17°   dziś 23°   jutro
Piątek, 29 marca Wiktoryn, Wiktoryna, Helmut, Eustachy, Zenon
1203

Hyde Park

Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""

dionelwa 2012-01-06 09:36:28
Słowo "sabat" znaczy "odpoczynek", a sobota jest siódmym dniem tygodnia.
Dlaczego więc chrześcijanie świętują niedzielę zamiast dzień wymieniony w Biblii? Aby udowodnić Żydom, że chrześcijanie nie są już pod starym prawem mojżeszowym, z jego wymogami obrzezania, wstrzymywania się od spożywania pewnych pokarmów i skrupulatnym przestrzeganiem żydowskiego sabatu, ale pod nowym prawem Chrystusa. Nowopowstały Kościół zmienił dzień, który należy świętować, z soboty na niedzielę.
Ponieważ jednak sobota, a nie niedziela, jest wymieniona w Biblii, czyż nie jest zastanawiające, że niekatolicy, którzy twierdzą, że ich religia pochodzi wprost z Biblii, a nie z Kościoła, zachowują niedzielę zamiast soboty? Owszem, jest to oczywista niespójność, jednak zmiana ta została dokonana prawie piętnaście stuleci przed narodzinami protestantyzmu, a zwyczaj ten przyjął się powszechnie. Protestanci kontynuują go, choć opiera się on na władzy Kościoła Rzymskokatolickiego, a nie na żadnym wyraźnym tekście biblijnym. To świętowanie jest więc przypomnieniem Kościoła-Matki, od którego odłamały się niekatolickie sekty - jak chłopiec uciekający z domu, ale wciąż noszący w portfelu zdjęcie matki albo pukiel jej włosów" (John A. O’Brien, The Faith of Millions, s. 543-544, Londyn 1958).

* * *
"W roku 321 n.e. rzymski cesarz Konstantyn postanowił, że pierwszy dzień tygodnia, niedziela, ma być świętowany jako cywilny dzień odpoczynku od powszedniej pracy i interesów. Nie narzucało to na chrześcijan żadnego obowiązku religijnego świętowania tego dnia. Jednak w roku 336 n.e. Kościół Rzymskokatolicki, na soborze w Laodycei, ustanowił kościelne prawo, nakazujące wiernym uczestniczyć w mszy i wstrzymywać się od pracy w niedzielę" (Dr L. Rumble, Seventh-day Adventists (rzymskokatolicka rozprawa), s. 23-24).

Nic nikomu nie narzucam - poczytać warto i się zastanowić.Ludzie stworzyli wiarę na swoje potrzeby.Kościół stworzył nakazy i zakazy na potrzeby własne jak tec złoty Cielec - który mam wrażenie jakby był tworzony na nowo. W jakim kierunku to idzie - ? odpustów i odpuszczenia grzechów za pieniądze i stosy palonych czarownic ??
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
dionelwa 2012-01-06 09:37:55
a jeszcze jedno zródło: http://www.chrystus.com.pl/lekcje/tem_d04.htm
:P:D8o>:-D
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
dionelwa 2012-01-06 09:41:45
* * *
"Możesz przeczytać Biblię od Genesis do Objawienia, a nie znajdziesz jednego wersetu popierającego świętowanie niedzieli. Pismo Święte nakazuje religijne świętowanie soboty, dnia, którego my [katolicy] nigdy nie świętujemy" (James kard. Gibbons, The Faith of Our Fathers, s. 89, Nowy Jork 1917).
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
orate 2012-01-06 19:29:25
W sam przeto dzień Zesłania Ducha Świętego , kiedy Kościół ukazał się światu , "ci którzy przyjęli mowę", Piotra ," zostali ochrzczeni" ."I trwali w nauce Apostołów i uczestnictwie łamania chleba i w modlitwach ... chwaląc Boga i zyskując łaskę u całego ludu "(Dz 2, 41-42. 47.) Od tego czasu Kościół nigdy nie zaprzestawał zbierać się na odprawianie paschalnego misterium , czytając to " co było o Nim we wszystkich pismach" (Łk 24,27 )
Zgodnie z tradycją apostolską , która wywodzi się od samego dnia Zmartwychwstania Chrystusa , Misterium Paschalne Kościoła obchodzi co osiem dni , w dniu , który słusznie nazywany jest dniem Pańskim albo niedzielą . (166 K.K.K.)
"Syn człowieczy jest Panem szabatu " (Mk 2,28)
Oto dzień który Pan uczynił : radujmy się zeń i weselmy ! (Ps. 118 , 24)
Droga "dionelwa " , dobrze jest niekiedy poczytać ,ale zanim się to zrobi , to trzeba jeszcze wiedzieć z jakiego źródła czerpać by dość do całej prawdy a nie wprowadzać czytelników w błąd , pozdrawiam
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
orate 2012-01-06 19:48:04
" Syn człowieczy jest Panem szabatu " ( Mk 2,2 osiem )
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
dionelwa 2012-01-07 20:23:51
--------------------------------------------------------------------------------

Lekcja 4 - ŚWIADECTWO KOŚCIOŁA RZYMSKOKATOLICKIEGO W KWESTII ZMIANY DNIA ODPOCZYNKU

WYPOWIEDZI KATOLICKICH AUTORÓW

"Pytanie: Jak dowieść, że Kościół ma prawo nakazywać święta i dni święte?
Odpowiedź: Przez sam fakt zamiany soboty na niedzielę, którą protestanci akceptują, przez co otwarcie przeciwstawiają się samym sobie, zachowując niedzielę i łamiąc inne święta nakazane przez ten sam Kościół" (Henry Tuberville, An Abridgement of Christian Doctrine, s. 58, imprimatur 1833).

* * *
"To zachowywanie niedzieli - która jest jedynym świętym dniem dla protestantów - nie tylko nie ma podstaw w Biblii, ale jest z nią zupełnie niezgodne, gdyż Biblia nakazuje odpoczywać w sabat, czyli w sobotę. To Kościół Rzymskokatolicki, na mocy autorytetu Jezusa Chrystusa, przeniósł odpoczynek na niedzielę, aby upamiętnić zmartwychwstanie naszego Pana. Tak więc zachowywanie niedzieli przez protestantów jest hołdem, jaki wbrew sobie oddają władzy Kościoła" (kard. Segur, Plain Talk about the Protestantism of Today, s. 213, Boston 1868).

* * *
"Kościół Rzymskokatolicki na tysiąc lat przed powstaniem protestantyzmu, na mocy boskiego zlecenia, zamienił dzień sobotni na niedzielę. (...) Świat protestancki u swego zarania uznał, że chrześcijański dzień odpoczynku jest zbyt mocno zakorzeniony, by przeciwstawiać się jego istnieniu; dlatego też musiał zaakceptować to zarządzenie, przyznając w ten sposób od z górą trzystu lat, że Kościół ma prawo zmieniać święte dni. Chrześcijański dzień odpoczynku jest więc do dziś uznanym dzieckiem Kościoła Rzymskokatolickiego jako małżonki Ducha Świętego, bez słowa sprzeciwu ze strony świata protestanckiego" (The Catholic Mirror, 23 IX 1893).
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
dionelwa 2012-01-07 20:24:31
"Czwarte przykazanie w Biblii dotyczy świętowania siódmego dnia: "Pobłogosławił Bóg dzień siódmy, i poświęcił go" (I Mojż. 2,3). Ten przepis został potwierdzony przez Boga w Dziesięciorgu Przykazaniach: "Pamiętaj o dniu sabatu, aby go święcić. (...) Siódmego dnia jest sabat Pana, Boga twego" (II Mojż. 20,8.10). Poza tym, Chrystus oświadczył, że nie przyszedł, by obalić prawo, ale je wypełnić (Mat. 5,17). On sam świętował sabat: "Wszedł według zwyczaju swego w dzień sabatu do synagogi" (Łuk. 4,16). Jego uczniowie także świętowali sabat po Jego śmierci: "Przez sabat zaś odpoczywały według przykazania" (Łuk. 23,56). Jednak przy całym tym biblijnym poparciu dla świętowania sabatu, siódmego dnia tygodnia, protestanci ze wszystkich Kościołów traktują go jak zwyczajny dzień i przenoszą związane z nim zobowiązania na pierwszy dzień tygodnia, czyli niedzielę. Czyj autorytet mają na poparcie tego? Jedynie żywe słowo, czyli tradycję Kościoła Rzymskokatolickiego" (John Milner, End of Religious Controversy, s. 89, Nowy Jork 1897).
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
dionelwa 2012-01-07 20:25:58
"Jakie jest biblijne uzasadnienie zamiany dnia odpoczynku z siódmego na pierwszy dzień tygodnia? Kto dał papieżowi prawo zmienić przykazanie Boże?
Jeśli Biblia jest jedynym przewodnikiem dla chrześcijan, to adwentyści dnia siódmego mają rację świętując sobotę wraz z Żydami. (...) Czy nie jest dziwne, że ci, którzy Biblię nazywają jedynym nauczycielem, w tej sprawie postępują niekonsekwentnie, idąc za tradycją Kościoła?" (Bertrand L. Conway, The Question Box Answers, s. 179, Nowy Jork 1923).
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
kalejdoskop 2012-01-07 20:37:19
a co to Kacie przeniosłeś katownię na limanowa.in?https://img.limanowa.in/img/emotikony/help.png">
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
orate 2012-01-08 13:02:59
doinelwo , jeśli uważasz że masz rację , to podziel się z nami i napisz kim dla Ciebie jest Jezus Chrystus i Jego Matka , pozdrawiam .
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
bnb 2012-01-08 15:04:18
Zawsze słyszałam, że niedzielę świętujemy na pamiątkę Zmartwychwstania Jezusa, które miało miejsce w niedzielny poranek. Uważam, że dyskusje na ten temat są zbędne.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
SnoozE 2012-01-08 16:35:14
A mi sie wydawalo, ze trzeba postepowac wedlug slow "boga" z biblii. On dal 10 przykazan, w religii rzymsko-katolickiej te przykazania sa zmienione, a jedno calkowicie wykasowane. Racja nie ma o czym dyskutowac, wnioski nasuwaja sie same.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
tryl 2012-01-08 16:42:04
dokładnie. popieram bnb. przecież słyszymy w kościele, że świętujemy niedziele jako dzień wspomnienia jego zmartwychwstania. A sam kościół podaje święto Zmartwychwstania jako najważniejsze ze świąt. dionelwa poczytaj jakie "modyfikacje" robią sobie inne wyznania i nie będziesz wtedy wymyślać. pozdrawiam
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
SnoozE 2012-01-08 17:57:52
No to dobrze, ze katolicy wiedza i akceptuja to, ze ich religie stworzyli ludzie, zmieniajac "oryginalne" slowa "boga". W takim wypadku na czym opiera sie religia rzymsko-katolicka ? Bo takie poczynania jawnie lamia slowa przekazane przez "boga". Po co sie do niego odwolywac w takim razie ? Czy to nie hipokryzja ?
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
cheffos 2012-01-08 21:12:53
Jakie to słowa ludzie zmienili? Bo z tego, co ja wiem, Pismo Święte jakie było, takie jest.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
orate 2012-01-09 15:24:35
cheffos ,nie pytaj się piekarza jak się dom buduje , pozdrawiam
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
SnoozE 2012-01-10 08:15:26
Jak rozumiem orate to Ty posiadasz wiedze a ktos inny myli sie na 100%. Zmiana i wykasowanie jednego przykazania nie wystarczy ? "Bog" dal wyraznie 10 przykazan i zabronil ich zmieniac, a co dopiero kasowac i dzielic tak, aby z jednego powstaly 2 i suma sie zgadzala. Czym jest kult Maryjny, Jezusa ? Czym sa modlitwy do 1001 swietych ? Czyz nie jest to kult wielu bostw ? Dla mnie to jest ewidetny przyklad henoteizmu. Jeden glowny bog + podrzedne bostwa. Nie wspominajac juz o kulcie "zmarlych" w sensie ich fragmetow ciala - rak, palcow itp "swiete relikwia".
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
cheffos 2012-01-10 11:10:16
Przypominasz mi ludzi, którzy pytali Jezusa, które przykazanie jest najważniejsze. Czy nie wiesz, że podstawą chrześcijaństwa są Przykazania Miłości? Czy nie słyszałeś o Starym i Nowym Przymierzu?

Twoja interpretacja idzie zbyt daleko. Święty to nie Bóg, ani inne bóstwo. Tym bardziej fragmenty ciała.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
SnoozE 2012-01-10 11:47:16
Twierdziles, ze slowa "boga" nie zostaly zmienione przez religie rzymsko-katolicka. Podalem Ci kilka konkretnych przykladow. Nie odniosles sie do zadnego merytorycznie. Dlaczego pytasz mnie o stary i nowy testament ? Tak slyszalem o nich, powiem wiecej przypuszczam, ze 90% katolikow ich nie czytalo. Prawdopodobnie Ty tez.

Oddawanie czci swietym, kultowi Maryjnemu jest niezgodne z nauka "boga". Przetrzyj oczy i zobacz jak to wyglada w kk.

To samo tyczy sie papieza "ojciec swiety" - "Nikogo też na ziemi nie nazywajcie ojcem swoim; albowiem jeden jest Ojciec wasz, Ten w niebie." Mat. 23:9


Co do milosci to bardzo fajnie. Doglebnie pokazano ta milosc w czasie wypraw krzyzowych. Wracajac do terazniejszosci ... bede jeszcze bardziej uradowany kiedy wiekszosc katolikow zacznie stosowac milosc, do drugiej istoty, w realnym zyciu.

Jezeli chcesz dyskutowac to odnies sie metytorycznie i rzeczowo. Nie mam czasu ani ochoty na pisanie o niczym.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
terorist 2012-01-10 13:33:48
Czemu świętujemy w niedzielę, a nie sobotę? Bo gdybyśmy świętowali w sobotę, poniedziałek musiałby się nazywać posobotnikiem, a to głupio brzmi.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
cheffos 2012-01-10 14:27:05
"Jezeli chcesz dyskutowac to odnies sie metytorycznie i rzeczowo. Nie mam czasu ani ochoty na pisanie o niczym."
A czymże jest pisanie o wyprawach krzyżowych? Czym jest poruszanie stu pindziesięciu kwestii w jednej wypowiedzi? No to do rzeczy.

"Twierdziles, ze slowa "boga" nie zostaly zmienione przez religie rzymsko-katolicka."
Mówiąc Słowo Boga zapewne chodzi Ci o Pismo Święte. Twierdziłem i twierdzę nadal, że nie zostało ono zmienione ani przez religię katolicką, ani żadną inną.

"Podalem Ci kilka konkretnych przykladow."
Napisałeś, że coś tam zostało zmienione. Ja napisałem, że nie. Taka sama konkretna odpowiedź, jakie konkretne pytanie.

"Dlaczego pytasz mnie o stary i nowy testament ?"
Ponieważ odniosłem wrażenie, że czytałeś tylko Stary.

"Oddawanie czci swietym, kultowi Maryjnemu jest niezgodne z nauka "boga"."
Co rozumiesz pod pojęciem "oddanie czci"? Bo chyba zupełnie inaczej to rozumiemy. Pisałem już, że nikt nie traktuje świętych jako bóstwo.

"To samo tyczy sie papieza "ojciec swiety""
Można sobie wyciągać pojedyncze zdania bez kontekstu, tylko po co? Pismo należy rozumieć całościowo, inaczej mogą wyjść absurdy.

"Co do milosci to bardzo fajnie. Doglebnie pokazano ta milosc w czasie wypraw krzyzowych."
Czy to znaczy, że się mylę?
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
SnoozE 2012-01-10 14:51:10
----->A czymże jest pisanie o wyprawach krzyżowych? Czym jest poruszanie stu pindziesięciu kwestii w jednej wypowiedzi? No to do rzeczy.

Pisales o "milosci" katolickiej wiec poszla riposta.


---->"Mówiąc Słowo Boga zapewne chodzi Ci o Pismo Święte. Twierdziłem i twierdzę nadal, że nie zostało ono zmienione ani przez religię katolicką, ani żadną inną."

Oczywiscie, ze zostalo zmienione. Zastanawiam sie czy czytasz ze zrozumieniem. DEKALOG ZOSTAL ZMIENIONY. On jest w biblii ... czytales biblie ... Pomijam juz pozostale roznice w tlumaczeniach z laciny na polski ... no i mnogosc biblii, kazda religia ma wlasna wersje.


---->"Napisałeś, że coś tam zostało zmienione. Ja napisałem, że nie. Taka sama konkretna odpowiedź, jakie konkretne pytanie."

Nie cos tam tylko dalem konkretny przyklad. j/w


---->"Ponieważ odniosłem wrażenie, że czytałeś tylko Stary."

Nie wyciagaj wnioskow.

---->"Co rozumiesz pod pojęciem "oddanie czci"? Bo chyba zupełnie inaczej to rozumiemy. Pisałem już, że nikt nie traktuje świętych jako bóstwo."

1.oddawanie czci wyobrażeniom bohaterow w postaci wizualnych symboli: obrazów, posągów i innych wytworów ludzkiej działalnośc (kult maryjny)

2.Oddawanie ludziom za życia bądź po ich śmierci (kult przodków) czci należnej tylko bogu, w tym również traktowanie lub ustanawianie jakichkolwiek osób jako pośredników między Bogiem a ludźmi (np. papiez i jego nieomylnosc 1870r.)

----->"Można sobie wyciągać pojedyncze zdania bez kontekstu, tylko po co? Pismo należy rozumieć całościowo, inaczej mogą wyjść absurdy."

eee moge napisac tylko... co Ty do mnie rozmawiasz ? Masz jasno i klarownie napisane jak biblia odnosi sie do tej kwestii. A kto ma to pismo rozumiec ? Nieomylny papiez ? Sorry wole wlasny rozum, Ty mu wierz.


---->"Czy to znaczy, że się mylę? "

To znaczy, ze wiekszosc religii w swoich korzeniach ma "milosc", to samo tyczy sie islamu, ktory jest religia milosci. Zreszta nie ma co dywagowac na temat milosci, moge tylko dodac, ze zapala mi sie czerwona lampka jak slysze ciagle o milosci, a z serca bije zolc.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
mokasyn 2012-01-10 14:55:27
Ja pierdu! Czyżby to księża prowadzili dyskurs teologiczny,(no raczej kłótnię teologiczną) na limanowa.in ?!>:-D
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
orate 2012-01-10 18:41:11
cheffos , a ja cię prosiłem ...pozdrawiam
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
cheffos 2012-01-10 19:29:06
"Pisales o "milosci" katolickiej wiec poszla riposta."
Pisałem jakie przykazania są podstawą chrześcijaństwa. To że ktoś ich nie przestrzega, w żadnym wypadku nie znaczy, że podstawa ta jest nieaktualna, czy że w ogóle jej nie było. Twoja riposta nic nie wnosi do tematu.

"Oczywiscie, ze zostalo zmienione. Zastanawiam sie czy czytasz ze zrozumieniem. DEKALOG ZOSTAL ZMIENIONY. On jest w biblii ... czytales biblie ... Pomijam juz pozostale roznice w tlumaczeniach z laciny na polski ... no i mnogosc biblii, kazda religia ma wlasna wersje."
Zastanów się też nad swoją umiejętnością czytania ze zrozumieniem. Twierdzisz, że Słowo Boże zostało zmienione. A gdzie to Słowo można znaleźć? Ano w Piśmie Świętym. I tam Dekalog wciąż jest w swojej niezmiennej formie. (Oczywiście, że pomijamy różnice w tłumaczeniach.) Czyli jaki wniosek? Słowo Boże nie zostało zmienione. Tylko może Tobie chodzi o Dekalog z Katechizmu? Owszem, jest on już w innej formie, ale tego nie można nazwać Słowem Bożym chyba, co nie?

"Nie cos tam tylko dalem konkretny przyklad."
A ja konkretną odpowiedź.

"Nie wyciagaj wnioskow."
Dlaczego miałbym nie wyciągać wniosków? Tym bardziej, że i Ty pozwoliłeś sobie na pewne wnioski odnośnie mojej znajomości PŚ. Mam jakieś mniejsze prawa? (Proponuję dalej tego nie ciągnąć.)

"1.oddawanie czci wyobrażeniom bohaterow w postaci wizualnych symboli: obrazów, posągów i innych wytworów ludzkiej działalnośc (kult maryjny)"
To jest tak samo, jakbym powiesił sobie zdjęcie kogoś mi bliskiego na ścianie, oprawił ładnie w oprawkę, a nawet może chował w sejfie, bo byłaby to jedyna moja pamiątka po pewnej osobie, która może już nie żyje. Czy to jest bałwochwalstwo? Wątpię. Na tej samej zasadzie działa chociażby kult świętych.

"2.Oddawanie ludziom za życia bądź po ich śmierci (kult przodków) czci należnej tylko bogu, w tym również traktowanie lub ustanawianie jakichkolwiek osób jako pośredników między Bogiem a ludźmi (np. papiez i jego nieomylnosc 1870r.)"
Cześć należną Bogu tylko dla Boga. Raczej nie widzę w tym względzie nadużyć, chociażby modląc się "za pośrednictwem". Z kolei jeśli o papieża chodzi, to też on Bogiem nie jest, choćby i świętym miał zostać.

"Masz jasno i klarownie napisane jak biblia odnosi sie do tej kwestii."
No tak. I ja wiem, jak się do tego odnieść.

"To znaczy, ze wiekszosc religii w swoich korzeniach ma "milosc", to samo tyczy sie islamu, ktory jest religia milosci. Zreszta nie ma co dywagowac na temat milosci, moge tylko dodac, ze zapala mi sie czerwona lampka jak slysze ciagle o milosci, a z serca bije zolc."
To dalej nic nie znaczy. Religia to religia, a co z tym człowiek zrobi, to już inna sprawa. Za wypadki drogowe nie wiń przepisów, ale co najwyżej ich nieprzestrzeganie.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
cheffos 2012-01-10 19:32:09
@orate, wybacz ;)
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
orate 2012-01-10 19:38:02
Biblia , czyli Pismo św. ,jest to zbiór ksiąg ST i NT , uznany prze Kościół za natchnione , a stanowiący wraz z Tradycją z uwagi na zawarte w nich objawienia Boże , jeden depozyt wiary i jedną regułę. {KANON}.
Biblia ukazuje nam fakt wybrania przez Boga jednego narodu z którym zawarł przymierze (Rdz 15,18; Wj 24,8) , naród wybrany Izrael , jednocześnie powierzył mu swe obietnice ;oraz misję jaką miał spełnić wobec wszystkich narodów (Ps 21 Ps 95 Iz 2 ,1-4 ; Jr 3 ,17 )
przygotowując je na nadejście Chrystusa i królestwa mesjańskiego . Gdy nadeszła pełnia czasu ( Ga 4 ,7 ),Bóg zesłał swego Syna , aby słowem i śmiercią dopełnił dzieła zbawienia .
Biblia ukazuje Jezusa jako ostatniego Adama (1 Kor 15 ,45 ) , pośrednika nowego i ostatecznego przymierza ( Hbr 8 ,6 ) twórcę nowego Ludu Bożego ( Ef 2 ,15-22 ).
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
orate 2012-01-10 20:30:29
@cheffos , jest dobrze ,serdecznie pozdrawiam , pozdrawiam również SnoozE , " kto szuka , ten znajduje " , mam nadzieję że dane to będzie i Tobie , serdecznie pozdrawiam .
PS. Nie jetem mądry , staram się być tylko pokorny .
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
SnoozE 2012-01-10 20:34:50
--->"Pisałem jakie przykazania są podstawą chrześcijaństwa. To że ktoś ich nie przestrzega, w żadnym wypadku nie znaczy, że podstawa ta jest nieaktualna, czy że w ogóle jej nie było. Twoja riposta nic nie wnosi do tematu."

Wnosi bardzo wiele, katolicy (nie wszyscy ofc) nie stosuja podstawowych praw w zyciu.



---->"Zastanów się też nad swoją umiejętnością czytania ze zrozumieniem. Twierdzisz, że Słowo Boże zostało zmienione. A gdzie to Słowo można znaleźć? Ano w Piśmie Świętym. I tam Dekalog wciąż jest w swojej niezmiennej formie. (Oczywiście, że pomijamy różnice w tłumaczeniach.) Czyli jaki wniosek? Słowo Boże nie zostało zmienione. Tylko może Tobie chodzi o Dekalog z Katechizmu? Owszem, jest on już w innej formie, ale tego nie można nazwać Słowem Bożym chyba, co nie?"

Dekalog nie jest slowem bozym ? Jak juz pisalem kilka razy dekalog jest zmieniony i wykasowane jest 2 przykazanie. 10 podzielone na dwa czlony zeby liczba sie zgadzala. Widze, ze dyskusja z Toba jest bardzo oporna zatem przytocze prawdziwy biblijny dekalog.

I. Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.
II. Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał ani służył. Ja jestem Pan, Bóg Twój, mocny, zawistny, karzący nieprawość ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą, a czyniący miłosierdzie tym tysiącom tym, którzy mnie miłują i strzegą moich przykazań.
III. Nie będziesz brał imienia Pana, Boga twego, nadaremno; bo nie będzie miał Pan za niewinnego tego, który by wziął imię Pana, Boga swego, nadaremno.
IV. Pamiętaj, abyś dzień sobotni święcił. Sześć dni robić będziesz i będziesz wykonywał wszystkie roboty twoje; ale siódmego sabat Pana, Boga twego, jest; nie będziesz wykonywał weń żadnej roboty, ty i syn twój, i córka twoja, sługa twój i służebnica twoja, bydlę twoje i gość , który jest między bramami twymi. Przez sześć dni bowiem czynił Pan niebo i ziemię, i morze, i wszystko, co w nich jest, a odpoczął dnia siódmego; i dlatego pobłogosławił Pan dniowi sobotniemu i poświęcił go.
V. Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie.
VI. Nie będziesz zabijał.
VII. Nie będziesz cudzołożył.
VIII. Nie będziesz kradzieży czynił.
IX. Nie będziesz mówił fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu twemu.
X. Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego, ani będziesz pragnął żony jego, ani sługi jego, ani służebnicy, ani wołu, ani osła, ani żadnej rzeczy, która jego jest.(Wg przekładu ks. Wujka 2 Mjż 20,3-17)

Wszelkie zmiany i manipulacje tej tresci sa niezgodne ze slowem bozym. Bog zabronil zmieniac dekalog pod swoje widzimisie.


---->"A ja konkretną odpowiedź."

Nic konkretnego nie dales bo dalej nie dociera do Ciebie kwestia totalnej zmiany dekalogu (oryginal wyzej)


--->"No tak. I ja wiem, jak się do tego odnieść."

ekhmm... ;/ dobrze ...


---->"To dalej nic nie znaczy. Religia to religia, a co z tym człowiek zrobi, to już inna sprawa. Za wypadki drogowe nie wiń przepisów, ale co najwyżej ich nieprzestrzeganie. "

Religia to od 1000-leci oreze dla manipulacji i kontroli mas. Prym w tej materii, od setek lat, wiedzie KK. Stopowanie nauki, straszenie ludzi zacmieniami, tortury naukowcow itp ... Wszystko dla KONTROLI.


orate

Co Ty chlopie tu powklejales i po co ?
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
orate 2012-01-10 20:55:55
Snooze , co ci Kościół przeszkadza i w czym , czyżbyś miał wyrzuty sumienia ? , dla tego jesteś na Kościół taki zły ?
W Kościele są sami grzesznicy , więc przyjdź , będziesz między swoimi .
Ps. Nie powklejałem tylko uczę się pisać .
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
SnoozE 2012-01-10 22:00:38
Mozesz sprecycowac o co dokladnie chodzi z tymi wyrzutami sumienia ?

W KK irytuje mnie kwestia bezsensownej smierci milionow ludzi w Afryce, z powodu HIV. KK skutecznie dewastuje kampanie anty AIDS - uzywanie prezerwatyw przez Afrykanczykow. Nie podoba mi sie wtracanie do polityki i mieszanie. Wiara to indywidualna sprawa kazdego czlowieka i nikt nie powinien narzucac krzyza w sejmie czy urzedach. Panstwo powinno byc odzielone od religii. Konkordat to skandal. Nie podobaja mi sie ogromne dotacje dla kosciola i ulgi podatkowe dla ksiezy, to idzie z podatkow wszystkich Polakow. Dac ta kase na oswiate czy rozwoj nauki. Bedzie jakis pozytek a nie strata.

Dlaczego proponujesz mi wstepowanie do kosciola katolickiego ? Chyba jasno i klarownie dalem do zrozumienia, ze to co reprezentuje soba katolicyzm jest dla mnie czyms irracjonalnym i pozbawionym sensu. Wystarczy zapoznac sie z hisotria kk ... Kazdy ma oczy, nie kazdy potrzebuje je otwierac.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
alim 2012-01-10 22:04:58
dionelwa-SnoozE,,,Scheffos, Ja powiem tak każda wiara jest dobra i proponuje każdemu przy swojej pozostać, dodam że wnerwia mnie fakt, gdy co jakiś czasz dzwoni ktoś do drzwi i próbuje przekonać mnie machając ulotkami że jego wiara jest lepsza..... itp.Pozostańmy każdy przy swojej i nie róbmy zamętu a będzie ok. Swoją drogą tylko patrzeć jak proboszcz pójdzie w ślady burmistrza i zablokuje limanowa in. w swoim okręgu. Pozdrawiam ze zgodą i pobożnie.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
cheffos 2012-01-10 23:39:01
"Wnosi bardzo wiele, katolicy (nie wszyscy ofc) nie stosuja podstawowych praw w zyciu."
Powiedzmy, że tak jest? I co to niby wnosi, skoro ja nie piszę o tym, co kto przestrzega, ale co przestrzegać powinien?

"Dekalog nie jest slowem bozym ? Jak juz pisalem kilka razy dekalog jest zmieniony i wykasowane jest 2 przykazanie. 10 podzielone na dwa czlony zeby liczba sie zgadzala. Widze, ze dyskusja z Toba jest bardzo oporna zatem przytocze prawdziwy biblijny dekalog.[...]"
Przeczytaj jeszcze raz, bo widzę, że nic nie rozumiesz.
Przytoczyłeś fragment z Biblii. No w porządku. Może Ci się to w głowie nie mieści, ale ja mam podobny i żaden Kościół niczego tam nie zmieniał (chociaż Pismo Święte kupione obok naszego kościoła). Zatem jakim prawem piszesz, że ludzie zmienili Słowo Boga?
Ale Tobie (chociaż broniłeś mi wnioskować) pewnie chodzi o inną formę Dekalogu, która widnieje np w Katechizmie KK, że ta forma jest inna.

"Nic konkretnego nie dales bo dalej nie dociera do Ciebie kwestia totalnej zmiany dekalogu "
Póki co pokazałeś, że mamy takie same Dekalogi. O jaką zmianę Ci chodzi?

"Religia to od 1000-leci oreze dla manipulacji i kontroli mas. Prym w tej materii, od setek lat, wiedzie KK. Stopowanie nauki, straszenie ludzi zacmieniami, tortury naukowcow itp ... Wszystko dla KONTROLI."
Pewnie, że nie zawsze było różowo, ale nie przesadzajmy. Młotkiem można zabić, więc apeluję, by zakopywać młotki przynajmniej 3 metry pod ziemią. Noże bezwzględnie należy przetopić na dwuteowniki. Bla, bla, bla.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
ciastolina 2012-01-11 13:33:29
Sorry, ale od razu ciśnie mi się na usta stwierdzenie, że należy podzielić katolików na tych, którzy wierzą w Boga i na tych, którzy wierzą w Kościół. Właśnie w czasie krucjat kościół przeinaczał sobie tekst Biblii na swoje potrzeby. Pozdrawiam serdecznie:)
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
cheffos 2012-01-11 13:43:42
To tak jakby ludzi podzielić na Polaków i Niemców. A co z resztą?
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
ciastolina 2012-01-11 18:18:53
Dokładnie wiesz o co mi chodzi. Swoimi odzywkami utwierdzasz mnie tylko w przekonaniu, że nie ma sensu wdawać się z Tobą w dyskusję. Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru:)
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
dionelwa 2012-01-11 19:57:07
""",Bóg zesłał swego Syna , aby słowem i śmiercią dopełnił dzieła zbawienia ."""

Kto zesłał Jezusa na ziemie. Kto jest ojcem Jezusa. Komu oddawał czaść sam Jezus podczas Sabatu dnia siódmego. Czy KK na przestrzeni nie dokonał zmnian w Bibli. ?? Wiele pytań powstaje.Czym jest wiara i czym jest kościół.
"" Bo jeśli dwóch lub trzech zbierze się w imię moje, to i Ja tam będę wśród nich"" Czym jest kościół - zebraniem ludzi w imie Boga.

Wiara to nie bezmyślne klepanie zdrowaśiek w nowej kurtce i nowymi perfumami w kościele w którym więcej jest obrazków i złocień niż głupi ma śrubek.

Wiara to zrozumienie Boga w Sobie i rozmowa z nim.

Niestety mamy najpiękniejszą wiarę i najbardziej wesołą.
Lecz patrząc Historycznie w tył i na dzisiejsze czasy to najkrwawszą i najbardziej nietolerancyjną jaką przyszło mi poznać.

Nie znam takiej drugiej aby aż tylu za nią i przez nią umarło lub raczej zostało zamordowanych.

Korzenie nasz powinny wracać jednak do Boga nie do KK.

"""I. Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.
II. Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał ani służył. Ja jestem Pan, Bóg Twój, mocny, zawistny, karzący nieprawość ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą, a czyniący miłosierdzie tym tysiącom tym, którzy mnie miłują i strzegą moich przykazań.
III. Nie będziesz brał imienia Pana, Boga twego, nadaremno; bo nie będzie miał Pan za niewinnego tego, który by wziął imię Pana, Boga swego, nadaremno.
IV. Pamiętaj, abyś dzień sobotni święcił. Sześć dni robić będziesz i będziesz wykonywał wszystkie roboty twoje; ale siódmego sabat Pana, Boga twego, jest; nie będziesz wykonywał weń żadnej roboty, ty i syn twój, i córka twoja, sługa twój i służebnica twoja, bydlę twoje i gość , który jest między bramami twymi. Przez sześć dni bowiem czynił Pan niebo i ziemię, i morze, i wszystko, co w nich jest, a odpoczął dnia siódmego; i dlatego pobłogosławił Pan dniowi sobotniemu i poświęcił go.
V. Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie.
VI. Nie będziesz zabijał.
VII. Nie będziesz cudzołożył.
VIII. Nie będziesz kradzieży czynił.
IX. Nie będziesz mówił fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu twemu.
X. Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego, ani będziesz pragnął żony jego, ani sługi jego, ani służebnicy, ani wołu, ani osła, ani żadnej rzeczy, która jego jest.(Wg przekładu ks. Wujka 2 Mjż 20,3-17)
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
dionelwa 2012-01-11 20:05:08
Pierwsza Księga Mojżeszowa 2.2-3 "I ukończył Bóg w siódmym dniu dzieło swoje, które uczynił, i odpoczął dnia siódmego od wszelkiego dzieła, które uczynił. I pobłogosławił Bóg dzień siódmy, i poświęcił go, bo w nim odpoczął od wszelkiego dzieła swego, którego Bóg dokonał w stworzeniu."
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
cheffos 2012-01-11 23:04:25
@ciastolina, pewnie, że wiem o co Ci chodzi. Dokonałaś jakiegoś śmiesznego podziału, zaszufladkowałaś sobie odpowiednio ludzi, ucinając tym samym wszelką możliwość dyskusji. Trudno, nie chcesz, to nie, tylko nie mów, że nie ma sensu, skoro nawet nie próbowałaś. Również pozdrawiam.

@dionelwa, ale o co Tobie chodzi dokładnie?
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
ciastolina 2012-01-12 14:22:04
Nie powinieneś być taki pewny siebie bo akurat nie wiesz o co mi chodzi. To właśnie kolejny argument żeby z Tobą nie dyskutować:). Przecież Ty i tak wiesz lepiej co ja mam na myśli więc po co się produkować.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
cheffos 2012-01-12 16:11:15
Najpierw napisałaś: "Dokładnie wiesz o co mi chodzi."
a teraz piszesz: "nie wiesz o co mi chodzi."

To ja już faktycznie nic nie wiem. Zresztą, jak się ma coś do powiedzenia w dyskusji, to się przedstawia argumenty.
Wyjaśnij proszę, dlaczego przeciwstawiasz wiarę w Boga i w Kościół? Jak to się ma do tematu? Bo naprawdę nie wiem.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
ciastolina 2012-01-12 23:24:41
Kapituluję >:-D
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
ciastolina 2012-01-12 23:24:52
Kapituluję >:-D
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
SnoozE 2012-01-13 07:23:43
------->"Przeczytaj jeszcze raz, bo widzę, że nic nie rozumiesz.
Przytoczyłeś fragment z Biblii. No w porządku. Może Ci się to w głowie nie mieści, ale ja mam podobny i żaden Kościół niczego tam nie zmieniał (chociaż Pismo Święte kupione obok naszego kościoła). Zatem jakim prawem piszesz, że ludzie zmienili Słowo Boga?
Ale Tobie (chociaż broniłeś mi wnioskować) pewnie chodzi o inną formę Dekalogu, która widnieje np w Katechizmie KK, że ta forma jest inna."

Inna forme dekalogu ? Kolejny raz poszukaj sobie co "bog" biblijny mowil na temat jakichkolwiek zmian dekalogu. KK go zmienil i zmanipulowal pod siebie, kwestia niedzieli, wisiorkow itp. Jest krotka pilka, ktorej wersji uczy sie katolik ? OCzywiscie tej zmanipulowanej przez KK i ta jest wymagana podczas drogi indoktrynizacji od najmlodszych lat.


Piszac, ze ludzie nie zmienili bibli kolejny raz wykazujesz sie ignoracja lub swiadoma manipulacja. Wyzej pisalem o tym, ze kazde wyznanie i odlam na inna wersje biblii. Biblia zydowska, biblia protestancka, biblia swiadkow Jehowy itp etc ...

Kolejny raz co Ty do mnie rozmawiasz ?


--->"Pewnie, że nie zawsze było różowo, ale nie przesadzajmy. Młotkiem można zabić, więc apeluję, by zakopywać młotki przynajmniej 3 metry pod ziemią. Noże bezwzględnie należy przetopić na dwuteowniki. Bla, bla, bla. "

Na miliony ofiar i zacofanie swiata o setki lat mowisz nie przesadzajmy ? Sumienie katolika ...


Ps. Do tej pory nikt nie wytlumaczyl czemu KK zmanipulowal dzien, ktory bog biblijny kazal swiecic - SOBOTE na NIEDZIELE. Gdyby bog chcial, aby swiecic niedziele to wyrazil by sie jasno i klarownie w dekalogu. Dodatkowo nie znamy dokladnego roku smierci Jezusa, nie wspominajac juz o dniu ...

„Pamiętaj o dniu Szabbatu, aby go święcić.”
IV Przykazanie BOŻE;
Księga Wyjścia 20:8

„Ich kapłani łamią moje Prawo i bezczeszczą to wszystko, co jest dla Mnie święte, nie czyniąc żadnej różnicy między tym, co święte i co nie święte. Nie mówią już ludziom o tym, co jest nieczyste, a co czyste, oczy zamykają na nieposzanowanie moich świętych dni szabatu. I tak jestem przez nich samych znieważany.”
Ezechiela 22:26

„Powiedział tak: Czwarta bestia - to czwarte królestwo, które będzie na ziemi, różne od wszystkich królestw; pochłonie ono całą ziemię, podepce ją i zetrze. (…)
Będzie wypowiadał słowa przeciw Najwyższemu i wytracał świętych Najwyższego,
będzie zamierzał zmienić czasy i Prawo(...)”
Daniela 7:23-25
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
cheffos 2012-01-13 12:28:44
Ok, uparcie twierdzisz, że Kościół dokonał zmian Słowa Bożego, to czekam na dowody. W którym konkretnym miejscu Kościół dokonał zmian w treści Pisma?

"Jest krotka pilka, ktorej wersji uczy sie katolik?"
A jeśli uczy się z Kubusia Puchatka, to czy to znaczy, że zmienia Słowa Boga? Nie. Ponieważ Słowo Boga jest w Piśmie Świętym, a nie w Kubusiu Puchatku, Krzyżakach czy przewodniku po Tatrach.

"OCzywiscie tej zmanipulowanej przez KK i ta jest wymagana podczas drogi indoktrynizacji od najmlodszych lat."
A Ty, gdy poznawałeś obsługę komputera, zaczynałeś od układów elektrycznych i kodu zerojedynkowego? Nie mówię, że nie, ale to chyba nie najlepsza droga. Kościół uczy "wersji w pigułce"; ale dla chcącego nic trudnego - wersja pierwotna jest niezmienna i na wyciągnięcie ręki, tylko niestety trudniejsza w zrozumieniu.
Pisałem wcześniej już o fragmencie, gdy pytają Jezusa, które przykazanie jest najważniejsze. Czy gdybyś był świadkiem tych wydarzeń, krzyczałbyś: "Jezu, przecież nie takie były przykazania!"? To była dopiero zmiana! Nie dziesięć a dwa, a ich treść zupełnie inna.

"Piszac, ze ludzie nie zmienili bibli kolejny raz wykazujesz sie ignoracja lub swiadoma manipulacja. Wyzej pisalem o tym, ze kazde wyznanie i odlam na inna wersje biblii."
Chodziło mi o treść, a nie skład (to że np Żydzi mają tylko Stary Testament to inna sprawa).

"Na miliony ofiar i zacofanie swiata o setki lat mowisz nie przesadzajmy ? Sumienie katolika ..."
Raczej nadinterpretacja z Twojej strony. Chodziło mi o to, że to nie są argumenty przeciwko religii katolickiej jako prawdziwej. Rzucaj większymi liczbami, miliardy, tryliardy, może Twoja racja też będzie większa?*

*Chyba raczej nie będzie.

"Do tej pory nikt nie wytlumaczyl czemu KK zmanipulowal dzien, ktory bog biblijny kazal swiecic - SOBOTE na NIEDZIELE."
Był też zapis o obrzezaniu, i wiele, wiele innych zakazów. Widzisz, od czasu przyjścia Jezusa i Zmartwychwstania wiele się zmieniło. Chociażby właśnie świętowanie niedzieli na tę pamiątkę.

"Dodatkowo nie znamy dokladnego roku smierci Jezusa, nie wspominajac juz o dniu ... "
Ale wiemy, że była to niedziela.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
cheffos 2012-01-13 12:32:01
@ciastolina, i po co było cokolwiek pisać?
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
SnoozE 2012-01-13 13:03:20
---->"Ok, uparcie twierdzisz, że Kościół dokonał zmian Słowa Bożego, to czekam na dowody. W którym konkretnym miejscu Kościół dokonał zmian w treści Pisma?"

Zastanawiam sie czy trollujesz ... Ktorej wersji naucza KK ? To nie jest pigulka to calkowite wykasowanie tresci II przykaznia i reszta, ktora tu wypisalem.

--->"A Ty, gdy poznawałeś obsługę komputera, zaczynałeś od układów elektrycznych i kodu zerojedynkowego? Nie mówię, że nie, ale to chyba nie najlepsza droga. Kościół uczy "wersji w pigułce"; ale dla chcącego nic trudnego - wersja pierwotna jest niezmienna i na wyciągnięcie ręki, tylko niestety trudniejsza w zrozumieniu.
Pisałem wcześniej już o fragmencie, gdy pytają Jezusa, które przykazanie jest najważniejsze. Czy gdybyś był świadkiem tych wydarzeń, krzyczałbyś: "Jezu, przecież nie takie były przykazania!"? To była dopiero zmiana! Nie dziesięć a dwa, a ich treść zupełnie inna."

Rozumiem, trudniej zrozumiec katolikowi, ze noszac medaliki i obrazki postepuje wbrew 10 przykazaniom i woli "boga" biblijnego.

Szkoda, ze nikt nie zapytal Jezusa : "Ktore przykazanie jest mniej wazne bo chcemy jedno wykasowac." Co bym im odpowiedzial ?


----->"Ale wiemy, że była to niedziela. "

Kolejny raz wykazujes sie brakiem elementarnej wiedzy. Zgodnie z Twoja wiara Jezus zmartwychwstal w niedziele,a nie umarl ...


Co do zmian w bibli to jest tego masa, przytocze cytat bo nie chce mi sie dalej z Toba dyskutowac. Proponuje zaznajomic sie z historia powstania biblii i kwestia tlumaczen oraz zmian w trasci.

"Ukazało się pięć głównych wydań Biblii Tysiąclecia, z których cztery różnią się od siebie w znaczący sposób. Waldemar Chrostowski na marginesie analizy porównawczej kilku polskich przekładów podkreślał, że nie ma jednej Biblii Tysiąclecia, zaś zmiany w każdym z kolejnych wydań były czasami tak duże, że mamy do czynienia z nowym przekładem tekstu, a nie tylko z jego poprawianiem bądź "ulepszaniem"[7]."
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
cheffos 2012-01-13 15:29:48
"Zastanawiam sie czy trollujesz ... Ktorej wersji naucza KK ? To nie jest pigulka to calkowite wykasowanie tresci II przykaznia i reszta, ktora tu wypisalem."
Ciągle mieszasz. Ja pytam o PISMO ŚWIĘTE! Gdzie w Piśmie Świętym jest wykasowane jakieś przykazanie? Już nie mam siły tego tłumaczyć. Albo będziesz pisał konkretnie, albo będziemy się tak sprzeczać nie wiadomo ile.

"Rozumiem, trudniej zrozumiec katolikowi, ze noszac medaliki i obrazki postepuje wbrew 10 przykazaniom i woli "boga" biblijnego."
Mało tego, rozumiejąc dosłownie tamten zapis nie można by było nawet zdjęć robić aby nie złamać przykazań. Ba, nawet posługując się pismem można by to przykazanie naruszyć. Zdaje się jednak, że nie o to Panu Bogu chodziło.

"Szkoda, ze nikt nie zapytal Jezusa : "Ktore przykazanie jest mniej wazne bo chcemy jedno wykasowac." Co bym im odpowiedzial ?"
Nie wiem czy szkoda. W każdym razie było jak było i moim zdaniem Jezus i tak odpowiedział dość nietypowo. A przecież łatwiej było powiedzieć "wszystkie są tak samo ważne". Dlaczego Jezus tak nie odpowiedział? Pewnie żeby nas czegoś nauczyć; że nie jest ważna litera prawa, ale jego duch.

"Kolejny raz wykazujes sie brakiem elementarnej wiedzy. Zgodnie z Twoja wiara Jezus zmartwychwstal w niedziele,a nie umarl ..."
Przepraszam, pomyliłem się; chodziło mi oczywiście o Zmartwychwstanie, że miało miejsce w niedziele, a nie śmierć. Co innego myślałem, co innego napisałem. Więc jeszcze raz: mamy pewność, że Jezus zmartwychwstał w niedzielę.

"Co do zmian w bibli to jest tego masa, przytocze cytat bo nie chce mi sie dalej z Toba dyskutowac. Proponuje zaznajomic sie z historia powstania biblii i kwestia tlumaczen oraz zmian w trasci."
Przyznam szczerze, że nie znam greki ani innych języków biblijnych i nie bardzo mogę sprawdzić zgodność mojego Pisma Świętego z oryginałem. Ufam jednak, że tłumacze dokonują wszelkich starań, by przekład był jak najwierniejszy. Zaniepokoiłyby mnie takie drastyczne zmiany jak np "nie kradnij" na "bądź złodziejem", ale o czymś takim nie słyszałem. Być może nie wszystko jeszcze wiem.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
SnoozE 2012-01-13 16:47:25
---->"Ciągle mieszasz. Ja pytam o PISMO ŚWIĘTE! Gdzie w Piśmie Świętym jest wykasowane jakieś przykazanie? Już nie mam siły tego tłumaczyć. Albo będziesz pisał konkretnie, albo będziemy się tak sprzeczać nie wiadomo ile."

Ja mieszam ? Religia rzymsko katolicka ma swoja wlasna wersje 10 przykazan - wersja katechetyczna aka jawna manipulacja. Tego sie naucza. Co do bledow w bibli dalem Ci cytat z Waldemara Chrostowskiego. Uwazam, ze dalsze punktowanie bedzie strata czasu.

--->"Przepraszam, pomyliłem się; chodziło mi oczywiście o Zmartwychwstanie, że miało miejsce w niedziele, a nie śmierć. Co innego myślałem, co innego napisałem. Więc jeszcze raz: mamy pewność, że Jezus zmartwychwstał w niedzielę."

Skoro masz pewnosc to prosze podaj zrodla historyczne.

---->"Przyznam szczerze, że nie znam greki ani innych języków biblijnych i nie bardzo mogę sprawdzić zgodność mojego Pisma Świętego z oryginałem. Ufam jednak, że tłumacze dokonują wszelkich starań, by przekład był jak najwierniejszy. Zaniepokoiłyby mnie takie drastyczne zmiany jak np "nie kradnij" na "bądź złodziejem", ale o czymś takim nie słyszałem. Być może nie wszystko jeszcze wiem. "

Mylisz zaufanie ze slepa wiara. Poszukaj, poczytaj albo badz dalej w miejscu, w ktorym jestes.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
cheffos 2012-01-14 14:14:47
"Ja mieszam ? Religia rzymsko katolicka ma swoja wlasna wersje 10 przykazan - wersja katechetyczna aka jawna manipulacja. Tego sie naucza."
Wersja katechetyczna to nie słowa Boga, więc nadal stwierdzenie, że ludzie zminili Słowa Boga odnośnie tego tematu jest manipulacją z Twojej strony. Zmiana miałaby miejsce wtedy, gdyby tamten fragment (cytowany już przez Ciebie) został wymazany i w jego miejsce została wstawiona wersja z Katechizmu albo jakakolwiek inna. Tak się jednak nie stało.
Co do wersji z katechizmu, moim zdaniem jest ona bardziej zrozumiała i dlatego się jej naucza. Przecież nie świętujemy soboty (szabatu) tylko niedzielę. Bałwochwalstwo przybiera zupełnie inne formy, bo nie tylko obrazy i rzeźby można przedkładać nad Boga, ale chociażby karierę itp. itd. i to już jest złamanie przykazań.
No ale skoro to wszystko jest takie kontrowersyjne, to czy nie łatwiej byłoby odczytywać Pismo Święte dosłownie? Czy zmiana dnia świętowania byłaby aż tak trudna do wykonania? Czy nie łatwo byłoby pościągać medaliki i już mieć +10 punktów do świętości? Osobiście wątpię. W końcu nie po to Jezus nauczał, że Prawa nie należy odczytywać literalnie, żebyśmy się teraz spierali o słowa.

"Co do bledow w bibli dalem Ci cytat z Waldemara Chrostowskiego. Uwazam, ze dalsze punktowanie bedzie strata czasu."
A po co mi cytat osoby trzeciej? Czy nie łatwiej podać dwa cytaty z różnych Biblii i wykazać różnicę? Przecież do tego nie trzeba się odwoływać do żadnych ekspertów.

"Skoro masz pewnosc to prosze podaj zrodla historyczne."
Pewność wynikająca z Biblii. Czyżby Tobie chodziło o źródła pozabiblijne? To w takim razie nie rozumiem do czego zmierzasz... Mówimy przecież o religii i o wierze.

"Mylisz zaufanie ze slepa wiara. Poszukaj, poczytaj albo badz dalej w miejscu, w ktorym jestes."
A co mam do stracenia, nawet jeśli stoję w miejscu? To po pierwsze, a po drugie raczej nie stoję, dyskutuję, a to o czymś świadczy.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
berecik 2012-01-14 16:41:49
Dzień siódmy, czyli sabat, „„Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""”
To pytanie jest źle postawione.
Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę? Co znaczyć ma świętujemy? Kto świętuję?
Po pierwsze nie wszyscy świętują, bo jedni są ateistami i niczego nigdy nie świętują. Kiedyś próbowali świętować 17 listopada, 1 maja, 22 lipca, ale się takie świętowanie nie przyjęło, więc teraz wymyślają a to kolorową niepodległa a to jakieś tęczowe pochody. Część nas/trzymając się konwencji, „dlaczego świętujemy…”/ jest agnostykami i niczego nie świętuje w odróżnieniu od tej pierwszej grupy.
Prawie cztery miliony Polków jest bez pracy i świętuje wszystkie dni tygodnia a dzięki naszemu ukochanemu przywódcy i jego przewodniej siły tych ostatnich przybywa w tempie dość wyraźnym.
Gdyś tak był uprzejmy zająć się tym zagadnieniem miąłbyś duże pole do popisu, to jest problem.
Ty zaś zajmujesz się szukaniem i liczeniem szatanów na końcu szpilki. Jak chodzi o mnie to ja tak jak mój ojciec, dziad i pradziad w niedzielę idę na Mszę Świętą do naszej Bazyliki MBB gdzie bioręudział w co niedzielnej mszy świętej ustanowionej przez Jezusa Chrystusa? Gdybym był Żydem świeciłbym bym Sabat w sobotę w Bóżnicy wraz ze swoimi współwyznawcami Jahwe.
Dzieło Boskie tak się potoczyło, że na łonie Judaizmu wyrósł Kościół Katolicki Jezusa, dlaKatolików, a wcale nie jakimś tam bliżej nieokreślonym „ my” dzień święty to niedziela.
W następnym rozważaniu religijnym proponuje zająć się dylematem, dlaczego Prawosławni Boże Narodzenie obchodzą o tydzień później od katolików, dlaczego Świadkowie Jehowy nie mogą jeść kaszanki , przetaczać krwi .
Dobrze jednak, że na świecie jest taka różnorodność nawet w tej sferze, bo jakie był by monotonny i nudny ten świat.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
SnoozE 2012-01-16 12:59:17
cheffos nie dyskutuje z Toba wiecej. Chrostowski osoba trzecia lol ... Poszukaj sobie kto to jest i czym sie zajmuje. CO ZA GOSC :(

Zrozum Ty chlopie, nie chce mi sie tracic czasu na szukanie czegos wiecej dla Ciebie.


berecik

"...Prawie cztery miliony Polków jest bez pracy i świętuje wszystkie dni tygodnia a dzięki naszemu ukochanemu przywódcy i jego przewodniej siły tych ostatnich przybywa w tempie dość wyraźnym.
Gdyś tak był uprzejmy zająć się tym zagadnieniem miąłbyś duże pole do popisu, to jest problem..."

Temat topiku jest jasny i klarowny. Wypowiadam sie na temat. Jesli chcesz odpowiedzi ekonomicznych to zaloz taki temat. Byc moze cos napisze, nie mniej jednak nie jestem osoba kompetentna w tej materii. Nie jestem w stanie naprawic calego swiata, nie mam tez takiej woli. Tak w skrocie: Obecny system ekonomiczny jest sztucznym tworem. Waluta typu dolar USA to puste kolka na kontach i papierki bez zadnej wartosci. Pieniadz jest narzedziem do niewolenia krajow. Wystarczy spojrzec na kraje, ktore nie chcialy sie podporzadkowac systemowi ... Wezmy taka Libie, bogaty kraj bez dlugow. Suwerenna Libia zostala najecha i zgwalcona. Obecnie pod wladaniem terrorystow z USA. USA obiecalo kretyty na start dla nowego marionetkowego rzadu libijskiego. Libia juz nie wyjdzie z tych dlugow, zawsze bedzie pod pantoflem.


---->"Ty zaś zajmujesz się szukaniem i liczeniem szatanów na końcu szpilki."

Ja tylko punktuje brak sensu. Swoja droga nie wiem co to szatan. Nie spotkalem takiej istoty.

Ps. Gdyby w Polsce dominowali Prawoslawni, to bym im punktowal ...
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
cheffos 2012-01-16 14:25:08
"cheffos nie dyskutuje z Toba wiecej. Chrostowski osoba trzecia lol ... Poszukaj sobie kto to jest i czym sie zajmuje. CO ZA GOSC :("
Jest osobą trzecią w tej dyskusji. Nie to że nie można powoływać się na opinie innych, ale pytanie było proste i... rozumiem, że odpowiedź zbyt trudna.
Kto Ci powiedział, że nie wiem kim jest tamten pan? Ja prosiłem o różnice, a nie żeby ktokolwiek (nawet sam papież) potwierdzał, że te różnice są.
Poza tym to była tylko część mojej wypowiedzi, a do reszty się nie odniosłeś. Masz takie prawo. Przepraszam, że zmarnowałem tyle Twojego cennego czasu. Pozdrawiam.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
andreos7 2016-08-09 12:51:19
To nieprawda, co piszesz. Są fragmenty w Biblii, które potwierdzają, że spotykali się w niedzielę, a oto one:
• A pierwszego dnia po sabacie, gdy się zebraliśmy na łamanie chleba, Paweł, który miał odjechać nazajutrz, przemawiał do nich i przeciągnął mowę aż do północy- Dz.Ap.20, 7
• Pierwszego dnia w tygodniu niech każdy z was odkłada u siebie i przechowuje to, co może zaoszczędzić..Dz.Ap. 16, 2
• I trwali w nauce apostolskiej i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach-Dz.Ap.2, 42
Nie wprowadzaj proszę ludzi w błąd. Pozdrawiam.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Re: Dzień siódmy czyli sabat ""Dlaczego świętujemy niedzielę zamiast sobotę?""
andreos7 2016-08-09 13:00:00
Poprawka. Błędnie wpisałem miejsce wersetu. Zamiast Dz.Ap.16, 2 powinno być 1 Kor. 16, 2. Przepraszam.
Odpowiedz Wyślij PW Zgłoś naruszenie
Zaloguj się żeby dodać odpowiedź
Twój news: przyślij do nas zdjęcia lub film na kontakt@limanowa.in