ZNP zawiesza strajk "by zapewnić uczniom warunki do spokojnego ukończenia roku"
Od soboty ZNP zawiesza ogólnopolski strajk, który rozpoczął się w całej Polsce 8 kwietnia. Związkowcy podkreślają, że nie składają broni i o wdrożenie swoich postulatów zamierzają walczyć w drugim etapie, który ma rozpocząć się we wrześniu.
- Prawda jest taka, że strajk mógłby być prowadzony dalej. Prawda jest taka, że strajk trwałby w czasie matur. I nie zdołalibyście, Panie Premierze Morawiecki, rozwiązać tego problemu. Nie bylibyście w stanie zastąpić nauczycieli, zaryzykowalibyście dobro uczniów, skazalibyście ich na ten stres. Nie wzięliście za nich odpowiedzialności – dlatego bierzemy ją my. Nauczyciele i rodzice. I dlatego, w porozumieniu z samymi uczniami, podjęliśmy decyzję o zawieszeniu strajku, by zapewnić uczniom warunki do spokojnego ukończenia roku – mówił dziś podczas konferencji prasowej Sławomir Broniarz ze Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Poniżej pełna treść oświadczenia Sławomira Broniarza:
Dzisiaj w Sejmie mamy do czynienia z próbą finalnego demontażu polskiego systemu edukacji. Dlatego stajemy tu dziś przed Państwem – my, nauczyciele, ale też rodzice i uczniowie - żeby ogłosić wspólną decyzję co do kolejnych kroków.
Od soboty, 27 kwietnia ZNP zawiesza ogólnopolski strajk. Zawiesza, ale nie kończy. Powiem więcej: od dzisiaj wchodzimy w nowy, znacznie ważniejszy etap. Jesteśmy bowiem w połowie drogi. Dlatego dzisiaj nie podpisujemy tego, co podpisała Solidarność, torpedując negocjacje z rządem.
Żądamy natomiast usystematyzowanej i osadzonej w krótkim czasie rozmowy o pakiecie odbudowy systemu edukacji na miarę XXI wieku i odpowiedniego rozwoju dzieci i młodzieży.
Chciałbym powiedzieć tu jasno: prawda jest taka, że strajk mógłby być prowadzony dalej. Prawda jest taka, że strajk trwałby w czasie matur. I nie zdołalibyście, Panie Premierze Morawiecki, rozwiązać tego problemu. Nie bylibyście w stanie zastąpić nauczycieli, zaryzykowalibyście dobro uczniów, skazalibyście ich na ten stres. Nie wzięliście za nich odpowiedzialności – dlatego bierzemy ją my. Nauczyciele i rodzice. I dlatego, w porozumieniu z samymi uczniami, podjęliśmy decyzję o zawieszeniu strajku, by zapewnić uczniom warunki do spokojnego ukończenia roku.
Panie Premierze Morawiecki, dajemy Panu czas do września. Czekamy na konkretne rozwiązania. My swoje przedstawiamy jako rozwiązanie całościowe. Stoję tu dziś naprzeciwko Pana nie ja, jeden związkowiec. Nie jeden związek zawodowy. Ale miliony ludzi. Rodzice, uczniowie i nauczyciele. I nie poddamy się. To nie jest żaden partyjny konflikt, jakich rozgrywacie dziesiątki. To nie jest konflikt PiS czy PO, Jarosława Kaczyńskiego czy Grzegorza Schetyny. Nie zakopiecie go w partyjnych przepychankach i medialnej rozgrywce. To sprawa milionów Polaków. Nie damy się podzielić.
Powiem Panu więcej, jako związkowiec, który pamięta lata ‘80. Wtedy też zaczynało się od pojedynczych akcji. Ale każdy taki zryw, jak wielki strajk nauczycieli, daje ludziom siłę. Tworzy się kula śniegowa, której nie będzie Pan w stanie powstrzymać propagandą. Bo ludzie wiedzą, że jest źle i czują okazywaną im pogardę. Czujemy to my, czują to lekarze, czują to opiekunowie niepełnosprawnych, przedsiębiorcy. Czują to wychodzące na ulice protestować kobiety. Ale też, musi Pan wiedzieć, my czujemy się coraz bardziej razem. Odebrałem przez te dni dziesiątki telefonów od ludzi, których podziwiałem za walkę i przeciwstawianie się niesprawiedliwości. Lekarzy, prawników, artystów, legend strajków z lat ’80-tych, ale też po prostu: rodziców.
I powiem Panu jedno – z taką siłą, z siłą zjednoczenia ludzi, Pan nie wygra.
Jeśli będzie trzeba, staniemy razem jesienią przed Pana Kancelarią, wszyscy. Setki tysięcy nauczycieli, pielęgniarek, rodziców, uczniów, pacjentów, opiekunów niepełnosprawnych, kobiet i mężczyzn. My, ludzie. Wszystkich nas nie zlekceważycie. Z całą stanowczością chcę podkreślić: niczego dziś nie podpisujemy. Nie składamy broni. Nie przystąpimy też do fasadowych negocjacji organizowanych przez rząd.
Zamykamy dziś pierwszy etap. Przez 17 dni posunęliśmy negocjacje do przodu. Na ten moment mamy: • 10 proc. podwyżki od września • skrócenie awansu zawodowego z 15 do 10 lat • uwolnienie dodatku stażowego (administracja i obsługa) – skutkuje wzrostem pensji • wprowadziliśmy do debaty publicznej sprawę zarobków nauczycieli i innych pracowników szkół i przedszkoli.
To jednak nadal nie rozwiązuje najpoważniejszych problemów, przekładających się na dobro uczniów: czasu dla nich, podstawy programowej, utrzymania w zawodzie najlepszych.
Dzisiaj rozpoczynamy prace w ramach drugiego etapu naszej strategii: • zorganizujemy w czerwcu prawdziwy okrągły stół edukacji • rozpoczynamy budowę szerokiej koalicji na rzecz stworzenia tzw. pakietu wrześniowego - mamy kalendarz spotkań ze środowiskami, które identyfikują się z mocnym systemem edukacji w naszym kraju • Zaczynamy promocję programu „Szkoła na szóstkę”, która będzie elementem szerszego pakietu wrześniowego wypracowanego z naszymi partnerami.
Program „Szkoła na szóstkę” to: • wzrost nakładów na edukację do 5 proc. PKB • odchudzenie podstaw programowych (w tym lekki tornister ) • kształcenie umiejętności zamiast nauki pamięciowej • zmniejszenie biurokracji w szkołach • zwiększenie autonomii szkół i nauczycieli • wzrost wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty
Pierwszy etap strajku pokazał nam wszystkim, że można. Że można się zorganizować i przeciwstawić. Że nie trzeba godzić się na niegodne dla uczniów, rodziców i nauczycieli warunki funkcjonowania systemu oświaty. Że nie trzeba uginać się przed propagandą i siłowymi rozwiązaniami rządu. Stoimy tu dziś silniejsi, bo wiemy już, że jesteśmy w stanie skutecznie zorganizować z dnia na dzień pół miliona nauczycieli, tysiące szkół, a przede wszystkim – że są z nami rodzice, uczniowie i wiele środowisk.
W tym miejscu chciałbym ogromnie podziękować i w imieniu ZNP wyrazić podziw dla tych strajkujących, którzy trzy tygodnie wytrwali w proteście mimo akcji zastraszania przez przedstawicieli władzy, kuratoria, czasem nawet policję, którzy nie ulegli nagonce. I apeluję do Was: zawieście strajk. Pokazaliśmy już siłę. Siła w jedności. Mamy plan i zrealizujemy go. W imieniu nauczycieli dziękuję też przede wszystkim uczniom i rodzicom – to da nas bardzo dużo znaczy, że staliśmy i stoimy tu razem.
Bardzo doceniamy także poparcie strajku, jakie dostaliśmy: demonstracje, koncerty, zbiórki pieniędzy m.in. na Fundusz Strajkowy. Dziękujemy za ten obywatelski odruch solidarności. Traktujemy go jako wielkie zobowiązanie. I obiecuję, że wykorzystamy ten potencjał, by dalej, nieprzerwanie bronić polskiej szkoły i by doprowadzić do koniecznych zmian.
Dziś zawieszamy strajk, ale walka trwa i będzie trwała do skutku. Panie Premierze Morawiecki, siadamy do pracy, radzę zrobić to samo. Proszę być gotowym na wrzesień.
(Fot.: ZNP)
Może Cię zaciekawić
Kuratorium po kontroli w ZSTiO: wniosek do rzecznika dyscyplinarnego
Znamy wyniki działań podjętych przez nadzór pedagogiczny w sprawie kontrowersyjnego incydentu w Technikum w Zespole Szkół Technicznych i Ogólno...
Czytaj więcejZmiany na oddziale. Szpital zwalnia piętro pod nowe usługi
Oddział ginekologiczno-położniczy oraz oddział noworodkowy zostały połączone i funkcjonują obecnie na jednym poziomie. Wszystkie te pododdzia...
Czytaj więcejOdeszli w ostatnich dniach…
26 czerwca 2026 r. śp. Edward Stokłosa, 78 lat (Dobra) Msza święta żałobna zostanie odprawiona w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w...
Czytaj więcejMarsz terytorialsów w Beskidzie Wyspowym
W ramach zgrupowania zintegrowanego żołnierze 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej przeszli trasę w rejonie Beskidu Wyspowego, realizując...
Czytaj więcejSport
Metal rezygnuje z rozgrywek. Szansa dla Sokoła Słopnice
Metal Tarnów spadł z IV ligi, jednak nie zamierza przystąpić w kolejnym sezonie do rozgrywek niższej ligi. Słopniczanie jednocześnie zwol...
Czytaj więcejZ Legią Warszawa a obozie przygotowawczym
Dla 20-letniego zawodnika to kolejny ważny etap w jego rozwoju. Pomocnik pochodzący z Tymbarku od dawna znajduje się w kadrze pierwszego zespoł...
Czytaj więcejNiedźwiedź w drodze do okręgówki
W pierwszym spotkaniu rozegranym w Zaskalu gospodarze zwyciężyli 3:2, jednak jednobramkowa strata pozostawia drużynie z Niedźwiedzia realne sza...
Czytaj więcejLadies Mexicano w Padel Arena !!!
Choć na co dzień korty Padel Areny w Limanowej wypełniają zarówno panowie, jak i panie, tym razem należały wyłącznie do kobiet. W klubie o...
Czytaj więcejPozostałe
Nikola laureatką ogólnopolskiego konkursu - wystąpiła w Belwederze
W piątek (19 czerwca) w Pałacu Belwederskim w Warszawie odbyła się gala finałowa Ogólnopolskiego Konkursu „Prowadź nas św. Janie Pawle II”...
Czytaj więcejGdzie nie będzie prądu? Planowane wyłączenia w powiecie limanowskim (LISTA)
30 CZERWCA 2026 R. 07:00 - 09:00 w części miejscowości Kasinka Mała, osiedla: Do Michalaka, Do Kowala, Do Babiarza, Do Muchy,...
Czytaj więcejGwara lachowska w spektaklu młodzieży
W poprzednią sobotę (20 czerwca) w Bibliotece w Pisarzowej odbył się spektakl słowno-muzyczny „Czerwone Korale”, zorganizowany w ramach ...
Czytaj więcejOgromny pożar hali został opanowany (WIDEO)
Dzisiaj (27 czerwca) po godzinie 16:00 na ul. Orkana w Mszanie Dolnej wybuchł pożar budynku - hali magazynowo-produkcyjnej, w której działalność...
Czytaj więcej
Komentarze (25)
joga,emte,royal, widzac z waszych wypowiedzi ,żę chyba tylko szkolę podstawową skończyliście żadnej dalszej nauki nie stwierdziłem u Was, tylko polityka i polityka a zobaczcie inny kontesk tego strajku że mimo nagonki na nauczycieli trzeba zauważyć ich ciężką pracę, niech każdy z Was podejdzie do szkoły przynajmniej na przerwę i wytrzyma 5 minut na tej przerwie i zacznie teraz komentować o pracy w niemczech na budowie i innych
właśnie dla Was ten kilof, łopata i zaznajdzcie urok roboty :) a potem usiądzcie do pisania
Więcej nie ma co pisać, bo ci, co się uczyli już zrozumieli, a ci co rzucali kamieniami na szkołę, mają beton w głowie, więc nie wchłaniają nawet oczywistych myśli.
Nie ZAUWAŻYLIŚCIE ISTOTY sprawy , zarówno ten komuszek Broniarz jak i rząd , tak naprawdę stali i stoją po tej samej stronie barykady, zrobili Nam TEATRZYK , wykorzystali nauczycieli, dzieci, rodziców. !!!
Cel jest JEDEN , wspólny cel rządu oraz Broniarza reprezentującego ten SAM interes co ludzie stojący za nim i za rządem - celem jest DEGRADACJA poziomu nauczania w Polsce, obniżenie poziomu do poziomu TUMANÓW kształconych według systemu anglo-saskiego. !!
Sami sobie sprawdźcie ten program "lekki tornister. oto cytat:
"Program „Szkoła na szóstkę” to: • wzrost nakładów na edukację do 5 proc. PKB • odchudzenie podstaw programowych (w tym lekki tornister "
O te "odchudzenie programu" apelowali też PISowcy , taką krótką pamięć macie???
Nie potraficie kojarzyć i samodzielnie wyciągać wniosków??
Podniecacie się jak nastolatki , a gubicie sedno sprawy.
Dowód numer dwa:
OKRĄGŁY STÓŁ, tam chcą się spotkać przy negocjacjach, okrągły stół to symbol masoński , to "przedpokój" do lóż masońskich.
Dla Polaków okrągły stół jest symbolem ZDRADY NARODOWEJ. !!!
Ruszcie głowami, nie myślcie emocjami. !
"zaryzykowalibyście dobro uczniów, skazalibyście ich na ten stres. Nie wzięliście za nich odpowiedzialności – dlatego bierzemy ją my."