zwłaszcza publicznie wydajemy świadectwo o własnej kulturze.Tak postępując może Cie spotkać przykra niespodzianka, gdy ktoś kiedyś wytoczy Ci proces o obrazę godności lub zachowania rasistowskie.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: dziwne zwyczaje w parafii Limanowa-Sowliny?
Frann 2012-06-12 09:17:38
W mojej Parafii bywało tak, że ksiądz "denerwował się", że ludzie stoją na zewnątrz gdy w Kościele było miejsce, ale gdy zbierał składkę to wychodził wręcz za obręb kościoła. Co wg Was jest lepsze czy gorsze? Bo moim zdaniem ten Wasz ze Sowlin zachował się bardziej ok i tyle. A na przyszłość-jeżeli tak się stanie to proponuję po mszy podejść do zakrystii wręczyć pieniądze przygotowane na składkę i powiedzieć co kogo boli w sposób kulturalny, że było tak i tak a ludzie chcą tego i tego. Jak po raz kolejny widać księża też bywają OMYLNI. Myślę, że takie rozwiązanie jest najlepsze i problemu nie będzie:)
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: dziwne zwyczaje w parafii Limanowa-Sowliny?
monkey78 2012-06-12 10:29:53
wszystko sie zgadza i poniekad kazdy ma troche racji, ale odbieglismy troche od tematu poczatkowego mianowicie jak ksiadz w sowlinach traktuje ludzi stojacych na zewnatrz. z własnego doswiadczenia wiem ze lepiej (dla rodzicow i dla ludzi siedzacych w kosciele) jest stanac z dzieckiem na zewnatrz. w srodku takie dziecko ma tysiac pytan, jest wszystkiego ciekawe, ruchliwe i coniektorym to przeszkadza, a na zewnatrz jest troche luzniej. jezeli szanowny "wielebny" włączylby glosniki na zewnatrz przy ladnej pogodzie to korona z glowy by mu nie spadla. naprawde we mszy sw. mozna uczestniczyc rownierz na zewnatrz :o)
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: dziwne zwyczaje w parafii Limanowa-Sowliny?
kingkong 2012-06-12 12:13:12
Masz racje monkey78, brałem udział we mszach w wielu kościołach, także w miejscowościach turystycznych, gdzie mimo miejsc wewnątrz większość ludzi ze względu na pogodę, wysoką temperaturę i dzieci była na zewnątrz świątyni. Czasem ustawiano tam nawet ławki, księża chodzili po składce pięknie się uśmiechając i nikomu nie sprawiało to jakiegoś problemu.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: dziwne zwyczaje w parafii Limanowa-Sowliny?
stach3 2012-06-12 14:49:09
A ja mam taka propozycje aby w okresie letnim odprawiac przy oltarzu polowym. I przestrzen bedzie dla wszystkich i modlic sie bedzie mozna i bedzie chlodniej. Mysle ze dobry duszpasterz o tym pomysli bo z tego to tylko korzysci duchowe i materialne a i ludzie zadowolenie bo wreszcie beda sobie mogli postac na polu.:P
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: dziwne zwyczaje w parafii Limanowa-Sowliny?
saleen22 2012-06-12 18:16:09
Mam core w Limanowej i ma 7 ale przykro czytac takie atykuly jak by ona chciala dac na ofiare i sie nie doczekala....bo u mnie to jest conajmniej 5 osob co zbiera,,,i ona zawsze wrzucila,,,,,ale paranoja,,,,,nie moge czsami skumac dlaczego jest tak latwo cos pokazac dobrocia innym:((( takie przykre:(
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: dziwne zwyczaje w parafii Limanowa-Sowliny?
Dunior 2012-06-12 18:41:14
te dzieciaki, jezeli byliscie w kosciele w sowlinach, to jest tam boczna kaplica przygotowana jako miejsce dla dzieci, moga sie tam bawic, moga pytac i nie przeszkadzac innym wiernym w uczestnictwie we mszy sw.

a na zewnatrz po skladce od kilku lat ksiądz nie wychodzi. kościół jest duży i jest w środku sporo miejsca aby uczestniczyć we mszy sw. wystarczy podejsc bardziej do przodu
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: dziwne zwyczaje w parafii Limanowa-Sowliny?
wolodyjowski1 2012-06-12 19:08:10
Moje zdanie jest takie;
1) uczestnictwo poza kościołem nie jest pełnym uczestnictwem we mszy, skoro tak księża uczą to nie powinni tam również zbierać składki - wydaje się to logiczne (wszelkie wymówki że duszno, pełno, że dzieci przeszkadzają itd zastępują raczej "wolę postać na słońcu bo tu przyjemniej")
2) jak ktoś pomimo tłumaczenia tego nie rozumie to niech podejdzie do zakrystii złożyć pieniążka lub niech go wrzuci do jakiejś skarbonki ( w każdym kościele takie są ;)LUB JESZCZE LEPIEJ NIECH NIE DAJE NA TACE i nie narzeka!!
3) jak mam coś do kogoś to mówię mu to w twarz a nie obrażam na forum - popieram WIĘCEJ ODWAGI
4) tak mi się skojarzyło jak idę do urzędu i chcę coś załatwić to nawet jak jest pełno ludzi to raczej nie liczę że ktoś wyjdzie i coś mi załatwi kiedy będę stał przed budynkiem

Tyle w temacie.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: dziwne zwyczaje w parafii Limanowa-Sowliny?
monkey78 2012-06-12 19:31:25
@do dunior: w bocznej kaplicy (dobrze ze jest) o ktorej mowisz jest skos stropu po prawej stronie wiec musisz stac ok 1 metra od sciany wiec to ogranicza ilosc miejsca (mowimy o glownej mszy w boze cialo, full ludzi)
@do wolodyjowski1:
1. uczestnictwo w mszy poza kosciolem (pelnym ludzi) jest rowniez pelnym uczestniczeniem, nawet jezeli ktos robi wiernym na zlosc i ze swoim "upierdlistwem" nie wlacze glosnikow na zewnatrz. z twojego rozumowania wszystkie msze sw. np. na pielgrzymkach sa niewazne poniewaz poza kosciolem. spruboj postac w dusznym kosciele z dwojka dzieci (jezeli takie posiadasz , skoro sie wypowiadasz).
2. po mszy wytlumacz dziecku ze idziemy do zakrystii dac ksiedzu pieniazka poniewaz na mszy mu sie nie chcialo podejsc.
3. z klerem czasami tak jest jak pisze wiekszosc ( nie mowie ze kazdy). maja zadobrze na poludniu polski
4. bezsensu.

TAKIE JEST MOJE SKROMNE ZDANIE :o)
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: dziwne zwyczaje w parafii Limanowa-Sowliny?
wolodyjowski1 2012-06-12 19:41:02
do monkey78 nie mówimy o mszy na pielgrzymce - to są inne realia, a jakoś nie chce mi się wierzyć że kościół był tak pełny że się wejśc nie dało
co do reszty masz racje dalsza dyskusja jest bez sensu ...
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: dziwne zwyczaje w parafii Limanowa-Sowliny?
ano 2012-06-13 00:00:13
W Kościele było sporo miejsca a dla rodziców z dziećmi jest dodatkowa salka, dajcie już spokój bo aż strach czytać ile tu zawiści. Ksiądz też człowiek i jak my wszyscy nie jest wolny od wad. W parafii Sowliny mieliśmy wielu Księży, do których młodzież się garnęła, nadal jest jeszcze jeden i jeszcze będą nowi... Szczęść Boże
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: dziwne zwyczaje w parafii Limanowa-Sowliny?
albeo172 2012-06-13 11:58:51
Tak naprawdę w kościele było bardzo ciasno w Boże Ciało, przynajmniej w jego tylnej części, i nie bardzo wyobrażam sobie wciskanie się w ten tłum z małymi dziećmi... jednak zauważcie, że jest wiele kościołów, gdzie nikt nie robi problemu, gdy się stoi na zewnątrz, kiedy pogoda sprzyja - i zawsze włączają nagłośnienie zewn.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: dziwne zwyczaje w parafii Limanowa-Sowliny?
tenas 2012-06-22 15:49:57
wynika z tego, że jeżeli parafia miałaby ołtarz polowy to składek by nie było nigdy :)
odnośnie wychodzenia księży poza teren, to w dolnej części nawet do przedsionka nie wychodzą, wiec o wyjściu na powietrze spokój. ;p
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: dziwne zwyczaje w parafii Limanowa-Sowliny?
enter 2014-03-21 22:42:03
W Łososinie też księża nie wychodzą za próg kościoła. Nie rozumiem tylko w jakim celu jest takie naglosnienie placu przykoscielnego lacznie z okolicą skoro msza poza progiem kościoła ma sie nie liczyć?
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Zaloguj się żeby dodać odpowiedź
Twój news: przyślij do nas zdjęcia lub film na kontakt@limanowa.in